AHERSFOORTSCHE COUR M 1019. 24 Februarij dS6S, ran DINCSD1C, Dit Blaft «rschijnt de. bi.gsd.gt en Vrijdtujt.— lie Alionncmenlsprij, is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van AdvertenliënI tel C rcgcli 60 Cent* elke regel meerder 10 Cent» legale Advcrlcntiën per regel 13 Cents, behalve liet Zegelregt. Afzonderlijke nummers, /O.IO. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. ,an CUtff, te Amersfoort, Bureau AmertfoorUcke Courant, Singel Wijk K N°. 61, zoomede hij alle Boekhandelaren en Bost-Dircctcuren in Let Kijk. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 264 der Gemeentewet Doen te wetendat het primitief kohier der plaatselijke directe belasting op de HONDEN over het dienstjaar 186-3 vooiïoopig vastgesteld is en gedurende veertien dagente rekenen van heden alle werkdagen van 10 lot 1 ure. op de Seretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene hij den Raad bezwaren tegen zijuen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 23 Februarij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd Ut Bacgi meester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT. 23 Februarij 1863. Op Ding.sdajr, den 24 Februarij 1863, des na middags ten ée'n urezal de Raad der gemeente Amersfoort eenc zitting houden waarin de punten van behandeling zijn 1". Kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1863. 2°. Voorstel tot wijziging der verordening voor de Gezondheids-Commissie. 3°. Renoeining van eene Regentes voor het Bur ger Weeshuis. 4". Voordragt tot overschrijving van posten op de begrooting der Schutterij over 1862. Behalve de gewone feestelijkheden ter gelegen heid van 's Koniugs verjaardag welke Donderdag jl. te Amersfoort plaats hadden, werd in den na middag, ongeveer 6 ure, door een honderd-tal spoorwegwerkers, met ingenieurs en opzigters aan het hoofdversierd met linten enz.en gevolgd door eene groote vlag, uit Nijkerk aan deze slad de eerste visite gehragt over de rails met drie wagens door paarden getrokken. Van hier tol Nijkerk zyn de rails geheel gereed en gelegd en zal de CentraaI-Spoorweg van Utrecht over Amersfoort tot de IJsselbrug bepaald dit juar 1863, naar men met tamelijke xcketheid verneemt, voor vervoer van reizigers en goederen worden open gesteld, vermoedelijk in Augustus of September e. k., doch stellig in einde November of begin December e. k. Ook zal in Mei, min of meer vóór of na het tijdstip, waarop te Amsterdam de jaarlijksclie alge- meene vergadering van aandeelhouders plaats lieeR, langs de geheele lijn van Utrecht over Amersfoort tot den Ussel een proefrid worden gehoudenwaar toe ook Staats-Ingenieurs zouden worden uilgenoo- digd. De tijd zal loeren of hel bovenstaande waarheid behelst, dan wel of een en ander gerangschikt moet worden onder liet legio herigtonwaarmede men gewoon is de aandeelhouders in den Centraal- Spoorweg sedert een 3 a 4 lal jaren in goede luim te houden. Ter vergadering van Ingelanden van den Bnnschoier Veen- en Veldendijk heden middag alhier gehouden, ter verkiezing voor ecuc voordragt van een lloog-Ileemraad in de plaats van den Heer NV. Tolboom overledenwas de uitslag der stemming als volgtde lleeren II. G. van den Jlerg li 15. J. F. Ltigerwcij 14, en Mr. E. L. Huron van llardenhroek van Lokhorst 12 stemmen, uit welke voordragt door Z. M. den Koning eene benoe ming zal geschieden. In een door de Slaals-Cl. medegedeeld verslag omtrent den uitvoer uit Nederland naar Portugal in het jaar 1862 komt liet volgende voor: lie kaashandel laat veel te wcnschcn over. Over dreven hoogc prijzeh. gepaard tnel teer middelmatige kwaliteit, waarover men in den laatsleu tjjd klaagt, doen ook hier in Portugal hel vertier van dit artikel inecr en meer afnemen. Op de tafels der rijken vervangen de fijne kaassoorten van Engeland en Frankrijk enz. onze Edammer en Stolksclieterwijl de mingegocdcn zich meestal met hiuneiilandsche kaas behelpen. Ilollandsche boter is ook zoodanig in mis-credict geraakt, dat er geen kooplust meer bestaat. Met de stoomboot Nora zijn helaas weder te Ilarlingcu 53 vaten boter terug gekomen. Dezen keer kan men de bloemen der weiden niet de schuld geven. Maar of die geweten moet worden aan opkoopers en knoeijers dan of men aan cenc andere oorzaak moet toeschrijven liet terugzenden der boter, w(j wijzen op het feit en hopen van harte, dat wie het aangaatdaarvan notitie neemt opdat de renommde dei Friessohe