AMERSFOORTSCHE gjgfig EOÜRARJ|J| NIEUWSBLAD der CENTRAAISÉh NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTENVjl/ van DINGSDAG, 5 April dS64. Dit Blad verschijnt des Uingtdagt en Vrijdag». De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Adverlenliën, 1 tot G regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegeln-gt. Afzonderlijke nummert ƒ0.10. Brieven franco. - Bestellingen bij den Uitgever A. 11. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amertfoortiche CourantLangstraat, VVijk F. N®. 43, over de Ou Ie Vischurirkt, ion mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. AMERSFOORT, 4 April 1864. Op Dingsdag, den 5 April 1804, des namiddags ten één ure, zal de Raad der Gemeente Amersfoort weder eene Vergadering houden, waarin de punten van behandeling tyn: 1®. Ontwcrp-Besluil lot af- en overschrijding van posten op de Gemeente-Begrooting van 1863. 2°. Suppletoire staat van oninbare posten in zake den Hoofdei ij ken Omslag, dienstel 862. 3°. Voorstel van den lieer E. E. Visser betrek kelijk onteigening van het voetpad buiten de Kleine Koppelpoort. 4". Benoeming van eene Stads-Vrocdvrouw, met requesten. 5®. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden voor stembureaus. G°. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden voor de commissie bedoeld by art. 11 en 15 der Wet op de Schulleryeu. Binnen een 10 a I2tal dagen zullen de nieuwe en fraaije stationsgebouwen van den Ccnlraal-Spoor- weg te Amersfoort, Nijkcrk llatderwyk enz. worden betiokken. in dat te Amersfoort zijn het kantoor en de wachtkamer der Ie en 2e klasse nagenoeg geheel in gereedheid en gemeubileerd. Naar van eene doorgaans wel ingelichte zijde wordt vernomenkan me eerstdaags dc afbake ning te getnoet zien van een gedeelte des ontwor pen spoorwegs AmsterdamZutphen namelijk van het gedeelte Amsterdam tot Soest. De lijn zal van Amsterdam uitgaan nabij de Muiderpoort loopende verder langs Muiden, daar de Vecht over gaan (zynde dit de eeuige van aanbelang te maken brug, en welke men voornemens is daartestellen evenzoo als de Vcchtbrug van den Cenlraal-Spoor- Spoorweg bij Utrecht), vervolgens langs Weesp regtaan op Hilversum en van daar naar Soest in dc Ceiilraal-Spoorwegbaan sluiten. Van Weesp lot Soest is de nieuwe spoorbaan tamelijk gemakkelijk daartestellen. als bestaande de weg aldaar uit vaste grondaarde, en, behalve evengeinelde brug, zijn de duikers en zoogenaamde kunstwerken van geen groote beduidenis, zoodat op eene spoedige voltooijing der spoorbaan kan worden gerekend, te meer omdat de onteigeningen van Weesp tot Soest weinig bezwaar zullen opleveren. Wat aangaat hoe de verlenging dier lijn op Zutphen zal geschieden daaromtrent wordt nog een voorloopig onderzoek ingesteld en willen som migen weten, dat die lijn van Soest (Centraalbaan) op Amersfoort, langs Stontenburg.\op Darneveld eu van daar op Zutphen zal loopen. Z. M. de Koning heeft 1 April Dr. P. J. Sua- bilie'inspecteur-generaal van de geneeskundige dienst bjj dc landinagt, bij gelegenheid zijner 50 jarige militaire loophaan bevorderd tot comman deur van de Orde der Eikenkroon met de Ster. Het behaagde Z. M. den Koning, 27 Augus tus 1857 (eerste verjaardag van bet monument op den Dam) op de jongens-binnenplaats van het Stads-Burgerweeshuis te Amsterdam met zwarte en roode letteren, in wit marmer te doen beitelen eenige voor de vuist vervaardigde dichtregelen van haren stadgenoot Mr. J. II. Burlage. als hulde aan de nagedachtenis van van Speyk. Thans zijn, op 's Konings last, diezelfde dicht regelen nog geplaatst boven de groote schilderij dat heldenfeit voorstellende, daar ter stede in Zr. Ms. Paleis, in de van SpeykszaaIals pendant tusschen de beide schilderijende feiten ver eeuwigende van de Romeinen Marcos Curius en Fabriciiis, met bijschriften vau Vondel. De bedoelde dichtregelen op van Speyk zijn gevat in zwarte letterenop een schild van mat goudomgeven door een colossaal sierlijk alle gorisch, ryk verguld encadreineiitmet zeemans attributen, dat eere doet zoowel aan den smaak van den ontwerper den heer lid. van Erven Dorens als aan den heitel vau hareu bescheiden beeldhouwerden heer Meyerik. Maar eere in de eerste plaats aan 'den Vorst, die zoodanig krachtig en vernieuwd bewys geeft, hoe warm dat Koninklijke hart klopt voor vader- landsche trouw en Necrlands letterkunde. Dat de vervaardiger der bewuste regelen hoogst getroffen is door deze verdubbelde Koninklijke onderscheiding zijner vaderlandschc muze ten deel gevallen, zal wel geen betoog behoeven. