ABERSFOORTSCHE COBBAN Tan DIN GS DAG, JIS 1077. I September 3863? Dit Blad verschijnt des Dingsdagt cn Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Ad verten tiën1 tot G regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents; legale Advertenticn per regel 15 Cents, behalve het Zegclregt. Afzonderlijke nummers f0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. 11. van Clee/f, te Amersroort, Bureau Amersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43. over de Oude Vischmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en I'ost-Directeuren in bet Rijk. Amersfoort, 12 September 1863. De Katner van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort kennis genomen hebbende van de rege ling der winterdienst voor den Nederlandschen Centraal-Spoorwegvindt daarin zoo vele en zoo gcwigiige bezwaren, dat zij Vermeent die met den meest uadrukkelijken ernst onder de aandacht van den Raad van Administratie van den Centraal- Spoorweg te moeten brengenzoowel omdat die regeling in stryd is met de belangen van deze stad en van den handelals ook in het aanmerkelijk padeebder Spoorweg-Maatschappij zelve. Volgens deze regeling zal de eerste trein van Amersfoort naar Utrecht vertrekken te 9 ure 39 iniu. en men dus eerst te 10 ure 25 min. te Utrecht, en na ongeveer «Jen uur oponthoud aldaar, te 12 ure 33 min. te Amsterdam, cn te 1 ure 15 min. te Rotterdam kunnen komen. liet behoeft geen beloog, dat geen enkel han delaar. die de markten te Utrecht. Amsterdam of Rotterdam wil bezoeken, en zoodanige zijn er hier zeer velen, van den Spoorweg gebruik kan maken want hij zoude te laat voor de markt, die dan reeds geheel of althans grootendeels isafgeloopeu komen. Wil de Handelaar die markten bezoeken, dan mrït bij op zijn laatst uil Utrecht g^au met de treinenwelke van daar te ruim 8 ure des mor gens vertrekken. Eveneens is dit met den te fi ure en 5 minuten van Utrecht naar Amersfoort vertrekkenden trein; oiii met dezen herwaarts te komen zoude men te 4 ure 30 min. uit Amsterdam ('lus veel te vroeg voor de beursbezoekers) en te 2 ure 10 min. uit Rotterdam (ook veel te vroeg) moeten gaan en in het laatste geval zich twee en een half uur te Utrecht moeten ophouden. liet vertrek van den eersten trein van hier naar Zwolle is ook te laat om de belangrijke Zwulsche Veemarkt des Vrydags te kunnen bijwonen. I»c aansluiting met de treinen, welke naar Bra bant en België vertrekken laat mede veel te wen- schen over. I)e handelaar cn landbouwer dusdie de bo venvermelde markten wil bezoeken cn voor wien tijd geld is, zal van den Centraal-Spoorweg geen gebruik meer kunnen makentenzij hij drie da gen bestede, nam: de eerste onj naar de markt plaats te gaan de tweede om die markt te be zoeken, en de derde om terug te kcereniets wat hij nimmer doen zal zoo lang er een middel te vinden is om op ééneu dag de reis te doen. Dal middel zal iiij vinden in de diligences; al wie naar die markten wilzal gebruik maken van de ondernemingen van Ballanché en Dieges naar Utrecht, en van Gend Loos naar Zwolle, die hunne tarieven reeds verminderd hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort begrijpt, dat het moeijelijk zal zijn aan alle bovengenoemde bezwaren in de verschil lende rigtiugeu te gemoct te komendoch ver meent dal de hoofdbezwaren zouden vervallen, indien zich een trein aansloot aan de te Utrecht des morgens te ruim acht ure vertrekkende trei nen, en zoo ook des avonds aan de te Utrecht te ruim 7 ure 30 min. aankomende treinen hetzij dan dat die trein een locaal trein was tusschen Amersfoort cn Utrecht (met of zonder oponthoud te Soest en aan de Bilt) hetzij een doorloopende trein. Dc Kamer acht zulks de eenige wijze waarop aan die bezwaren kan worden te gemoet gekomen nu eenmaal de dienstregeling zoodanig als thans is ingerigt; geschiedt dit niet. dan gelooft zij. dat er geen noemenswaardig gebruik van deu Spoor weg zal worden gemaakt. Dc Kamer neemt tevens deze gelegenheid te baat om schriftelijk uader aan te dringen op de punten, welke door haren Voorzitter mondeling ter over weging aan den heer Secretaris van den Raad van Administratie zijn medegedeeld, nam.: 1". Dat het zeer wenschelijk is, dat er zoo spoedig mogelijk worde voorzien in de be hoefte aan beesten-wagens tot het vervoer van vee van Zwolle naar Utrecht en tusschen- liggende plaatsen, vooral opdat men het vee van de Zwolsche markt (Vrijdags) kunne vervoeren naar de Ulrechtschc markt (Zatur- dags). 