C 0 0 B M 1010. ma vrijdag 25 JanuariJ863. Dit Bind verschijnt des Dingsdags en Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tri 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advcrtcnticn per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. H. van Cteeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in het Ilijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te wetendat het primitief kohier der Plaatselijke Directe Belasting (Hoofdelijke Omslag) over het dienstjaar 1863'voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagente rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tol 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen binnen welken termijn elk op het kohier aange slagene bij den Raad bezwaren tegen zjjnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 19 Januarij 1803. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, A. G. W1JERS. W. L. SCIIELTUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 26 der Militiewet, Doen te wetendat het Register van Inschrijving over hel jaar 1862, en de Alphahetische Naamlijst, bevattende de Ingeschrevenen voor de Ligting der Nationale Militie van 1863, gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 ure, op de Secretarie dezer gemeente voor elk ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 20 Januarij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester De Secretaris, A. G. W1JERS. W. L. SCIIELTUS. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op manuring 36 JnnunriJ e. k. ten Uaadhuize Ic Amersfoortdes namiddags van 13 tot 1 ure VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 22 January 1803. De vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort van eergister werd aangevangen met eene doelmatige toespraak des geachlen Voorzitters, en geschiedde vervolgens de Behandeling van: 1°. Ontwerpbesluit tot onderliandsche verhuring van het huis naast het Raadhuis. Aangenomen, en het huis op nieuw verhuurd aan den W. E.G. Heer Sodenkampkapitein der artillerie. 2°. Idem tol verkoop van hoornen. Aangenomen. 3°. Idem tol afschrijving van den hoofdelijken omslag over 1862wegens vertrek enz. Aange nomen. 4°. Idem idem hondenbelasting. Aangenomen. 5". Voorstel tot het bij vernieuwing vaststellen van hel tarief der begrafenisregten, met de veror dening op de invordering. Aangenomen. 0°. Rekwest van de Commiezen der plaatselijke helas'ingen om eene toelage, met advies van Dur- gemeester en Wethouders. De toelage van ƒ50 voor premiën verhoogd tot ƒ100. 7°. Rekwest ven den Commissaris van Inkwartie ring om verhooging van tracteinentmet advies van Burgemeester en Wethouders. Eene gratificatie van f 25.toegestaan voor 1862, aan de weduwe van den overleden titularis. 8°. Benoeming van eenen Poortier aan de Bloe- mendalsche poortmet rekwesten. Benoemd bij herstemming. G. Jagtcnberfj met 8 stemmen. Op D. Groenestein waren 7 stemmen vereenigd. 0°. Benoeming van eenen Commissaris van In kwartiering, met rekwesten. Benoemd, zonder tractement, met 13 tegen 2 stemmen de Heer J. Blan kenberg, op wachtgeld zijude voormalig kazerne- meester. Vervolgens werden ingebragt: Missives van Gedeputeerde Staten houdende goed keuring der Gemcenterekening over 1861 en der Gemeentebegrooting voor 1863. Beide missives op Voorstel des Voorzitters aangenomen voor notifi catie. Omtrent laatstgenoemde gaf de lieer L. A. van Beek tc kennen: zyne bedenkingen te zullen inzenden." Missive van de Heer Commissaris des Konings mededeelcnde, dat de Minister van Oorlog op het daartoe gedaan verzoek geen termen had gevonden om voor liet tegenwoordige vermeerdering van gar nizoen aan Amersfoort loetekenuen. Enz. {Hel uitvoerig verslag dezer zitting in hel volgend Nn.) Op tticuw teisterde de rivier de Eern sedert I eergisteren de Koppels en de environs van Ainers- i foort. liet batig saldo der exploitatie rekening van de Gronioger gasfabriek bedraagt over het afgeloo- pen jaar 26.792.90. (Over de laatste driejaren heeft