COUBi I 2O Jamiarij d86"< Dit Blad verschijnt des Dingsdagt en Vrijdagt. l)e Abonnementsprijs is f 1.50 in de 3 mianden. Van Advertentiën1 tol 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert/0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van dee ff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorlsche Courant, Singel Wijk K N°. 61 zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-üircctcnren in bet Ilijk. AMERSFOORT, 19 Januarij 1803. MordenDingsdag namiddag ten 1 ureverga dert de Gemeenteraad van Amersfoort voor hel eerst in de nieuw ingerigte raadzaal en zal alsdan de benoeming geschieden van een poortier van de Bloemeudalsche poortwaarvan het Iractement tot nu toe bedroeg 230.— per jaar met vrye woning; en van eenen Commissaris van inkwartiering waar van het tractement tot nu bedroeg f 75.per jaar. Een aantal sollicitanten voor beide posten ziet, tussclien hoop en vrees geslingerdden uilslag dier benoeming te gemoet. Voor den post van poortier zyn nu reeds ruim 20 sollicitanten. In den nacht tusschcn Viijdag en Zalurdagj.l., ten 4 urewerd door de nachtwachts brand ont dekt bij der. logementhouder van Kolfschoten, op de Langstraat, hoek der Nieuwstraatalhier, welke door deze nachtwachtsgeholpen door een brand meester en twee onder-brandmeesters, werd ge- bluscht en zich bepaalde tot het uitbranden ecner kamer, zijnde verzekerd in de Antwerpsche Maat schappij. Een paar dagen vroeger werd brand ontdekt in het huis bewoond door J. Wallet, Lieve Vrouwe Kerkhof, doch is deze door den bewoner geblnscht terwijl slechts eenige meubelen zijn verbrand." Te Amersfoort zijn eenige schepen met rails en dwarsleggers voor den spoorweg van Utrecht, over Amersfoort, tol den IJsselaangekomen en wordt nog meer aanvoer van spoorweg-materieel verwacht. Hoewel velen zich hadden gevleid dat ten minste hel traject Utrecht tol Amersfoort spoedig zou worden opengesteld ten gebruike van reizigers en goederenaan te vangen aan een hulpstation te Utrechtdaar waar de weg eigendom van dtf Centraal-Spourweg-Maatschappij is, zoo is voor het verwezenlijken van dat dringend verlangen geen kans, o ndat dit traject geen voldoend rendement voor spiegelt, naar bet oordeel van de hoofden der onderneming, en dus de spoorweg niet anders ten gebruike zal worden opengesteld dan ten tijde dit over zyne volle lengte (als wanneer hij goed ren deren kan).'Utrecht tot den IJssel, mogelijk is. Wanneer lie persoon die voor de Reglbank te Utrecht geweigerd had als getuige den eed af te leggen en daarom in gijzeling was gesteldheeft zich later bezonnen en isden gevorderden eed afgelegd hebbendein vrijheid gesteld. liet verslag der Tweede Kamer over de cul tuurwetdat zeer onguustig luidt, is gereed en zal binnen kort het licht zien. Men verwacht weldra de aanbieding van wetsontwerpen lot hel verlecnen van een subsidie aan de Hollaudsche spoorweg maatschappij en tot exploitatie der staats-spoorwegen. De belasting ontwerpen van den heer Bels hebben volgens een aantal bladen bij den Raad van State een zeer slecht onthaal gevonden. Of dit Je aan bieding zal beletten of vertragen is onzeker. Over het geheele Rijk genomen, hebben on geveer elke 4500 zielen een notaris. Twee en zeventig candiaat-notarissen kunnen nog, als het geheele cijfer op hel maximum werd ge- bragtworden geplaatst. Op het koppermaandags-feest te 's Ilage werd de Nederlandsche letterkunde ook vertegenwoordigd door eene damedie in de lectuur-wereld een gevierden naam heeft en op die wijze hulde bragt aan de drukkunst. Donderdag voormiddag werd voor het provin ciaal geregtshof in Gelderland behandeld de zaak tegen Gerrit Bultman, behuldigd van moord, gepleegd op den heer Mr. Oswald Tulleken te lieerde. Ken talrijk publiek woonde de teregtzitling bij. Na het voorlezen der acte van beschuldiging en het ver- hooien van vier getuigen werd de beschuldigde ondervraagd. Deze bleef bij zijne bekentenisdoch in zooverre, dat hij thans verklaarde door de aan houdende, volgens hem onverdiende, vcrwijtineen van den verslagenc. plotseling in woede ontstoken te zyu en dezen daarop écu slag te hebben toege- bragt. Hij had den verslagenc zien wankelen en wist zich niet meer te herinneren wat er verder voorgevallen was. Vervolgens werd liet getuigenver hoor voortgezet en na afloop daarvan de zitting voor een kwartier-nors geschorst. Donderdag namiddag werd voor het provin ciaal geregtshof de behandeling der zaak legen Gerrit Duitman, nadat de zitting voor korten tyd was geschorstvoortgezet en nog enkele getuigen gehoord. Uit hunne verklaringen kwamen gecuc nieuwe bijzonderheden aan het licht. De beschul- digdc trok echter ten slotte dat gedeelte zijner vroegere bekentenis in, volgens welke hij den slok waarmede de misdaad gepleegd was, had mede- genomen met het doel oin den heer Tulleken om het leven te brengen. Vervolgens nam deadv.