2". Dat het wenschelijk is dat de Maatschappij des Zalurdags naar dc Ulrechtschc markt, des Zondags, en des Maandags uaar dc Amsterdamschc markt, voor de derde klasse tusschen Amersfoort en Utrecht retourkaartcn uitgeve, voor f0.90, zijude 0.10 lager dan hetgeen thans aan diligences wordt betaald, hetgeen velen zoude doen besluiten van de treinen in plaats van de diligences gebruik te maken. Dc Kamer van Koophandel en Fabrieken Ie Amersfoort II. G. VAN DEN BERGIIVoorzitter. J. VAN DER LEEUWSecretaris. Aan den Daad van Administratie der Ned. Centraal-Spoorweg- Maatschappij te Amsterdam. AMERSFOORT, 14 September 1803. Gisteren werd Ds. II. IV. Kal/]' beroepen Predikant bij dc Remonstrantsch-Gcreformeerdc Gemeente alhier, in zijn dienstwerk bevestigd door Ds. DolPredikant te Utrecht die tot tekst genomen had 2 Cor. III6. Des avonds hield de bevestigde zijne Intrede met den tekst Hand. VIII: 5. en 0». De kerk was bij die gelegenheid voor het eerst met gaz vellicht. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester van Leusden en Stoutenburg den Heer Mr. E. L. Baron van Uardcnbrneh van Loei;horsttot Kantonregter te Loenen, den Heer Mr. J. II. Strick van I.inschoten, thans griflier bij het Kantorigeregt te Amersfoort. De prix de surprise, door Z. M. den Koning der Nederlanden bij de wedrennen te Baden Baden uitgeloofd bestond naar wij thans vernemen uit een bureau-garnituur van twaalf stuks in ver guld bronsversierd inet fraai gegroupeerde jagt- altributen. De waarde van dezen keurigen prijs werd nog verhoogd door de bijvoeging van II.D. pholografiscii por'.rctkaartje op de keerzijde waar van Z. M. eigenhandig geschreven had Souvenir nu ijagnaut du prix donnê par tnni aux courses de Bade. 7 Scplembrc 1863. gcillaume." Men meldt uit Amsterdam aan de N. Dolt. Cl.: Al wat nieuw is gaat er hier niet gemakkelijk in. De beide Israëlitische gemeenten hier ter stede hebben nu ook geweigerd toe te treden lot het reglement door de vergadering ter reorganisatie van liet Israëlitisch kerkgenootschap vastgesteld. Er zal dus een kerkgenootschap worden gevormd zonder Amsterdam. liet reglement is toch aan de Regering door de bevoegde magt ingezondeu, en deze heeft geen regt dc aanneming er van te weigeren. Indien de Ainslerdamschc gemeenten geene afgevaardigden voor het centraal bestuur zullen kiezendan zal bij de eerste vergadering van dat bestuur, het reglement waarschijnlijk iu dien zin worden herzien dat de zetel cr van naar 's Ilage wordt verlegd waardoor de kosten aanmerkelijk zullen kunnen verminderd worden. De kleinere gemeentendie zoo zeer behoefte aan vereeniging hebben, oin hare finanliëele belangen bij de Regering te doen ver tegenwoordigen zullen zich zeer zeker niet terug trekken, zoo als mcu in zeker blad meent. Er zal dus zijn een Israëlitisch kerkgenootschap zonder de beide Amsterdainsclie gemeenten, welke zich zelve zullen moeten trachten te helpen. Voor hel provinciaal geregtshof in Gelderland is behandeld de zaak van Berend Scheidemanoud 22 jaren gewoond hebbende te Epezich thans bevindende in hechtenis te Arnhem, beschuldigd van 1°. het plegen van onderscheidene diefstallen op verschillende tijdstippen, cn 2°. het opzettelijk iu brand steken van een gebouw, waarbij te voor zien was dal daardoor inenschenlevens in gevaar konden worden gebragt. De beschuldigde beleed voor bet bof volmondig zijne schuld aan de hem ten laste gelegde feiten en bleef bij zijne vroeger voor deu rcgler-commissaris gedane opgaven per sisteren. De advocaat-generaal, Mr. J. M. Smits, beweerde dat de scliuldpligtigheidzoo door de opgaven van den beschuldigde zeiven, als door de iu deze zaak gehoorde getuigen voor den hove afgelegdvolkomen was bewezeu en requireerde de stralle des doods, uit te voereu binnen de ge meente Arnhem. De advocaat van dea beschuldigde, Mr. Vredenrjjk Engelenburg, hragl alleen alle moge lijke omstandigheden bijdie de verschrikkelijke daad van den beschuldigde nog eenigzins zouden kunnen vei sehoonen. Het hof heeft de uitspraak bepaald op Woensdag aanstaandedes namiddags ten één ure. Men schrijft uit 's Ilertogenbosch Er heeft zich met betrekking tot den gearres teerde iu zaken den aartsbisschop Z wij sen een inci dent voorgedaan dat welligt aanleiding kan geven tot het verspreiden van meer licht in deze zoo duistere zaak. Eenigcn tijd nadat do mooidaanslag was gepleegdgaf de kuccht van den bisschop voordat hij genoodzaakt was zijne moederte Gent, bij Nijmegen, wonende, te gaan bezoeken. Daartoe verlof bekomen hebbendebegaf hij zich in plaats van