AHERSF00RTSC9E CODRAN M 990. v.an V R IJ D A G Ó4- November J862. |)it Blad verschijnt des Oingsdags en Vrijtlagt, De Abonnementsprijs is 1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiëni tot 6 regels CO Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advcrtcnticn per regel 15 Cents, behalve het Zcgclregt. Afzonderlijke nummers, /0,10Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van CUtff, te Amersfoort, Uureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. Clzoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcurcn in het Rijk. AMERSFOORT 13 November 1862. Dc Staten der Provincie Utrecht zullen Dings- dag c. k. hunnen Voorzitter Z. Exc. den Heer Commissaris des Kouiugs en den Heer Grillier een diner aanbieden. Naar wjj vernemenkunnen dc deelhebbers in de onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij der Heeren de Jong C°. alle inlichtingen omtrent de buitengewone sommente betalen wegens den brand te Enschedébekomen bij de Agenten der Maat schappij in alle plaatsen des Rijks. Men berigt, dat de werkzaamheden van dc aardenwerken voor de Centraat-Spoorweg-Maat schappij thans weder in vollen gang zijn. De aar- debaan lag inet 1 Nov. reeds over 05,500 ellen zoodat er nog slechts 18,500 overblijvenwaarvan nu nog te onteigenen valt 5,581) Ned. el. Van de 22 kunstwerken in dc prov. Utrecht waren 19 voltooid of bijna voltooid bij Utrecht moeten nog 3 kleine duikers worden gebouwd. Van de 27 kunstwerken in Gelderland z(jn 22 voltooid. Spoor weg en dwarsleggers liggen bij Utrecht en Nijkerk opgestapeld. Op 4 punte" zal men met hot leggen beginnen waartoe deze 'ud nog, 2 locomotieven worden verwacht. Een zal vin Utrecht, de ander van Zwolle uitgaan. Zonder omgevallen hoopt men in Februarij de baan van Utrecht naar den fJssel to kunnen berijdende brug over die rivier deukt men in 1863 gereed te krijgen. Men leest in het N. D. v. 's Grav. II. M. de Koningin wordt Maandag namiddag uil Stuttgart in de residentie terug verwacht. Naar wij vernemen zoublijkens de bij liet departement van koloniën ingekomen rekeningen het verblijf der Japanners bij ons te lande aan den Slaat eene sorn van omstreeks 36,OOO.hcbben sekost. liet N. Dagbl. deelt mededat de Minister van Riuncnl. Zaken voornemens is de tractementcn der ambtenaren iu liet r'jk, daaronder begrepen die ter Provinciale Grifliê'n, op nieuw te regelen; dat de ambtenaren van die Grillil'n zullen worden verdeeld in Rijks- en Provinciale ambtenarendat cerslbedoclden bij eene wel zullen worden benoemd en ontslagen en regtslrceks onder de bevelen van den Commissaris des Konings en den Minister staan; dat in elke provincie zullen worden aangesteld 3 commiezen (op een tractcment van f 1500 elk), 3 adjuncten, 1ste klasse, (op een tractcment van f 1200), 3dito, 2de klasse, (opeen tractemcnt van ƒ900), 3 eerste en 3 tot 6 tweede klerken, (van ƒ500 tot /70O). en voorts dat het personeel, voor dc dienst ter Provinciale grilliën bestemdzich aan een voorafgaand examen zou moeten onderwerpen om bij overplaatsing van dc eene naar de andere Provincie de verzekering van bekwame ambtenaren te hebben. lie nieuwe regterlijke inrigling bedreigt in hare gevolgen sommige thans bestaande regtbankon. Een warm voorstander van Hoorn de lieer Mr. J. G. A. Faber, vroeger advocaat en rcgter-plaalsvervanger aldaar, heeft in een dezer dagen uitgegeven vlug schrift dc gronden getoetst, welke voor de oplielling van de Hoorn.-die regtbank zijn en nog worden aangevoerd. Zonder alle bedenkingen, door Mr. Faber togen die ophclling gemaakt en al zijne argumenten te willen onderschrijvenmoet men echter open hartig verklaren veel gelezen te hebben, dat van eenig neen van groot gewigtisen dat allen, die geroepen zullen worden ten deze eene beslissing voor te bereiden of uit te brengenbelmoren te kennen en te overwegen. Het een en ander wordt zeer gemakkelijk gemaakt door inkleeding en bc- •oogtrant, welke bocijend zijn en niet minder door vergelijking met den werkkring van andere zooge naamde kleine regtbankonwelke stof lot verschil lende beschouwingen aanbiedt. Wij prijzen het hockskc van den heer Faber volmondig aan en vertrouwen dat ook zij, die met den schrijver ten ccnenmale over de waarde van dc nieuwe wet op de regterlijke inrigling verschillen (Mr. Faber ziet in die wet weinig voortreffelijks) het grootc nut van het vlugschrift volkomen zullen