AlERSFOORTSCHE COUR M 1012. mu YRIJDAG, SO Januarij Dit Iliad verschijnt des iJingsdagt en Vrij dugs. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Adverlentiën1 tel C regels 60 Cents elite regel meerder 10 Cer.ts legale Advcrtcnlicn per regel 15 Cents, behalve liet Zcgclrcgt. Afzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. van Qeeff, te Amersfoort, Hitreau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Rockbandelaren en i'ost-Dirccteuren in het Rijk. NATIONALE MILITIE. K IC N N I S G E V I N G. DE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den llcer'Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 20. Januarij 1863 N". C N. M. en S. (Provinciaal-blad N°. 8); Gelet op de arlt. 27 en 28 der Wet van den 1!) Augus tus 1861 (Staatsblad N°. 72). benevens arlt. 20 en 21 van het Koninklijk Besluit d. d. 8 Mei I8G2 (Staatsblad N». 46); Doen te weten, dat de loting der in het vorig jaar voor de Militie ingeschrevenen behoorende tot de ligting van 1863 in het gebouw Amicitia aan bel Plantsoen tus- schcn de Utrechtsen..' en Slijkpoorlen alhier gelegen zal geschieden op Woensdag den 18 Februarij 1863 aanle- vangen des voormiddags ten e 1 f ure. En voorts dat op Zaturdag den 7 Februari/ aanstaande 's voormiddags van'jlO tot^l unr des namiddags door of van wege de lotclingcn (gesteund door twee getuigen) hij den Burgemeester ten raadhuizc aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften vermeld in de 2. en 3 zinsneden van art. 53 der Wet ter bekoming van vrijste Iling we gens hrocderdicnslof op grond van te zijn cenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben); lui dende voormeld art. 53 in zijn gebeid als volgt «Om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders te verkrijgen moet men overleggen neen paspoort of ander bewijs van ontslag, of een nii- o treksel uit het Stamboek of een b dienst. «Ter bekoming van vrijstelling wegens hrocderdienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van ii den Burgemeester waaruit het getal zonen tol het «gezin behoorende, blijkt. «Vrijstelling als cenige wettige zoon wordt verleend op «overlegging van een getuigschrift van den Burgemeester «waaruit blijkt dat men cenige wettige zoon is.'" Kn art. 21 van aangehaald Konirtklijk Besluit: n liet bewijsstuk vermeld in de eerste zinsnede van art. 53 der Wetwordt ten minste tien dagen vóór den dag. <i waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt gr- opend ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente in welke de folding dio vrijstelling verlangt wegens eigen militaire dienst of die van eencn broeder of broeders voor de Militie is ingeschreven." Amersfoort, den 28 Januarij 1803. Burgemeester en Wethouders voornoemd l)( Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. I.. SCIIELTUS. i werkelijke AMERSFOORT. 29 Januarij 1863. Eergister geschiedde de openbare Verhuring van landerijen tochehourcnde aan de Gemeente Amers foortlot een hctlrag van /3518.Voor zes jaren geleden was bet bedrag 321»2.alzoo nu 256. meer. Men meldt uit Vlissingcn van 25 Januarij He grootc zeedijk van Wcst-Kappellewelke bij de vorige stormen zoo veel bad geleden en waaraan de verwoestingen nog niet geheel waren hersteld is op nieuw vreeselijk geteisterd. Ongeloof lijke krachten worden besteed om dezen voormuur vnu Walcheren tegen den Oceaan te behouden. 1000 pakkranscu zijn op nieuw aangevraagd; er komt hout en palen in Middelburg en elders voor de beschutting van den dijk te kort. Heden zijn ecnige wagenvrachten met zware palen van den waterstaat alhier naar Wcst-Kappelle vervoerd. De rampen van dit eiland zouden verschrikkelijk zijn wanneer die kapitale dijk, welke de bewondering van zoo velen opwektedoor dc aanhoudende stormen kwam te bezwijken. De commissie, die zich reeds in December te Kampen en omliggende plaatsen had gevormd tot hel ontvangen van liefdegiften voor de noodlij denden door de overstrooming in Overijsselheeft thans een nienw beroep op de weldadigheid barer landgenooten gedaan om Imlp te biedenwaar die zoo dringend wordt gevorderd. !n de oproeping wordt gezegd, dat de gemeenten Kamperveen, IJssclmui- den. Grafhorst, Wilsnm en Mastenbroek in die mate overstroomd zijn, dat de. huizen hier en daar tot aan de daken onder water staan. Duizendendie door 'l spoedig wegvallen van het vloedwater in December weder hun dagelijkss!) brood