AHERSFOORTSCHE CO DRAFT, NIEUWSBLAD dee CENTRAAL- m NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEIVESTEN, M «07. Tail DIJ\GSDAG, 29 December ÖS63 Dit Iliad verschijnt dcs Dtnyvlngi cit rijltII- Abonnementsprijs it f 1.5') in it hi nn<i>:n. Vin Vlvertenlié'n, I tot C) rebels fit) Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Adverteni.cn per .egel 15 Cents. I.eli.lv l.ct Zigdr gt - fswkrlijke nwntrs 0.10. Brieven franc». - Bestellingen bij den Uitgever A. II. van CUtff, te Amersfoort, liureun „vrtfoorUche C,grant. Cingstr.i.t. Wijk F. II. „ver de Olie Vivj'i nirlU. zoo mede bij alle BoeklnnJeUren en Post-Directcoren in het Rijk. KENNISGEVING. RATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de wellen van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72) en 1 Mei 1863 (Staatsblad N". 44), betrekkelijk de Nationale Militie, benevens liet Koninklijk besluit van den 17 December 1861 (Staatsblad N#. 127); Doen te weten dat op Zalurdag den 9,lcn, Woens dag den 1 3''cb en Vrijdag den löJcn Januarij 1864, telkens des morgens van 10 tot 1 ure, ten Raad- huize der gemeente de inschrijving voor de Natio nale Miltie zal plaats hebben van Jongelingen, die in den loop van liet jaar 1845 geboren en alzoo in 1865 aan de loling oudcrworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wcts-artikelen in herinnering Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie inge- «schreven al'e mannelijke ingezetenen die op den «1 Januarij van liet jaar hun negentiende jaar waren ingetreden. «Voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij. wiens vader, of. is deze overleden, wiens moeder, of. «zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is vol™ens de wet van den 28Julij 1850 (Staatsblad «N®.°44); 2\ hij, die geen ouders of voogd heb- bende gedurende de laatsle, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf- «gaande, achttien maanden in Nederland verblijf «hield; 3'. hij, van wiens ouders de langstlevende «ingezeten was. al is zijn vtogd geen ingezeten, «infts hij binnen het Rijk verblijf boude. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vrcem- «deling, beboerende tot eenen Slaat, waar de a Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplig- «tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aange- nomen." Art. 10. «De inschrijving geschiedt: 1°. vaneen «ongehuwde in de gemeente waar de vader. of. «is deze overleden, demoeder, of. zijn beide «overleden, de voogd woont; 2°. tan een gehuwde «en van een weduwnaar in de gemeente waar hij «woont; 3°. van hem die geen vader, moeder of voogd heelt of door dezen is achtergelaten of wiens voogd builen 's lands gevestigd is. in «de gemeente waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon tan een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land «woont, in de gemeente waar zijn vader or voogd het laatst in Nederland gewoond heeft." Art. 17. «Voor de Militie wordt niel ingeschreven: «1°. de iii eeu vreemd Rijk achtergebleven zoon van een iBgMelrodie geen Nederlander is2'. de in een vreemd Rijk vvrblijf houdende ouder- loov-e r-uon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten; 3". de zoon van den Nederlander, die Ier zake van 's lands dicnsl in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont." Art. 13. «Elk. die volgens art. 15 behoort te worden ingeschrevenis verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aantegeven lusschen «den°l en 31 January. «Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader of. is dezen overleden zijne moeder «of, zijn beide overleden, zijn voogd tot hel doen tan die aangifte verpligt." Art. 20. «liij. die eerst na het intreden van zijn 19<te jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 2J»,e ingezeten wordtis verpligt. zich. zoodra dit plaats heeft ter inschrijving aantegeven bij Burgemeester «en Wethouders der gemeente waar de iuschryving volgens art. 16 moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met eene boete van f 25 tot f 100 en subsi diaire gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders geboren zijn wordt de overlegging van eene geboorte-acte gevor derd tot wier kostelooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 20 December 1803. