AHBRSFOORTSGHE CODRAV <fhy\ Jts 108"». vau DINGSDAG, 33 October 386 I)it Blad verschijnt des Dingsdagi en Vrijdag*. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de '3 maanden. Van AdvertentienI tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10Cents; legale Advertentien per regel 15 Cents, behalve het Zcgelregt. - Afzonderlijke nummert ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. H. van Ckcff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk P, N1». 11. over de Ou Ie Visch-ntrkt, zoi nude bij alle Boekhandelaren en Post-Directcoreo ia bet Rijk. AMERSFOORT, 12 October 1863. In Februarij j.l. heeft de ei-administrateur van Ultrajecium, D. F. Liefrink, voor de Amersfoortsche Regtbank doen dagvaarden de assurantie-maat schappij Ultrajcclumgevestigd te Zcystdaarop nederkomende: Aangezien tusschen hem en de Maatschappij Ultrajcclumbij monde van haren Directeurin October 1862 is overeengekomen, dat de eisther ter regeling der maatschappelijke belangen te Parijs, zijn ontslag zou nemen uit zijne betrekking van administrateur der Maatschappij en hij door die Maatschappij zou geplaatst worden aan het hoofd der zaken, welke zij te Parijs dreef, en hij als fondé de pouvoir en chef aldaar door haar zou worden aangesteldonder genot van een honorarium of salaris, waarvan het bedrag hem zou schadeloos stellen voor het nader te begrooten materiëel nadeel en de winstderving, die hij ondervond door het ontslag nemen uit gemelde betrekking van admi nistrateur, met bepaling, dat hij reeds voorloopig naar Parijs zo» vertrekken tot regeling der zaken en de invordering aldaar van het aan de Maat schappij verschuldigde; aangezien hij ten gevolge dezer overeenkomst zijn ontslag heeft gevraagd en verkregen als ad ministrateur en zich onverwijld naar Parijs heeft begevendoch de Maatschappij in geenen deele aan de overeenkomst heeft voldaan, daar de Di rectie op eene niet te qualificeren wijze heen uit Parijs, over Duilschland, naar Zeijst heeft terug gelokt, en eene aanklagt vol onbewezen beschul digingen tegen hem bij de rcgterlijke autoriteiten lieert ingeleverd welke ten gevolge had dat hij geruimen tijd in preventieve gevangenis beeft door- gehragt; aangezien hij alsnu geregtigd is om te vragen ontbinding der opgcmeldc overeenkomst me: ver goeding van schade kosten en interessen mitsdien te hooren vernietigen en oulbinden dc overeenkomst tusschen hem en haar in October 1802 aangegaan en haar te zien veroordeelen tot opgcmeldc vergoeding van schade enz. steeds ge leden of nog te lijden, ten gevolge van het schenden der overeenkomst door de gedaagde, nader op te maken hij staat, alsmede in al de kosten van het regtszeding." Sedert ruim een half jaar is deze zaak aanhangig, on occuperen voor den ex-administrateur I). F. Liefrink: de hoeren Mr. E. van Lier, advocaat te Amsterdam, en Mr. J. R. Hermans, procureur te Amersfoortvoor de Maatschappij Ultrajrctum de lieer Mr. J. van S. Mulder, advocaat te Ajnsterdam en de lieer G. J. G. van Uockom Maas, procureur te Amersfoort. De Amersfoortsche Regtbank heeft, nadat sedert ecnigeu tijd van conclusiën was gewisseldthans den aanvang der daaromtrent te houden pleidooijen bepaald op overmorgen. Woensdag 14 October e. k. liet paardenspel van den heer Rlennow zal dit jaar niet op de Amersfoortsche kermis verschij nen zooals uaar elders is berigl dat geschieden zoudaarentegen zal even als in vorige jaren het tooncclgezelsehap van de lleeren Roas en Judels alhier twee