boter op de En- gelsche markt geen verdere teruggang moge onder vinden. Naar [men verneemt heeft de commissie tot oprigting van een monument voor den Hertog van Saksen-Wei mar besloten dat gedenkteeken te doen bestaan in eene allegorische fonteinwelke in het Willemspark te 's flage zal geplaatst worden. Allen die in de laatste jaren te Leiden voor korter of langer vertoefden zullen zich wel den koopman in bolussen en zijn klassieken trom mel en suikerstrooijer herinneren welnu eergis teren is de man in 61 jarigen leeftijd overleden; hij stierf een dood zijner waardig, namelijk aan de gevolgen van eene verwonding hij het sukade- snijden hekomen. NVie ooit uit zijn trommel geproefd heeftzal het betreurenwanneer het gerucht wordt bevestigd, dat J. A. Gassier, bijgenaamd Hollis, zijn geheim in het graf hecfl medegenomen. Ilydie langer en trouwer dan ooit eenig student de kollcgies heeft bezocht en anderen het getrouw bezoeken daarvan aangenamer maakte; hydie op de meest materiëele wijze de beoefening der wetenschappen bevorderde hij ruste in vrede, ook door het aankomend geslacht diep betreurd. Wijlen Dolus is herhaaldelijk in, den Leydschen Stud. Alm. bezongen geworden en afgebeeld. Donderdag middag ten 5 ure is er brand ontstaan bij de winkelierster in klein vuurwerk J. vj»n der Burgop den N. Z. Achterburgwal bij de Torensteeg, door eene ontplofling van buskruid, waarbij de bewoonster, eene vrouw van 60jaren, het slagtoffer van liet ongeluk geworden en dood naar het gasthuis gehragt is. De oorzaak is waar schijnlijk te wijten aan deonvoorzigtighcid vaneen knaap, il. B. (luider, woonachtig in de N. Z. Arm steeg die eenig klein vuurwerk kocht en een stuk daarvan heeft aingestoken, waardoor het andere vuurwerk, in den winkel aanwezig, ontploft is. De knaap is met ernstige brandwonden naar het gast huis gehragt. Door de werking van drie spuiten is de brand door de ontploffing ontstaan, gebluscht, doch liet benedengedeelte van het perceel geheel uitgebrand. Er bevonden zich behalve de veron gelukte, nog drie personen in de woning, waarvan twee, die er als commensaals woonachtig waren, in bewusteloozcn toestand uit het huis zyn gedra gen doch geen letsel hebben bekomen. Door de genceshrcren llaalo en van Lohe is geneeskundige hulp verleend. Dcnzelfden nacht is hij hel afnemen van de glazen der illuminatie aan de beurs een ladder gebroken waarop vijf personen 6tonden oin elkander te hel peneen hunner, P. van Hoorn geuaamd, is ligt gekneusd naar zijne woning, en een andere. II. Hagenmet kneuzingen naar het gasthuis gehragt. De Raad der gemeente Lonneker heeft zich tol Z. M. den Koning gewend met hel verzoek om het schoolgaan vcrpligtend te maken. Ver zoek is kortmaar de zaak zeer belangrijk. De belasting op de zeep hragt in Jt,unarij dezes jaars op ruiin 80.000 gulden. Als die sotn niet geïnd was. zou de zindelijkheid en hij gevolg de gezondheid hebben gewonnen. Op 12 Februarij jl. vertoonden zich te Naald wijk de eerste asperg'-s en is deze bijzonderheid aangeteekend in de dorps-kronyk. De jenever heeft hij de lo'ing-hus hier cn daar weder eene woelige rol gespeeld. Sommigen kunnen, eer zij in de gelederen stippen, nog wel ecnigen tyd wegens hunne jenever-daden komen te zitten. Men verneemtdat de ascli en slratendrek te Zwolle is verpacht op dezelfde voorwaarden als hij de beproefde openbare verpachting zijn voorge lezen voor de som van 2200 per jaar, zijnde iels minder dan de tegenwoordige pacht. In het belang der reilt-en zindelijkheid van de openbare stratenenz.zijn hij de nieuwe voor waarden belangrijke verbeteringen aangehragt. In de laatste dagen zijn weder talrijke onge lukken voorgevallen ten gevolge van liet vlam vatten van crinolines. Zoo is te Rotterdam in dc vorige week eene dame overledendie met haar kind op den arin te (ligt hij den haard kwam ten gevolge waarvar, hare klccderen iu brand geraakten. Ook te Londen hebben in dezelfde week een dienstmeisje van 14 cn ccnc jonge jufvrouw van 25 jaren jammerlijk liet leven verloren door het vlam vatten barer crinolines. Thans wordt uit Engeland gemeld dat de menig vuldige ongelukken door de crinolines veroorzaakt koningin Victoria deden besluiten bare pogingen aan te wenden tot af-ehafBng van die kleederdragt. Op dc aanslaande receptie van het Engelsche hof zullen geene dames mei hoepelrokken worden toe gelaten. De Amcrikaanschc olie heeft in België dc gewone olie