UB NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, Tail DIN GS DAG, d9 Januarij d86t. Dit Blad verschijnt des Dingsdags en Vrijdags. Du Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van AdvcrtentiiinI tot 6 regels GO Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advcrtcnlicn per regel 15 Cents, behalve het Zegolregt. Afzonderlijke nummers ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen hij den Uitgever A. II. van (Xeeff, te Amersfoort, Hureuu Amersfoorlsche Courant. Langstraat, Wijk F. N°. 43, over de Oude Visclimarkt, zoo inede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeoren in het Rijk. K E X X I S G E V I X G. BURGEMEESTER tn WETHOUDERS vis AMERSFOORT, Gezien eenc aamchrijving van Hecrcn Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht, in dito 16 Jullj 1844(PrnvinciitlbUd No. 53); Herinneren de Ingezetenen op uitdrukkelijk goedvinden van Zijne Majesteit, aan de bepalingen der Wet ran 1 Maart 1815 No. 18, (Staatsblad No. 21 houdende voorschriften ter tiering der dagen aan de openbare Christelijke Godsdienst toege«rijd;"zgndc van den volgenden inhoud Wu WILLEM, aw na cams GODS, P.titJ raw Oataia-Nasaao, SoDvsasiR Vonsr naa Vtatsmoss NsDiataansa, saz. aas., aar. Aait alle de ger.en die deze zullen zien of hooren lezen salull Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer godsdienstige voorvaderen die daarop steeds den hoogsten prija stelden, de pligtmatigc viering van den dag des Hoeren en andere dagen der openbare christelijke gods dienst toegewijd door eenparige voor de gcheelc uitgestrektheid der Vcreenigde Nederlanden algemeen werkende maatregelen te Zoo is het ,"dat Wij, den Raad van State gehoord en met gemeen overleg der Slatrn-Gcncraal dezer landen hebben goedgevonden en verstaan gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: 1. Dat op zondagen en op zoodanige godsdienstige feestdagen, als door de kerkgenootschappen van de christelijke godsdienst dezer landrn algemeen erkend en gevierd worden met alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt wordenwelke de gods dienst zonden kunnen sloren maar dat in het algemeen geen openbare arlieid zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodzakelijkheid als wanneer de plaatselijke regeriug daartoe schriftelijke toeslemming zal geven. 2. Dat op deze dagen met uitzon lering van geringe e-twaren geene koopwaren hoe genaamd op markten, straten, of openbare plaatsen, zullen mogen worden uitgestald of verkoeht en dat kooplieden en winkeli "s hunne waren niet zullen mogen uit stallen noch met opene deuren verïoopen. 3. Dat gedurende den tijd voor de openbare godsdienstoefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zooverre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn zullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dien zelfden tijd, gecnerhande spelen, het zij kolven balslaan or dergelijke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden zoo als schouwburgen publieke danspartijen, concerten en harddraverijen, op de zon dagen en slgCTneene feestdagen zullen gedoogd worden; zullende het aar. de plaatselijke besturen worden vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering toe te staan mits niet dan na hel volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat de plaatselijke polieie zorg zal dragen ten einde alle hin- dcrlüke bewegingen en gerncht, in de nabijheid d-r gebouwen tot de openbare eeredienst bestemden in het algemeen alles wat dezelve zoude kunnen hinderlijk zijn voor «e komen of te doen ophouden. 6 Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit naar gelang van personen en omstandigheden «uilen gestraft worden met erne boete van niet honger dm rjf-entwintig^guldens de overtreders die buiten staat mogl-i. zijn deze boete te betalen. 7. Dat hij eene tweele overtreding de boete of straf zal verdub beld worden en wijders alle <?r te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor éénc maand gesloten. En dat door dcre algemeene verordeningen, alle daar mede niet overeenkomstige provinciale of plaatselijke reglemencen en inrig- tiegen zullen worden gehouden voor vervallen. Lasten en hevelen dat deze in hel Staatsblad zal wnrden geïns"- rrerd en dal een genoegzaam getal exemplaren gedruat en aan de Staten in de onderscheidene Provinciën nf Landschappen, inge volge art. 86 der grondwet ter nil voering zsl worden gezonden, met last om dezelve alotnme te doen publiceren cn amgeren en van de predikstoelen der onderscheidene Christelijke kerkgenoot schappen te doen aflezen. Lasten en hevelen voorts dat Onze ministeriële departementen en andere autoriteiten juaticieren cn officieren wi^n zulks aangaat aan de naauwkenrige uitvoering