ahersfoortsche M 993. m nit Blad '«'schijnt des Dingsdags en Vrijdag». De Abonnementsprijs is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advcrtentiën1 tot 6 regels GO Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advcrtcnticn per regel 15 Cents, behalve het Zcgelrcgt. Afzonderlijke nummers, /0,10. Brieven franco. Bestellingen hij den Uitgever A. 11. van CUeff, te Amersfoort, Hureau Amers/oortsche Courant, Singel Wijk E N#. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Dircctcuren in het Rijk. van DINGSDAG, 25 November ÓS61. Provinciale Staten van Utrecht. ZITTING van Dingstlag 18 November 18G2. Afwezig de II.II. Kien, van Asch van Wijclc, SchasJongeneelvan Boclselaar van Dubbeldam cn van Lijnden van Sandcnburg. Na de goedkeuring der notulen van de vorige rittiug worden ingebragl: a. Gene Missive van Gcd. Statenhoudende mededeeling dat de kosten voor het vervaardigen der provinciale kaart benoodigd vermoedelijk met 100 de gemaakte raming zullen overtreffen, ten gevolge van eenige wijzigingen daarin alsnog aan te brengen, onder anderen ten gevolge der onlangs daargestelde of in aanbouw zijudc spoorwegen. Ken voorstel otn die som lot dat einde beschikbaar te stellen, wordt gesteld in banden der 11.11. Boer, van der Pucl en de Ileus. b. Gelijke mededeeling, dat de sluis "aan den Doorslag te Jutphaas met bet einde van dit jaar buiten pacht vultmet een voorstel om de ver pachting daarvan voor een jaar onderhands te doen plaats hebbenniet het oog op de daar te stellen rijkswerken enz. ten behoeve van de vaart op den Ilollandscheri IJssel. Gesteld in handen derzelfde commissie. c. Een nieuw ontwerp-reglement voor de ver veening van dc polders onder Wilnis aan de Vcldzijde. Commissie, de II. II. de Vries, BaslerlCordcs van Nnol en en Broers. Vervolgens worden rapporten uitgebragt door de II.II. de Knel, cn Bam over de aangevraagde sub- sidiëu ten behoeve van het lager onderwys in de gemeenten Tienhoven en Vleuten. liet eerste rapport strekt om aan den Koning te adviseren, dal aan de gemeente Tienhoven tot het voormelde einde eene jaarlijksche bijdrage zal wor den verstrekt van /"180. waarvan hel Rijk cn de Provincie ieder de helft zullen dragen. liet laatste rapport strekt om het adres terug te zeilden aan Ged. Staten ten einde eenige nadere inlichtingen te verkrijgen over de financiële krach ten der gemeente Vleuten. Reide rapporten worden aan de orde gesteld Da de behandeling der reeds biertoe aangewezen on derwerpen. Aan de orde komen nu: I". de onlwerp-reglementen voor de waterschap pen 11aanwijk Snelrewaard Noord-Liosclioten 0root-lloutdijk Klein-llouidijk en den Buitcndijk- scben Oosterpolder, die bereids door de Staten van Zuid-Holland zijn goedgekeurd, en achtereen volgend worden vastgesteld. 2°. liet voorstel tot verandering van sommige drukfouten in de begrooting. Zonder discussie aangenomen. 3". liet adres van bet kerkbestuur der Neder land sche-Israë li tische gemeente te Utrecht om pro vinciaal subsidie van 400 tol herstel barer kerkelijke gebouwen. Na eene langdurige discussie afwezen met 25 tegen 9 stemmenvoornamelijk op grond dat volstrekt niet bleek dal de toestand der gemeente van dien aard is, dat zij behoefte beeft aan dit subsidie. 4°. Dc missive Tan Ged. Staten met'ontwerp- besluit tot verlenging van den termijn, bedoeld bij art. 145 van bet algemeen reglement op de waterschappen in deze provincie voor den tijd van twee jaren, bij welke missive wordt aangenomen, dat gezegd artikel niet van toepassing is op die waterschappenwelke vroeger uitdrukkelijk door de Staten zijn uitgezonderd van de werking van dit reglement. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 5°. Het voorstel van Ged. Stalen om ƒ200 be schikbaar te stellen, aanvankelijk voor 1863, tot bevordering der vaccine. Na eenige discussie aangenomen met 24 tegen 9 stemmen. De Voorzitter stelt daarna voor aan Z. M. de Koning magtiging te verzoeken voor de commissie belast met bet onderzoek der vraag of de oprigting van een waterschap voor de Vecht wenschelijk en uitvoerbaar is, om hare werkzaamheden voorttc- zetten na bet sluiten dezer najaarszitting. Hiertoe wordt zonder hoofdelijken omvraag besloten. Vervolgens wordt de zitting verdaagd tot Woens dag 10 Nov. des voormiddags ten elf ure. BLOEMLEZING uit de jongste discussion in hel Nederl. Parlement. Vervolg van N°. 