-gen. het woorddie de beschuldiging volhield en be toogde dat in casu de voorbedachte rade behoorlijk was gebleken en de beschuldigde dus moest worden schuldig verklaard aan moord, waarom hij dan ook, ingevolge de bepalingen der wetde doodstraf eischte. Hierop het woord aan den verdediger, Mr. do Haas, gegeven zijnde, ontwikkelde deze dat hier alleen aan manslag kon worden gedacht. Hij wees op de punten die in casu het denkbeeld aan voorbedachten rade uitsloten schelste eenige too- neelen die vroeger reeds lusschen den heer Tulleken en zijnen knecht waren voorgevallenveroorzaakt door het zeer driftige en onaangename karakter van den heer T. tegenover zijne bedienden, wees voorts op de verzachtende omstandigheden op de miu zedelijke ontwikkeling des beschuldigden en con cludeerde dat het den hove behage inogt Gerrit Bultman schuldig te verklaren aan manslag en hem diensvolgens te veroordeclen tot zoodanige tucht huisstraf als het hof zou vermeenen te behooren. Nadat hierop door den adv.-gcn. nog korlelijk was gerepliceerd heeft liet hof den beschuldigde ver oordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. In Lochctn is men eindelijk alle bezwaren die het gas belemmerden, te boven gekomen. Sedert Maandag schittert het aldaar in vollen glans. Men zegge nu nog dat de achterhoek niet in verlichting toeneemt! Men meldt uil Coevorden van 15 Januarij Door onvoorziene omstandigheden is de ontste king van het gazlicht, waarmede men gisteren avond hoopte gereed te zijn, niet alleen mislukt, mair iugezetencn en vreemdelingen, die talrijk van elders ter feestviering waren opgekomen, vonden cc, tweede teleurstelling, in het uitblijven der muzijk. Door de buitengewone vochtigheid der steen kolen en eenige kleine aan den toestel ontdekte gebreken, was het niet mogelijk goed licht voort te brengen, en onvoldoende begreep men het niet te moeten laten branden, vooral niet bij de eerste ontsteking. Wel had men in den laatsten tijd nacht en dag gewerkt, om deze teleurstelling te vooikomen, doch met den besten wil was zulks niet mogelijk. Met een paar dagen echter, (waar schijnlijk a.s. Maandagavond.) hoopt men voor goed gazlicht te kunnen geven. Niettegenstaande de dubbele teleurstelling begon de menigte éénmaal ter feestviering uitgegaan en door vuurwerk en vloeibaar gaz opgewektzich allengs feestelijk gestemd te gevoelen en werd hel mislukte feest eindelijk nog een regt aangename avond zoodat men eerst laat in den nacht teleur gesteld en toch voldaan huiswaarts keerde. liet is een bekend feit, dat bij de landing der Engelschen op Walcheren in 1809 de expeditie- troepen als gedecimeerd werden door de Zeeuwsche koorts, wier verwoestingen bevorderd werden door de ongeregelde levenswijze der niet aan het klimaat gewoon zijnde manschappen. Waar de jongste storm de duinen dier kust op sommige plaatsen tol 10j cl deed wegstuiven, vindt men thans aan den kant tal van lijken in half vergane grove dekens gewik keld die in 1809 daar verre van. hun vadetland zijn begraven. Uit Brussel wordt berigt van eergisteren: o In de heden gehouden zitting onzer Kamer van Afgevaardigden heeft de oud-Minister van Ruiten- landsche Zaken, verklaard: «dat hij de handelwijze der N jderlandsche regering met betrekking tot het tructaai nopens de wateral'lappingen op de Maas, beschouwt als deloyaal en zonder voorbeeld." Deze woorden werden algemeen toegejuicht. o Later verklaarde dezelfde redenaar, dat een of ander Belgisch Ministerie nog wel eens. zonder N iderland er in te kennende betaling van den Scheldctol zal staken. Deze woorden werden algemeen toegejuicht. De Minister Rogier heeft ze niet beantwoord. De begrooting van Boitenlandsche Zaken is heden aangenomen." Sedert de jongste 18 maanden heeft de oorlog aan de Unie gekost IfiOO millioen dollars. Thans eischt hij dagelijks 3 a 4 millioen. liet grootste resultaat daardoor verkregen, is, dat er 250 000 man op de slagvelden zyn begraven. Omtrent den slag bij Frcdricksburg meldt men: Hel leger van Bnrnside, telde, met inbegrip van de reserve, meer dan 200,000 man. De te nemen stellingen waren alles behalve geducht en zelfs niet te vergelijken bij de hoogten der Alma. door de