AHERSFOORTSGHE COURANT, v Jts 1079. Till! I) I N GS n AG, (rS) ¥1 September dS63, V K, - s Dit Blad verschijnt des üingsdags en Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advcrtenticn1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents; legale Advcrtenticn per regel 15 Cents, behalve het Zogclrcgt. Afzonderlijke nummers ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij ilcn Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amcrsfoorlsche Courant, Langstraat, Wijk F, N0. 13, over de Oude Vischmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcaren in bet Rijk. AMERSFOORT, 21 September 1863. Op Dingsdag. den 22 September 1863, des namiddags ten één ure, zal de Raad der Gemeente Amersfoort weder eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn: 1°. Rekening der gemeente, cncl de rekeningen van verschillende administratie'». 2°. Missive van Heeren Gedeputeerde Staten tot wijziging der Verordeningen van de belasting op het Gedistilleerd en Geslagl. 3°. Ontwerp-Resluit tot helling van renten in de Bank van Leening voor 1864. Zooals in ons vorig nummer reeds voorlonpig werd medegedeeldblijkt thans met zekerheid dat de Heer Luit. Kolonel Jhr. Wltavual van Stoet wegen uit Amsterdam naar Amersfoort in zijnen rang en anciënniteit is overgeplaatstom aldaar als Garnizoens-Kommandant te fungeren. Gisteren avond werd hij fakkel-lichtdoor het muzijkcorps van het Regcmcnt Veld-Artillcric, aan den Heer Luit.-Kolonel Keil norKoinmandant van het Detachement van het Reg. Veld-Artillerie en garnizoens Kommandant alhiereene serenade gebraglhij gelegenheid zijner benoeming door Zijne Majesteit tot Kommandant van hel Regcmcnt Veld-Artillerie; duizende ingezetenen waren bij de serenade tegenwoordig. lieden morgen ten 71 ure zijn met gernclJen lieer Luit.-Kolonel 2 batterijen gcmarschccrd van hier lol hel uitvoeren van vereenigde manoeuvres met 2 batterijen uit Utrecht op de Zcistcrheidc. Door den luit.-kolonelgarnizocns-kommandanl te Amersfoort, werd Woensdagj.l. de levering der fourrages van I Nov. 1803 lot uit0. Oct. 1804 aan besteed, ten dienste der paarden van het garnizoen daarvan was de minste inschrijver de heer II. Gerritsen alhier. I.aatstl. Donderdag heeft de gemeenteraad te Utrecht besloten den zoogenaamde» Kozakken-dag, invallende op 28 Nov. e. k., feestelijk te herdenken cn lol dit einde eene som van ƒ5000 voor volks- vermakelijkheden, enz., te besteden. Donderdag avond is een wachter van den Centraal-Spoorweg, bij het station deRildt. terwijl de trein aan dat station stil stond, plotseling door eene beroerte overvallen en terstond daarop over leden. Hoewel dit geval oogcnschijnlijk van weinig belang mag genoemd worden daar het niets ge meens heeft met de dienstwordt daarvan echter melding gemaakt, ten einde alle valsche geruchten tegen te gaan. De diligence van van Gend en Loos reed Donderdag namiddag te Meppol bij het binnen komen tegen den stijl van de Galgenkampsbrug met dat gevolg, dat de boomen braken en de paarden door de leuning van de brug in de diepte vielen; de diligence bleef echter staan. De passagiers kwamen er alzoo met den schrik af. Men schrijft uil Zwolle aan de Arnli. Ct.: «Naar wij van goederhand vernemen, is thans de rigting van de spoorwcglijn ZwolleMep pel zoo goed als zeker bepaald over de Ligttnis en Staphorst, cn alzoo niet over Hasselt en Zwartsluis, gelijk onlangs in sommige dagbladen gemeld werd. Integendeel moet de laatste rigting voor goed opge geven zijn, daar zij aanzieulijk meer van aanleg zou moeten kosten dan die over Staphorst. Zijn wij goed onderrigt, dan zal de lijn van Zwolle loopen in oostelijke rigting achter Rouveen en Stap horst, tut op den hoek van dit dorp en van daar langs den straatweg naar Meppclin welke stad reeds eene voorloopige opname van terrein voor het station is gedaan. Men zegt, dat het de wensch van Z. Esc. den Minister van Binnenlandsche Zaken is, dat met de onderwerpelijkc lijn zooveel mogelijk spoed gemaakt worde." Die spoed is hoogst noodzakelijkvermits de spoorlijn Zwolle-Meppel-Assen-Groningen de voor naamste en uuttigste verbindingslijn is inet den Centraal-Spoorweg naar de andere doelen des Rijks. Wij lezen in de Ticlsche Courant Wij verheugen ons zeerdat onderscheidene gemeenteraden op de aanschrijving van den Mi nister van Binnenl. Zaken geweigerd hebben den post voor ververschingen van de plaatselijke be grooting weg te laten. Inzonderheid in gemeen ten, waarin gecne prcsentie-gelden door de leden van den raad genoten wordenis liet allezins billijk, dat koflij