COÜRAÏ Jtè 962. Tan VRIJDAG 8 Augustus 8862, Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsilags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Ceats elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke Hammers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. 11. van Cfetff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoon.ede tij alle Boekhandelaren en Post-Dirccteuren in het Rijk. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maan dag 11 Augustus e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT. 7 Augustus 1862. Heden, Donderdag, den 7 Augustus 1862, des namiddags tcnée'nure, hield de Raad der gemeente Amersfoort ecne vergadering, waarin de punten van behandeling waren: 1®. Benoeming van cenen onderwijzer voor de gesubsidieerde Burgerschool. (De heer R. E. tic liaan te Leeuwarden is als zoodanig benoemd). 2®. Missive van het Gemeentebestuur van Bar- neveld tot het indienen van een adres aan Z. M. den Koning, betrekkelijk den Spoorweg Amsterdam-Zutphen. (Dienovereenkomstig is besloten). 3°. Rapport van Burgemeester en Wethouders op het rekwest, betrekkelijk het terrein voorde Zwem- en lïad-Inrigting. (De Raad heeft zich bereid verklaard vergunning te geven tot het daarslellen van die inrigling op bet terrein bij de Hooibergen, op nader teregelen voorwaarden). 4®. Benoeming van een Lid voor de Gezondheids commissie. (Aangehouden tot na de verkiezing van Raads leden). Ter vergadering der Kiesvereeniging de Een- draqt van gister zijn gekozen tot Candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad ter vervulling der plaats van den lieer Dr. IV. C. van Lock horstaftredingsbeurt 1867, de Heer Mr. II. Verhoren van Thctmal en ter vervulling der plaats van den lieer M. Wolff, aftredingsbeurt 1863, de Heer Mr. A. N. J. van tic Poll, bij herstemming tegenover den lieer E. E. Visser, en nadat de Heer vati de Poll bij herstemming tegenover den lieer II. Kruijff Gz. zoodanige meer derheid had verkregenom in herstemming te kunnen komen tegenover den lieer E. E. Visser, op wicn primitief de meeste stemmen van dit drietal vercenigd waren. Eergistcr in den vroegen morgen is de vrachtrijder van hier op Hilversum. A. v. 'I R., op den weg van Amersfoort naar Milligen, van voorop den wagenbeladen tnet eenige duizenden ponden haver der fourrages ten dienste van de kavaleric der legerplaatsgevallen doorploegde het rad zijn ligchaam en is zijn lijk gister alhier binnengebragt. Op Zondag c. k. zal het 14daagsche concert van het muzijkcorps der vcld-artillcrie, onder directie van den heer Rudersdor/f, in Amicitia plaats vinden, en is het programma als volgt: I. Ras redouble; 2. Ouverture les Italicns en Alger, Rossini; 3. Grand Bolero, Zinner4. Aria de l'Opéra les Vèpres SiciliennesLindpainlner 5. Pcipourri de l'Opera FaustGounow. 6. Gcschwind Marsch. 7. Ouverture de l'Opera l'Africainc, Langlais8. Aria aus der Oper die Zauherfliite, Mozart; 9. Fantaisie de l'Opera la ltcine de Cliypre, llalcvy 10. Polka finale. Door Z. M. is bepaald dat ook aan de kapiteins, Ie en 2e luitenants van het regeincnt veld-arlillerie vergund kan worden een jong paard op te kweeken en voor de dienst af te rigtenhetwelk daarna als tweede dienstpaard in de sterkte van het corps zal worden opgenomen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft gister liet ontwerp tot opheffing der slavernij in Suriname inct primo Julij 1863, aangenomen met 26 tegen 6 stemmen, en in de zitting van Maan dag het wetsontwerp tot wijziging van het tarief op den in- en uitvoer aangenomen inct 27 tegen 4 stemmen. Tegen dat tarief waren bij de kamer niet minder dan 90 adressen ingekomen, genoegzaam allen van fabriekanten, die hunne belangen daardoor bena deeld achtten. Bij dc herstemming in het district Almelo is tot lid der Tweede Kamer gekozen Mr. van Logchem met 605 stemmen. Mr. B. Brouwer verkreeg 588 stemmen. Men meldt uit Wondsend van 5 Augustus: Ten gevolge van het overlijden van onzen verdienstelijken onderwijzer Pytterscn is de open bare school alhier vacant geworden. Nu heeft men besloten het tractcinent van /'II20 op ƒ800 tc stellen. Welk idee of toch eene boeren-sc.hoolcom- missie heeft van hare roeping, en welk idee iemand die volstrekt ƒ50 a ƒ60 's weeks behoeft, om met zijn gezin door den tyd te komenzich maakt omtrent dc behoeften van een burger r.icnsch. Het is in gemeenten, waar men zeer goed betalen kan een groote dwaasheid, de tractemcnten te verlagen en in het flinke