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l)e Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SC1IELTUS. AMERSFOOBT. 28 December 1863. De voorstelling van het tooneelgezelschap onder directie van den heer J. Eduard de Vries, welke heden avond zoude worden gegeven, kan wegens ongesteld heid van den lieer Alhregt niet plaats hebben, en is uitgesteld lot Woensdag 6 Januarij 1864. Uil de gedrukte rapporten der Eerste Kamer blijkt dat hij hoofdstuk VIII der begrooting 1804 (Oorlog) het eindcijfer is ter sprake gehragl. maar niet bestreden; slechts is den Minister aanbevolen naaiiwlctteride zuinigheidzonder die echter toe te passen ten koste van de veiligheid des lands miliciens, in verband met de thans meer oefening eischende wapening; verder op de remonte, en op de uitvoering van het stelsel van defensie. Hoofd stuk X [onvoorziene uitgaven) gaf ge ene aanleiding lot bedenkingen. Bij de wet op de middelen werden de plannen des Ministers tot wijziging besproken, doch deswege wordt naar de algemeene beschou wingen verwezen. Ernstige bedenkingen werden aangevoerd tegen het plan otn personele belasting aan de gemeenten over te dragen tot vervanging barer accijnsen. Op den 5 Januarij 1864. zal voor hel provin ciaal geregtshof in Noord-llolland teregt staan Klaas I'ielerse Mooyvan beroep timmerman, wonende te Egmond Binnen terzake van moedwillige brand stichting in een gebouw waarbij te voorzien was. dat eenige menschenlevens daardoor in gevaar kon worden gebragten wel door in den nacht van 31 Maart op 1 April dezes jaars. op den zolder van een hem tochehoorend onbewoond gebouw oniniddelijk grenzende aan en onder een dak ge bouwd inet de woning bewoond door den venter in manufacturen C. S. en diens huisgezin en beiden staande binnen de kom van liet dorp Egmond- Binnen hel aldaar voorhanden zijnde hooiver moedelijk door den vroegeren bewoner achter ge laten opzettelijk in brand te stekentengevolge waarvan dan ook de brand zich aan de daksparren heeft medegedeeld en alleen doordien dezelve door den schulpenvisser J. M. ontdekt zijnde, door dezen met hulp der op zijn geroep toegeschoten huren is gebluscht geworden.Uil de in de instructie gehoorde getuigende alsioen gedane opgaven van den beschuldigdein verband met de gedane plaats opneming door den regler-commissarisblijkt, dat de gemelde brand niet anders dan door kwaden toeleg en opzettelijk kan zijn ontslaan eu dat nie mand buiten den beklaagde op den dag of avond aan den brand voorafgaandein het bewuste ge bouw is geweest; dal het gebonw, hetwelk in ver vallen toestand verkeerde, voor duizend gulden was verzekerd en des beschuldigden financiële toe stand ongunstig was en hij vele schulden had. Wijders zal hij terzelfden tijd mede teregtslaan. ter zake van diefstal van een stel tinuen vochtmaten uit de openbare school te Egmond-Binnen. gepleegd lusschen 20 en 23 Maart van dit jaar. De beschul digde. die in zijne gemeente zeer ongunstig be kend staatontkent de beide hem ten laste gelegde feiten en zal ter leregtziiting worden bijgestaan door den aan hein toegevoegden verdediger Mr. II. ter Haar. Te Amsterdam is overleden de heer W. Vrolik, emeritus-hoogleeraar in de ontleedkunde en de na- tnurlijke geschiedenis aan het athenaeum illustre en secretaris der afdeeling voor wis- cu natuurkunde van de koninklijke, akademie van wetenschappen. Als geleerde en menscli genoot de overledene hooge achting, zoodat zijn verscheiden door talrijke vrienden met diep leedwezen zal vernomen worden. Prof. Vrolik die met het ridderkruis der orde van den Nederlandschen leeuw en het commandeurskruis der eikenkroon was versierd had daarenboven reeds vroeger in dienst voor het vaderland de miluairo Willemsorde 4e klasse verworven. De maatschappij van brandverzekering voor het Koningrijk der Nederlanden, te 's Bosch, heeft den heer Lambert van den Bogaert, handelaar iu petroleumdie meer dan 500 vaten in een maga zijn. gelegen in het midden der stad. voorhanden heeft, by deurwaarders-acte. verantwoordelijk ge steld voor alle schadewelke de maatschappij tengevolge van die gevaarlijke zelfstandigheid mogt lijden. In (]e vorige week gebeurde den heer M. te Arnhem een ongeval, dal anders zelden aau man nen overkomt; te welen dat zijne kleederen vlam vatteden, hetgeen hy welligt ten gevolge van slaap