en thee, bij langdurige werk zaamheden ten behoeve der gemeente, uit de ge meentekas betaald worden. Maar al was zulks ook niet het gevalde Minister van Piimcnland- achc Zaken heeft zich niet te bemoeijen mil zuiver plaatselijke aangelegenheden. Daarin heeft bü niets hoegenaamd te zeggen. Zijne aanschrij vingen daaromtrent zijn geheel ongrondwettig en belmoren in een land waar de wet regeert een voudig Ier zijde gelegd te worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Zaturdag j.l., namens Z. M.de vergadering der Stalen-Gcneraal in vereenigde zitting gesloten, cn daarbij de volgende rede uitgesproken: «Mijne Ilccren! De Koning draagt mij op, aan de Staten- Generaal, bij het sluiten hunner vergadering, dank te zeggen voor de ijverige zorg, die zij wederom aan do publieke zaak hebben gewijd. Uwe vele en velerlei werkzaamheden hebben zich niet tot de eisehen van het oogenblik bepaald. Uwe discussion hebben een wijderen kring beschre ven en het is niet hij discussie gebleven. Wij zagen gcwiglige maatregelen van duurzaam internationaal cn linanliëel belang, tot stand brengen. Ik noern de verdragen met België, om gemeenschappelijke rivicraangelegenhedenscheep vaart en handel op vasten grond te vestigen de wetgeving omtrent liet kroondomein; die omtrent een voornamen tak onze accijnsen; aflossing en andere vermindering van staatsschulden. Andere groole maatregelen, met uwe mede werking genomen zijn bestemd om op de volks- welvaart en ontwikkeling reglslrecks beslissenden invloed uil te oefenen. Mildelijk werden door u de middelen verleend om stoute werken van algemeen nul. nieuwe water wegen. lot verbinding onzer eerste koopsteden met de zee cn het oet der Groningsche kanalen mogelijk te makenom den aanleg van spoorlijnen hier te lande voort te zetten en dien op Java te beginnen. Gij hebt de dienst der spoorwegen voor het verkeer geregeld, en het middelbaar onderwijs ingerigt. Een jaar van zulke uitkomsten tot voorziening van vele volgende jaren mogen wij erkentelijk een goed jaar noemen. Namens den Koning wordt deze vergadering der Slaten-Generaal gesloten." Door de Directeuren der Maatschappij lot bevordering van Nijverheid is een adres aan den Koning gezonden, waarin de aandacht van Z. M. wordt gevestigd op den arbeid der kinderen in fabrieken en voorziening wordt gevraagd tegen ergerlijke misbruiken, die het geluk van velen verwoestende algemeene welvaart ondermijnen en dc toekomst van liet vaderland bedreigen. Reeds voor lang was men getroffen door de nadeelige gevolgenwelke een overmatige arbeid dier kinderen op hunne zedelijke en ligcliamelijke ontwikkeling moet hebben. Directeuren der maat schappij zich geroepen achtende den toestand te onderzoeken en middelen van voorziening te be ramenverzekeren, dat het kwaad zoo diep ge worteld is dat daaraan alleen paal en perk kan worden gesteld door eene algemeens wettelijke be teugeling. Reeds in 1861 hadden zij aangedrongen op wetlige regeling in een adres aan den toenma lige» Minister van Binnenlandsche Zaken; doch zij zijn tot dus ver in het onzekere gebleven of aan deze hunne poging eenige opmerkzaamheid is ge schonken. Directeuren wenden zich thans tot den Koning opdat spoedig eerie wet worde voorgesteld tot rege ling van den fabriek-arbeid der kinderenen zijn overtuigddat Z. M. aan de dringende behoefte eener zoodanige wet niet zal twijfeleu. Mogten onverhoopt redenen van twijfel bestaan dan zijn zij zeker die voldoende 1c zullen kunnen oplossen. Het behoort (dus luidt verder het adres) lot den roem van uwe regering, dat de slavernij in uw overzeesch gebied is afgeschaftmaar die slavernij, hoe gruwelijk ook, werd toch getemperd door het belang der eigenaren, 't welk tan dwong althans tc zorgen voor den ligchatnelijken welstand hunner slaven. De kinderen iu de fabrieken hebben dat voorregt nietzij worden niet door eenig be lang hunner gebruikers beschermd. Door die ge bruikers cn. helaas, ook dikwijls door hunne ont aarde ouders gedreven tot aanhoudenden arbeid ver boven hunne jaren en krachtenworden zij uitgeput, gemakkelijk door anderen vervangt,. terwijl hun dood in liet gezin tot winst gerekend wordt. Die aan zulkeii vroeglijdigen dood ontsnap pen. blijven een ziekelijk ligchaam omdragen om, bjj verstompten zin, een last te zijn voor het algemeen of hardere slavernij tc verduren dan in Oost of West immer aan een vreemd ras werd opgelegd." Directeuren houden zich overtuigd dat de Koning niet zal duldendat een gruwel blijvc voortwoekeren, welke eene beschaafde natie ontecrl en hare