AHERSFOORTSCHE COURANT, M 107». van DIMGSDAG, y'l 8 September Dit Blad verschijnt des üingsdagt en Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van AdvcrtentiënI tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advcrtentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegclregt. Afzonderlijke nummers f0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. tl. van Cleeffte Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Visclimarkt, zoo mede bij alle Bockhandelaren en Post-Directcaren in het Rijk. AMERSFOORT, 7 September 1863. Vrydagj.I. werd de verjaardag vaa Z. K. II. den Prins van Oranje alhier op plegtige wijze gevierd. Van de stedelijke en vele particuliere gebouwen wapperden de nationale vlaggenbet carrillon liet zich van tijd tot tijd hooren en des namiddigs ten 1 ure had er groote parade op het kalfsveld plaats met 2 batterijen veld-artilleric, gecommandeerd door den Kapitein Jacobs. Nadat de batterijen door den lieer Luit.-KolonclGarnizoens kommandant, A. Kellncr waren geïnspecteerd werd eerst in stap en daarna in draf gedéiileerd, welk een en ander door het schoonste weder is begunstigd en door een aantal toeschouwers werd bijgewoond. In de maand Augustus werden aan de Zwem en Radinrigting te Amersfoort gebruikt: besloten baden door dames319 id. id.' heeren288 open baden door heeren897 Totaal 1504 Naar elders is, onder meer verzinsels, berigt als zou er geen Kiesvereeniging Amersfoort meer blijven bestaan; wij kunne.i de verzekering geven, dal dit berigt, zachtst genomen, voorbarig is. Door den beer inr. II. Roijaards van Scher pen zeel is aan de kerkvoogdij der Hervormde ge meente te Schcrpenzeelde som van ƒ.300 ten geschenke gegeven, ter voorziening in de onkosten, gemaakt door eene uitwendige verfraaijing van het kerkgebouw. Te Utrecht wordt eene school met onderwij zerswoning gebouwddie ruim ƒ25,000 zullen kusten. By den Iloogcn Raad der Nederlanden is behandeld de zaak van W. A. Willing, alseischer, tegen den Staat der Nederlanden, als gedaagde, betreffende een eisch tot voldoeuing eenersomvan 1722, wegens eene door J. Galrnan ter dienste van hel departement van oorlog bewerkstelligde leverantie van inlandsch gekeperd tentendoeken welke som door voornoemden Caiman aan den cischer is gecedeerd geworden. De Staat beweert eene legenvordering te hebbenvoortspruitende uit eene vroegere door Galinan gedane aanneming,en wel van nog grooler bedrog dan bier. boven gemeld, en beroept zich dus op compensatie van schuld. Voor den eischcr trad Op Mr. Jansma van der Ploeg, van Amsterdam, en voor den Staal Mrs. Faber van Ricnsdyk en van den Andet. De procu reur-generaalMr. van Mannen, zal deu 18 dezer coclussie nemen. De Arnh. Cl. neemt uit de adressen der kamers van koophandeldie dezer dagen tot de regering gcrigt zijn om aan te dringen op de in voering van een eenvormig briefport van 5 cent aanleiding om de weiiscbelijkhcid van bedoelde hervorming te bepleiten. l)e aandrang der kamers van koophandel aan de tegenwoordige regering om met eene herziening der beslaande Postwet voor den dag te komen, zegt dat bladis slechts een aandrang om tc doen wat de wet gebiedt en wat sinds lang bad moeten ge daan zijn. indien de Eerste Kamer zich hier niet tol hinderpaal had opgeworpen. De toenmalige Regering heeft het publiek nut van den maatregel afdoende aangetoond en tevensdat zijook uit een finanliöel oogpuntkon en moest tot stand gebragt