voorstellingen in de tweede kerinisweek de» Maandags en Donderdags avond in Amicilia geven ter kermis zullen aanwezig zijn het paar denspel van den Heer Dlanus en nog andere spellen. De N. R. Cl. meldtMevr. de wed. Pruimers geb. baronnesse van Dedein te Zwolle, die onlangs in de uitoefening der voogdij over ha3r minder jarig kind voorloopig was geschorstis bij vonnis der Arrondissements-Reglbank te Zwolle van Vrijdag j.l., van die voogdy finaal ontzet. De voorlezing van het vonnis duurde bijna een vol uur en hrugt omtrent die dame en ds. v. R.die op zoo com promitterende wijze in deze beruchte zaak is be trokkenbijzonderheden aan het licht, waarvan de vermelding door dc kicschhcid verboden wordt." Ten aanzien van die ergerlijke zaak wordt uit Zwolle nog medegedeelddat de gevangenne ming van den predikant v. R.. afgescheiden van de onbetamelijke houdiug waarin hij lol do moe der staal, menigeen bevreemdt. Die verhouding, zoo zij waar is. brengt hein niet onder het bereik van de strafwet, en zoo hij de moeder behulpzaam is iu haar verlangen om het kind buiten bereik van haren schoonvader te brengenhandelt hij niet met boos opzet en is hij dus ook buiten het bereik der strafwetomdat de moeder niet ontzet is van hare regtenuit hel ouderlijk gezag voor- uitspruitende, al is zij van dc voogdij ontzet. Vrijdag avond j.l. is het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Zwolle in brand geraakt door tol nu toe nog onbekoude oorzaak cn grooten- deels afgebrand. De gevangenen aldaar, nagenoeg 40 manaanwezigzijn met de meeste zorg en zich rustig gedragende, daaruit gereden enkelen per Centraal-Spoorweg naar Utrecht getransporteerd terwijl ds. v. R.die zich mede aldaar in voorarrest bevondnaar een ander verblijfplaats is overgebragt Met deze uitzonderingdat het gebrek aan hulponderwijzers en van hoofdonderwijzers voor kleine betrekkingen zachtjes afoeemt, blijft de toe stand van het onderwijs in Nederland op dezellde hoogte. Het verschijnenmaar ook het verdwijnen van bijzondere scholen duurt voort. Te Barneveld werd opgerigt eene bijzondere school voor meisjes; te Duivendijke eene openbare school. Te Duiven werd opgeheven eene bijzondere kostschool en te lleterenonder Nijmegeneene kostschool voor jonge heeren cn eeue dito voor jonge jufvrouwen. Bekrompenheid der gemeentebesturen in het be- loouen der onderwijzers werd ook nu weêr gevolgd door het ontbreken van genoegzame sollicitanten om behoorlijke keuze te hebben. Te Clinge, dat nu ƒ500 met woning en tuin aanbiedt, verscheen geen enkel liefhebber, te Muggenoect deed er zich één op, te Norgervaart insgelijks, te Zeijen, in Drenthe boden er zich twee aan. Te Longels en I.hee worden thans onderwijzers gevraagd op de fabelachtige traktementen van 275, dat is minder dan een boerenknecht kan rekenen; onder die som is voor Longels gesteld /25 voor woning mei tuin waaruit men kan leeren, dat in Drenthe de tuinen cn woningen nagenoeg geene waarde vertegenwoor digen. Nog kan als curiositeit genoteerd worden, dat in de vorige maand de openbare onderwijzer van Spiergemeente Reilengepromoveerd is tot hulponderwijzer te Emmen. Het getal der ont brekende hoofdonderwijzeis bedraagt thans 55, dat der hulponderwijzers, voor zooverre opgegeven74. Iu tusschen bestaat er reden om te veronderstellen, dat de opsaven in dc Nieuwe Bijdragenvoor onderscheidene gemeenten" niet te vertrouwen zijn dal sommige vacatures, die lang reeds vervuld zijnnog steeds als vacant staan vermeid. Met