Engelschen en Frauscheu in de Kriin bcmagtigd. Wel stuitte men op verschansingenmaar deze strekten zich te ver uitcu als men ui du slrijd- krachten op één punt haJ gchragt, zou men do verschansing daar in tweeën hebben kunnen snijden zonder mogelijkheid van hulp van den kant der twee vleugels. Van onze zijde (het Noorden) zegt de schrijvergedroeg men zich allerschan delijkst laf. Wat ook de dagbladen mogen zeggen onze hoofd-olliciereu verhelen hel niet dat onze soldaten nog nooit zoo slecht gevochten hebben als dien dag. Nadat zij op een schot afstand van den vijand gekomen warenhad niets bun het voor uil rukken moeten of kunnen beletten. Toen de arend viel was de helft van het leger tuchteloos uiteengeviogen m plunderde in de stad en omstreken. De overige troepennog in slagorde geschaard weigerden toen den strijd. Zoo lang zij wisten dat zij gedekt waren trokken zij moedig voorwaarts maar zoodra de kogels op hen neêrvielen bielden zij standhierna gaven zij geheel noodeloos vuur en trokken in wanorde af, om een half uur later weder zonder nut geweren en geschut te lossen. De linkervleugel gedroeg zich beter. Zooder de wachtpostendie de bruggenhoofden bezet hielden ware de helft van het leger verloren gegaan. En waaraan is dit alles toe te schrijven Aan één redend het leger van Mac-Clellan bestaat niet meer, bet gebeente dier dapperen rust in onze landsdouwen en hel nieuwe leger van den Potomac is zaaien- gesteld uit recrutengeheel ongeoefend en zonder' eenige tucht." INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Eene korte opgave van een onlangs gevoerd gesprek over het tegenwoordig onderwijsachte ik belangrijk genoeg om door middel van uw geacht blad meer ter algemeene kennis te worden gebragt, welligt moge het voor veleu eenig nuttig gevolg hebben. Dekplaats waar, noch de personen door wie. hei gesprokene gehouden werddoet niets t zakeen discretie is immers welvoegelyk liet bedoelde gesprek namelijk liep over de vraag of het tegenwoordig onderwijs, waartoe zoowel van Rijkswege als door de Gemeentebesturen zulke enorme sommen worden besleed wel aan die kosten waardig beantwoordde. Eenparig meende men was zulks in vele opzigten het geval niet. Men sprak wel met lof over de be kwaamheden der Onderwijzers, doch gansch niet als zoodanig over hunne doorgaande geschiktheid om hel den kinderen medetedeelenmen meende dat het onderwijs zonder eenig oordeel den kinderen werd gegevendat deze met een tal van lessen worden beiaslwaarvan zij geen nut haddenuit hoofde de verschillende vakken te kort behandeld worden en derhalve bet een door bet andere oumiddelijk weder werd verdrongen en vergelen terwijl aan uit- of liever aan ontspanning in de tusschenuren voor de lieve kleinen niet te denken viel. Zielzeide men de kleiueo maar eens thuis komeu." Meestal zijn zij knorrig en pruilig om de velerlei lesseu waarmede zij in hunne lusschenureu belast worden eu waarmede door henzelven weder oumiddelijk bet onderwijs moet worden voortgezet zoodat zij door hunne ouders dikwerf met deelne ming worden gadegeslagen. Eu waarin bestaat dan dal zoogenaamde thuis-werk voor de kinderen uit de meest uiteenloopende vakken waarvoor menig volwassene eu menig hulp-onderwijzer zelf met sch-ik zou opzien indien zij met die onderscheiding begunstigd werden. Algemeen in«*ende men dat het onderwijs beter en meer doel zou treffenen teveus de lust der kinderen tot onderzoek en leering meer zou be vorderen, in plaats van te wordeu onderdrukt, zoo als men wil dat thaus bij veleu het geval is, door dit thuiswerk slechts tot ééue, hoogstens een paar lessen te bepaleumaar dau goed en oordeelkun dig gekozen. Die opgegevene lesseu moesten bovendien vóóraf iu de school door de kindereu zelveu wordeu ge lezen, eu voor zooveel uoodig door de ouderwijzers wordeu verklaard eu toegelichtteu einde zij een duidelijk overzigt verkrijgen van den inhoud dier lesseuvermits zij zich nu den tyd niet gumieu zulks te doeumaar met den inhoud oubekeud thuis komende, oumiddelijk beginnen die van builen te let*reuteu einde maar gereed te zijn tegen hel uur dat de schoolklok weder geslagen heeft. Eu welk oordeel. Mynheer de Redacteur! geveld werd over het onoordeelkundig strafwerk, hetwelk den kindereu bij bet initisie vergrijp wordt op gelegdDaarover werd eetipaiig den staf gebroken. Noch op iets degelijks, uuch op iels nuttigs wordt daarbjj 6e'et »»aar op veel en den geest afiliat ie ud wetk, hetwelk door de kinderen gewoonlijk

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1