AHERSFOORTSGHE COURANT! NIEUWSBLAD der CENTRAA:Lt#®ï NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTE.il f 1126» m.r. van VRIJDAG, 4 Maart J864. Bij dit Couriinliiuaimer behoort een BIJVOEGSEL, behelzende ecne kennisgeving van het Gemeentebestuur. Dit Blad vertchijnt des Omgtdag.cn r,tj,Ia9,. De tbooinwmuprij. i> /1.50 in dc 3 ..nancl.n. Vnn Advertentie»1 tot 6 regels 60 Cent., elke regel meerder 10 Cent.; legnle Adrcrlenticn per regel 15 Cent., beli.l.e bet Zegelregl - Afcmkrlijkc nn.n.ner, f0.10. Brieven franc,. Hertellingen bij den Uitgever A. H. can Ckcffte Amersfoort«i.reai. d.ner.fWt.eAe Ca,,rant. langstraattVijk F, V>. 43. over de Onde Viaebn.irkt, roo mode bij alle Boekb.ndeleren en Pnst-Directenren in bet Itijk. K E N M S C. E V I C. Ds BURGEMEESTER e.v WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van 'leeren Gedeputeerde Stalen der provincie Utrechtvan den 5. Novem ber 1863, N". I Provinciaalblad N°. 115); Gezien eenen brief van den Arrondissements-IJker te Amersfoort, d.d. 22. February 1864, N". 375/8; Brengen ter kennis van de ingezetenendat de ller-IJK der Maten en Gewigten voor het dienst jaar 1864. op de hierna bepaalde tyden door den Arrondisseinents-IJkerin hel locaal «de Hoofd wacht" op de Appelmarkt alhier zal geschieden, en dat de letter U van hel Golhische Alphabet bestemd is lol jaarletter voor den IJK en lier-Uk der Maten en Gewigten. Tot dien ller-IJk zal worden zittinc gehouden van Maandag, den 7den tot en mei Donderdag, den 3Isien Maart aanstaande, alle werkdagen, des voormiddags van 9 tol 12 ure. Rn wordt wijders de belanghebbenden herinnerd: 1 Bat het aan niemand geoorloofd is. zich van andere malen en gewigten te bedieneu dan van de nieuwe Nederlandsche Maat 2". Dat het aan de kooplieden, winkeliers, fahri- keurs, handwerk- en neringdoende lieden, verbo den is om eenige afgeschafte maten en gewigten in hunne winkelsmagazijnen verkoop- en werk plaatsen of uitstallingen voorhanden te hebben 3". Dat het verboden is, de prijzen der waren en goederenbij het gewigt of de maat verkocht wordende, in winkels, opene magazijnen of mark ten en andere openbare plaatsen, anders te regelen en schriftelijk aantewijzen danvoor zooveel het gewigt betreft: bij hel Nederlandsche Pond, de Nederlandsche Once en het Nederlandsche Lood voor zooveel de lengtemaat aangaat; uitsluitend bij de Nederlandsche El; en, voor zooveel de in houdsmaat betreft: bij het Nederlandsche Mud, het Nederlandsche Schepel en den Nederlandschen Kop; alles in Nederlandsche Guldens en Centen uitgedrukt, en dat deze bepaling eveneens van toepassing is op alle openbare aankondigingen van pryzen, op alle gedrukte prys-couranlen tarievenenz. 4°. Dat hel insgelijks verboden is. Maten en Gewigten ter verkoop te stellen of daartoe aante- biedenwelke niet zullen gemerkt zijn met den jaarletter U en dat alle anderen zullen worden in beslag genomen en proces-verbaal tegen de eigen- naars zat worden opgemaakt; 5fl. Dat degenen die nalatig zullen zijn in het aanbieden hunner maten en gewigten tot den ller- IJk en mitsdien alle zoodanige koopliedenwin keliers, fabrikeurs. handwerk- en neringdoende lieden, in wier winkels, opene magazijnen, ver koop-en werkplaatseu of uitstallingen, onher-ijkte Maten en Gewigten (daaronder begrepen de Duim stokken van Timmerlieden, enz., benevens de bij de vulling van inhouds-maten voor drooge waren te bezigen Strijksels). na verloop van den voor den her ijk gestelden termijnaanwezig of voor handen inogten bevonden wordende straffen be- loopen bij de Wet van den 6den Maart 1818 (Staatsblad N°. 12) vastgesteld, met verbeurdver klaring tevens van de bij hen gevonden onher- ijkte Maten en Gewigten 6°. Dat de Politie beambten zijn gemagtigd. om. afzonderlijk of wel gezamenlijk met de IJkers, te dien einde visitatiën te doen. zoo dikwerf dit raad zaam zal worden geoordeeld, en om van de ge pleegde overtredingen bij behoorlijke processen- verbaal te doen blijken. Terwyl voorts de belanghebbenden in het bijzonder worden opmerkzaam gemaakt; a. Dat ingevolge Zr. Ms. Besluit van 5. Februarij 1826N4. 153 (Provinciaalblad N°. 36), ook de Medicinale Gewigten aan den her-yk zijn onder worpen t>. Dat krachtens ArL 17 van Zr. Ms. Besluit Tan 25 July 1819 (Staatsblad N°. 