begonnen I te verdienen, zijn op nieuw en thans voor veel langer tijd van werk on daardoor van onderhoud 1 verstoken, lie schade kan veilig op tonnen gouds worden geschat. Naar men verneemt bestaat het voornemen om in alle belangrijke garnizoensplaatsen door de troepen grootc oefeningen te doen honden. Door eene geachte hand wordt ons medegedeeld dat a tusschen de departementen van binnenlandsche zaken .s en oorlog ceno schikking zou gemaakt worden om j het personeel der dienstdoende schutterij aan die oefeningen te doen deelnemen. Vijf bewoners eener wijk te Amsterdam brag- ten cene vereeniging lot stand genaamdChriste lijke Wijkverceniginrj Hel doel der vereeniging is: de bevordering van kennis, aansporing tot het leiden van een christe lijk leven tot hel betrachten van al wat edel en goed is, en zoo veel mogelijk te zorgen voor de gezondheid, zcdclijkheiuorde en welvaart der huisgezinnen van de bewoners dier wijk," Dat is een grootcndecls navolgenswaardig voor beeld voor andere wijken en steden, behoudens de tilelaiuur, die even als nog eene andere benaming, in de omschrijving van het doel voorkomende, een geest van exclusivisme aanduidt, niet meer overeenstemmende met onze verlichte maatschappe lijke gesteldheid. WijKvcreenigingeu cn deugden moeten bereik baar worden gesteld voor alle wijkbewoners. Dc Amslerdamschc gemeenteraad houdt zich be zig met eene hondenbelastingdie veel gemor vindt. Waarom vraagt men dan ook gccne belasting geheven op duiven kanarievogels en papegaaijen Die vraag luidt niet geheel onbillijk vooral ten aanzien der papegaaijenwnrdenJc veel tijd ver spild om die dieren te leeren na-pratcn, en mag dus die liefhebberij wel worden belast. Moge daardoor het papegaaijen-geslacht in getal afnemen wij hebben ongevederde genoeg. Dc Zwolsche gemeenteraad heeft besloten een kanaal tc graven door Mastenbroek naar zee en zoo zou de Zwolsche diep tol hare ijverigste vijan den verliezen. 't Schijnt dat daarover in dien Raad zeer ern stige, zells s'.ekelingo debatten plaats vonden. Onderlinge welwillendheid is altijd raadzaam en het is alliid aftekcurenals voorzitters van ge meenteraden of raadsleden die meer gestudeerd hebben en meer de gave der welsprekcnheid be zitten dan hunne andere medeledentegen dezen daarvan ecu insolent gebruik maken. De Min. van Financiën en de Eerste Kamer zijn zoonis te vermoeden was, in conllict geraak). He Eerste Kamer, de hegrooting van koloniën behandelende, vermeed elk oordeel over haar cijfer, doch sprak alleen lang en breed over de rigting der koloniale politiek. Zij verwierp die begrooting. en alle Nederlanders, die weten dat dc Oost de kurk is waarop Nederland drijftriepen: «ziedaar de Minislcrieele koloniale rigting totaliter geslagen," en zelfs de vrienden van het Rewind zuchtten dood onherroepelijk doo I. He lieer Uhlenhcck begreep het ook zoomaar al de andere Ministers stonden bij liet lijk en verklaarden met hangende tronies: zij is niet dood zelfs dc lieer Thorbecke stemde daarmede in zonder lagchen terwijl de trompetters der groene tafel op nieuw den kolonialen liberalilcils- tnarsch hegonen te blazen. He leden der Eerste Kamerdie te huis of in hunne gezelschappen onder een wijntje zalen ver wonderden zich allergeduchtst over dat wonderlijk succes vun hun votum en begrepen niethoe de Ministers en hunne trompetters meenden dal zijkamerleden, zoo onduidelijk hadden gesproken en gestemd. Maar nu dc credict-wel voor Koloniën is gepre senteerd. heeft de meerderheid dier kamer dadelijk gezegd dat zij wel degelijk gemelde rigting heeft afgekeurd en veroordeeld. Echter, die eens op een dwaalweg is, kan of wil niet gaarne in 't openhaar icrugkeeren en stok- siijf hield het Ministerie vol, dat de Eerste Kamer hare eigene redeneringen en stemming niet begrijpt. In de zitting dier Kamer van Maandag j.l. heeft zij zich gerefereerd aan de beteekenis van baar votum, zoo als zij die in goed llollandsch vroeger beeft uitgedrukt, doch natuurlijk de crediet-wet met algemeene stommen aangenomen. Vervolg der Zitting van den Raad de Gemeente Amersfoort van Dingsdag 20 Januarij 18(53. 7°. Request van den Commissaris van inkwartie ring om verhooging van tracleinentmet advies van Burg. cu Weth. De Voorzitter herinnert, dat liet advies strekte om gecnc verhooging van tractement te verleenen maar aan den requestrant, wegens diens bemoei- jinge, tijdens liet laatste kamp, eene gratificatie van 25 toetekennen. Daar echter «Ie verzoeker inmiddels is overleden, stellen Burg. en Weth. alsiiti voor die som aan zijne weduwe te ver leenen. Zonder discussie wordt daartoe met algemeene stemmen besloten. 