COURANT,1 NIEUWSBLAD dee CENTRAAL- NOORD-OOSTELMKE SPOORWEGGEWESTEN fe: van VRIJDAG, d3 November d863. Dit Blad verschijnt des Dingsdag* en Vrijdag*.— De Abonnementsprijs is f 1.50 in de 3 maanden. Van Advcrtentiën, I tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelrcgt. - Afzonderlijke nummert ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau AmertfoorUche CourantLangstraat, Wijk F, NO. 43. over de Oude Vischmarkl, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan AMERSFOORT Doen te-wetendat op heden de uitloting heeft plaats gehad van het aandeel N°. 4 in de geldleening van den J Julij 1855, en van het aandeel N°. 14 der geldleening van den 11 October I860. Amersfoort, den 0 November 1803. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. De Secretaris. A. G. WIJERS. J. C. LEINWEBER. fung. Secr. AMERSFOORT. 12 November 1863. Bij gelegenheid der Collecte voorde Armen der Hervormde Gemeente alhier, op Maandag j.l. ge houden. was liet voor Diakenen hoogst aangenaam eoue citra gift te mogen ontvangen met bet doel, om de Vrouwen, in liet Diaconie Oude Vrouwen huis. op 17 November e. k. feestelijk te omhalen. Den gever, die onbekend wenscht te blijven, zij, ook namens de verpleegdenbiervoor hartelijken dank betuigd terwijl tevens deze nuttige inrigting bij voortduring aan de liefdadigheid der gemeen teleden enz: hlijve aanbevolen. Te Amersfoort zal ter gelegenheid der Nationale Feestviering op Dingsdag e. k. des daags groole parade worden gehouden door de d.d. schutterij en bet garnizoenen zullen des avonds aan liet Raadhuisop den Hof enz. sierlijke gas-illumina- liën van gemeentewege worden aangebragt. Mede «al op Dingsdag avond in de Sociëteit Amicitia groot vauxball concert en Bal plaats hebben, wordende de zaal fraai en toepasselijk gedecoreerd en is liet orebest bezet door de muziekkapel van liet regement veld-artillerie, onder directie van den Heer Rudersdorlf, zullende alsdan onderscheidene nieuwe compositiën ten gehoon; worden gebragt zoodat deze toebereidselen eenen luisterrijken en aangenamen avond en nacht voorspellen. Bij de Heeren Kemink Zoon te Utrecht is verschenen eene keurige plaat voorstellende een Nationaal Monumctit voor hel huisgezin en eluciderende brochure, ontworpen door den Heer J. IV. Schubart officier van Gezondheid der 2e klasse bij het rege- ment veld-artillerie. Keurig ontworpen eu uitgevoerd, stelt o. a. deze plaat voor: Willem I in Gencraal- iiniforin en het driemanschap van llogendorpvan der Duyn en van Limburg Stirumliet tafereel der aankomst te Scheveningen enz. enz. De ontwer per heeft daarmede een gelukkig denkbeeld ten uitvoer gebragt, te meer omdat door de bijdragen van geheel het Nederlaudsehe volk monumenten zullen worden daargesteld die velen slechts zelden zien zullen. Aankoop van hel plaat-monument des heeren Schubart zal alzoo veleu meer voortdurend gezigl verschaffen. Door dm uitgever a. w. sytiioff le Leidenis de na volgende circulaire alom verspreid: 18131863. Geen Nederland zonder Oranje. Nog weinige dagen, en geheel Nederland viert feestVijftig jaren geleden herkreeg ons Vaderland een onafhankelijk volksbestaan Een monument daarvan in ieder Nederlandse!» huisgezin, ziedaar dc gedachte die aanleiding geeft u bijgaande in schrijving aan te bieden. Een monument even goed geplaatst in 's Konings pa leis en in de vorstelijke woningen onzer aanzienlijken als in het huis van elkeen die de slollelijke en zedelijke voordeden mag genieten onzer Vrijheid onder Oranje. Dit gegeven zoo bezwaarlijk op te lossen is door de Kunst en Industrie onzer eeuw verwezenlijkt, 't Is eene voorstelling in metaal: de aankomst van Prins Willem 1 te Scheveningennaar eene originele leekening van 't jaar 1813. Boven deze voorstelling prijkt het Neèrland- sche wapenter zijde daarvan de wapensgilden van het vorstelijk stamhuis Oranje-Nassau daaronder als devies: Geen Nederland zonder Oranje. Dc namen van van Hoo- GENDORP VAN BEU DUYN ViN MAASDAM, VAN LIMBURGS STIRUM, valck en KEMPF.n staan in 'l rondeen hel onderschrift is het 3de vers van Psnlin 126: «De Ilecre heeft groote dingi n hij ons gedaan dies zijn wij verblijd welk woord de tekst was der eerste Leerrede, die in 's Gravenhagc zia de aankomst van Prins Willem gehouden werd. Is deze voorstelling in metaal eene herinnering aan het verleden zij getuigt levens voor het hedenvan grootcn vooruitgang in de Nederlaudsehe Volksvlijt. Voor 50jaar toch