worden. Dij deze motieven komt nu nog hel motief door de kamers van koophandel aange voerd het motief van het belangdat vooral de nijvere volksklassenindustriëlen en handelaars hebben bij een laag en eenvormig porto, liet is dus met reden te verwachtendatwanneer ook deze regering zich dit onderwerp met ernst wil aantrekken dc tegenstand der Eerste Kamer tegen dezeonder alle opzigten wenscbelijke hervorming wel tc winnen zal zijn. Doch in elk geval behoort zelfs de risico eener tweede verwerping voor het gouvernement geen motief te wezen, met een her- zieniogsontwerp niet te voorschijn te komen." Vrydag morgen is bij het Prov. Geregtshof in Drenthe behandeld dc zaak tegen J. M. B.ge wezen distributeur der brievenposterij te Hoogeveen beschuldigd van verduistering vau gelden uil brieven met de post verzonden. Elf getuigen zijn gehoord. De beklaagde bleef de daad erkennen. De Procu reur-Generaal heeft tegen den beklaagde eene tucht huisstraf geëischt van li tot 13 jaren. De uitspraak is bepaald op a. s. Vrijdag. Uit Drenthe meldt men dat dc bijen in den laatstcn tijd goed hebheu gewonnenzoodat vele korven in de laatste 14 dagen aanmerkelijk zwaar der zijn geworden. Hierdoor komen er meer kost; bycn dan tnen aanvaukclyk verwachtte. Uit Ambt Hardcnburg meldt mendat het. honiggewin zoo goed als afgeloopen is en de uit komst in die streken voor dit jaar weder als misluk1 mag beschouwd worden. Dc prijzen zyn dan ook hoog. Volgens thans gedane opgaven van Mgr. Zwij- sen r. k. aartsbisschop van Utrechtzou iu den loop van dit jaar. en meer bepaaldelijk tusschcn April en 15 Julij j.l.op den huize Gerra, onder Haarenonder andere zijn vermist, een pakje van blaauw papier, bevallende: 5 Nederlandsche effec ten, elk groot ƒ1000, ad 4 pet., met de coupons van October 1863 en volgenden. De nommers vau twee dezer effecten zouden kuunen zijn 25833 en 32839. Wie laatstbedoelde effecten in den loop vau dit jaar mogt hebben aangekochtof die deze door den aartsbisschop mogten zijn toegezonden of toe vertrouwd waarvan de mogelijkheid volgens gedane opgave beslaatworden verzocht daarvan kennis te geveu aan den officier van justitie te 'sllertogenbosch. Het volgende fragment uit een particulier schrijven kwam der overweging niet onwaardig voorals bijzonderheden behelzende hoedanige men wclligt in geen ander land zal aantreffen Het Vriezenveen is inderdaad een der vreemd- aardigste dorpen van geheel ons land. Volgens de oude overleveringeu waren de eerste bewoners Vriezen (de vreemde taaldie nog op het dorp gesproken wordtbewijst dat zij uit een andere streek daar zijn gekomen). De voormalige heer van Almelo en Vriezenveen verleende hun vryheid om zich daar te vestigentegen eene jaarlijksche op brengst aan dien heer van ectien Emmer boller lij Swolleschcr maat van iedere Hoeve (Overijsselsche Kronijk), welke boterpachl tol heden aan de grafelijke familie van Rechtcren Limpurg voldaan wordt. Voor eenige jaren weigerden sommigen daaraan te vol doen; de llooge Raad besliste echter dat de graaf in zijn regt was, en thans hoort men geen oppo santen. De bewoners van die bijna ontoegankelijke en van alle verkeer afgescheiden veenkolonie vonden echter weinig bestaanmiddelen, en om die tc ver beteren zochten zij (vereenigd ia troepjes van zes a acht personen) handel tc drijven naar verre ge westen, bijv. Spanje. Engeland. Polen en Rusland. De eerste drie leverden geene blijvende resultaten, doch de betrekkingen met het laatste hebheu zich zóó ontwikkeld, dat er thans vele geachte handels huizen te St.