de hand zullen houden 'enige c tutte of dissimulatie. Gegeven in 's Cravenhagc den tsten Maart des jaars 1815 het Tweede van Oozc Regering. (qeteokend) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid (geteekend) A. R. Fanes. Gedaan te Amersfoortden 11 Janoarij 1864. Burgemeester en IFethouderi voornoemd Do Burgemeester Dc Secretaris A. C. W IJ E R S. W. L. SCI1ELTUS. AMERSFOORT, 18 Januarij 18f>4. Eene tooneel voorstel I in gbeslaande uit de Pagie- strekeneen der beste blijspelen ran August von Kotzebiie (het Hoogduitsch vrij gevolgd door A.',Fakke Simonsz.) werd Donderdag avond jl. alhier in Ami- cilia gegeven door ecnige lleeren Officieren van het garnizoenten voordecle der Anna l'aulowna Be waarschool, en slaagde de uitvoering daarvan vol komen. Na afloop der voorstelling betuigde de lieer Burgemeester den Hoeren ollicieien in hartelijke bewoordigingen welverdienden dank, gevolgd door algeineene toejuichingen ter hunner eere. De zasl was hij deze gelegenheid net en toe passelijk gedecoreerdterw(JI vele zeer Iraaijo toouccldecoratiöu exprcsselijk voor deze gelegenheid vervaardigd zijn door do lleeren H. J. van Gelder CU J. J. J. Jacobs. Op Dingsdag, dun 10 Januarij f864, des namiddags ten tién ure, zal de Raad der gemeenle Amersfoort weder eene vetgadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: f°. Aanschrijving van lleeren Gedeputeerde Staten aangaande eene herziening van de Verordening der belasting op het Gedistilleerdmet ontwerp verordening. 2". Onlwerp-Besluit tot verkoop van Sparrenboomcn. 3*. Onlwerp-Besluit tot verhuring van het huis naast iiel Raadhuis. 4°. Ontwerp-Besluiten tot afschrijving van de kohie ren van den lloofdelijkcn Omslag en de Honden belasting wegens vertrek enz. 5'. Benoeming van eenen Heelmeester, met re- (piesten. Men meldt ons uit Scherpcnzeelin dato 15 Januarij lieden namiddag ten half drie ure ontstond alhierdoor eenc onbekende oorzaak brand in het huis van cn bewoond door Willem van Ede, schoenmaker. Ofschoon de brandspuit onrniddelijk op de plaats des onheils tegenwoordigniettegen staande tl felle vorst, spoedig water gaf, was ten ruim drie ure het geheete huis uitgebrand. Huis cn inboedel waren niet tegen brandschade verzekerd. De Staals. Cl. deelt dc voorwaarden mede waaronder den 14 Maart j.l. aan dc Ned. Centraal- Spoorweg-Maatschappij concessie is verleend voor den spoorweg van Zwolle naar Kampen waaruit o. a. blijktdat over de Willemsvaart een draai- brug met dubbelspoor moet gelegd worden, te Zwolle de spoorweg aan den Centraalweg moet sluiten en te Kampen met den regter IJsseloever moet worden in verhand gebragtde weg moet voltooid zijn binnen 3 jaar na den dag, waarop de voorwaarden der concessie zijn aanvaard. De T Teede Kamer beeft op 14 jl.wegens een ongenoegzaam aantal opgekomen ledengceue zitting gehouden. Onder een aantal ingekomen ontwerpen bevinden zich: een ontwerp nopens de personele belasting; een ontwerp, bevattende het handelsverdrag met liidiceen ontwerp tot wijziging der gemeentewet voor hetgeen plaatselijke belastingen betreftde (Tedielwet voor huitenlandsche zaken, de reseling voor hel onderwijs in de Indische land-, taal- eu volkenkunde. De Tweede Kamer der Slaten-Generaal heeft Zaturdag de Credietwet voor huitenlandsche zaken inet algemeene stemmen aangenomen. De Regering zal trachten zoo spoedig doenlijk het interim te doen ophouden. Ook liet ontwerp tot wijziging van het maximum der plaatselijke belasting op het gedistilleerd is aangenomen. De Kamer is daarop uiteengegaan Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland heeft Zaturdag den heer Roelants, te Schiedam vrijgesproken van de beschuldiging van nadruk der werken van Vondel, uitgave van Geb. Dinger, en mitsdien bevestigd het vonnis der arroadisse- inent-regthank te Botterdam. Den 12 dezer werd voor hei provinciaal ge regtshof in Gelderland in honger beroep behandeld de zaak van E. V., oud 15 jaren, geboren en wonende te Nijmegen, beschuldigd van poging tot vergiftiging op hare stiefmoeder, en aan dat feil hij de arrond-regtbank schuldig verklaard en ver oordeeld tol eene tienjarige opsluiting in een ver beterhuis. Uit de debatten bleek da. dit kind van negen lucifers de phosphorus afgeschrapt en die phosphorus in de punt van haren zakdoek geknoopt had met het doel om na zoo als zij gewoon was te doen op last barer stiefmoeder water te hebben gehaald in een keteltje, waarin vooraf door deze kollij was gedaan, die phosphoius daarin te doen ten einde bare stiefmoeder van kant te helpen oindat deze haar niet goed behandelde. Aan dal voornemen heeft zij dan ook dieneelfden middag gevolg gegeven en de steeltjes der lucifers op den wal onder een scherf weggestopt. Daar