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in zijne vergadering van 31 Maartovereenkomstig dc conclusie der comm. van fin.met 30 stemmen tegen 1 (de heer van Buren) beslotendat voor deze gemeente geen aanleiding bestaat om zich met bezwaren tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal te wenden legen het wetsontwerp tot wjjziging der gemeentewet. Het provinciaal geregtshof van Gelderland heeft, bjj arrest van Zaturdagllcridrika Kelder man. echtgenoot van Anionic IJzenreef, wegens vergiftiging, den 24 September jl. op laatstgenoem den gepleegdveroordeeld tot dc straf des doods. Den 31 Maart jl. werd voor het provinciaal geregtshof in Noord-Brabant, in tegenwoordigheid van een Zeer (alrijk publiekbehandeld de zaak van den bordeelhouder Hermans, beschuldigd van moedwilligen manslag gepleegd op een korporaal van hel 5e rcgemcnlin den avond van den 10 Januarij 1.1. Terwijl deze in woordentwist met zijn meisje was, waarvoor bjj partij trok, werd hein met een kagcheldckscl zoodanig het hoofd verbrij zeld dat hij korte dagen daarna ten gevolge daarvan is overledeu. Het O. M. requireerde voor Hermans eene tuchthuisstraf van 6 jaren. Zijn verdediger ex ollicio bestreed de bescbuldingdat de verwon ding den onmiddellijken dood tengevolge zou hebben gehadeu concli"'ecrde uit aanmerking van de bewezen voorafgegane mishandelingdie de ver- slagene zijtic minnares had aangedaantol aan merkelijke verzachting vau straf. Dc schedel van den verslagene heeft op de teregtzittiug^tot over- luigingstuk gediend. Uitspraak op 7 April e. k. Vrijdag 25 Maart werd bij dc arr.-reglbank te 's Hage namens den eisscher, Mr. II. J. A. Raedt van Oldenbarneveltdoor den procureur Troost, conclusie genomen in zijne vordering tegen de hooldcotnmissie voor de tentoonstelling vau Neder- landsche oudheden die ten vorigen jare te Delft is gehouden. Die vordering strekt tot het verkenen van eene schadevergoeding van ƒ2000. wegens hel door zorgeloos vervoer geheel beschadigen van een in gips geboetseerd afbeeldsel van den lands advocaat Julian van Üldenharneveld. Vrijdag 1 April zou door den procureur Eyssellnamens de ver- weerderesde hoofdcommissie, conclusie in deze ziju genomenmaar dit is acht dagen uitgesteld. Uit lleerenveen meldt men aan de Steenwijkcr Courant, d.d. 28 Maart; De Arr.-Reglbank alhier heeft Dingsdag eeue zeer belangrijke beschikking genomen, ten aanzien van de persoonlijke diensten waartoe de ingezetenen uil kraebte van bestaande plaatselijke verordeningen kunnen worden opgeroepen. Eeuige ingezetenen van het dorp Njjchasketot een getal van minstens twintig, hadden verzuimd, bij gelegenheid van brand zich te vervoegen bij de brandspuiten zijn te dier zake als leden van de brandweer, deswegens allen bekeurd gewordeneu door bet kanlougcregt te lleerenveen op grond van art. 40 van de Plaatselijke verordeningen op de brandweer der gemeente Haskerland waarvan genoemd dorp een gedeelte uitmaakt. ieJer veroordeeld geworden tot betaling eener boete van vijf gulden, been en behalve de kosten. Het grootste getal dier ver oordeelden heeft echter daartegen in hooger beroep voorziening gevraagd, waarvau de behandeling heeft plaats gehad ter teregtzitting van den 8 en 15 dezer maand als wanneer de appellanten werden ver dedigd door Mr. A. F. Jongstra, advocaat te Leeuwarden, doch woonachtig te Nijeliaskg, in de onmiddellijke nabijheid. Bij eene sierlijke pleitrede heeft deze alsloen aangetooudJat de bestaande plaatselijke verordeningen waarvan de toepassing in eersten aanleg was geschied voor de appellanten niet verbindend waien. als in strijd zijnde mei de bepalingen van dc artikelen 102 en 193 der Wet op de Gemeentebesturen; omdat niet alleen bij die plaatselijke verordeningen de aard en duur der diensten niet was geregeld maar ook tevens niet was gebleken dat de gemeente niet in staat was om de gevorderde diensten te betalen. De Regibank zich met de aangevoerde gronden vereenigende heeft al de vonuissen van het kantougeregt ver- nietigd, tot een getal van zestien, en daarbij levens verklaard dat er ten aanzien van de beklaagden noch misdaad noch wanbedrijf, noch overtreding aanwezig was, en de Staat veroordeeld in de kosten zoowel in eersten aanleg als in hooger beroep ge vallen. Hierdoor