eerst bemerkte, toen de vlam zijn ligcbaain raakte. Op het gerucht, dat hij toen maakte, verschrikte zijne nog jeugdige ecbtgenoole zoo zeer, dat zij van de trappen en in zwijm viel. De lieer M. hierdoor nog meer ontsteld, vergat voor een oogen- blik zijn eigen gevaar, zoodat de vlam eerst ge bluscht werdtoen hem de rug verschroeid was. Het gebeurde heeft een treurig gevolg gehad, daar de heer M. na een smartelijk lijden is overleden. Uil llarlingen wordt van den 23 December het volgende gemeld Gisteren avond te 8 uur omstreeks is door den storm een kofschip ten zuiden der stad op lager wal geraakt en door hel water gedeeltelyk bedol ven. liet was de Tweelingenkomende van Amster dam en met kaasbonnentabak es haring be stemd naar Koppenhagen. De vijf personendie zich op den bodem bevondenwaarvan twee vrou wen zijn gereddoch de lading is door bet zee water vrij wat beschadigd. Onze zeeweringen hebben het gisteren weder heel goed gemaakt, doch komen de stormen wat digt op elkander en de regens in overvloed, dan zal den dyksbesttiren het nut bewezen worden van den aanleg van steenglooijingen. Een Fransch Ingenieur, heeft eene machine gebouwd, die de dubbele kracht der gewone loco motieven beziten bjj sterke rijzingen en korte hogtcn van den wegden spoortrein zeer gemak kelijk beweegt. Die reuzentnachine onderscheidt zich van de gewone locomotieven daardoor, dat zij in plaats van zes raderen en twee cilinders, twaalf raderen en vier cilinders, en het dubbele gewigt heeft, terwijl zij, in plaats van den aangehaakten tender, zelve de water- eu kolenbakken draagt, waardoor haar gewigt en hare kracht vanadhaesie aanmerkelijk vermeerderd worden. De machine weegt 300 centenaars, baar stoomketel heeft eene opper vlakte van 221 vierkante meters. Opdat de loco motief door tunnels en viaducten zal kunnen pas seren, heeft men 8en schoorsteen horizontaal moeten leggen. Proefnemingen zijn op den Franschen noor delijken spoorweg met gunstig gevolg in het werk gesteld. Een bekend 'geneeskundige te Parijs is in hechtenis genomenonder beschuldiging van eene nog jeugdige vrouw vergiftigd te hebbenwier leven voor 550.030 fr. verzekerd was. Nadere bij zonderheden ontbreken vooralsnog. Eenigen tijd geleden liep een fraai hondje een officier te Weenen op straat na en volgde hem naar de hoofdwacht. Het diertje beviel den officier, deze trok zich diens lot aancn stelde aan zijne mede-officiereu voor orn eenig geld bijeen te bren gen ten behoeve van het hondjewaartoe elk officier 10 kreutzer zou storten, wanneer hij de wacht betrok. Velen stemden daarin toe en na eenigen tijd was er zooveel in casdat men be sloot ten behoeve van het hondje een loterij briefje te koopen. Bij de laatste trekking is op dat lot een prijs van 8000 11. gevallen. Gelijk men weetis er reeds geruimen tijd geleden eene briefwisseling gevoerd lusschen Gar- ribaldi en Victor Hugo waarin hoofdzakelijk sprake was van een millioen geweren. Thans vindt men in de Engelsche dagbladen eene nadere lusschen hen gevoerde correspondentie. Garribaldi schrijft namelijk van het eiland Gapreraonder dagtee- kening van 25 Nov., onder anderen het volgende: «Wal gij zegt is juist. Ik wenschte wel bet millioen inenscheti te hebbendoor welke het millioen geweren noodeloos zou worden. Ik verlangde naar eene algemeene verstandhouding, waardoor de oorlog overtollig zou worden. Ik verwacht, even als gijmet vertrouwen de' wedergeboorte der volken. Doch de waarheid te verwezenlijken zonder wonder,en den zegerijken weg der regtvaardig- lieid te bewandelen zonder menschenbloed te zien strooinendal is bet ideaalwaarnaar men tot nog toe vergeefs gezocht heeft." Naar aanleiding daarvan wenscht hij dat zijn vriend hem een min der wrecden weg zou kunuen aanwijzen dien hij alsdan ook zou inslaan. Victor Hugo heeft dit met eene missive, onder dagteekening van 20 Decemberbeantwoord. De wedergeboorte der natiën" zoo schrijft hij daarin o. a.«is onvermijdelijk zeker. Wal mij betreft, ik heb de vaste overtuiging dat wanneer de ure zal zijn aangebroken, er weinig bloed zal strooinen. Het Europa der volken zal zich zei ven helpen. Op alle revolution zelfs op de gelukkigste en nood zakelijkste rust eene verantwoordelijkheid eu gij

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1