krachten verspilt. Iu eene buitengewone vergadering van aan deelhouders in de brood- ea meelfabriek te 's Hage, is 1.1. Donderdag besloten tot het uitbreiden der fabriek met een nevengebouwwaarin voorloopig 2 ovens zullen, doch des noodig 4 kunnen geplaatst wordenalsmede tot het opriglen van een eigen gasfabriek, en het daartoe aangaan van een leening van hoogstens ƒ23.000. Bij de oprigting der fabriek werd er 88,000thans 220,000 pond meel per maand verbakken. Als een gelukkige inval, een aardig feit, verdient het volgende vermelding. Den diaconie weeskinderen van jeugdigen leeftijd te Amsterdam, werd dezer dagen het genoegen verschaft, zich onder goed opzigt eenigen lijd met de overige kinderen ter beurze te vermaken. Zij kwamen vroegtijdig op liet appèl, zoodat vele handelaars in fondsen de beurs nog niet verlaten hadden. De weeskinderen ziende, bragt dit een of meer dier heeren dadelijk op het denkbeeld eene inzameling te houden om aan de weesjesna het genoegen op de beurs, nog een ander te verschaffen. Zoo gezegd zoo gedaan. Dadelijk begon de collecte en in een oogenblik was er 40 gulden bij elkaar, om de kinderen op poffertjes te vergasten. In- de zitting van den Hoogen Raad (Burger- Kamer) van 4 dezer is, zoo als vroeger is gemeld, behandeld de zaak van \V. A. Willing legen den Staat der Nederlanden. Het belrefi hier eene vor dering tot betaling van ƒ2722, door den Staat verschuldigd aan Jan Galmanter zake der leve rantie v;Tn tentendoek aan den Minister van Oorlog, doch welke vordering door dezen aan den oischer is gecedeerd. Volgens de opgave der feiten, gege ven door den advocaat des eischers, Mr. Jansrna van der Ploeg, van Amsterdam heeft de Staat deze vordering niet betwist, evenmin de wettigheid der acte van cessie, maar beweert, dat die vor dering te niet is gegaan door compensatiedaar de Staat eene nog grootcrc vordering ten laste van Jan Galman zou hebben, wegens veldllesschen. waarvan door dezen do leverantie was aangenomen, doch welke overeenkomst door hem niet is nage komen tengevolge waarvan de Staat die flssschen door een ander heeft doen leveren. De gegrondheid dier compensatie werd door den gemelden advo caat des eischers bestreden. De gronden van ver dediging voor den Staat werden ontwikkeld dooi de heeren Mrs. H. M. van Andel en J. C. Faber van Riemsdijk. In de Zaturdag gehouden zitting heeft de pro cureur-generaal Mr. van Maanen geconcludeerd lot verwerping van den eisch. De uitspraak is bepaald op 30 Oct. aaust. Het Prov. Geregtshof in Gelderland heeft bij arrest van j.l. Woensciug Berend Sclieidemanoud 22 jaren geboren te Epewonende te Apeldoorn, boerenknecht van beroepzich thans in hechtenis bevindende te Arnhem, schuldig verklaard, 1°. aan het plegen van verschillende diefstallen op onder scheidene tijdstippen cn 2". aan het moedwillig in brand steken van een gebouw waarbij te voor zien was dat menschenlevens daardoor in gevaar konden worden gebragl, en hem veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de ge meente Arnhem. Na het uitspreken van dit vonnis hield de Voorzitter tot den beschuldigde eene treffende toespraakdie op alle aanwezigen eeu diepen indruk te weeg bragt. Voor liet Prov. Geregtshof van Noord-Holland (Voorzitter Mr. G. Schiinmelpenninck Jzn.) is be handeld de zaak van Jan Dekkerbeschuldigd van brandstichting, zoodanig dat hel te voorzien wasdat daardoor menschenlevens in gevaar kon den worden gebragl. Twaalf getuigen zijn in deze zaak gehoord. Het O. M. bij monde van Mr. Sclioo- ru veld P.Jz.traditie aan te toonen dat het feit hier allezins wettig cn overtuigend was bewezen en dat het vast stond dal hier gevaar voor men- schsnleveiis was te voorzien. Hel rcquircerde dien ten gevolge veroordccling lot de stratle des doods. De lieer Mr. Rud. B. Benjamins, ais verdediger optredendebetoogde dat het bewijs niet volko men was, en concludeerde mitsdien tot vrijspraak, terwijl hij subsidiair trachtte aan te toonen dat de beschuldigde niet kon voorzien dat door zijne daad gevaar voor mensclieulcvens zou ontstaan cn dat er dus geene teimcn bestonden om de doodstraf toe te passen, liet hof heeft l.l. Vrijdag den beschuldigde schuldig verklaard en hem ver oordeeld tol de straffe des doods, uit te voeren tc Alkmaar. Te Stadskanaal wees een feit wederom krachtig aan hoe noodzakelijk de gemeentelijke verordening is. dat slijters en lappers van sterke dranken niet oninondigen beneden de 16 jaren, noch aan ken nelijk bcschonkenen mogen verkoopen of schenken,

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1