992.) De lieer Heijderijk. 't Ministerie is homogeen ec een bewijs daarvan is, dat de ziel des Heeren Thorbecke ook voer in het Ministerie van Ruitenlandsche Zakenmaar daarom juist willen de Heeren Hoekwater en van Heemstra het ontleden. Ik houd bel echter met liet hoofd van het Kabinet en dus ook met den Minister van Ruitenlandsche Zaken. (Men lachte en zelfs de lieer Thorbecke, die moeijelijk lagcben kandeed daartoe eene poging.) Ik reik den Heer van Lijnden gaarne de band om gezamenlijk naar den Minister te gaan en hem te verzoekeu eene calmerende en tolerante stem in Spanje te doen booren alleen uil een beginsel van verdraagzaamheid. (De Heer Heijdenrijk kan aardig zijn.) Ten slotteen dat was het minste niet, vroeg hij verscbooning als jong lid. De Heer Groen van Prinsterer. Als wij in Spanje niet officiéél kunnen optreden in zake vau geloofsvervolging hoe zullen wij bet dan officieus doen Godsdienstvervolging is thans wanbedrijf. Wij moeten er niet optreden als Pro- teslantschen Staatwant dat zijn wij niet op staats- regterlijken bodem maar op grond van het eigen beginsel dat tegenwoordig heerscbende is. Wij leven in een godsdienstloozen staat. Hij wil bet gezantschap te Rome opgeheven zien. Dat zou echter in deze oogenblikken bij een groot deel der ingezeten schokken te weeg kunnen bfengen. De Heer Lom de Berg somde eerst op waarover hij niet zou spreken. Ik betreur echter, dat liet gezantschap uil Japan ontevreden vertrok, te meer om dat het nog al in aanraking is geweest met onze schatkist. De Heer Dumbar ook een nieuw lid, wil de diplomaten op stal zetten. Hij houdt het met den téiégraaf en melde dagbladen, welke laatste eerder op de hoogte der zaken zijn dan de ambassadeurs. (Zeer vleijend voor de ambassadeurs! Dezulke bevonden zich in de daarvoor bestemde tribunes.) De Duitsche bond (een oud-manneuhuis [zegt men wel eens) is er niet, is eene fictie. Waartoe dus een gezant by niemand of niets Wij hebben ook geen gezant noodig te Romemaar wil men dien daar latendan zij bij gelijkelijk gezant voor Turijn. (Rome en Turijn zijn immers één!) De Minister van Buitenlandsche Zaken. Wat over de Maaskweslie door mij is gedaan noemde ik besprekingen of pourparlers, en de Heer van Golstein vertaalt dit laatste door losse praatjes. Ik houd echter mijne vertaling voor dc beste. Wat de zaak der geloofsvervolging in Spanje betreftde denkwijze van het Nederlandsche volk is in Spanje bekend en onze gezant aldaar denkt als wij. Hij beeft dit officieus aan de Spaansche Regering doen welen. (Dat zal wel indruk maken op O'Donnel deu overwinnaar van Marokko.) De Minister Thorbecke. De Heer Groen zeide eerst dat er geene partij bestaat zonder eigen beginselen en tevens dal de conservatieve partij geen beginsel bad. Alzoo be staat er geene conservatieve partij. Later spreekt bij van baar als iets, dat nog wel bestaat, maar in de geboorte is. De conservatieve partij heeft dit Ministerie op het kussen geholpen, zegt-en baren woordvoerders. Welnu, dan bond ik ben bij hun woord en mag verwachtendat zij dit Ministerie zullen ondersteunen. AMERSFOORT, 24 November 1862. L.l. Vrijdag namiddag speelden drie kinderen op bet Havik alhier, toen er een wagen zeer hard kwam aanrijden. De kinderen verwijderden zich 7,00 spoedig mogelijk doch een hunnereen jon getje ruim zes jaren oudzoontje van Jacobus van Drie. wonende aan dc Kruiskamp alhier, struikelde, viel en werd alzoo overreden; het kind bevond zich in bedroevende omstandigheden, doch, volgens de geneeskundigen, bestaat er hoop op herstel. Het ware te wenschendal dc buitenlieden op marktdagen een weinig omzigtiger te werk gingen. f. M. de Koning heeft benoemd bij dc d.d. Schutterijte Amersfoort: tot Kapitein P. Met- horst Jr., thans le luitenant; tol le luitenant II. Leinwrbcrthans 2e luitenant; tot 2c luitenant, Jhr. I'. J. B. Tindal, thans sergeant. -j- «Rij Z. M. Besluit van 8 Augustus 1802, N\ 190. is bepaald, dat bet Koninklijk Besluit van 17 Junij 1843. N°. 