40)gcene Neder landsche Ellen veelvouden of onderdeelen daarvan eenigen handel hoegenaamd mogen gebruikt worden waarop tevens eenige andere lengte-maat, Tan welken aard ook, geplaatst is, of zelfs eenige leekens, die dezelve aanduiden, gevonden worden; c. Dat de Arrondissements-IJker hel verlangen heeft ie kennen gegeven, dal in liet algemeen alle IJkphgtigt-n. eu bepaaldelijk de honden -au aard- iJPP'i-. kalk-, teer- eu oliematen, hunne aan den her-ijk onderworpeu voorwerpenmet dan j goed gereinigd aanbieden ten einde eene naauw- keurige verificatie te kunnen bewerkstelligen. En, opdat niemand hiervan eenige onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt, en aange plakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Wor dende de ingezetenen aangemaand, zich getrouwelijk van hunne verpligtingen ten deze te kwijten ten einde hij de visitatie, welke na den afloop van boven gemelden termijn zal plaats hebbenbewaard te blyven voor de onaangename gevolgen en hoeten, tegen de nalatigen vastgesteld. Amersfoort, den 29. Februarij 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester Dc Secretaris. A. G. VVIJERS. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT, 3 Maart 1864. Omtrent den bovenbouw van de IJsselbrug des Centraal-Spoorwegs kan worden medegedeelddat de ijzeren dekking van hel kunstwerk aan de Zwolsche zijde thans gereed is en de rails reeds daarop worden gelegd. Aan de Hatlemsche zijde moet de dekking oog worden gesteldeven als de draaibrug, velke de heide genoemde zijden met elkander in verbinding brengt. De geheele IJsselhrug wordt voor enkel spoor ingerigtdoch is zoodanig bewerkt, dal later, des noodig, daarop dubbel spoor kan worden gelegd. Het geheele kunstwerk rust. volgens het ont werp op 5 stroompijlers5 oeverpijlers en 2 landhoofdenwelke gezamenlijk 11 openingen daarstellen, waarvan twee van 70 ellen breedte ieder. Men vleit zich, dat met Juny e. k. het vervoer van reizigers, goederen, enz. over de IJsselhrug zal kunnen plaats vinden. Vergelijkt inen de uitkomsten tot heden verkre gen van den arbeidaan dal kolossaal kunstwerk gewijd met de uitkomsten van den arbeid aan de IJsselhrug des Siaatsspoorwegs nabij Zutphen, dan vallen die ontegenzeggelijk ten gunste der particuliere nijverheid uil, vooral wal spoed be treft. Van de nieuw in aanbouw gebragle stations des Centraals-Spoorwegs zijn eDkele der kleinere lus- schen-stations gereed en betrokken, eu is liet station Hattem mede reeds betrokken. De télégraaf der Centraal-Spoorweg-Maatschappij, aanvankelijk alléén ten behoeve der exploitatie geprojecteerd zal eerlang ook ingevolge vergun ning der Regeringtol het overbrengen van bij zondere berigten worden gebezigd. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft gister aangenomen de conclusie en toelating van den heer van den Heuvel als lid der Kamer, He den ten 3 ure is bepaald de interpellatie van den heer van Goltstein, over de definilieve benoeming van een Minister van Buitenlamlsche Zaken. In de vergadering van den gemeenteraad van Wijk by Duurstede is'eergisteren met algemeene stemmen besloten tot hel indienen van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaalhou dende bezwaren tegen het ontwerp van wel tot wijziging der Gemeentewet. Gister morgen is te 's Gravenhage overleden de heer Mr. J. Pols, hoofddirecteur der posterijen bij het departement van Financiënen directeur aan het postkantoor te 's Gravenhage. Verheugt u Afschaffers! ov«r eene rekening als deze. letterlijk gecopiccrd in een kollijhuis te Amsterdam. Nota voor den heerte Amsterdam. Voor een okshoofd Genever, inhoudende 247 kan A f 16}f *<>.14. Onkosten te Schiedam1-25. Vracht naar Amsterdam 0.90. Sleeploon0.45. f 42.74. Belasting107.01. 