inbegrip van hetgeen na de eerste op gave nog is bijgekomen, heeft de collecte te 'sGra* venhage en Scheveningen voor de oprigting der nationale monumenten ter herinnering aan November 1813, opgebragt de som van ƒ7755.36. Hieronder is eene gift ad ƒ1500 van eene dame, die onbe kend wenscht te blijven. Ten bewijze, dat de aardappeloogst dit jaar buitengewoon voordeelig is. kan ook dienen, dat men op de jongstleden Donderdag te Assen ge- hondene marktdag zeer goede aardappelen kon koopeu voor slechts zeventien stuivers per Ned. mud, en voor de all"rpuikste soorten werd niet meer dan vijf en twintig stuivers gevraagd. Men verwacht evenwel dat de prijzen nog zullen dalen. Wij vernemendat het huis Vitali Picar' Charles Co.waarvan een der besturende ven- nootcn de heer Stevens, te Utrecht is gevestigd, en welke lirma zich met den aanleg van spoor wegen, ook hier te lande, onledig houdt, met de daarstelling van het Calabro-Sicilaansche spoor weg-net is belast geworden, waarvan de gezamen lijke lijnenin Italic aan te leggen ecDe lengte van 1Ó00 Ned. mijlen uitmaken. Als een waarschuwend voorbeeld tegen het onvoorzigtig gebruik, van petroleum, deelen wij het volgende voorval mede, hetwelk in een particulier huis te Parijs plaats greep. Zekere heer de V. zat aau zijn schrijftafel bij eene groote dusgenaamde petrolenm-lamp te werken. Naast lt"tn speelde zijn zoontje, een aanvallig vijljarig knaapje. Hij zelf legde nu en dan de pen nederom met den kleine tc stoeijen. Op zoo'n oogenhlik raakt het armpje van het kind de lamp. Deze valt op zijde en over de kleèren van vader en kind en de schrijftafel heen. 't Was een gloeijende viuir-massa. die zich over hen uitspreiddeenondanks on- middelijk tocgehragte hulp, niet gebluscht kon worden; terwijl de beide ongelukkige» te zeer met brandwonden waren overdekt, om bij 't leven behouden te kunnen worden. Zulk een ongeval ligt voor ieder, die petroleum in zijn huis brandt, voor de hand. Waar het getal lampen, die jaar lijks door kinderen worden omvergeworpen, legio is, achten wij het niet onnuttig om de petroleum- verbruikers te waarschuwen voor het gevaat, waar aan zij en de hunnen speciaal blootstaan, wanneer zij met eene met die vloeistof gevulde lamp niet voorzigtig omgaan. De nil Frankrijk naar Barcelona komende spoortrein, bestaande uit negen waggons, is onder- we" in het water gestort doordien eene brugten gevolge van plotsulingen horigen stormzwaar beschadigd was. Do locomotief met 7 waggons werden met alle kracht in den vloed geslingerd, terwijl de 2 achterste waggons aan de brug bieren hangen. Reeds zjjn een aantal lijken uit bet water gehaald. Te Biarritz bevinden zich zeer vele Polen en Russen, die elkander natuurlijk zeer vijandig zijn. Aangezien bijna geheel Frankrijk symphathie voor de Polen koestert, zoo worden de Franschen na tuurlijk niet zeer vriendelijk door de Riksen aan gezien en er vallen van lijd tot tijd demonstraliën voor. Dezer dagen is er te Biarritz van Lemberg eene Fransche dame aangekomen die zich met groote symphathie over de Polen uitliet. Eene Russische dame had dit vernomen en sloeg haar op de wan deling juist toen de Keizerin voorbij reedmet haar parasol in het aangezigt. De Keizerin was daarover zoo verontwaardigd dat zij de Russische dame en verscheidene andere Russen van de receptie- lijst schrapte. De Russen waren daarover zeer verbolgente meer daar eene Poolsche dame. Gravin Przezdiecka op die lijst was blijven staan. Op zekeren avond