dat saldo bedragen 67,588.85J). Behalve dat uit dit saldo alle interessenaflossingen en tracle- menten worden betaald, worden daardoor de straten en het raadhuis gratis verlicht en houdt bovendien de gemeente nog als zuivere winst over 1862 on geveer ƒ6000 over. Eene commissie uit den Raad heeft dan ook voorgesteld, den prijs van het gas (dat nu 16 cents de kub. meter kost) met 2 cents te verminderen. Vele gasgebruikers zijn echter van oordeeldatvergeleken melde financiëele uitkom sten der fabriek en den prijs elders, thans de prys aldaar niet 4 cents de kub. meter behoort te worden verminderd. Naar men verneemt heeft de raad van onder zoek die dezer dagen te 's llage vergaderd is ge weest in zake van den le luit. M.van het regement grenadiers en jagers, onder presidium van den luitenant-kolonel baron van Tuyll van Serooskerken, provinciale adjudant aldaarmet eenparige stemmen geoordeeld, dat die officier zich niet in helminste onwaardig gemaakt heefttot het korps officieren van bet regement te blijven behooren. De gewone Kabinet-werkers namen vacantie althans nieuwe candidaat-ministers voor Koloniën worden op dit oogenblik niet gezocht. Men zegt, dat de vraag: «heeft de Eerste Kamer door de verwerping van het budget van Koloniën de koloniale rigting van het kabinet veroordeeld spoedig door die Kamer zelve zal worden beantwoord. Dat is ook wenschelijkèn voor het Volkèn voor bet Ministerie. En zal, als de Eerste Kamer antwoordt: «ja. wij keurden die rigling af!" dat staats-ligchaam worden ontbonden 't Zal noodzakelijk zijn, als het Ministerie niet verkiest heentegaan en de KoniDg dat goedkeurt. Van de groote veranderingen in het persoflgel bij de verschillende departementen van algemeen bestuur verneemt men niets meer. Men wil altijddat de heer Thorbecke als jager- meester zal fungeren, maar die Minister is hoogst waarschijnlijk met die titelatuur weinig ingenomen. Z. Exc. gaf Dingsdag een bal. Naar men zegt, was hij van plan alsdan eene polka-nationale en solo te dansen met Freule X. voorstellende de Maagd van Nederlanden de muzijk gearrangeerd naar de melodiën der marseillaise. Naar men wil weten, moet hij van dat plan hebben afgezienomdat hij bij de repetitie vry beduidend zijne teenen zou gestooten hebben. De Regering verbeeldt zich (doch hoogst waar schijnlijk is dal verbeelding zonder verwezenlijking dat de Centraal-Spoorwcg van Utrecht naar Zwolle nog in dit voorjaar zal kunnen gebruikt worden tot den IJssel, en tegen het einde van dit jaar de spoorbaan tot aan Zwolle. Als de Regering met die verbeelding is behebt, wanneer zal dan de lijn worden begonnen, die Zwolle met het Noorden verbindt Trouwens het Noorden zal de Centraal-, llollandsche- en Rijn spoorwegen voeden en daarom is voor het belang van allenvlugheid ten deze eene noodzakelijkheid. Men kan zich daartoe niet te veel haasten. Men voorspelt, dat de doorgraving van Holland op zijn Smalst" hij de Eerste Kamer zeer ijverige bestrijders zal vinden ja dat het veel moeite zal kosten, eene meerderheid voor dat plan te winnen. Wel zijn de Amsterdainsche en Rotterdamsche waterwegen plannen, die zwaar op Nederland zullen drukkenals die plannen hunne uitvoering zullen erlangen en erlangd hebben. Het examen tot het verkrijgen van den rang van attaché bij onze diplomatic zal weldra weder plaats hebben. Mondeling examen wordt van elk afzonderlijk afgenomen. Waarom Een mondeling eiamen gelijkelijk afgenomen geeft clkeu candidaat gelegenheid om over zich zeiven, in vergelijking met de auderen te oordeelen. Maar nog zooveel arislocraleu-zoonijes moeten geplaatst worden Zeker blaadje vraagt spottend of de heer van Hall een diplomaat inag worden genoemd? en vindt de nieuwe leden der Eerste Kamer, die nog niet spraken al tc bedeesd. Beter is het te zwijgen, dan zoodanige vraag te opperen en zoodanig oordeel tc vellen. Het Tijdschrift de Gids zegtdat de Minister van Oorlog le reaclionnair zou zijn in het minst con- stitulionneele land van