COUR Jtè 1049. rnn Dl nes DAG, Dit Blad verschijnt des Uingsdags en Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advcrtenliën1 tot 6 regels GO Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers fO. 10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. 11. van Cleeffte Amersfoort, llitreau Amersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischinarkl, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctearen in het Rijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS TAN AMERSFOORT, Gelet op art. 56 van het Algemeen Policie-Re- glement voor deze Gemeente Doen te weten, dat alle Gebruikers of Beheerders van Gebouwen en Erven, of, wanneer deze niet gebruikt worden de Eigenaars daarvan verpligt zijn de Straat vóór, achter en terzijde van die Gebouwen of Erven, uitlewieden of te doen uitwieden, zoodat die op Maandag, den 15 Junij aanstaande, des namiddags ten 3 ure, behoorlijk gezuiverd is, op straffe bij voorzegd Reglement bepaald. Amersfoortden 8 Junij 1863. Ilurrjcmccslcr en Wethouders voornoemd. De Burgemeester De Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN AMERSFOORT Doen te weten, dat ten gevolge van de vernieu wing der Brug buiten Bloemendal de overgang voor rijtuigen aldaar, te rekenen van Maandag den 15 dezer, ongeveer drie weken zal gestremd zijn, en gedurende dien tijd als toegang tol de Stad ook van den Weg langs den Molen van den heer LAGERWEIJ, leidende naar de Koppelpoorlge bruik zal kunnen worden gemaakt. Amersfoortden 8 Junij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. °o° De Rcgthcbbende op een BANKBILJET, groot f 100.— V rijdag 5 Junij op den Hof alhier gevonden, vervoege zich bij den ondergeteekende. De Commissaris van Politie An BUSPOORT, Amersfoort 8 - Junij 1863. H. J. LEINWEBER. AMERSFOORT. 8 Junij 1863. Gister is in eene vergadering van alle manslede- maten der Remonstrantsch-Gereformeerde gemeente te Amersfoort, onder voorzitting van I)s. Rok te Utrechtuit liet vroeger gevormd tweetal Ds. II. W. Kallf, Predikant te Roskoop, lot herder eu leeraar dezer gemeente beroepen. Ter marktdag van 5 Junij j.l. greep eeoe koop vrouw een papiertje, hetwelk langs deu Hof flad derde. Onbewust of "t al dan niet deo greep waard kon zijnliet zij het een voorbijganger ziendie baar beduidde dat bet een bankbiljet van honderd gulden was, hetwelk zich nu onder de berusting van den lieer Commissaris van Politie alhier bevindt en verkrijgbaar is voor een ieder die bewijzen kan, dat het hem toebehoort. Men verneemt, dat Z. M. de Koning concessie heeft verleend tot het aanleggen van een spoorweg van Amsterdam, gaande over Naardeu en Hilversum naar Nijkerk en zoo verder van het Kamp bij Milligen naar Apeldoorn. De ondernemer schijnt tot nog toe onbekend te zijn eu zouden de kosten ruim 13 inillioen beloopen. De Haarlemscbe Commissie voor hetgedenk- teeken van 1813 door de Hoofd-Commissie uitge- noodigd een afgevaardigde te benoemen, teneinde zitting ia de Hoofd-Commissie te nemenheeft geantwoorddat zij aan die uittioodiging niet kan beantwoordenvermits niet is voldaan aan haar verlangen om eene meer gelijkmatige vertegen woordiging der Natie voor het beoogde doel. De Harderwijksclie Commissie heeft zich gecon stitueerd onder protest, kunnende zich niet ver eenigen met de mannendie de Hoofd-Commissie uitmaken, en wenscht eene aftreding dier mannen, welke zich eigenmagtig als lloofd-Commissie heb ben opgeworpen. De Tweede Kamer heeft in de zitl.ng van 4 dezer de begrooling van Kalotiicu voor 1863 aangenomen met 43 legcu 25 stemmen. Vier van de voorstemmers hebben verklaarddat zij het wetsontwerp beschouwen als eene crcdietwet. Hel wets-ontwerp nopens het koloniaal batig slot is met algeinoenc stemmen aangenomen. Aanstaanden Dingsdag zullen eenige wets-oul- werpen vau ondergeschikt belang en daarna dat nopens de exploitatie der staatsspoorwegen in be handeling worden genomen. II. M. de Koningin-Moeder zal aanst. Woens dag met een extra-trein over Amsterdam naar Utrecht vertrekken om zich van daar met rijtuig verder naar 11.D. kasteel te Soesldijk te begeven. Omtrent de petroleumlampen leest men het volgende: De lamp moet steeds goed gesloten zijn. Wan neer door liet