ontmoette zij in het park een man. die haar vraagde of zij Gravin Przezdiecka. was; toen zij bevesti gend antwoordde, reikte hij haar een brief over. waarmede de Gravin naar haar hotel ging. Toen zij hel zegel losbrak, ontbarstte eensklaps donder- poederwaardoor de muls der Gravin in brand geraakte. Gelukkig kon de kamenier de vlam blus- schendie echter liet haar en de wenkbraauwen der Gravin gedeeltelijk had verzengd. De brief luidde aldus: Ellendig Poolsch vrouwtje, gelooft gij dat wij niet wetendat gij door uwe intrigues en door uwe kuiperij er in geslaagd zijl, inde vriendschap van dat ellendige, kleine Fransche Hof te zijn op genomen Wij geven niets oin u cn om het Hof. Wees niet te troTsch op zulke ellendige onderschei ding, welke wjj zullen doen ophouden, wanneer wij verkiezen. Laat uwe barrevoets loopende land- genooten zich verbeeldendat zij door u zullen zegcpraleu. Gij zijt nu gewaarschuwd cn zij ook! Maandag j.l. 's morgens ten half vier ure werd in vele gedeelten van Enge.and eene aardbe ving gevoeld. Te Liverpool werd de golving van den grond duidelijk waargeuomenen te Cheshire en Waterloo in de nabuurschap van Eyremont en Lizear verschrikten eene menigte menschen door de schuiusche rigting waarin hunne slaapplaatsen geraakten, en door een geraas van het aardewerk als of het nederneworpeu werd. De klokken stonden stil en verscheidene portiers of huisbewaarders door de schudding der huizen vervaardverlieten in allerijl de woningen. In sommige huizen werden de wijnflesschen uil de manden geworpen, de schel len aau hel luiden gebragt en ligt breekbare voor werpen vergruisd, terwijl in verscheidene openbare gebouwen vensterglazen barstten. INGEZONDEN. Aan de Redactie der Amersfoortsche Courant Met liet plaatse» ilcr onderstaande regelen zult UEd. ons zeer vcrpligten Gister avond gingen wij ten half twaalf ure verschil lende brieven Ier post bezorgen waaronder één te frankeren er» één om aantcteekenen laatstgenoemde, waarde inhou dende moest volstrekt heden ter bestemmingsplaats zijn en het was ons onmogelijk dien brief vroeger dan half twaalf ure te bezorgen, liet kantoor nog geopend zijnde verzochten wij irankcring en aantcckcning doch ons werd geantwoord: kantoor geslotenOnze bemerking makende: hoe hel binnenkomen mogelijk was bijaldien het kantoor gesloten ware, terwijl de Directeur en verder personeel met de handen orer elkander stonden en de brief met waarde svoed rercischtewas het wederantwoorddat zulks den Directeur niet aanging. Wij waren dus verpligt heden morgen vroegtijdig iemand met die waarde op reis te zenden. Overtuigd wij onder de grootste afzenders en ontvangers van brieven alhier hcliooren en reeds meermalen dc grove, domme onbillijkheden van den Amcrslbortschen mutèloozen postkantoor-directeur ondervonden hebbendegeven wij dus onze grieven thans openlijk te kennen. Ook zij aangemerkt, dal de brieven, 's morgens vóór 10 ure per spoor aan het postkantoor arriverende, in onze buurt niet vroeger dan ll1/* 1Vj ure bezorgd worden, zoodat beantwoording per lieursspoorpost onmogelijk wordt. Mede worden vele in den vooravond aankomende brieven niet eerder dan des anderen daags bezorgd zoodat ook hunne beantwoording te laat wordt, en zou liet wenschelijk zijn dat de Kamer van Koophandel cn Fabrieken alhier zieli deze voor Ainersfoorts handelaren zeer nadccligc brievenbezorging aantrok. Amersfoort 12 October 1863. S. E. VISSER ZÖO.Y.

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1