-Petersburg (van die familiëu afstam mende) zijn gevestigd. Bijzonder is het ook nog dat de familiëu of huisgezinnen steeds te Vriezenveen of hier wonen en dus steeds Nederlanders blijven. Voegt hier nu bij, dat van ditzelfde dorp 20 i 30 personen alle steden en vlekken in ons land be zoeken afwisselend tc koop biedende tuinzaden of linnen- en servetgoedereu. Van laatstgenoemde artikelen slijten zij zelfs te 'sGravenhage veel, ofschoon zij geen eigen fabriek hebben, maar hunne waren hier en elders van de fabrieken inslaan. Vriezenveen is circa een uur lang en lelt meer dan 3000 bewoners, waarvan wel een dertigtal hunne zaken tc St.-Petersburg hebben. Een tweede voor beeld van zoo ondernemende dorpbewoners ken ik in ons land niet. De Hollandsche Gereformeerde gemeente te St.-Petersburg beslaat bijua uitsluitend uit bewoners van Vriezenveen en Almelo. Eendier heeren zeide rnij onlangs, dat onder zijne familie nog een brief berustende was, die vóór meer dan 110 jaren door een dier voorvaderen uit Moskou naar Vriezenveen was gezonden, hel berigt inhou dende dat hij inet de zijnen goed aldaar was aan gekomen zij hoopten hunne goederen spoedig tc verkoopcu cn daarna de terugreis te ondernemen en welk eene reis iu die dagen, bij slechte wegen, door schier ontoegankelijke woudenenz. enz. Waar lijk, daar behoorden moed en volharding toe!" Tc Mannheim was dezer dagen de centrale commissie voor de scheepvaart op den Rliijn ver gaderd. DadenNederlandPruissen en Berlijn waren voor eene volledige opheffing der Rliijntollcn, of de vermindering daarvan tot een cjjferdat de kosten van het onderhoud van het bed der rivier bestreden kunnen worden. Nassau en Hessen waren hier tegen. Als een voorbeeld van hoogen ouderdom verdient gemeld te worden, dat in de gemeente Gleuel, nabjj Keulen een vrouw woonachtig is van 102 jaar; zy is weduwe en nog zoo kras, dat zij in huis eu op het veldnog regt opzonder stok, haar werk kan nagaan. Zy is moeder van 8 kin deren, cn heeft 38 kleinkinderen en 42 overkleiu- kinderencn 1 over-ovcrkleinkind. Hare kinderen zjjn mede gezond en sterk. Haar jongste zoon is 06 jaren oud cn draagt nog zeer gemakkelijk een zak graau. Mejufvrouw Sarticq, die den tooneeldirecteur ilarinanl tc Parijs een proce9 heeft aangedaan, omdat deze haar niet meer in Peau d'Aue wilde zien optreden, voorgevende dat hare kuiten te dik waren heeft haar proces gewonnen. De Regtbank heeft geoordeeld dat hare kuilen niet te dik zjjn, en den kuiten-lasteraar Harmaot tot 1500 francs schadevergoeding veroordeeld. Eene dier barbaarsche gewoonten welke nog met den aard der Engelsche volksklasse strooken. ofschoon zij geheel in de middeneeuwen te huis behoorenonteerde in den morgen van den 1 dezer den Engclschcn bodem in Kent. Een zoogenaamde boxparlij zou in Wiltshire gehouden worden om een prijs van 12,000 gulden. Te middernacht tus- scben Maandag en Dingsdag moesten de ingewijden zich vereenigen en plaats nemen op den spoortrein aan het Great Western-station te Londen. Meer dan 1500 personen namen plaats in een veertiental wagens, waarmede men eindelyk des morgens ruim 4 uur vertrok naar Wootton Bassctt in Wiltshire, doch naauwelijbs was de strijd aldaar begonnen, of de politie belette den voortgang. De menigte keerde toen naar Londen terug om eene andere plek te