de stief moeder gelukkig door den vreemden smaak en reuk opmerkzaam is gewordenheeft de aanslag geene kwade gevolgen gehad. meisje bekende in alle omstandigheden hare dan en gaf de reeds boren aangevoerde drangredenen daartoe zelve op. Het Openbaar Ministerie bicld de schuld van de beklaagde en hare toerekenbaarheid vol en hield zicli bezig met liet behandelen der kwestie of de kwalificatie van vergiftiging moest doorgaan zoo er gebleken vras dat er een middel was toegediend dat den dood had kuntten veroorzakenware bet dan ook dal de gebruikte dosis te gering was om het leven te vernietigen. Hij concludeerde beves tigend en tot bevestiging van hel voanis a quo. De verdediger, Mr. van Trojen van Hulst, uit Nijmegen, wees er op, dat, hoewel bet bewezen was dat hier phosphorus was gebezigd het even wel onbewezen was of al de afgeschraapte phosphorus in de koffij was gekomenbesluitende daaruit in tegenspraak met het 0. M.dat hier het middel gefaald had, en er dus geene vergiftiging was ge pleegd daar niemand zelfs er eenig letsel van had ondervondenconcluderende mitsdien tot ontslag van regtsvervolging. De uitspraak van het hof werd bepaald op morgenDingsdag. De instructie in hef zooveel gerucht gemaakt hebbende vergiftgingsgeval te Ruinen is voor eenige dagen afgeloopen. liet prov. geregtshof heeft H. Klokbeschuldigd van vergiftiging van haren man H. Dalsemen hare zuster M. Kolk van medpplig- heid daaraannaar de openbare teregtzitling ver wezen. Zoo als men weet, heeft zich de derde be schuldigde eene waschvrouw uit Ruinen, bereids in het huis van arrest te Assen door ophanging van het leven beroofd. Het vermoedendat dc ouders van de beschuldigden ook nog in het geval zouden betrokken worden, schijnt alzoo ongegrond. De arrondissemeots-reglbank te Haarlem heeft uitspraak gedaan in de vroeger door ons vermelde zaak van Simon Fongers, zaakwaarnemer te Haarlem. Bj een zeer uitvoerig gemotiveerd vonnis heeft zij voor bewezen verklaard, dat de bekl. Fongers, door valschelijk zich voor te doen als iemanddoor wiens tusscbenkomst van de Hooge Regering des lands de benoeming tot ruim bezoldigde openbare betrekkingen te verkrijgen was, en door het aanwenden van dien voorgewenden invloed aan dat voorgewende vermogen te doen ge loof slaan en de hersenschimmige hoop op het verkrijgen van zoodanige betrekkin3en te.verwekken. Dekker, Slrubcn en Kraan heeft bewogen om hem verschillende geldsommen ter verkrijging vanjlands- betrekkingen ter hand te stellen dat hij de van Dekker ontvangen som later heeft teruggegeven maar de van Struhen en Kraan ontvangen gelden hreft verduisterd. Mitsdien is hij, met ontslag van 'egtsvervolging ter zake van het tegen Dekker ge pleegde feit, schuldig verklaard aan twee opligtin- gen gepleegd jegens Sirubeu en Kraan en deswege, op grond van art. 40a W. v. Sir., veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren, twee geldboeten van 1000 en ontzetting van de regten vermeld in art. 8 der wet van Junij 18j4, voor den tijd var. vijf jaren alsmede in de kosten van het regts- geding. Om ccnige variatie te brengen in het ijsvermaak worden hier cn daar al zonderlinge dingen uitgedacht. Om nu niet te spreken van de gecostumeerdc optog- ten in Friesland, heeft men op liet Zuidlaardermeer eene wilde konijnenvangst op schaatsen georganiseerd waarbij de jagers in vreemde sprongen met de schichtige holbewoners wedijver len, terwijl tie logementhouder Duintjer, te Vecndameene J^vijnenvangst op het ijs liet houden, die zeker op oorspronkelijkheid van vin ding kan bogen. Ten aanschouwc van eene talrijke menigte had men namelijk een geschoren cn met eene vette zelfstandigheid bestreken varkendat een goed gebruik van zijne heetten kon makenop den ijsvloer laten loopen, eu dat na herhaalde vergeefsche pogingen van de op schaatsen zijnde deelnemers aan den wed strijd aan iemand ten deel vielwicn de vangst bij zonder aangenaam was, omdat hij er toevallig gecu voor eigen rekening geniest had. De reglbank van Verviers heeft de Graven Brauieki eu Wielopoiski bij verstek veroordeeld lot twee maanden gevangenisstraf en 200 francs koelewegens overtreding der wet op het twee gevecht, door op den 4 Junij 1803 te Spa in het bosch te Sauveniére met pistool te duelleren. Den 20 Febr. a. s. zal den lieer Rossiniby gelegenheid van zijn 72stcn verjaardageen prach tig leest worden aangeboden. De ontwerpers heb ben echter besloten, dat zij die pleglighcid liet 18de jaarfeest zullen n>emco. Rossini is namelijk den 20 Febr. 17'Jd geboren, en aangezien er sedert dal tijdstip slechts \S schrikkeljaren vo.'- kwamen, heeft hij eigenljjk slechts 18 maal cj' ve-jaardag gevierd.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1