149.75. NB. Met 1 Maart kwam hierbij de ronde som van50. aan verhoogde belasting. Zoodat dan een okshoofd van 247 kan kost f 199 75. Waarvan slechts voor het arme Schiedam Voor een paar dagen heeft in de kazerne der artillerie te Delft, een kanonnier, die met een k.i ueraad ui de provoost zatzich inct een mes de twee voorste vingers van de regterhaud afgehakt, met oogmerk om zich daardoor voor de dienst ongeschikt te maken. De ander heefi dat voorbeeld gevolgd, echter op meer beperkte schaal; hy heeft het namelijk bij één vinger laten blijven. De beide vrienden zouden te zamen binnen eenige dagen wegens voortdurend wangedrag, andermaal naar de klasse van discipline gezonden worden, van waar zij beiden eerst kortelings waren teruggekeerd. Zij zijn thans naar de infirmerie verhuisd. Een 's Herlogenhossche dragonder nam aan, tegen belooningeen kan jenever op te drinken zonder pauze. Hij deed het, maar toen bij het loon zou ont vangen was hij dood Men meldt uit Maastricht van 28 Febr. De Minister van Dinnenl. Zaken heeft besloten twee hoogere burgerscholenieder met Sjarigen cursus in deze provincie te vestigende eene zal alhier door de gemeente daargesteld worden met een jaarlijksch subsidie van het rijk van ƒ16.000, zijnde de helft der begroote kostenen met nadere subsidie voor den verderen opbouw en verbetering der gebouwen. De gemeenteraad heeft mede het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Ook vernemen wijdat dezelfde Minister aan den ge meenteraad te Roermond heeft voorgesteld eene hoogere burgerschool met Sjarigen cursus, geheel op rijkskosten aldaar te vestigen; de Minister ver langde slechts de oude gebouwen van het voor malige jezuitenklooster aan de stad toebehoorende. in gebruik te hebbende gemeenteraad heeft na tuurlijk het voorstel dadelijk inet algemeene stem men aangenomen en in dezelfde zittng het voorstel om aan den bisschop, voor een bisschoppelijk collegieaan te bieden de som van f 40.000be nevens den groDd begroot op ongeveer ƒ8000 en een jaarlijksch subsidie van ƒ1500. Het hof van assises te Brussel heeft Emile Joseph Alexis, oud 28 jaar, handelsbediende, tot dc doodstraf veroordeeldwegens het maken en uitgeven van valsche bankbiljetten. Vermits de nationale Belgische bank bestaat krachtens vergun ning bij de wel van 5 Maart 1850 verleend, moest in deze zaak het doodvonnis gewezen worden. De 22jarige Marie Louise Henriëlte Brissinck, als medepligtige beschuldigd is vrijgesproken. In de Militarisc/ie Blatter" van 3 Nov. 1863 vinden wij het navolgende berigt, uit Berlyn 28 October geschreven in de militaire wachten alhier is sedert kort eene inrigting gemaaktdie geheel aan het doel beantwoordt en weüigt elders navolging verdiende: hel is het gebruik van kof/ij waardoor het brande wijn-drinken vervangen wordt. Het denkbeeld daarvan ging uil van den sergeant Bersinvan het keizer Alexanders-garde-grenadiers-regimenten hij is daarvoor mei hel algemeene eereteekeu beloond geworden. Sergeant BersiQ had opgemerkt, dat elk der wachthebbende manschappen gewoonlijk tweemaal de meer geguedeu driemaal en dan de derde keer des nachts, koffij dronken, waarvoor telkens 6 penningen (ruim 3 ct.) betaald werd. Onder 10 man kan men gemiddeld berekenen dat er 1 is die zich een warm avondeten kan geventerwijl de anderen dit gewoonlijk met een stuk brood en 2 glazen brandewijn voor 3 .penningen doen. Ge durende den langen nacht met het op post staan in de koudeworden dan geregeld nog 2 glazen brandewijn gebruikt, en het gevolg daarvan is vermoeijing en slaperigheidsoms zelfs onmatigheid, als het herhaalde drankgebruik voor enkelen te veel bleek te zijn. Sergeant Bersin begon daarom des nachts ten 12 ure nogmaals vuur gereed te makenopdat de ten 1 ure van post komenden zich koffij konden kookenen dit middel gelukte volkomendaar de manschappen nu niet alleen geen brandewyn gebruikten, doch ook door de heinoeijingen aan het gereedmaken der kollij ver bonden. langer tjjd wakker bleven gedurende den nacht. Later werd nu aan de wacht voor de arres tantenter sterkte van I onderofficier en 21 man, door vrijwillige bydragen der manschappen a 1 penning, een ketel met 5 drinkkopjes van blik, en een maatkopje van porcelein aangeschaft. Spoedig bleek dat men voor 2 penningen eene betere portie koffij gereed maken kon dan men anders met 6 penningen betaaldeen dal daarenboven de man schappen op dc elk hunner gelegen tijd hunne kollij warm nuttigen kouden, terwyl de koffij die moest gekocht wordenjuist des nachts niet te krygen was. De proef zoo goed gelukt, werd ein-

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1