dorp Woudsend, waar dc predikant een zeer onbekrompen inkomen heeft, zal menden onderwijzer ƒ800 tractement geven. In plaats van de tractemcnten op te halen en daardoor den onder- wijzerspost terug te brengen tot de fatsoenlijke betrekkingen in dc maatschappij, gaat men beknibbe len en afdingen. Zóó werkt men nu juist het verval van hel onderwijs inde hand. Welk fatsoenlijk jong menschkans ziende op voordeelige plaatsing bij de administratie, telegrafie, het leger of de nijver heid zal dwaas genoeg zijn zich tot het slecht bezoldigde onderwijs te bepalen Zoo lang men weigert den onderwijzer cene plaats aan te wijzen in den fatsoenlijken burgerstand zoo lang zal het van zelve spreken dat onze kweekelingen getrok ken worden uit min beschaafde standen en zoo laog zal het Nederlandsche volk den naam hebben dat het meer voor zijne koeijen en paardendan voor zijne kinderen bezorgd is. Zondag nacht omstreeks half 2 ure, viel er te Aarlauderveen eene sterke ontploffing voor, op verren afstand zelfs gehoord, in het zuiverings- locaal van de aldaar tegenover Alphen gevestigde gasfabriekwaardoor de pannen van het dak zijn geslagen. Na die ontploffing schijnt dat gebouw in den brand te zijn geraakt, welke echter door de eigenaren en dc werking van e'etie spuit spoedig is gebluschb Een in Frieschc dragt fatsoenlijk gekleed meisje werd door de politic te Zwolle gearresteerd toen deze onderrigt was geworden, dat zij bij den heer V.kashouder van goud- en zilverwerk be trapt was op het voornemen om zich cene gouden speld (broche) heimelijk toe te eigenen. Toen zij op het bureau van policie aankwam, werd er gelijk tijdig door den kashouderC.ecneklagtc ingeleverd, dat er bij hem een gouden slot was gestolen. Of schoon men de verdachte aanvankelijk vruchteloos onderzocht, wtrd eindelijk ontdekt, dat zij het ontvreemde voorwerp in den mond verborgen hield. De diefegge, die heeft opgegeven dat zij M. v. E. heet, en geboortig is van Avereest, is later naar het huis van verzekering overgebragt. Deelden de Frieschc bladen in de vorige weck drie gevallen incde van kinderen, die verdronken, ten gevolge van liet gemis aan behoorlijk toezigt, wij kunnen daarbij, helaas! thans een vierde voegen. Een arbeider te Arum, met zijne vrouw naar het land gegaan zijnde, had het jongste kind van drie jaren aan de zorgen van een ouder kind en een reeds bejaarden grootvader opgedragen. Dc oude man valt in slaap, en in een oogenblik, dat het kind minder oplettend isgeraakt liet broertje in een sloot, en is, voor er hulp komt, verdronken. Wanneer zullen toch de menschen leerendatgecnc kinderen op kinderen ktinnen passen Dc Dorinagc (eene landstreek in do provincie Henegouwen, welke door haren rijkdom in steen kolenmijnen hekend is, en de gemeenten Jemmapes, Quaregnon, Paturages. Frameries en eenige kleinere omvat, gezamenlijk 32.000 inwoners tellende) levert in de laatste dagen weder een treurig schouwspel van ongeregeldheden op. hetwelk jammerlijk afsteekt bij de waardige houding der evenzeer van werk vcrslokene Gcntschc en Engelsche werklieden. De regering neemt zooveel doenlijk maatregelen oin aan den nood der arbeidende klasse te gemoet te komenvele mannen kunnen geplaatst worden aan de fortificatiewerken te Bergen. Inmiddels geven de ledigloopciide fabriekarbeiders zich aan betreu renswaardige ongeregeldheden over. Te Qnaregnon vooral werden op onderscheidene plaatsen de glazen inet stcenen ingeworpenzoodat versterking van gensdarmes uil Bergen was aangevraagd en ten platten lande maakt de wanhopige bevolking zich schuldig aan diefstal van een aantal veldproducten, ten gevolge waarvan reeds eene menigte arrestalièu heeft plaats gehad. De laatste herigten zijn echter gelukkig iels beter. Een aantal werklieden van de kolenmijn heeft den arbeid weder opgevat. Ken waggon 3e klasse, van het laatsteconvooi van Brussel naar Namen is op het punt geweest een bloedig toonecl op tc leveren, zegt het dagblad l'Union van Gharleroy. Een reiziger aan wien dc conducteur om zijn plaalsbriefje vroeg en die dit niet wilde overgeventrok eensklaps uit zijnen stok cene soort van ponjaard en dreigde', op een vrij opgewonden toondon conducteur te door steken indien hij een woord verder sprak. De conducteur, die zich niet uit het veld liet slaan, verzocht den woedenden reiziger zijn wapen weder in zijnen stok te bergen, maar toen de laatste dit weigerde er. ook zijne buren begon te dreigen, die hem in het ongelijk stelden, pakte de