was het even onuitvoerbaar als ondenkbaar een der gelijk gcdenklcekcn te vervaardigen door den zeer billijken prijs verkrijgbaar voor zoo velen. liet denkbeeld en het model zijn wij verschuldigd aan de Koninklijke Ncderlandsehc Fabriek van Gouden en Zilveren werken te Voorschoten de uitvoering aan den Heer t. j. s. van kempen, te 's llage, onlangs op de «Na tionale Tentoonstelling van metalen en daaruit vervaar digde voorwerpen," bekroond niet de Zilveren medaille voor zijne kunstproducten in metaalverkregen door een Elcctro-Cheinisch proces. Zoodra mogelijk wordt eene Naamlijst der Intcekenaars opgemaaktdie aan elk hunner gratis zal worden toege zonden." Wij juichen deze nieuwe onderneming van den lieer Sytiioff van harte toe en vinden het denkbeeld regt Na tionaal. Aan dc goede uitvoering twijfelen wij wel niet nu zulke bekende namen daarvoor ten waarborg zijn maar wij vernemen daarenbovendat de geleverde proe ven de verwachting overtreffen. Ieder drage er toe bij oin deze gelukkige gedachte tot cenc welgelukte onder neming te maken. De Tweede Kamer der Slaten-Gcneraal beeft eergister hare werkzaamheden hervat. Vele ontwer pen zijn ingekomen waaronder ook dat, houdende een ontwerp-wetboek van strafvordering. Bij de Tweede Kamer der Slaicn-Generaal is de discussie over de bankwet bepaald op Vrij dag. De Kamer heeft besloten omals wettige vertegenwoordigster der natie, aan den Koning bare hulde te brengen en verzekering van trouw en gehechtheid. Dc president zal audiëntie vragen om de Kamer en corps daartoe in de gelegenheid te stellen. In de zitting van den Hoogen Raad heeft o. a. dc adv. gen. Karseboom geconcludeerd tot verwerping van hel beroep van J. Dekker door liet bof. in Noord-Holland, wegens brandstichting tol de doodstraf veroordeeld. Uitspraak 24 November. De JV. C. van den Helder deelt mede welk weder bel de laatste 20 jaar op (ten 17 Nov. was; daaruit blijkt dat er maar 5 maal geen regen op dien dag viel. Te 's Bosch werd de collecte gehouden tot oprigting voor bet monument ter gelegenheid der 50jarige herinnering aan Neêrlands onafhankelijk heid. Zij brast ƒ310.50 op. Ofschoon men dit bedrog betrekkelijk veel noemen mag, scheen bet de verwachting der collectanten toch niet te over- treffen, want men kan daarbij nog melden, dat ieder collectant voorzien was van een weesjongen om vooraf aan de huizen te schellen, en ieder wees jongen van een leègen geldzakten eindevoor bet eventuëel geval dat de schaal mogt overloopeo, de gelden daarin te storten; doch toen men geza menlijk op het stadhuis kwam zegt men, dat de weesjongens elkander met de leêge zakken om de ooren sloegen. De inteekeninglijst is geklommen tot bet hooge cijfer van /996, alzoo te zamen ƒ1300.50, dat voor eene stad als deze gemeente, in vergelijking met vele andere steden vrij aan zienlijk genoemd kan worden. Onder de oude verdedigers van 1813 bevindt zich ook Laurens Daal, oud 71 jaar; hij was reeds vóór dien lijd als vrijwillig matroos kruisende op de Zuiderzee; voor Naarden vond men hem ook bij de uitvallen aan de Karneinelkslooten later beeft hij mede de roemrijke verovering van Palem- bang bijgewoonddaar heeft bij genoegzaam zijn gehoor verlorendoor bet wal al te digt voorbij suizen van eenen kogel. Hij heeft een klein pensioen; die hem dus in deze dagen eene belangstellende visite wil maken zal hem welkom zijnby woont in de Oostenburger-Achterstraat T 173 te Amster dam en verdient veel aanveling. Men schrijft uit Harlingen Onlangs werd door een der leden vaD de Tweede Kamer van de beide geopende lijnen der Staats spoorwegen met minachting gesproken als zouden die weinig of nagenoeg niets opbrengen. Tot gerust stelling van zulke zwaartillende heeren kunnen wij berigten, dat zich op de lijn Harlingen-Leeuwarden nog al eenig verlier vertoontniettegenstaande het ongunstige weder in den laatsten tijd. In de eerste vijf dagen der exploitatie zijn hier meer personen vervoerd dan op de lyn Breda-Tilburg gedurende de gelieele maand October: 1.1. Vrijdag zijn er uitgereikt 1259 billetten en hoewel al de voorban den wagens in gebruik warenkwam er plaats te kort. zoodat verscheidene passagiers zich behielpen met staanplaatsen in de bagage-wagens. Een en ander moge strekkenom hel publiek de noodza kelijkheid voor oogen te stellen van de spoedige vollooijiug van deze lyn tot Groningen en verder op." Een droevig ongeluk had te Ilecg plaats. J. V.. een geacht