AHERSFOOBTSCHE CODRAN M 1006. mil T RIJD AC, 9 January ÓS63. Dit Blad verschijnt des Dingsdagt en Vrijdagt. De Abonnementsprijs is f 1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advcrtcntiën per regel 15 Cents, behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke nummers, /0.I0. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Gee ff, te Amersfoort, llureau Amersfoortsclie Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircclcnren in het Kijk. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Hlaaodng 19 Januari j e. k. ten Bandhuize te Amersfoortdes namiddags van 19 tol 9 ure, terwijl belanghebbenden worden uitgenoodigd om hunne hoekjes tot het bijschrijven der llenten hetzij in die Zitting hetzij vooraf ten huize van een' der Commissarissen in te zenden. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT8 January 1803. De Raadzaal Ie Amersfoort heeft eene verbeterde inrigting ondergaan en beantwoordt (liatisook door nieuw ameublementvolkomen aan hare bestemming. Morgen Vrijdag avondzullenblijkens achter staande advertentie, de Arabieren, die in de hoofd steden van Europa het publiek in bewondering gebragt hebben, te Amersfoort, iu Amicitia op treden. Men make van deze éénige gelegenheid gebruik om hunne verbazingwekkende werkzaam heden gade te slaan. Üe le, 2e en 3e komp. van bet reg. veld artillerie te Utrecht in garnizoenzullen den 1 Mei a. s. met de De, 10e eu lie komp. van gemeld reg. alhier onderling van standplaats verwisselen de lie komp. van gemeld reg.te Leijden gesta- tionneerdzal te 'sGravenhage gevestigd worden. De Tweede Kamer der Stutcn-Geueraal heeft Dingsdag eene vergadering gehoudenwaarin is ingekomen eene Crcdietwel voor het departement van Koloniën. Sedert de invoering van de wet van den 13 Augustus 1857 op het lager onderwijs, zijn in ons land geëxamineerd en toegelaten: 572 hoofdonder wijzers. 151 hoofdonderwijzeressen, I37G hulp onderwijzers, 758 hulpoiiderwijzeresscn1288 onderwijzers, die reeds in het Inzit eener acte van bekwaamheid of daarmede gelijkstaande acte van algemeene toelating, met guuslig gevolg examen hebben aTgelegd in een of meer vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs, 1174 onderwijze ressen dito, 183 huisonderwijzers, 503 huisooder- wyzeressen176 onderwijzers, die met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in een of meer der vakken van het verder voortgezet onderwjjs (art. 72 der wet) cn 51 onderwijzeressen dito. Dezer dagen overleed te Waalwijk zekere ('atharina de Jong. Deze vrouw bereikte den ouder dom van 90 jaren waarvan zjj er 72 bedlegerig heeft doorleefd. De verpleegde R.schoorsteenvegerbetrapt op diefstal met inklimming, in bet kleedercumagazijn der fabriek van het Ryksgestichl te Vceoliuizen is, na zijne bekentenis, dat door bcm aldaar diverse goederen reeds gestolen en verkocht zijn, den be voegden regter overgeleverd. Te Roermond is in den nacht van den I op den 2 dezer ccnc vechtpartij tusschcii burgers eu militairen voorgevallenten gevolge waarvan aan een militair den schouder is ontwricht eu aan een burger een gat in bet hoofd is geslagen. Deze keer schijnen de oudejaarsavond en de nieuwjaarsdag vruchtbaar te zijn geweest in verwon dingen van armen cn hecucn of andere ligchaamsdec* len door het onvoorzigtig omgaan met schietgeweer, veelal het gevolg van den benevelden toestand waarin de verwonde verkeerde. Uit zeer vele plaatsen ontvangt men berigten deswege, (let is ook bier, wat men dronken doet. moet men nuchteren boeten. Alle leden der gemeente Peize bebooren nog niet tot bet afschnlBngsgenootschap, daar op den oudejaarsavond aldaar eene vrouw is bevallen in een zeer beschonken toestandbaar man die even zoo dronken te buis lag, kon geen de minste litilp aanbrengen even zoo min bare schoonmoeder, die naauweljjks wist. waar z|j ter wereld was; doch haar schoonvader, die door oefening beter een glaasje of wat kon hebbenbad nog zooveel besef, om de noodigc hulp intcrocpcn. Men had mogen verwachten, dat de kraamvrouw voor den sterken drank grootcn afkeer zou gehad hebbenomdat zy haar vader en zuster daardoor heeft verloren. Men meldt uil Vollenliovc van 4 January: Sedert ecnige jaren is door van der Veen tc Wnnneperveeneen belangrijke handel gedrevcu in snoek cn baars naar l'arys, welke zeer goede resultaten heeft opgeleverd. Ook