conducteur hem aanontnam hem met zeer veel behendigheid zijn wapen, en toen de spoorwagen aan het station van Ecaussines halt hield, stelde hij den degenstok en den reiziger in handen van den chef van dat statio.n die dadelijk procesverbaal opmaakte. Al de reizigers van den wagen hebben erkenddat de conducteur zich dapper gekweten heeft. Een zeker Duitscher had in Amerika door het verkoopen van melk een aanzienlijk vermogen verkregen, dat hij in twee groote geldriemen, met goud gevuld hij zich droeg, toen hij zich naar zijn vaderland inscheepte. Aan boord van het schip zijnde, telde hij zijn schat eens na, terwijl een aap hem aandachtig gadesloeg. Dc eerste geld- riem geteld zijnde, legde hij dien naast zich neder en wilde toen tot den tweeden overgaan. Op dit oogenblik maakt zich de aap van den eersten meester en ontvlugt daarmede in den top van den mast. waar hij den riein opent, het goudgeld aandachtig beschouwt en daarop beurtelings het eene stuk in zee en het andere op het dek werpt, tot dat hij niets meer te verdeelen heeft. De Duit scher, die dit alles stilzwijgend had gadegeslagen, riep eindelijk zuchtend uit: «Wat van bet water komt, geeft h(j het water, en wat van de melk komtgeeft hij mij. Volgens de jongste opgaven werden in 1861 in de brouwerijen van Weenen en zijne naaste om geving 2,317,640 eimers bier vervaardigd (een eimer bier is ruim 60 kan Ned.). Dit cijfer is in dit voor jaar tot 250,000 eimer geklommen. Eene uitbreiding echter niet ontstaan door vermeerdei :ng van brou» werijen wier aantal in het Weener kameraal-district sedert 1841 integendeel van 171 tot 138 terug ging, maar door vermeerderde productie der groote etablis sementen. Zoo bedroeg de vervaardiging io de brouwerij van Dreber alleen 400.000 eimer, die in de brouwerij van Mautner 200,000 eimer. Het verbruik van bier in het rayon van Weenen wordt op meer dan een millioen eimer berekend; boven dien is bet Weener bier een zeer gezocht uitvoer artikelin Triest, waar bier voor 15 jaren een nog bijna onbekende drank waswordt nu in 30 her bergen het Weener bier met graagte gebruikt en de uitvoer naar het buitenund bedroeg in bet laatste jaar 94,300 tolcentner, waarvan de grootste hoeveel heden naar de Donau-Vorstendommen, naar Turkije en naar Egypte gaan. Naar Egypte wordt meer bijzonder bet uitstekende bier op Hesschco, wegens zijn meerdere duurzaamheid verzonden. Dc belasting op de bier-fabricatie bedraagt alleen in het rayon van Weenen bijna 6.000,000 gulden. Hoe aanzienlijk nu deze cijfers schijuen, zoo is de vermeerdering van den laatsten lijd niets buitenge woons. want reeds in hel jaar 1785 werd er van 376,000 eimer en in 1804 van 660,000 eimer belas ting aan de grenzen geheven, waarbij nog de binnen de grenzen gebrouwen hoeveelheid van meer dan 200,000 eimer komt. Wordt daarentegen het sedert dien tijd meer dan vcrhubbelde cijfer der bevolking in het oog gehouden, dan schijnt eene nieuwe con currentie. gelijk hier door onlangs gevormde actiën- brouwerijen ontstaan isgeenzins overvloedig. Men meldt uit New-York van den 22 Juli): De oceaan der revolutie heeft ziju eb en vloed zijne reusachtige golven rollen nu eens terug, dan weder voorwaarts, maar de stroom blijft even diep cn onwederstaanbaar. Zulk een occaap te dempen is zinneloozer dan de taal van Koning Kanut. Men begint dit eindelijk in tc zien. Het vertrouwen des volks is geschokt, het enthousiasme bekoeldde president weet niet wat aan te vangen, en beweegt zich links cn regts, om al de generaals Tan het leger te raadplegen en daar de laaisten voorzeker zeer geleerde hecren zijn, vooral wat huane partij aangaat, worden dagelijks generaals afgezet eu hun commando aan anderen opgedragen. De opvolgers voeren echter niet meer uit en de toestand blijft in slalu quo. Maar iumiddels wordt het congres ongeduldig cn sommige vertegenwoordigers vra gen en inct regtwanneer de Regering denkt bet voorgestelde doel te bereiken eu de L'nie te herstellen. De Regering, die hierop geen antwoord weet te geven, zegt dat dit eene vraag is die van deloyauteit blijken draagt; de overige leden stemmen hiermede in cn den onbeschaamde» vrager wordt met meer derheid van stcmmcu zijne zitplaats in den rei der volksvertegenwoordigers ontnomenIumiddels ver zwaart van dag tot dag de ontzettende schuldenlast; dag aan dag voegt meer menschenlevens hij de vrecselijkc bloedschulddie een dwaas opzet na zich sleept."

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1