landbouwer aldaar, bezig zynde om zyn geweer le inspecteerenhad het te dien einde geladendoch het weigerde aanhoudend. De dienstmeid hier by komendezeide schertsend de boer kan niet schieten." J. V., die daarop het geweer aanlegde, sprak tot de meid: zal ik u eens!" En naauwelijks was dit woord geboordof bet geweer ging af en levenloos stortte de meid ter aarde. De algemeene ontsteltenis onder de aan wezigen laat zich gevoelenniet beschrijven. Bij het groote gala-dicer, onlangs op de Tuileriën gehoudendroeg Keizerin Eugënie eene kleine toga" van blaauw iluweelomgeven door eene driedubbele rij van groote diamantenmet eene witte aigrette in hel midden; om den bals droeg zij een blaauw fluweel lint, met edelgesteen ten bezaaid; van de «toga" hingen achterwaarts twee fluweelen linten met brillanten versierd en van beide zijden der toga slingerden om den hals twee brillanten agraffen. Het kleed der Kei zerin was van zilvergaas, met breede blaauw flu weelen streepen en van onderen drie rijen kleine veeren in den vorm Tan guirlandes. Op bet bal droeg de Keizerin een eenvoudig wit tullen kleed. Het hoofd der scboone vrouw was versierd met een diadeem van diamantenbrillanten hingen langs de zijden en achterwaarts af. De Amazon, een prachtig zeilschip van 2000 tonnen, van Gravesend naar New-York vertrokken met volle lading en een groot aantal passagiers, geraakte den volgenden avond op de hoogte van Norlh-Foreland bij Lloyd in brand. De kapitein, dadelijk ziende dat het schip verloren wasliet de sloepen uitzetten en de passagiers en de be manning aao land brengen, betgeen door den zwaren storm niet dan zeer moeijelyk en met groot gevaar kon geschieden. Tegen middernacht stond de Amazon in licbtelaaye vlam en den vol genden morgen was hel schip geheel vernield. De heer en mevr. Nadar zijn uit Ilannover te Parijs teruggekomen cn hebben de reis afge legd op den spoorweg in bed-waggons. Beide be vinden zicb nog in zeer ongunsligen toestanden Nadar zal nog wel veertien dagen het bed moeten houden. Dadelijk na zijn herstel en misschien nog wel vóór dal hij geheel genezen is, begeeft bij zicb naar Londen, waar zijn ballon en het schuitje dan zullen zyn. Hjj is voornemens, in Engeland met den Ge'ant" eenige malen op te stijgen. De heer de Saiot-Félix een der gekwetste logtgenooten van den luchtreiziger, moest te Ilannover blijven, daar zijn vervoer gevaarlijk is. Eugèoe Godard zal weldra le Parijs eene luchtreis ondernemen met een nieuwen ballon. Ie Colosse" genaamden welks cubieke inhoud veertien dui zend ellen bedraagt: de Geani" is slechts 0000 cub. ell. groot en heeft 370 mijl. in 60 uren afgelegd. Zondag avond nam aan een der spoorwegsta tions te Londen een huurrijtuig een inan vrouw en twee meisjes opmet last naar een ander ver af gelegen punt der stad te rijden. Even na bet afrij den stapt de inan uit de vigelante en geeft aan de vrouw en kinderen b.fer te drinken uit een der bierhuizen. Omstreeks half weg gekomen laat hij ophouden, betaalt den koetsier, beveelt hem aan haast te makenen verlaat de vrouw en kinderen. Op dc plaats van beslemming aangekomen en het portier openende, vindt de koetsier vrouw en kin dereu levenloos. Zij schijnen door pruissisch zuur, dal denkelijk in het bier gedaan was, vergiftigd te zijn geworden. o o Er zijn nog een paar moorden gepleegddie echter niet van bijzondere omstandigheden verge zeld gingen. De Hoogleeraar Oosterzee zal den 17 dezer, hij hel leggen vau den eersten steen van het mo nument le 's Hagede feestrede houden. Naar men verneemt, hebben zich op de prijsvraag voor het monument in bet Willemspark te 's llageniet minder dan 28 mededingers aan gemeld. De tentoonstelling der plans mag eerstdaags worden tegemoet gezien. De landbouwer A. in de gemeente Nieuwen- huis, zich voor een paar avonden met zijne vrouw goed en wel naar bed begevendestond 's nachts ongemerkt op, begaf zich naar den zolder en maakte door ophanging een einde aan zijn leven. Aan de Köln. Zeil. wordt uit Parys als zeker geschreven, dat in Napoleons troonrede de woorden cn Rusland treedt ze (de traktaten van 1815) met voeten te Warschau, iu het oorspronkelijk ontwerp niet stonden, maar dat de keizer daar geschreven haden Rusland verdrinkt ze in het bloed te War schau. De berigtgever voegt er by, dal Napoleon eerst na langen tegenstand lot die wyzigiog van redactie kon overgehaald worden.

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1