08, houdende voorschriften ter verkrijging van den doctoralen graad voor Officier van Gez. der Zeemagt, ingetrokken en bui ten werking gesteld wordt. Het za! dus voortaan aan den Officier van Gez. der Zeemagt rrystaan zich academische graden te verwerven zonder het aangaan eener nieuwe 10-jarige verbindtenis, terwyl zijdie in dit opzigt reeds vroeger verbindtenissen hadden aangegaandaarvan thans ontslagen gere kend worden." Een boer te BelliDgwolde kocht voor 3,500 lolery-briefjesen gaf voor deze som zijne boe renplaats tot hypothecair onderpand. De sterke drank heeft weder een offer geêischt. Zondag avond had zich een turfschipper, met zijn schip te Waffum liggende, naar Andel begeven en zich daar in gezelschap van anderen zoozeer le buiten gegaan in het gebruik van jenever, dat bij op stroo nederviel't was het sterfbed van den dronkaard. Eenige oogenblikken later vond men daar slechts een lijk. Uit Nieuw-Ruinen wordt gemelddat de persoon van W. Hooving de .orige week omstreeks twee uur 's nachts van Stadskanaal naar buis keeren- de, op den openbaren weg door een hem onbekend persoon staande werd gehoudenwelke hem in de borst greep en hem toevoegde «leg af!" waarop Hooving antwoordde dat is goedin zijn zak tastte en in plaats van iets wat de booswicht wel wenschle, zijn mes nam waarmede hij hem eene snede over de hand gaf. De aanrander liet dadelijk los en koos het hazenpadterwijl ook Ilooving ongedeerd zijn 'weg vervolgde. Onder de gemeente Beekbergen heeft eene vrouw haar man willen vermoorden door raltenkruid, 't welk zij op het eten bad gedaan. De man braakte en blijft in 't leven. De vrouw bekende de misdaad en zeide daartoe aangezet te zijn door een veldwachter uit de buurt met wien zij in ongeoorloofde betrekking leefde en met wien zij trouwen zoudeals zijne ziekelijke vrouw ook dood was, dat naar alle menscbelyke berekening niet lang meer kon duren. Nadat zij baar man bet vergif had toegediend, kwam de veldwachter booren, of bij bet gebruikt bad en hoe 't met hem was. De veldwachter is ook gearresteerd, maar ontkendt alles wat de vrouw zegt. Als eene merkwaardige bijzonderheid kan vermeld worden, dat te Appelscha, een paar jonge lieden bet huwelijksbootje denkt in te stappen nit dezelfde huigezinnenwaaruit reeds drie broeders met drie zusters zijn gehuwd voorwaar een sterk bewijsdat deze familiën elkander wel bevallen. Te Cremona is de president der regtbank van koophandel bankroet gegaan. Het passief bedraagt twee millioen en bestaat voor een niet geriDg gedeelte in de spaarpenningen der behoeftigen. Niettegenstaande de menigvuldige giften ter leniging van het gebrek in de fabrieksteden in Engeland berigt bet armbestuurdat gedurende de verloopen week een half millioen menschen op zijn best bewaard bleven om van honger om te komen De uitdeeling per hoofd bedroeg nog geen 85 cent hollandsch per week! Ongeveer 100,000 lieden waren te hooghartig om onderstand van het kerspel aan te nemen en vertrouwden geheel op bijzondere liefdegiftenterwijl de overige 400,000 niet hadden kunnen blijven bestaan, wanneer de fondsen van bet kerspel geen vrijwillige vermeer dering ondergaan hadden. Het is op de grond van zulke omstandighedendat de Times zich verwon dert over den magtigen of lagen omslag der arm- belastiDg te Manchester, als bestond er geen gebrek terwijl eene fabriekplaats als deze byzonder gehouden is bij te dragen, lnlusschen dient niet vergeten te worden dat sommige katoenspinners, hoezeer men in bet algemeen hun ook verneten beeft niet naar behooren te helpenhun werkvolk met buitenge woon groot verlies aan den öang hieldenterwijl anderendie tot zulke opolïeiiugen niet in staat waren, hun voorraad van katoen verkochten en de winsten besteedden tol onderhoud van bun werk volk. Opmerkelijk is het, dat ondanks dezen toestand onder de katoenfabriekanten deze echter de groot ste tegenstanders zijn van interventie of bemidde ling in Amerika. Uit bet bovenstaande kam men opmaken wat de behoeften zullen zijn gedurende den nu begonnen winteren hoe veel volharding er in het geven van aalmoezen vereischt wordt om te verhoeden dat een aantal menscbelyke wezens van honger en koude omkomen. De discussiën over hot hoofdstuk Justitie in de Tweede Kamer ademden een weiwillenden geest jegens den Minister van Justitie. Deze beeft herhaaldelijk betuigd dat by de nieuwe

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1