een onzer bedrij- vigste stadgenootende heer Jan van Smirren deed sedert jaren handel met Keulen in gerookte bokking en ansjovis cn beeft thans relation aan geknoopt met Parjjs voor alle soorten van visch. Alles wordt in wit gevlochten tecncn mandjes netjes gepakt, en eiken dag dat de Zwolsche stoomboot vertrektlaadt zij een en meer wagenvrachten. Men houdt bet er voor, dat alleen door dezen handel van den heer van Smirren meer dan 50 huisgezinnen het brood verdienen." Maandag is door de arrondissements-regtbank te Breda uitspraak gedaan in de zoo veel gerucht makende zaak tegen Mr. C. van Baerle. Het Open baar Ministerie had geëischt diens schuldigverklaring aan mishandeling van zijne (tharts in een krank zinnigengesticht opgenomen) wettige moederen veroordeeliog te dier zake tot eene cellulaire gevan genisstraf van minstens 15 dagenen hoogstens een jaar. Overeenkomstig dat requisitoir, is de beklaagde veroordeeld tot 15 dagen eenzamè opsluiting. IIy zal van dat vonnis in hooger beroep komen. Een groot ongeluk is te Texel gebeurd. Een voerman reed met een wagen, bespannen met twee paardennaar het strandde paarden geraakten aan het hollen, met dat gevolg, dat het voertuig omsloeg en de daarop zijnde voermanbenevens twee andere personennaar den grond geslingerd werdeneen dezer personen, een jongeling van 16 jaren, is heden aan de bekomen verwonding over leden de twee overigen zijn minder gekwest. De vraag, of de afstemming der begrooting van koloniën door de Eerste Kamer al of niet den val van bet kabinet had moeten na zich slepenkan thans als uitgemaakt beschouwd worden sedert de Koning aan den heer Ulilenbeck alleen een eervol ontslag heeft verleend en den heer Uelz tijdelijk met de portefeuille van koloniën belast heeft. Deze uitkomst wordt ook door tegenstanders van het Ministerie Tltorbecke toegejuicht. Zoo lezen wij in de Ilolt. CtEene aftreding van het Ministerie in de tegenwoordige tijdsomstandigheden is in het algemeen belang niet wenscbelijk. Over het alge meen is die gedurige afwisseling van regeringen stoorend voor de algemeene gang van zaken. Zy smoort de beste plannen in hunne wording en houdt de ontwikkeling der natie meer tegen dan men oppervlakkig wel denkt. Meer dan ooit zou zulks thans het geval zijn. Eene herziening van het belastingstelsel is in het vooruitzigt gesteldgewig- lige wetsontwerpen zijn van bet departement van Binnenlandsche Zaken uitgegaan of worden daar in gereedheid gebragt; in de geheelc Binnenlandsche administratie heersclit eene lang ongekende veer kracht; een vaste wil, eene zelfde gedachte laat niet na overal weldadig te werken, liet zou te be jammeren zijnindien men dat alles moest verlie zen om op nieuw een tijdperk van weifelende Ministericn en dobberende parlementaire meerder heden te zien aanbreken, liet land heeft vooreerst van die halfheid genoeg gehad." In de Morning Post leest men aangaande Mexico: De jongste berigten uit Mexico melden, dat de Fransche krijgsbewegingen tegen dien Staat ongetwijfeld uitgesteld zullen worden en met ceu vastberaden en belangrijken tegenstand te kampen hebben, niettegenstaande het nieuws dat de Fran* schen tnel open armen ontvangen worden. Daar enboven beginnen de speculanten in Mexicaansshe fondsen te hegrijpen, dal hun toestand niet zoo spoedig verbeterd zal worden, al rukken de Fran- schen Mexico binnen." Te Saint-Mongres in Frankrijk7.011 dezer dagen een lijk op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld worden. De doodgraverdie den lijkstoet van het sterfhuis naar den godsakker vergezelde liep, toen men dezen naderde, voor uil, om te zien of de door hem gereed gemankte kuil in orde was. Zijne voorzorg was niet overbodig, want inder daad waren er eenige kluiten aarde in gevallenwelke hij ging wegnemenmaar pas bad bij zich op de ladder in den kuil gezetom deze te reinigen of hij vieldoor een beroerte geirolïen zielloos neder. l*olilickc lleviic. liet wcrcldtooncel bevat voel apenspel. Op den 1 January 1859 tintelde dë toespraak door keizer Napoleon IIItot den Oostenrijkscbcn Gezant von llutmcr gehouden, door geheel Europa zij had den grootcn oorlog tegen Oostenrijk tot gevolg cn nasleep cn op den 1 January 18G3 hield koning Victor Emmanuel by de nieuwjaars receptie ook eene oorlogszuchtige toespraakgevolgd door zijn plan tol oorlogszuchtige