is dus uitgemaakt, dat de gemeente besturen niet geregligd zijn, om by plaatselijke verordeningen aan de ingezetenen de verrigting van pcrsnoulykc diensten op te leggendan tegen be taling: met uitzondering alleen voor liet geval dat dc gemeente tot betaling dier diensten builen I staat rnogt zijn." In de vorige week vond een ingezeten der gemeente Enschede op den weg naar Hengelo eene met klinkende specie goed gevulde reistascb. Op eenen tarnelijken afstand zag hij een rijtuig en de eerlijke viuder liep dit terstond achterna, vermoe dende dat de door hem gevonden schat hieruit verloren was. Hij had hel genoegen het rijtuig aan de lleugeloscbe straat, waar hel door den Heer t. W. aangehouden werd in te halen. Ue vinder van de tascb werd in zijn vermoeden bevestigd; de heer S. had die verlorenmaar de eerlijke vinder, die niet op eene belooning, maar wel op eene hartelijke dankzegging gerekend had, vond zich deerlijk bedrogen. Uit Leiden schryft mendat de tuinders zich iederen dag zeer te leur gesteld vinden in hun arbeid wegens het onafgebroken koude weder. Ooder Veur bad men hel vorige jaar voor half February de bloemkool reeds te velddezer dagen denkt men het te wagen tot het uitpoten van die vrucht over te gaan. In Brilscb-Indië w ^en tegenwoordig op de spoorwegen derde-klasse-waggoos met twee ver diepingen gebruikt. In eiken waggon kunnen 120 reizigers zitten70 op de eerste en 50 op de tweede verdieping. De derde druk der volksuitgave van bet werk van Benan: Hel leven van Jesus, heeft dezer dagen het licht gezien. In 14 dagen zijn twee uilgaven geheel uitverkocht. Voor eenigen tijd liet een Londensche bankier, te Calcutta gevestigd, sir John Dean Paul. zich tol deportatie veroordeeleuter zake van bedriege- lijke bankbreuk. Oomiddelijk ca de veroordeeliug van haren man maakte zijne vrouw haar persoonlijk vermogen te gelde en vertrok naar Australiëwaar zij in de omstreken van Sydney een fraai landgoed kocht. Pas was zij in hare nieuwe woning gevestigd of haar echtgenoot kwam aanovergebragt tnet het schip dat de veroordeelden van Indië naar Australië vervoert. Dadelijk maakte zij gebruik van het voorregtdat de Engelsche wet den in woners van Sydney toekent: zij vroeg en verkreeg vergunning haren man als bedieode bij zich te nemen, liet zal wel niet behoeven gezegd te wor den. dat de knecht op nieuw heer en meester werden sedert dien oogenblik sir Paul bij uitstek tevreden is over de wijze waarop hij zijne straf ondergaat. De hr. Alb. Coquerel jr. te Parijs heeft in de eerste dagen der vorige week met bijzonder goeden uitslag gepiedikt in een lokaal, door de protestantsche «liberale vereeniging" aldaar lot dat einde gehuurd en dat stampvol was. Hij is thans nog veel meer populair dan vroegeren uit alle gewesten des lands worden hein adressen van sympathie gezonden. Ouder de arbeidende klassen te Parijs is de armoede tegenwoordig buitengewoon groot. Spre kender bewijs daarvoor kan niet geleverd worden dan door het feit, dat in de vorige week bij de spaarkassen is ingebragt de som van fr. 150,000, maar daarentegen er uitgenomen de som van fr. 560,000. De Gironde van Bordeaux meldt het volgende Dezer dagen is er in het dorp van hel arrondis sement Bazas, in den hof van een landbouwer, enne hoogst zonderlinge revolutie uitgebarsten. De varkens en het gevogelte schenen eensklaps door eene razernij aangetast. Alles liep. danstesprong en draaide door elkander. De varkens begonnen met de hanen en wilden het laddertje opklouteren, en de kippen dansten een helschen galop. Dit schouwspel bleef de landbouwer met wijd geopen- den mond aaustaren: hij sloeg een kruis, terwijl zijne vrouw eu kinderen om liet hardst angstkre ten uitgalmdenal hetwelk een oorverdoovend geraas maakte. De buren kwamen aanloopen en wildcu de rust herstellen, doch de kippcu vlogen hun in het gezigt en gingen weer even hard aan het huppelen en loopen. Men stond reeds op het punt den raad van den pastoor in te roepen, loeu een buurmandie meer bedaard was geble ven zijn best deed om de oorzaak van dit on gewoon verschijnsel uil te vorschen, en eindelyk ontdekte, dat het graan, waarmede de dieren gevoed warenuit een bakje kwam dat in den kelder onder een niet goed gesloten kraantje van een vat wijn stondteil gevolge waarvan de vier en tweepootige bewoners vat» den hof dronken waren geworden.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1