ABEBSFOOBTSCHB GO DRA Tan Y RIJ DAG. 33 Maart 3863. Hit Iliad verschijnt des Dingsdagt en Vrijdagt. lie Abonnementsprijs is 1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, /0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. U. van Glee ffte Amersfoort, Bureau Amersfoorttclie CourantSingel Wijk E N°. Clzoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Dircctcuren in het Rijk. K E N N I SG E V I N G. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de Lijsten aanwijzende de Personen in deze Gemeente be voegd tot het kiezen van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provinciale Staten en den Ge meenteraad zijn vastgesteld en benevens die behelzende de namen der Personenwelke ingevolge Art. 35 der Wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad N°. 37) van gemelde lijsten zijn geschrapt op heden aan de Waag zijn aange plaktwelke lijsten gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle Werkdagen van 10 lot 1 ure, op de Secretarie dezer Gemeente voor eenieder ter inzage zullen liggen. Amersfoort, den 12 Maart 1803. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I)t Burgemeester De Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SC HELT US. AMERSFOORT, 12 Maart 1803. Ons onopgesmukt verslag der feestelijkheid te Amersfoort van Zdturdag*morgen j.l., in N". 1023, is welllgt overschaduwd door hel uitgebreiddoch selfvergodcnd verslag nil Utrecht endoord e onjuiste en groteske mededeelingen uit Amsterdam in liet llandbl.doch is liet gebeurde door ons in zijne ware eenvoudigheid, en voor zoo ter wij reikten om der waarheid getrouw te blijven, in dal nummer vermeld. Onze hoofdaandacht was niet gevestigd op het éclatdal men aan den proefrid geven wilde; niet gevestigd op bet keurig déjeuner dinatoir, dat kos teloos werd georberd. Wij vestigden liever onze hoofdaandacht op de beantwoording der vraag: kan van nabij Utrecht tol Amersfoort gespoord worden Die vraag is Zatuidag morgen met ja beantwoord door allen die zien konden, en dus vraagt men nu waarom spoort 't reizend publick nog viel van daar lot hier Zij hebben regl te vorderen dat dit thans of binnen hort geschieden zal. zij Amersfoo'ders die honderd duizend guldens daarvoor hebben betaald. Vermits evenwel alhier veel is geredeneerd over de bevreemdende Amersfoortschc ofliciëcle uitnoodi- giogen voor deze feestelijkheid, zoo mag de volgende mededeeling, ter opname verzocht, en welker juist heid ons is verzekerd, niet ongeplaatst blijven. De Heer Burgemeester van Amersfoort, Mr. A. G. Wijcrsontving een' Franschcn brief, inhoudende Zijne invitatie voor de feestelijkheid en liet déjeuner dinatoir. en invitatie voor eeue commissie of deputatie uil den Gemeenteraad. Achtende, dal Hem de keuze was overgelaten uit welke herren deze commissie moest bestaan namen de twee Wethouders, de II vei en raw Boekom Maas en ran Werkhoven Zijne nitiioodiging daartoe aan. doch de Heer Mr. van Bel, lid vaoden Raad. vervolgens geïnviteerd bedankte daarvoor. Daarna den lieer Scheerenberglid van den Raad. daartoe vragende (men zegt in de Sociëteit), bedankte ook Deze oui redenenwelke Deze niet bekendmaakte, doch bij sommigen bekend zijn. De Heer Sehluiter, lid van den Raad. accepteerde de nitiioodiging, en teregt, omdat IIij met den lieer L. .1. van Berk, lid van den Raad beide op kosten vil eigen beurs, den Raad bij de feeslelijkheid aan de Llsselhrug in October jl. gerepresenteerd hebbende (ingevolge opdragt waarmede zij in eene destijds gehouden openbare Raadszitting vereerd werden). Hem in alle opzigtetidoch met den lieer A. van Beek, de eer toekwamnu mede bij de feestelijkheid alhier, thans koshloos zijmie, den Raad te verte genwoordigen. Dus was Zaturdag morgen niemand uit den Amers- foortschen Gemeenteraad gecommitteerdterwijl liet algemeen gevoelen is. dal de Hoeren Sehluiter en van Beek (doch niet de lieer S. alléén)naar alle regtvaardighcid en billijkheid. Zaturdag deel der Amersfoortschc commissie