erkennen. Rij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Corinchem zijn 639 stem men uitgchragt op den lieer van der Poel en 636 op den lieer Viruly Verbrugge, lusschen wiealzoo herstemd zal moeten worden. Het is bijna niet te geloovcn welke enorme hoeveelheden appelen te Dordrecht in den laatslcn tjjd geladen en naar Engeland verzonden worden. Men doet ze in tonnen van 10 mud en meet en brengt ze zoo scheep. Meer dan een dozijn volle ladingen van grootc schepen zijn reeds vertrok ken, en nog altijd blijven kuipers en leveranciers van appelen in volle bedrijvigheid. De appelen zeiven werden eerst aangevoerd van GelderlandNoord- Brabant en zelfs van Pruissendoch komen nu weder meer uit het Weslland. Vau het instructie-bataillon te Kampen zullen, naar men verneemtin het laatste dezer maand weder naar de verschillende regementcn infanterie vertrekken 15 onderofficieren en 9 korporaalsom daarbjj als zoodanig op te treden. Voor het kantongeregt te Zwolle is jl. Donderdag behandeld de zaak tegen l)r. Tirat uit Parijs wegeus het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst daar ter slede. De gedaagde is verschenen bjj zijnen gcvolmagtigdezekeren Jansen, koopman of zaak waarnemer te Arnhem. Deze beweerde, dat Dr. Tirat wel degelijk geneesheer was, ten bewijze waarvan hij oudcrschuidene diploma's vertoonde, en ontkende voortsdat Dr. Tirat hier ter stede cenige geneeskundige praktijk heeft uitgeoefend daar hy allecu zijne geneeskrachtige toestellen ver kocht heefteen regt waartoe hem octrooi was verleend. De getuigen in deze zaak gehoordver- Haaruen op bitteren toondat zij dooi middel van een tolk hunne ziekten en gebreken aan den esculaap hadden kenbaar gemaakt, die hun beeft verteld, dat hunne eenigc hoop in het onfeilbare toestel bestond, dat zij op liet lijf micsten dragen; dat zij later hebben bevonden dat die toestellen eene portie zout met blaauwsel bevatten en aan niemand iets hadden geholpen dan alleen aan Dr. Tirat, aan wien zij hunne zuur verdiende centen op het altaar der ligtgelooviglieid hadden geofferd. De amb tenaar van het O. M. rcquircerde de schuldigver klaring van den gedaagde en veroordecliug tot eene geldboete van ƒ50 en in de kosleu. Noord-Amerika is het land van den vooruit gang; de vrijheid baart er wonderen. Men verge noegt zich daar niet meer met het uitvinden van kanonnen en houwitsers, die de uitvinders zclvcn hel eerst dooden, men vindt er guillotinesen nog wel stoom-guillolincs uit. Zekere Arthur Mac- Donncll, le St.-Joseph in Vermont, beeft een toestel uitgedachtdie het werktuig van den fllantliroop Guillotin ver achter zich laat. Door stooin ;n beweging gebragtkan dit nieuwe strafwerktuig drie honderd hoofden in twee minuten afslaan. Gesteld dat 300 personen ter dood veroordeeld zijn, heeft men ze slechts op een terras of ieft dergelijks te plaatseneen onzigtbare toestel grijpt hein aan en in een omzien zijn zij ad jmtres gezonden. Mac Donncll is zoo vriendelijk geweest het aanbod te doeu met zijnen toestel op driehonderd democraten een proef te nemen iemand vroeg hem waarom hij niet de eerste proef op zich zei ren deed cn kreeg ten antwoord dal hij als uitvinder, overtuigd van de deugdelijkheid van zijn toestel, anderen het genot wil schenken dat deze oplevert. Mac Donncll eischt geen geldelijke bclooning, en wil zijn werk tuig kosteloos afstaanmits men hein belove er gebruik van te maken. De Stalen der provincie Zuid-Holland weigerden een subsidie voor liet geneeskundig établissement van Dr. IV. Ilcndrihsz te Zuiderburg, eene inrigling, welke èènig iu voortreffelijkheid in Nederland mag worden genoemd. Voor het doofstommen établisse ment te Rotterdam gaven deze Stalen subsidie. Hoe conscqucul Zijn onze information juist dan zal het wets-ont- werp op de doorgraving van Holland op zijn smalst" verworpenzoo niet, dan inel zeer geringe meerderheid aangenomen worden. In ccnc armenschool te Utrecht zijn banken voor 6 kinderen geschikt, bezet met tien. Ook zitten er op den grond. Zelfs wijst men er kinderen af, uit gebrek aan ruimte iu strijd met de wet. Het ontwerp op de uitoefening der genees-, hecl- cn vroedkunde, opgesteld onder den Minister van Heemstra en iu liet licht verschenenis, zegt men, den arbeid van ecu der referendarissen bij liet departement van Binncnlandsche Zaken, ufdeeling: geneeskunde. Iu liet ontwerp, door den Minister Tliorbecke nu aan liet oordeel der Tweede Kamer onderworpenzou bedoelde referendaris geen hand hebben gehad. Het getal landverhuizers in dit jaar te New-York aangekomen, bedraagt 64,000 meer dan in het vorig jaar. Velen daarvan kwamen om Kolonel of Generaal te worden. Amersfoort, 13 November 1862. Mijnheer de Redacteur Diakenen der Ev.