gebruik ergens eenige opening komt, die den oliehouder in directe verbinding met de vlam brengt dan mag de lamp niet gebruikt wor den. In den houder kan meer olie aanwezig zijn dan voor eenmaal te branden bepaald noodig is. De olichouders moeten liefst uit doorziglige stoffen vervaardigd zijn, opdat men immer de hoeveelheid olie daarin aanwezig zien kan. De voet moet steeds zoo zwaar mogelijk en breed zijn om het omvallen tc voorkomen. Voor dat men de lamp aansteekt, zorge men dat zij voldoende met olie gevuld is. Wanneer de olie ter ongelegener tijd is opgebrand, mag men de lamp niet weder vullen, dan nadat zij uitgcbluscht en bekoeld is. De arr. regtbank te Leiden heeft een student die een anderen student tot een tweegevecht had uilgedaagd en vervolgens gewond veroordeeld tot e'énc maand cellulaire gevangenistraf, en een stu dent, die als getuige was gedagvaard, maar niet versclieiien, tot eene geldboete van 25. Voor het provinciaal geregtshofin Gelderland stond te regl EngelinaVos. oud 21 jaren, geboren en wonende te Ruutlo, beschuldigd het kind waarvan zij op 4 April j.l. bevallen was geweldadig van het leven te hebben beroofd en dus van kindermoord voor de ecrsle maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De omstandigheden waren zoo treffend dat, hoe schrikkelijk de misdaad anders ook zij. in dit geval ieder zich met de ongelukkige bewogen moest gevoelen. Engelina Vos verkeerde met den zoon van den boer bij wien zij in dienst wasdie haar ook ge huwd zou hebben, indien tot nu de pastoor der gemeente dit niet bad tegengewerkt, daar hij voorgaf dat de graad van bloedverwantschap waarin zij lot elkander stonden (zij waren neef en nichts kinderen) dit niet gedoogde. Zij wist ja dat zij zwanger, maar niet dat de tijd harer bevalling reeds zoo nabij was, als zij tot hare groote ramp heeft moeten ondervinden. Op den bcwusleu 4 April begaf zij zich dan ook nog naar het 1.J- uur verwijderde Lichtenvoorde op weg, beladen met een mand waarin boter was, om die aldaar te verkoopen. Onderweg echter werd zij zoo ongesteld dat zij niet verder kon gaanzij gaat aan den kant van den weg in eene drooge sloot zitten en bevalt daar van een meisje. Radeloos van angst drukt zij het schreeuwende wicht met den mond in den modder tol dat het leven geweken was. Zij staat daarna op, vervolgt nog haren weg naar Lichtenvoorde, verkoopt de boter, keert 'sonds in gezelschap van haren beminde en nog ccn be kende huiswaarts, die echter zeer veel moeite had den haar te huis te krijgen, melkt nog eene koe, en wil nog boter gaan karnenhetgeen baar onmogelijk waszoodat zij zich te bed moest begeven. De ongelukkige heeft alle omstandigheden berouwvol en gul aan hare reglers geopenbaard cn het hof heeft ten haren opzigte dan ook het minimum der bij de wet bedreigde straf, zyude tuchthuisstraf van 5 jaren toegepast. In Gelderland beeft rnen regenwater genoeg op liet land. In Noord-Braband klaagt de landbouwer over te veel regen. Nieuwe aardappelen zijn in Holland te koop voor fi het mud cn slaan bij den dag in prijs af. In de restauratiën waar men eet naar de spijs kaart worden de aardappelen ter tafel gebragt a 10 cent, doperwten a 20. snijboonen a 20. peulen a 10 ct. de portie; terwijl de spinazie, a 10 ct. de portieweinig attentie meer geniet. Salade 12 kroppen voor een dubbeltje, cn wor teltjes en bloemkool is er in overvloed. Iemand die eens smullen wilwordt de reis in Holland goedkoop gemaakt. Te Parijs is eene maatschappij opgerigt met een kapitaal van drie millioen (6000 aandeden a 500 fr.), wiei doel is, om het lompen-opzoeken, of liever vodderapen. op groote schaal te drijven. Brieven van St. Helena berigten, dat Oldhotisc, de vroegere woning van Napoleon 1nog voort durend druk bezoek van vreemdelingen ontvangt. l)o meeste officieren en passagiers van de schepen welke bet eiland aandoen, willen met die historisch beroemd geworden plek kennis maken. Op ccn enkelen dag had men 60 personen van allerlei rang geteld, die, in wcêrwil van den nfstatul en de inocijciyklieden van liet vervoer, tc Longwood hunne namen op het register der bezoekers hadden doen inschrijven. In het departement der Meurtlie heeft dezer dagen een hevig onweder