hadden moeten uitmaken. Met grond wordt daarom gevraagd zijn de leden van den Aniersfoortschen Gemeenteraad van de voor den Raad bedoelde invitation voor de feeste lijkheid en liet déjeuner dinatoir gesaisisseerd In ons volgend nummer zal waarschijnlijk meer over dat onderwerp voorkomen. De Vereeniging ter bevordering van fabriek-en handwerksnijcerlieid in Nederland heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven Welke middelen zijn er aan te wenden, om den ambachtsman gedurende den winterdat hy vruchteloos zonder verdienste rondloopt, werk en daardoor brood te verschaffen." De Vereeniging heeft hare groote gouden vcreeni- gings-meduille uitgeloofd voor het beste cu voldoend gekeurde antwoord. Wy vernemendal door de Regering als beginsel is aangenomen dat de militairendie zich voor Oost-Indië hebben geëngageerd en daar over vóór hun vertrek berouw gevoelennog van die verbindtenis kunnen worden ontslagen. Weldra zullen er door de Regering landdrosten voor Suriname worden benoemd. Eenige notable ingezetenen van Arnhem hebben aan het gemeentebestuur een verzoek ingediend strekkende tol liet vaststellen eener verordening, waarbij bet zich in kennelijk staal van dronkenschap op de openbare staat bevinden wordt strafbaar gesteld, even als zulks in Utrecht het geval is. In een klein plaatsje van Overijssel werd voor het kantougeregl bepleit eeue zaak betreffende de schouw van dijken en waterwegen, welke zoo intéressant wasdat meer dan 300 personen dat pleidooi bijwoonden en daar er plaats tot staan te kort schootvelen op elkanders rug zatenter wijl er zelfs lot onder de regtstafel op Turkschc wijze hadden plaats gekozen. De vuurbal die niet alleen in ons land maar ook in D'iitschland is gezien is op verschillende plaatsen geknapt en ontlastte zich van steen en zelfs van ijzer. Eene Noord-Brabandsche vrouwop weg zijnde en liet verschijnsel boven het hoofd ziendeviel van schrik bewusteloos neder en was spoedig eeo lijk. Zeker iemand die niet verontrust wordt door de politiek en de Poolsclie kwestie, heeft berekend, dat een billardspeler, twee uren achtereen spelende, eene ruimte van 5 Ncd. mijlen doorloopt. Te Veendam is eene vrouw, die aan water zucht laboreerdein 25 aflappingen ontlast van 588J Ned. kannen water. Voor aangeleekende brieven naar de Duitsche Staten, of van daar herkomstig, bestaat gelegenheid tegen betaling van 10 ceots een bewijs te ontvangen, dat de geadresseerde zoodanigen brief heeft in ont vang genomen. Hier te lande bestaal voor binnen- landscbe verzendingen die gelegenheid niet, en ware bet wenschelijkdat zij werd daargesteld tot zekerheid der afzendersopdat daardoor tegen over ordelooze ontvangers zulker brieven die ont- 'angsl-berigt ontwijken, van zelve zoodanig bewijs kan gelden. De heer Groen van Prinsterer zeide in de Tweede Kamer, dat wij na de koloniale bataille in de Eerste Kamer nog altijd eene Ministeriëele crisis hebben en dat hoewel de Minister Thorbecke beweert van de wetten op het onderwijs een goed sluitend geheel te maken, hij echter niet wil zeggen hoe zij in elkander zullen passen. De Minister eischt blind vertrouwen, maar wat zou het zijn, en hoe zou hel wordenals hij der Kamer eens ontviel en aldus den sleutel des geheims medenam Politieke Itoviio. In Polen vecht men steeds voortmaar de di plomatie laat de pen wat rusten. Engeland zet de groote Poolsche kwestie in een hoek en viert een verlovings-feest; Keizer Napoleqn laat zijne halfofficiëele bladen voortkeuvelen over dien strijd, ten einde de attentie van Mexico af te trekken; en Oostenrijk roept dag aan dag: «Ik bemoei mij met de Poolsche buren niet." Een togt naar den Rijn, door de Franschen, behoort reeds onder de sprookjes en de Keulsche Courantdie daarvan zoo veel wist en reeds het voorwaartshad gehoord is nu met hare positie verlegen, terwijl het Pruissische Huis van Afge vaardigden dal zoo hard schreeuwdenu zeer bedaard spreekt over de dingendie ter tafel worden gebragt. Vrees voor