Eureia. Kolonel Blanken zal zeggendat de mannen van dc Gidszijne gidsen niet zijn op militair gebied. Maar is er een blad, dat zijne circulaire, wegens hel schrijven van officieren, heeft verdedigd? Niet ée'n. Circulaires k la Hassenpflug vinden in Nederland geen verdedigers. Amersfooit stiefkind der Regering krijgt geen vermeerdering maar wel verwisseling van gar nizoen na sinds een zevental jaren voortdurend vermindering van garnizoen te hebben ondergaan. De Minister van Oorlog vindt voor het tegenwoor dige geene termen Toor vermeerdering. Het bewijs van het tegendeel zal hem eerlang worden geleverd. 't Is echter verwonderlijkdat de Minister van Oorlogdie eenige jaren geleden nog als majoor en later als Garnizoens-kommandant te Amersfoort fungeerde, zoo spoedig vergeten is, hoe nuttig en geschikt Amersfoort voor cavalerie en artillerie- garnizoen is. 't Heeft o. a. excellente cavalerie-stallen. Harlingen schreeuwde zoo lang en zoo luid om garnizoen dat het eene compagnie tirailleurs ont vangt die er een goed onthaal zal vinden, ook vooral bij de seksedie zoo gaarne de schoone wil genoemd wezen. De Min. zal, naar men zegt, tot eene belangrijke promotie by het leger medewerken. Volgens sommigen, die eerder vreezen, dan hopen, zal die beslaan in het pensionneren van eenige plaats-majoors. Politieke Revue. Nog altijd ontbreekt het aaD belangrijk nieuws, voor hetdoor eene aaneenschakeling van groote gebeurtenissen, verwend Europa, hoewel nieuw jaar, uit een diplomatisch oogpunt, toch het een en ander aan 'l licht bragt, 't welk aandacht verdient. Zoo is ons uit het «gele boek", dat is, bet politiek overzigt, 'l welk Frankrijks keizer aan de Wetgevende Magt ter lezing gaf, gebleken, dat de Engelsche Regering in der daadden Paus een toevlugts-oord op Maltha aanbood en tevens het paleis des gouverneurs tot woning. Pius IX antwoordde zoo als te voorzien was: zeer verpligt! of, 't geen eigenlijk hetzelfde zegt: «ik lach u uit!" en voegde er bij: «als ik Rome moest verlatenga ik naar Frankrijk." Tamelijk beleedigend voor de Engelsche be leefdheid! En wat zou de Engelsche Gezantdie zoo een diplomatieke blaauwe scheen liephebben geant woord Dat weten wij niet, maar men zegt, dat by tegen een ander zeide: «de tijd is nabij, dat de Opperpriester aan Engeland de schuilplaats vraagt, nu dour hem versmaad. Wij zouden aan dit antwoord weinig geloof hebben gehechtware het nietdat volgens de bedoelde officiëele bescheidenonlangs door de Fransche Regering openbaar gemaakt in het zoogenaamde «gele boek" de Engelsche Gezant zou hebben ge zegd: «ik heb redenen om te gelooven dat Uwe Hoogheid zeer spoedig genoodzaakt zal wezen, om van hel gedane aanbod gebruik te maken." Volgens particuliere correspondenliënhad de heer Russell in Maart 1862 voor 't eerst het hier boven omschreven aanbod, in eene daartoe afzon derlijk gevraagde audiëntie bij Antonelligedaan eu verzocht oin spoedig antwoord, maar hij wachtte vergeefs. Russell nam toen een andere maatregel. Op 'sPausen naamdag. 27 December I.I.. begaf hij zich met het corps diplomatiek naar het Vatikaan en toen de audiëntie afgeloopen was, trok hij een verzegelden brief uit zijn rokzak en zeide: Uwe Heiligheid vergeve mij dat ik mij regtstrceks tot haar wendemaar 't geldt hier een belangrijk voorsteldat ik voor maanden reeds bij Antonelli indiende en U hoogstwaarschijnlijk niet is mede gedeeld. Ik heb daarop hei uitdrukkelijk betel ontvangen, U dezen persoonlijk te overhandigen." Toen hij dit gezegd had. ging hij liecu. Is dal nu waarheiddan vraagt menhoe weel Lord Palmerston. dat hel vertrek van den Paus op handen is Enzou keizer Napoleon dienaangaande een handgreep in den zin hebben gehad en Palmerston dien willen verijdelendoor officieel te doen. wal dc ander bij verrassing zou hebben uitgevoerd Wij zullen nadere mededeelingen afwachten. Maar. waarom heeft de Fransche Regering deze diplomatieke bescheiden medegedeeld?"

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1