kiezendie eindelijk in de moerassige gronden van Kent gevonden werd. Aldaar begon men op nieuw en de bijzonderheden van den kampstrjjd worden breedvoerig in de dagbladen opgegevendoch aangezien men in alle gevat Engelscliman zijn moet om ze naar waarde te kun nen schatten, kan de mededeeling gevoegelijk achterwege blijven. Genoeg zij het te melden, dat er twee uren verliepen alvorens Mace zijne tegen partij Goss met een slag ter aarde velde, zoodal dc man bewusteloos, en naar men geloofde, leven loos opgenomen werd. De overwinnaar werd niet slechts met handgeklap en ruwe toejuichingskreten begroet, maar zelfs door zjjoe vrienden, die denkelijk groote wedding schappen loopen hadden, omhelsd, llij onttrok zich echter daaraan oin den gevelden man bij te staan. De man kwam weder bij. a Men zeide ons, dus besluit de beriglgcver, dat hij niet ernstig bezeerd was, ofschoon de strijd met deu laatsten slag ten einde was en de duizend pond sterling Mace toe.- behoorden. Wij konden niet wachten oin naar meer te luisteren. Met de eerste gelegenheid ontsnap pende, vonden wij aan het station te Londen eene groote menigte, die in spanning het berigt van den uitslag der worsteling afwachtte." In Zweden geschiedden dezer dagen de ver kiezingen tol zamenstelling der provinciale verte genwoordigingen. Die vergaderiugen worden nu voor het eerst geroepen orn de bijzondere belangen en aangelegenheden der provinciën te regelen krachtens hare iorigtiug hebben zy eene groote mate van onafhankelijkheid cu eene vry uitgestrekte bevoegdheid. Te zamen genomen tellen zij 1022 afgevaardigdende regelen voor deze verkiezing laten aan de kiezers vryheid om het onderscheid van standen ter zijde te stellen. Wanneer men de uitkomst der nu afgeloopen verkieziogen nagaat, kan men zoo meldt de Franschc Moniteur zeggen dat dc liberale begrippen, die bij den burger stand heerschen40'Jen de conservatieve begin selen die bij de drie andere standenden adel de geestelijkheid en de boeren, bovendrijven, 613 stemmen in de provinciale staten hebben. Bedenkt inen hierbij dat in Zwedendelandhouwendeklasse zeven negeuden van de bevolking uitmaakt, dan is het in het oogloopend, dat de zaak van den vooruit gang in Zweden bij elke nieuwe verkiezing meer veld wint. De staatsbegrooting van Noorwegen, zoo als zy is vastgesteld voor hel driejarig tydvak lot aan de zamenkomst van het nieuwe Storthing, stelt de uitgaven voor ieder van die drie jaren op 4,587,000 speciedaalders (ieder 5 fr. 80 c. waard). Dit is het hoogste bedrag waartoe de jaarlijksche uitgaven van Noorwegen ooit geklommen zijn. In de Noord-Amerikaansche Staten bestaat eene wet welke den dronkaard op gelyke lijn stelt mei deu krankzinnige, en verklaart dat de een zoo min als de ander in slaat is zijn eigen ver mogen te beheeren. Den dronkaard wordt tot zjjne verbetering oen voogd toegevoegd eu elke kroeg of koffijhuishouderdie hem sterken drauk ver schaft, wordt streng gestraft. In den Slaat Ohio heeft onlangs ecu herbergier dit verbod overtredencn een bekenden drinker door hem overmatig van drank te voorzienin een staat van dronkenschap gebragt. Toen de dronk aard te huis gekomen was, geraakte hjj met zijne vrouw in twist en kapte haar eencn voet af. De verminkte vrouw beklaagde zich by de bevoegde mant en dc drankverkooper werd veroordeeld haar 5000 dollars tc betalen als schadevergoeding.

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1