toebereidselen. Ja, bet groole nieuws van den dag is de ware oorlogsverklaring door Victor Emmanuel aan Oos tenrijk gedaanin liet antwoord van dezen vorst op de toespraak van den heer Tecchiovoorzitter van do kamer der afgcvaaidigdenter gelegenheid van de nieuwjaarsreceptie. Thans weten wijde koning toch heeft hel gezegd dat het Italiaansche leger georganiseerd wordtopdat men in het aan staande jaar moge geraken tot de Tollooijing van Italië's onafhankelijkheiden dit land in siaat kunoe stellen zijnen rang onder de Mogendheden in te nemen." «Laten wy ons wapenen," sprak de koning van Italië, orgauiseren wij ons leger, dat nog niet tot die hoogte gekomen is waarop wij het wenschen te zienten einde er op te kuonen rekenen." Te Turijn hebben deze woorden een diepen indruk gemaakt. Men meent zelfs te weten dat bet corps diplomatiek er van ontstelde, en zoo danig ontstelde, dat een zijner leden, nog wel de vertegenwoordiger van een der groote Mogendhe den na zich van de echtheid van het gesprokene le hebben overtuigder eene dépêche aan zyne Regering over gezonden heeft. De koning sprak van zijne kroon en- van zijnen troonwelke beide hij als minder hecht beschouwt dan de eenheid blijkhaar is dit eene toespeling op de republie- keiosche volksmenners, die te Aspromonte de neder laag hebben geleden. Gaat Victor Emmanuel op deze wijze voortdanvreest menzal bij Italië dooden. Hij begeeft zich eerstdaags naar Florence, om er een groote wapenschouwing te houden over het daar gestationneerde legercorps, dat uit het oogpunt der instructie nog veel te wenschen over laat, daar het uit recruten is zamengesleld. Ook zijn de Italiaansche prefecten uitgenoodigd de werkzaamheden tot oprigting van 220 balaillons mobiele nattonale garde te bespoedigen en reeds op den 20 January de werkzaamheden daartoe moeten afgeloopen zijn. Waar evenwel het geld moet worden bekomen om oorlog te kunnen voerendat heeft Victor Emmanuel nog niet verteld. Men make zich dus niet ongerust. 't Apenspel in woorden, zal, men rekene er op, niet door apenspel in daden worden gevolgd. 't Is waar de groote rul in de Oostenrykscbe fondsen is nu gevolgd door eenigeo teruggang maar de beurs is eene coquette, vol ydelheid en wispelturigheiddie geen rekenschap van hare coquctterie geeft. Men vreeze niet voor oorlog. Keizer Napoleon beeft le veel in zijn eigen land en inet Mexico te doen om Victor Emmauel weder in eenen oorlog met Oostenrijk by tc slaanen alleen kan bet Italiaansche legerzelfs al zou Garribaldi zijne krukken wegwerpen en meè ten strydgaan, tegen den Venetiaansciien vijfhoek en de Oostcnrijksche armee niets uitvoeren dan spectakel maken en wegloopen. In tijdingen uit Rome wordt verzekerd, dat de inzameling van den St.-Pieterspenning iu het afge loopen jaar tot zeer bevredigende uitkomsten geleid heeft. Als eene opmerkelijke bijzonderheid werd er bijgevoegd, dat de pauselijke regering, betgeen in vele jaren niet gebeurd iszich met ultimo Decem ber zou inogeu verheugen in het bezit van een batig saldo bij de Rank. De Grieken, zegt men, zullen op plegtige wijze, de kroon komen brengen aan prins Alfred en daa zal het de vraag zijn or die prins niet zal bezwijken voor zoo veel beleefdheid. De geschillen tusschen Pruissen en Oostenryk trekken zeer de aandachtofschoon wij er voor het oogenblik nog geen grond in vinden tot vrees voor een breuk. Naar bet schijnt zoekt Pruissen twist met Oostenrykal neemt men ook aan dal de mede- deelingen betreilënde de dreigende toespraak van den heer von Bismarck lot den Oostenrijkschen overdreven zijn. De Pruissische Minister moet zich bij den gezant o. a. beklaagd hebben over de arti kelen in de Weener dagbladen, die de Pruissische Tweede Kamer in haren parlementairen stryd met de Regering iu hel gelijk stellen. De gezant zou hierop geantwoord hebbendal hieraan niets te doen is; Oostenrijk is thans een vrij land geworden, en de Regering kan dus nietzoo als ten tyde van von Scliwarzenberg, die met de bladen naar ver kiezing omsprong, verantwoordelijk gesteld worden voor hetgeen «leze schrijven. Hierna kwam von Bismarck niet Pruissen's grieven voor den dag legen de handelingen der Oostenrykscbe regering, bc« paaldelyk tegeu baar bekend voorstel by deu bonsdag. Ook dat apenspelletjc zal met een sisser aRoopen:

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1