bijna geheel verdrongen en de Raa van gezondheid heeft gerapporteerddat het ge bruik van die brandbare stof, onder behoorlijke voorzorgenniet gevaarlijk is. Te Antwerpen bestaat een catnolieke vereeni- ging, die ten doel heeft belijders van andere gezindten goed- of kwaadschiks lot het R. C. geloof te doen overgaan. Reeds tweemaal zijn hare leden voor de regtbanken gedaagd geweestter zake van ontvoe ring van Protcstanische of Israëlitische minderjarigen. Deze vrome bekeerders hebben onlangs een nieuwe daad van geweld gepleegddoor een Israëliet, Neder- la tder van geboorte en J. S. Kryn genaamd, toen deze niet meer bij kennis was, op zijn doodbed te doopenondanks dat hyofschoon met eene Calholieke vrouw gehuwd, verklaard had als Israëliet te willen leven en sterven. Zjjn lijk is op de Calho lieke begraafplaats ter aarde besteld doch zijne familie zal. naar men zegt, de opgraving verzoeken. Ook in paleizen is 't vooroordeel niet immer vreemdeling, 'l Bleek dezer dagen wéér in Hertog- lijk paleis te Brussel. De Hertogin van Brabant plaatste zich aan hel diner. Vrolijk en luchtig overzag zij dc tafel en had voor haren hofstoet en hare gasten een vriendelijk lachje over plotseling echter verbleekte het lieftallig gelaat en de trillende lippen wisten niets anders uit te brengen dan '(rampzalige cyfer dertien." Met zijn dertienen aan tafel! Zelfs de Oostenrijksche Aartshertogin kon zich boven vooroordeel niet verheffen. Wie onzer, men zal niet zeggen sou 't kunnenmaar wie zou 't willen? De Hertogin beval, dat de veer tiende plaats onmiddelyk moest worden bezet. Maar door wien Niemand was er in 't beele paleis te vindenwaardig zich neêr te zetten aan de tafel der aanstaande Koningin. Toch zou N'. 14 gevonden worden. Aan 'l paleis was een wacht en die wacht bad een luitenant. Onmiddelyk werd deze voor de nieuwe soort van dienst gedesigneerd. Niet weinig was onze officier mei zijn figuur verlegen. Hij toch zou dien nacht op wacht blijven en zjjn toilet was, inel hel oog daarop, niet van 'tmeest keurige. De Hertogin wilde echter zijn excuses niet aannemen, liet hein naast zich plaats nemen, en zich bewust dat de uniform altijd kleedt", was onze luitenant weldra zoo a son aisedat hy de aangenaamste onder de gasten werd. Men wil, dat N°. 14 zyn best heeft gedaan en van deze toevalligheid ruim schoots partjj heeft getrokken om spoedig promotie te maken. De verslagen die dezer dagen Mevr. de Castig- lione als Salammbo op liet hal ter Tuilleriën lieten verschijnen, hlyken minder juist geweest te zyn. De schoone was gekleed als eene aanzienlijke Romein- sche dame uit den tijd van Keizer Augustus. Op het hal van NValewskizal echter Salammho ver schijnen, in den persoon van Mevr. Rimsv-Korsakoil die den 13 dezer op het bal hij den Trios de Melttrnich als zee verscheengolven van groen gaas om zich in beweging brengende, waardoor men ookpaarlen, schelpen en koralen zag vermengd mei eene massa zeewier. Een praclilig diamanten anker tooide het kapsel en completeerde de betee- kenis van het cosluum. Volgens sommigen was de Russische Venus vrij indecent gekleed. De bloote halsjes ...jn op deze bals erg in de mode: de gastvrouw was bijna naakt. Gelyk reeds gemeld is, liet ook het cosuium van Mevr. de Castiglione halsschouders armen cn voeten bloot Lang is cr getwist over de gewigtige vraag t droegen de Romeinen ook onderbroeken? Thans is die vraag beantwoord, daar een geraamte inde ruïnen van Tompeji is opgedolven in eene onder- De ultra-liberale partij in ons land is nu ten aanzien der Koloniën eensklaps zeer kalm geworden, cn liet recept, haar door de Eerste Kamer toegediend, heeft vtaarljjk goed gewerkt. Wy verlangenzegt de N. Rolt. Ct.e niets anders dan eene geleidelijke, langzame en voorsig- titje voorbereiding van eeuen beteren en natuurlijken toestand iu Indiö en inmiddels zooocrl doenlijk be houd der Gouvernemeiits-cullures. Vroeger is wel eens gezegd: de Eerste Kamer is een oud-mannenhuis, inaar nu heeft men ont waard dal er toch nog al kraciil in die oode-man- netjes zit. Do Twenlsche Ct. denkt er geheel anders over cn zegt: «de Eerste Kamer zal zich door den heer Fransen de les laten lezen en gaat zij op nieuw vol onzin en onwil naar huis." Wy weten niet of dc Twenlsche Courant ook liet woord voert voor een ander. Drukt zy hare eigene mecning uitdan kan het wel zijndat men er

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1