8'. Benoeming van eenen poorlier aan de Bloe- mendaalsche poort. De heer L. E. Lagerweij vraagt, of er geene instructie bestaat voor de poorliers, die zeer nood zakelijk schijnt te zijn, cn waarin ook behoort vooriekornmendat zij moeten zorgen voor het reinhouden der straat bij de poort. Onlangs is hem gebleken dat dit laatste veel te wenschen overlaat. He Voorzitter antwoordt dat de Raad kort geleden eene zoodanige instructie heeft vastgesteld. Hij heeft vóór korten tijd de poortiers aan deze hunne vcrpligling herinnerd, cn zal op de naleving daarvan toezien. De heer biemont vraagtof het schoonhouden der bruggen ook op hen rust. He Voorzitter bevestigt dit, daar zonder dat die verpligting weinig zou beteekenennu er geene eigenlijke poorten meer zjjn. He lieer van Beek zegtdat soms de poorten geheel onbewaakt schijnen te zijn, althans dat zich niemand daarbij vertoont, zoo als bem nog den vorigen morgen ten zes ure gebleken was. Hij wil dit wel niet beschouwd hebben als eens aanklagt maar acht het toch wenscbelijk, dat daarop worde gelei. De Voorzitter zegtdat wanneer dergelijke feilen in eene openbare raadsvergadering op die wyze worden medegedeeldzij in zijn oog gelijk staan met eene formele klagte. Hij zal onderzoek doen naar bet medegedeelde. He Voorzitter deelt vervolgens mede, dat 23 sollicitanten zich hebben opgedaan voor de vacante betrekking, wier namen worden voorgelezen. Bij de hierop volgende stemming worden er, stemmen uilgebragt op verschillende personen, waar van ten slotte 8 stemmen zich vereenigen op G. Jag- tenberg terwijl E. Groeoenslein 7 stemmen verkreeg, zoodal de eerste is benoemd. 8\ Benoeming van een kommissaris van inkwar tiering. De heer ran Beek geeft te kennendat bij zijne stem zal uitbrengen op den vroegeren agent van kazerneringthans als zoodanig wachtgeld genie tende, als zijnde deze allezins geschikt voor de vacante betrekking, en wiens benoeming hij daar om met het oog op dat wachtgeldin het belang acht der gemeente. Indien dit vatbaar mogt zijn om als een voorstel beschouwd te worden, dan doei hij dit als zoodanig. He Voorzitter antwoordt, dat bij dit voor het oogenhlik wel als zoodanig wil beschouwenen dat hij alsdan daaromtrent opmerkt, dat hem was bekend gewordendat sommige raadsleden bet met -den vorigen spreker eens waren. De beer Blankenberg had zich echter niet als sollicitant aangemeld, cu daarom had hij het raadzaam ge rekend dezen eerst daarover te onderhouden. Hij kon alsnu mededeelen.dat deze bereid was die betrekking te aanvaarden. Spreker gelooft ookdat veel er voor pleit om den bedoelden persoon met die l'unctiën te belasten, maar. hoe dit zijn moge, in ieder geval moet er spoedig in de vacature worden voorzien, waartoe zich de noodzakelijkheid reeds heeft geopenbaard. Het spreekt van zelf, dat de bedoeling is, om bij benoeming van den vroe geren agent van kazernering, dezen alsdan te laten ui het genot derzelfde bezoldigingdie hij nu als wachtgeld geniet. De heer van Beek vraagt, of het tractement dan niet weder op 75.komtwanneer later de be trekking op nieuw vacant mogt worden. De Voorzitter zegt van ja", daar het eigenlijke traktement, aan die betrekking verbonden, blijft bepaald op /75.Er hebben zich 7 sollicitantea opgedaan wier namen worden voorgelezen. Bij de stemming verkrijgen J. W. Blankenberg 13 stemmen, Bolderdijk en Bebber ieder eepe stem zoodal de eerste is benoemd. Ingekomen zijn de volgende stukken a. Twee missives van Gedep. Stalenmededee- lende de goedkeuring der rekening over 1861, en der begrooting voor 1863.Aangenomen voor kennisgeving. He lieer van Berk zegt. dat hij tegen de goed keuring der begrooting zijne bedenkingen zal in dienen. b. Eene missive van den Minister van Oorlog, waarin deze in antwoord op eeu verzoek van Borg. en Weth. om vermeerdering van garnizoen, t j ken nen geeft, dal hij, hoezeer op prijs stellende wat Amersfoort vroeger ten behoeve daarvan heeft ge daannogthuns voor hel tegenwoordige daaraan niet kan voldoen. Besloten als voren. c. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeen-

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1