AHERSFOORTSCBE CODRAff M 1041. van DINGS BAG, di Mei J863. Dit Blad verschijnt «les Dingvlagt en Vrijilagt. De Abonnementsprijs is f I 50 in de 3 maanden. Van Adverlentiën1 tol 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Adverlentiën per regel 15 Cent*, behalve hel Zegelr.gt - 4ftonderli/ke nummert f0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van CUeffte Amersfoort, Bureau Amertfoortsche Courant. Langstraat, Wijk F. V. 43. over «Ie Oude Visclimarkt, zoo mede bij alle Boekbandelaren en Post-Dirreleoren in het Rijk. Wegens «leii IIEMKLVAAKTS1)A<; zal hel volgend nummer der Courant in plaats Donderdag avond Vrijdag middag e k. lusschen 12 en 1 ure verschijnen. Advcrteuticnstukken enz. wor den tijdig mogelijk verzocht. AMERSFOORT. 11 Mei 1863. Gemeenten en aetal Kiezers in het Hoofd-Kies district Amers/oort voor de Provinciale S'aten. Amersfoort. 374 1 Soest 98 Ecinncs 5i Hoogland 71 Lensden 30 liusclioten 58 Rcnswoude 2 o Sioutenburg 21 825 Donderdag avond j.l. is eersteltjk Ier vergadering van de Kiesvereeniging tie Erudragl tot cimlidaat voor het lidmaatschap der Pro' incisie Stalen uit hel in hel vorig nummer vermelde gros. gekozen de heer Mr. A. N. J. van de Poll. President der Ari'.-Regihank alhier, docli na voorlezing van eenen door den gekozene ingezonden brief, waarin hij, hij etentiiëele henoemiiigvoor de candidatuiir bedankte, weid besloten lot eene nieuwe keuze overlegaan. Na herhaalde stem munten weid tol candida.it gekozen de heer J. P. Schlatter, Rijks- Ontvanger en Lid van den Gemeenteraad zijnde hij herstemming met den lieer Mr. S. J. 4. van Walchren. et» nadat de lieer van Walchnn in herstemming was gekomen met den lieer Mr. II. Itoyaards van Scherpenzeelwelke drie gemelde lleeren primitief de tiet rekkelijke meerderheid van stemmen hebben erlangd. Op Woensdag 13 Mei des avonds ten half negen ure. vergadert de Kiesvcreetiiguig Amersfoort, ten einde na liet behandelen van eemgc huishou delijke onderwerpen, «ver te gaan tot hel formeren van een caudtdaten-gros en vervolgens eenen can- didaat te kiezen voor hel lidmaatschap der Provin ciale Staten. Rij den Uitgever 4. II. ran Clerffalhier, is in de voorgaande weck, blijkens in het vorig Courant- numtner geplantMe adveneti'ie gedrukt en versche nen een werkje Verving van den toestand der ge meente Amers/oort over 1862. en vei slagen der Schold en Cczondheiihcoininissiën met 5 labellen of Staten. Hoewel dit jaar eene verdubbelde oplage daarvan verscheenwas binnen drie a vier dagen tiju «leze gansclie belangrijke oplage uitverkochtzoodat geeue exemplaren meer verkrijgbaar zijn. Gisierei» namiddag is op den Soesterweg een jongetje door een rijtuig over den arm gereden. Vrijdag j.l. is de Centraal Spoorweg van nabij Zwolle tot nabij Uireclil over zijne volle lengte met locomotief enz. heen en terug geïnspecteerd en voldoende bevondenzoodal tnen spoedig de ope ning daarvan te gemoct mag zien. Honderdag middag j.l. is aan den Ham, nabij Amersfoort, eeu hevige brand uitgebarsten, waar door binnen een uur tijds 6 woningen, naast de Protesta dsche kerk gelegen, in den asol» zijn ge legd. Door spoedig aaugehragte hulp zijn de kerk eu heide belendende gebouwen bewaard gebleven. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend, liet schijnt, dat die in de houtkrullen op de zoldering van een der bedoelde woningen is ontslaan. Eene dienstbode. 23 jaren oud. die veel van stelen hieldtnaar wcimg kennis bezat van den wureu inhoud vau het gestolenestond voor het Kof in Z iidholland teregt. Relialve een bank biljet van 60eeltige rijksdaalders, nog andere speciën en meerdere voorwerpenontvreemdde zij ten huize h*rer meesteresMevr. S. v. Viaueii uit eeu gesloten kast en effectentrommel ceoige coupons, die zij afknipte van de zich daariu be vindende cerliGcaten Oostenrijksclie Schuldbe taalbaar te Amsterdam, ieder groot 30.90. Die coupons verwisselde zj) later legen geld namens hare mevrouw by deu bakker, winkelier, euz. Maar toen die bakker eeu paar dagen later by mevrouw kwain om baar opmerkzaam te inaken dat de door hein gewisselde coupous eerst betaal baar waren in 1864 en 1865, en mevrouw v. V. hoezeer direct de aanmerking makende dat x(j niemand gezonden had om coupons te laten wis selen daardoor echter doch eenig/.ins beangst was geworden en dadelijk een kijkje ging neinen in deu effectentrommelbemerkte zij alstoen maar al te zeer, dal zij bestolen was. riiel alleen aan coupons, maar nog veel meer aan andere gelds waarde. De meid eerst oiilkeunendeheeft spoe dig hare schuld heieden. De adv.