naar Gentnaar Amsterdam. Te Bommel schijnt hij een rijtuig naar Utrecht te hebben genomenwaarmede bij ook van daar weder is teruggekeerd. Door den koetsier, alsmede door deu logementhouder te Utrecht, waar hij een nacht heeft doorgebragt, die beide Toor den regter-com- missaris geboord zijn is de indentiteit van dien persoon buiten twijfel gesteld. Hjj schijnt slechts drie uren te Amsterdam vertoefd te hebben. De justitie tracht thans na te sporeu wat hij gedurende dien korten tijd te Amsterdam verrigt heeft. Donderdag zou voor het provinciaal geregts hof in Zuid-IIollaod behandeld worden de zaak tegen II. A. V., uit Zierikzee, beschuldigd van valsche getuigenis ten voordeele van een beklaagde, welke zaak door den lioogea Raad naar gemeld bof was verwezen. Toen de lijst ran de getuigen werd voorgelezen, bleek, dat de le, 3e en 4e, vader, moeder en dochter, afwezig waren; als reden daarvoor legde de advocaat-generaal aan het bof over een telegramzoo even op de zitting bij hem ontvangenen waaruit bleek dat de le getuige, D. v. d. A., zijne huisvrouw, de 3e ge tuige, zoodanig had verwond, dat zij aan de ge volgen is overledenen hij zich zeiven daarna door ophanging had van het leven beroofdten gevolge daarvan de 4e getuige, huune dochter, was achtergebleven. De ^irocereur-generaal requi reerde uitstel der zaak, en het hof bepaalde alstoen de behandeling op den 3e<0clober e. k. Deze beide overledenen hadden te zamen maar één oog, de man was blind cn twistte dikwijls over het gedrag der dochter. De man moei, naar men zegt, een zeer oppassend persoon zijn geweest. Het feit waarop bovenbedoeld telegram betrekking had, heeft zich aldus toegedragen:De echtelieden v. d. A. en E. d. M.in de Zuidewellestraat le Zierikzee zouden zich 9 Sept. voormiddag ten 10 ure. met de stoomboot de Stad Zierikzee naar Holland begevenom voor het prov. geregtshof te 's Ilage in eene zaak getuigenis der waarheid af te leggen. Hunne dochter was kort te voren naar de boot gegaanom hunne goederen te bezorgen. Zij verschenen echter nieten de dochter keerde naar de woning terug. Zij vond daar haren stief vader die blind washangende en hare moeder te bedbadende in bet bloed. Aan hare beide armen waren verscheidene sneden met een scheer mes toegebragt. Heelkundige hulp werd terstond ingeroepen en verleend. Ook de politie en justitie was spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig. De man was reeds overleden, de vrouw zal waar schijnlijk in het leven worder, behouden. Men doet ijverig onderzoek om te ontdekken hoe deze zaak zich heeft toegedragen; de uitslag van dit onder zoek ziet men met belangstelling te geinoetdaar de man als een goedaardig rncnsch bekend stond en de vrouw geene opheldering kan geven," Woensdag morgen is gevankelijk naar Arnhem gehract Jan Willem Sanders, van Oldenbroek verdacht vaa bijenkorven onder Oene gestolen le hebben. De naaimachines nemen van tijd tot tijd ia gebruik toe en bet is waarlijk te verwonderen dat dit nog niet meer rlaats vindt; men schijnt hare nuttige en voordeelige werking nog niet ge noegzaam te kennen of althans niet te waarderen; die ze intusschen bij nader ondervinding heeft leeren kennenweet ze dan ook niet genoegzaam naar cisch te prijzenhare veelzijdige aanwen- diugen geven grooie winsten, in betrekking tot hel gewone werk. Iemand, die voorleden jaar zich zoodanige machine voor zijne uitgebreide alïairc aanschafteis deze zoo uitmuntend bevallendat lij thans reeds in het bezit is van vier dergelijke machineswaarmede hij steeds onophoudelijk werkzaam is. Volgens zijne getuigenis kunoen 5 a 0 volwassene en vlugge knechten niet zoo veel te zamen verrigten, als hij dit alleen met eene enkele dezer machines doetdaarenboven is het machinale werk veel netter en bcvalliger en kan in verschillende opzigten beter voldoen. De berigteu uit Italië tuiden niet gunstig, ofschoon de Italiaanscbe fondsen sedert gerezen zijn. Overal in dat land beerschl regeringloosheid. Men beweert dat 's Konings adjudanten en geue- raal Cialdini geen ander middel zieuter verzeke ring vau de rust in het Zuiden cn van de kracht der regering in liet Noorden, dan het bewind lijdelijk door een militair gezag te doen vervaugeo. Victor Emanuel is geschokt bij de aanscliouwiug der verslapping en der ordeloosheid in een groot deel zijner stalenmaar bij verklaart van de door hem bezworen grondwet niet te willen afwijken. Men vindt dit zeer mooi en braaf, maar de schat-

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1