gewoed, van hagelslag vergezeld, waardoor in minder dan 30 minuten de veelbelovende oogst van 34 gemeenten geheel is vernield. Den volgenden dag vond men nog 40 duim hooge lagen hagelsteenenwaaronder sommige zoo groot als een duiven.ei. Veel wild en gevogelte is iii het veld gedood. De schade wordt op 2 millioen francs begroot. Er zijn inschrijvingen geopend om de noodlijdenden te hulp te «omen. De ministers van landbouw en Binnenl. Zaken hebben reeds subsidiën ten bedrage van 11,000 frs. verleend. Ia het Tijdschrift voor hel Armwezen zijn eenige wenken medegedeeld, die bepaaldelijk betrekking hebben op het jeugdig geslachtonder de benaming van kermiskind" aangeduid. Onder de vele en walgelijke tooneelendie op elke kermis nog telkens worden gezienbehoort er één zoo zedeloos en afschuwelijk, dat het te verwonderen is, dat men er nog zoo weinig acht op geeft. Ziet, daar gaat een kind in bespottelijke kleeding uitgedoscht door de straten der stadonder begeleiding van een draaiorgelTurksche troin of ander dergelijk in strument is bet gedoemd om voor elke woning te springen, op stelten te huppelen, of eenige dwaze vertooningen te maken. Zijne ouders of zij, die er voor doorgaan geven voor ieder buis bij vernieu wing, met onverpoosde gestrengheid, bet teeken tot den dans. Zoo gaat het straal in straat uit van den morgen tot den avond. liet arme kind moge eindelijk van vermoeidheid de voeten bijna niet meer kunnen bewegen, het helpt niet, de onverbiddelijke trommel roept het al weer op tot lastige beweging. Is dat, zegt de schrijver, beulenwerk of niet? Zijn er dan geene honden of apenmarmotten of dergelijke beesten genoeg in de wereld om ze tot zoodanige doeleinden te gebruiken. Moet men daarvoor een redelijk, zedelijk en onsterfelijk wezen, een kind, bezigen. Hoe is het mogelijk, heb ik mij dikwijls afgevraagd, dat zoodanige vertooningen ia ons vaderland nog worden geduld Politieke Revue. De Regering der Noord-Amerikaansche Unie heeft geweigerd zicli aan te sluiten by de stappen door drie der groote Mogendheden van Europa bij Rusland in het belang van Polen gedaan. Zij be weert dat zij van de tra lilionnele beginselen van non-interventiedoor de vereenigde Staten gehul digd niet mag afwijken. In het jongste nommer van den Bussische Invct' lide leest men eene verordening van het gouverne ment, wier bepalingen ten gevolge moeten hebben dat het Russische leger spoediger op den voet van oorlog zal zijn. Binr-en kort zullen weder 10000 man met 6 oor logschepen naar Mexico worden gezonden. Puebla moet vallen 't koste wat het wil en ook Mexico zal in het bezit der Fransclten zijn vóór men schrijft 1864. De huizen om de Domkerk zijn met zaud gevuld en alzoo ten eeuemaie ontoegankelijk. De Mexicaansche oorlog is het spook, dat Napo leon vervolgt en dat hem in de jongste dagen ver ontrust met eeue slembus in de hand. De brieven uit Athene inaken gewag van den uiterst ongunstigen toestand waarin de provinciën verkeerden ten gevolge der rooverbeuden. Twee jon gelieden waren weggevoerd geworden en de roovers eisebten een ongehoord losgeld. Ook waren twee Engelschen van hunne kostbaarheden en beurzen ontlast geworden. In een brief van 23 Mei j.l. leest men het volgende: Bij de opening der zitting werd een gerucht verspreid dat de vergaderzaal ondermijnd was. Of schoon de vertegenwoordigers zich zoo goed mogelijk trachtten te houden waren allen toch blijde een voorwendsel te vinden om de zaal te verlaten, en toen een der aanwezigen schertsende uitriep dat de kruidslang aangestoken was, verliet de geheele vergadering onmiddelijk de zaalstoof naar de deurennrak die open cn baalde bel houtwerk omver om maar weg te komen. Een enkel spartaansch afgevaardigde, Mavromic.halis genaamd, greep twee zijner colega's bij den kraag, bun toeroepende; schaamt ge u niet I" Het lid Triconpieen kort en dik inannettjewas vooraan ra dovlugt. doch zijn haast ging zijne krachten te boven en al zijne colega's rolden zonder onderscheid van gevoelens over hem heen. Dit is de eerste maal dat de ver gadering zulke eensgezindheid toonde. De afgevaar digden keerden echter spoedig naar hunne plaatsen,

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1