-Luth. gemeente te Amersfoort verzoeken UEd. beleefdelijk onderstaande copie van bun schrijven aan Gedep. Staten van Utrecht een plaatsje in Uwe Courant le willen inruimen, te ineer omdat ten deze openbaarheid wordt vereischL Afschrift. Amersfoort, II Nor. 1862. Edel Groot Achtbare Heerem! Diakenen der Evang.-Luthersche gemeente te Amersfoort geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat zy met genoegen ontwaard hebbende regtvaardige bemoeijing van den heer L. A. van Reek, lid van den Gemeenteraad en koopman te dezer stede, in zake het onbillijke Desluit door den Ge meenteraad op den 28 October j.l. genomenwaarbij tiet R.-C. Armbestuur zoo bijzonder gefavoriseerd wordt, terwijl sints eenige jaren ons Armbestuur de gchcele subsidie is betwist en onthouden gewor den alleen omdat wij opkwamen tegen de T'T ver mindering van de door het Stedelijk Bestuur aan ons opgedrongen arme blinden, enz. enz., legen eene vaste som overgenomen. Voor 't overige hadden wij ons onderworpen en eerbiedigden wij de WeL Edel Groot Achlb. lleerenwat bij ons derhalve in der tijd eene geoorloofde bemerking was, is thans bij de Boomsch Catbolijken eene ongepaste vrijheid die tegen de Wet aandruischten het is daarom, dat wij U Edel Groot Acbtb. lleeren! kenbaar makendat wij wel zeer onze adhésie hechten aan het verzoekschrift d.d. 5 Nov. 11. van den lieer L. A. van Beek ««om de verhooging der subsidie aan bet R.-C. Armbestuur aflckeuren, en le dezer oorzaak Uwe goedkeuring aan de begroo- ting der Gemeente Amersfoort voor 1863, waarop die subsidie ad /2UÜ0 als uitgaaf is voorkomende, te weigeren." 't Welk doende Diakenen der Evang.-Luthersche Gemeente; Dc President Diaken, E. A II L II1 G II S. Aan de Edel Groot Achtbare lleeren Gedeputeerde Stalen der Provincie UlrechL Aan de Hoogeschool te Ediubtirg heeft zich ook ecu-' jonge dame laten inschrijven, ter bijwoning der lessen over de geneeskunde. Politieke Ucvae. Keizer Napoleon III wil van de stelling«Rome moet zijn de hoofdstad van het eenig onafhanke lijk ltalié niets meer weten!" Zoo werd gedurende eene maand tyds overal gepredikt lot veler genoegen en tot veler ergernis. De een toch verweet den keizer dat zijne poli tiek weerlianig was en dat hij een geheel volk in zijue schoonste verwachting had misleid. De andere zag in 'skeizers bekeering, den terug keer tot liet gezond versland. Maar keizer Napoleon is een politiek koorddanser. IIij loopt voor- en achterwaarts en wie vertoont ons sneller als onverwachter wendingen, en 't schijnt dat hij nu dezelfde manoeuvres wil uitvoeren of zijne diplomaten en journalisleu eenige voorafgaande loeren laat verrigten oin het publiek afleiding te bezorgeu. Terwijl iedereen meendedat het politiek do cument Rome hoofdstad van Italië in de snip- perinaud was geworpen, koint nu op't onverwachts de tijding: een zeer voornaam persoou, Italiaan van geboorte en een voorstauder van het wereldlijk gezag des Opperpriesters, ondcrliaudelt op dit oogen- blik met twee kardinalen le Rome over eene op lossing der Romeinscbe kwestie en daarbij alsnu op de volgende grondslagen u 't Gezag dat de Paus thans uitoefent, geeft hij over aan dc plaatselijke autoriteiten. Rome wordt eene onzijdige stad cn de residentie van ceil Italiaansch gouverneur. «Do Paus blijft er als Opperpriester der R.-Catli. Christenheid. Als zoodanig wordt hem ccn zeer aanzienlijk «jaargeld verzekerd gelijk ook de kardinalen.". Eu niet wie wordt alsdan onderhandeld? Met de kardinalen Rclla en Botl'undi. En AntonelliDeze weet niet alles wat er wordt besproken, maar leidt in stille de onderhandelingen. iloogslwaarscliijtiljjk een sprookje, maar wat is onmogelijk? De ltiiliaausche kwestie is sedert de jongste ininisleriöele wijziging iu Frankrijk geen stap achteruit gegaan roept men nu weder cn daarin ligt op nieuw hel bewijs, dat de politieke opinie zich laat bewe gen als een herfstbladdal ten spel is van eiken wind. De tirickschc historie" is belangrijk, maar wordt welligt zeer vervelend. Zal dat koningrijk iu eene

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1