-gen. Mr. Terpstra heeft gereqtiircerd hare schuldigverklaring en de toepassing van eene zware slraf en wel vat» vijf tot vijftien jaren, zich ten deze verzettende legen toepassing van verzach tende omstandigheden. lie advokaat Mr. Beelaerts heeft daarentegen ge tracht verzachtende omstandigheden hij (e brengen. Dal het bijgeloof «jok te Groningen nog zijne aanhangers teltbewees het volgende voorval. Dij een ingezeten dezer stad was een van de kinderen sedert lang ongesteld; welke geneesmiddelen men ook aanwenddede toestand bleef dezelfde. Ten laatste werden de ouders op het denkbeeld gebragt dat het kind wel behekst kon zijn. en z<j sloegen daaraan weikelijk geloof, liet beddego-d werd onder zocht. en waai lijk men vond in een der kussens een krans van veeren en werd zoodoende in hel dwaze denkbeeld versterktdal het kind betooverd was. Maar hoe nu de hekste vangen? Men besloot eenen nacht 12 uur. wanneer de kwade geesten op de heen zijn. den kranste verbranden, maakte tot dat einde deu schoorsteen er» alle uitgangen digt en wacht'e huilen «Ie deur, met stokken ge wapend den vjjan 1 af. Na ruim c-m uur wachlens zonder dat er eene heks kwam opdagen, moest men de vervolging eindelijk opgeven. Daar dit voorval in eene volkrijke huurt plaats hadontbrak bet bijna niet aan nieuwsgierigen. Men meldt uit Mtppel van 8 Mei lieden voormiddag gebeurde hier het volgen ie. zoover ons bekend is. nog niininer in deze gemeente voorgeko men. De lijkkoets en de daarbij behoorende dra gers, om ten II uur een lijk ter aarde te bestellen, waren leeds voor de woning aanwezig doch gingen onverrigii-r zake terug lie zaak is deze: lu den avond van 3 Mei (Ihngsdag* stierf Lena van Oosten, ruim 18 jaren oud. Zij leed gedurig aan overvallen of llaaowten en was sedert jaren ziekelijk. Dings- dag evenwel had zij een goed middagmaal ge bruikt «Inch zij begon daarna te braken en werd vervolgens weder door eene flaauwte overvallen lol dal men 's avonds oins'reeks 7 uur haar alge meen voor gestorven hield. Heden morgen zou zij worden hegraven doch eerst was een geneesheer ontboden die het lijk zou onderzoeken. Ibi onder zoek hud ten gevolge dat de begrafenis werd uit- gesteldals hebbende de geneesheernaar men zegt. niet de volle overtuiging dat hel leven wer kelijk als geweken moest worden beschouwd. Ge durende de ilaauwte en hij hel overlijden ha I men den geneesheer met gehaald; toen hel ligchaain zou worden begraven is men er toe overgegaan omdat men geen ontbinding waarnam. Men verlangt natuurlijk met ongeduld naar dc zekerheid iu deze. Men schrijft uit Drongelen Tot waarschuwing voor de gebruikers van dc petroleum (bronolie} om er met de meeste voor- zigttgheid mede om te gaan. dient het volgende Rij den heer A. Millenaar had een groot ongeluk kunnen voorvallen. Men had des avonds de groote lamp met deze olie volgegoten et»daar er in de kan nog eet» weinig overbleef, had inen dit in de kan van de patenlolie gegqfen. Naanwelijks waren die oliën hij elkander, of het hegou sterk te gisten zoodanig «lat de kamer vervuld werd met eet» soort van gasdamp die ontvlamdewuarsol»ynl,|k doordteu er een klein keukenlampje in de kaoier brandde. Met veel krjctil eu inspanning is het gelukt de vlam meester te worden en kwam men gelukkig «net deu schrik en eenigc ligle brandwonden vrij. Ook de schade aan huisraad is bijna niet noemenswaardig. lie gemeenteraad van Coulaus had 609 fr. beschikbaar gesteld ter aanmoediging vat» liet ver delger. der meikevers, lu enkele dagen wareu daarop 928 kilo's kevers ingeleverd die met 10 centimes per kilo betaald werden. Een meikever weegt ge middeld een wigtje. Als dus de 600 frs. besteed zullen zyuzulleu 6 inillioeu meikevers zijn afge leverd. Men verneemt dat bet studentencorps te Leijdenna herhaalde vruchtelooze benoemingen lol leden ecner commissie ter oprigling vat» een uationaal gedeukteeken voor November 1813, be sloten heelt de uiinoodiging der hoofdcommissie te beantwoorden, met de tnededeelingdal er be zwaar bestaat otn eene voordragl van lede.» voor de bedoelde commissie io te leveren, uithoofde der wijze van zarneostelling van de hoofdcommissie. liet schijntdat de oprigtiog van scholen door de gemeenten (daartoe verpligt door dat woordeken voldoend in de wet): de verpligting tot het nemen van grooter getal hulponderwijzers en andere oorzaken het vermeerderen van hel corps dier jonge heden tegenwerkt; althans de officiëele bescheiden loonei» aan, dat in April oog 115 plaat sen vacant waren. Ouder anderen vraagt men een hulponderwijzer te Lunteren sedert Nor. 1861, te Oichtcnvoorl sedert October, te Zuidlandsedert September, te Wanroysedert Junij, te Hoogland, zelfs sedert Maart, van datzelfde jaar. De tracte- inenten zullen zeker op die plaatsen zoo weinig uitlokkend zijn, dat geen jong mensch zich daarop kan verbinden. Voor hoofdonderwijzers waren 68 betrekkingen vacant. Te Rotterdam boden zich voor eene 2e tusschenschool36 solicitanteo aanter wijl te Heinenoord, insgelijks eene belangrijke be trekking, niet meer dan 10 opkwamen. In de gemeente Heerhugowaard is gebruik gemaakt van de bevoegdheid der gemeentebesturen lot verplaat sing van hoofdonderwijzer in hun ressort, door den onderwijzer van Veenhuizen te verplaatsen naar Heerhugowaard. Eindelijk schijnen oo> de schoolzakeo te Vledder. waarover zoo veel gesproken en geschreven is. in het reine te komen. Door den gemeenteraad toch zijn drie lioofdooder wijzers (twee met 400, een met f300, en beoeveos *rfle woning en tuin) en een hulponderwijzer tegen/3Ó0 ^actement opgero'-pen. Politieke Revue. De grootste persiflage op de onafhankelijkheid van Volksvertegenwoordigers is bij het naar huis •taan «an hel Wetgevend Ligchaam in Frankrijk door zijnen president uileesproken. Hij zeide o. a.: eene regering zonder contrdle en zoader critiek is als een schip zonder ballast. Is er geen tegen spraak, dan wordt het openbaar gezag verblind, ja smns op een dwaalweg gebragt en het land wordt niet gerustgesteld." En die woorden sprak hij tot een 200- a 3ü0tal Afgevaardigden, die allen op 't kommandu stemmenzoo als de Keizerlijke Regering wil. met uitzondering van een vijftal republikeinen zoo als Jules Favre. Olivier enz., die in weerwil vau alle intimidatie naar pligt en gewetea spreken en sletninea. En dan wil een volk, dat zich dwingen laat. zulk eene slaafsche Kamer van Afgevaardigden te kiezen, er nog van spreken andere volken de vryr beid te geven! Ue Mexikanen, de Romeinen, de Venetianen vrij te maken, en de Polen te helpen! Polen, alwaar bet bloed sedert maanden en maanden geplengd wordt, zonder dat de vrijheid aldaar een groolercn slap is vooruitgegaan dan de compli mentjes, welke de diplomatie der Europeescbe Staten heel beleefd aan den Czaar deswegens rigt. Frankrijk heeft nooit van harte voor Polen ge streden en zou liet dan zulks nu doennu hel zelf onder Itel juk van eenen alleenheerscher zich kromt? Als een staaltje hoe de verkieziagen ia den geest Keizerlijke-Regering moeten geschiedenstrekke het volgende Voor oageveer twee jaar was graaf Halléz-Clapa- réde, thans afgevaardigde, lid van den algemeenen raad van hel departement van den Neder-Ryo. Ue keizer wilde maarschalk Magnan in zijne plaats doen henoetneu. He heer llalléz had wartne vrienden en veel kans otn herkozen te wordenen derhalve moest op de kiezers invloed worden uitgeoefend. Ten dien einde werden op den dag der verkiezing de volgende maatregelen genomen: Opzettelijk bad men voor het stembureau een zeer beperkt lokaal gekozenwaartoe men niet anders dan door een zeer naaiiwe deur geraken kon. Aan weêrskanten vat» de deur stonden de onderprefect en de luiteuant der gendarmerie in grand tenue. Telkens wanneer een kiezer verscheen liet tnea hem zijn stembriefje verloonen; stond daar de naatn llalléz op, dan werd het verscheurd en vervangen door een ander met den naam Magnan. In het vertrek gekomen, werden de sukkels vau kiezers aan een nieuwe inspectie onderworpenhunne stembriefjes werden nog eens nagezien oin zich te overtuigen dat z(j ze niet verruild hadden, en toen liet men hen stem men. Maarschalk Magnan werd natuurlyk gekozen. Eenigen tyd later was er receptie op de Tuileriën graaf llalléz bevond zich daar. De keizer bemerkte hem onder de meuigte, naderde hein groette bem eu betuigde hein zijn leedweien over de niet-ber- kiezing. By deze woorden was de beer Halles xich zeiven geen meester ineer, en vr(j driftig verhaalde hjj aan den keizer welke practyken tegen ben waren gepleegd. Maar tot tjjne groote Tjn-betinj

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1