een algcmecnen oorlog beslaat er alzoo op dit oogenblik niet. Onder de geruchten van den dag de Poolsche kwestie is daarvoor eene zeer vruchtbare moe Ier behooreu deze Grootvorst Constantijn wordt Koning v<»n Polen. Polen krijgt eene constitutie. Grootvorst Consluutjju legt den stedehouders-staf neder. Generaal Rugeen zeer gestreng militair en in Polen in kwaad gerucht slaande, wordt tijdelijk stedehouder. De Prins van den Knoet zal later Grootvorst Constantyn opvolgen Kossuth heeft aan de Polen geschreven: «houdt vol en ik zal binnen korten tyd de Hongareu in opstand brengen." In Zwitserland zijn vergaderingen gehouden ten gunste der Polen en vele jonge Zwitsers snellen hunne Poolsche broeders tc gemoet. Ook te Lissabon heeft men in eene openlyke vergadering sympathie betoond voor de Poolsche zaak. Door de liberale of door de uitramontaansche partij Dat wordt niet gemeld. Zelfs te Constantinopel had men eene demon stratie voor de Poolsche onafhankelijkheidinaar de Aluzelmannen deden niet in alles als de Zwitsers. Zij bleven te buis. In de Wetgevende Vergadering te Turijn zal de Poolsche kwestie ter tafel komen. Er zijn leden die daarover liever spreken dan over de Italiaanscbe of meer beperkt van de Romeinsche. De Franscbe Senaat zal ook bet zijne zeggen van den strijd tegen denCzaar, als deze aan Keizer Napoleon zal hebben gevraagd, wat zijne plannen zijn met Polen. Prins Napoleon zit met zijne redevoering klaar, maar als de Czaar inderdaad gesproken beeft, wordt misschien menige regel geschrapt. De Keizer toch is de algemeene Franscbe voorschrijver en voor spreker alles van wege de volmagt hem door tien millioen Franschen gegeven. Nog altijd gaat het Revolutionnair Comité te Warschau met groote barbaarscbheid te werk. Zoo werd op last van dat Comité onlangs een grijsaard vermoord. Hij weigerde de belasting te betalen hem door dat eigenmagtig collegie opgelegd en riep de gendarmerie te hulp, maar vergat de ge heime gehuurde magtdie de revolutie tot hare dienst heeft. Op 't onverwachts traden drie mannen in des grijsaards kamer, lazen hem zyn doodvonnis voor en staken hem dood. IJsselijke wraakneming over het weigeren van een onwettigen eisch. Had de oude man maar een weinig zilver afge staan welligt was hij nog in 't land der levenden geweest Id N.-Amerika is thans het woordje verzoening op de markt, maar de Senaat der Unie wil er niet naar luisteren. Hij wil nog maar den sabel als vredes-recept gebruiken en vooral steeds in eene beslissende bataille. NAMEN dergenen die bij herziening der Kiezers lijsten te Amersfoort op den 9 Maart 1863 daarvan zyn afgevoerd. Tweede Kamer der Stalen-Generaal en Provinciale Stalen van Utrecht Amen J. II. Heijnen J. Borssele Jhr. W. A. J. van Uoutsaager S. J. Bothof W. Jamaer L. G. de Botteuburg J. van Kalf N. Brom J. Lockhorst W. C. van Brouwer C. Lungen J. W. A. Daal Arn. van Schuld D. A. Grocneveld L. Stoetwegen Jhr. F. Wlte- Haakman v. d. Bergli J. F. X. waal van Ilargh P G. van der Tak J. J. van der Haselen A. van Tencoorn D. L. Havckotle J. F. Tencoorn I. L Herschel Ez. L. Veenendaal J. Gemeenteraad van Amersfoort Amen J. II. Huurdeman II. Beurs J. Jacobs NV. Biezcnbos Bz. G. van den Jamaer L. G. de Bonset J. Jongh II. W. de Brom J. Kilian J. G. Daal Arn. van Klaasen C. Dieters C. Levits B. M. Dieters 11. Lockliorst W. C. van Donath A. J. Rintel P. Doornik Gijsb. van Rooij P. de Haakman v. d. Bergh J. F. X. Schuld D. A. Ilargh P. G. van der Smit L. Haselen A. van Stalenhoef G. Hoogevcst W. Tak J. J. vatr der Herschel Ez. L. Tencoorn D. L. licunks G. Tencoorn I. L. Heijden M. van der Tijn A. A. van Hoefsloot C. Wolff M. Uoutsaager S. J. NAMEN dergenen die op de Kiezerslijsten le Amersfoort zijn aangebragi. Tweede Kamer der Staten-Generaal en Provinciale Stalen van Utrecht: Beck Jr. A. van Carbasius D. Bosch J. van den Dekker H. Brcijl II. Buslij üruijnen II. J. van Bruning J. A. Elbcrsen W.

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1