NIEUWSBLAD dek CENTRAA COURANT, AMERSFOORTSCHE NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGEIVESTEN Jfö 1141* vnn Dl «GS O AG, 26 April J864. Dil Blad tericjnjnt des Bmj.daj,en Prijdaj,.De Abotinenuoliprij, is /-|.50in de 3 maanden. Van AdeerteUiën, I Int 6 regels 60Cenls, elte regel meerder 10 Cents; legale Ad.ertent.en per regel 15 Cents, behalee het Zegelregt. - Afro,„krl.>4e nn.n.ner. fO.W. - Brie.en franco. - Bestellingen bij den üilgerer A. II. een Ckeffte Amersfoort«aren, A „„.foor,,, k. Chnrnnt, Ung.traat, Wijlt F, N». 43. o.er de On Ie Viseh.narltl, soa mede hij .11, Boekhandelaren en Po.l-Direeteo.en in bil Rijt. PUBLICATIE. De COMMISSARIS de» KONINGS in de PROVINCIE UTRECHT. Gezien bet besluit van lleeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, dd. 21 April 1864. No. 54 Gelet op art. 11 der wet van den 13. Junij 4857 (Staatsblad No. 87) Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de ja<jt op watersnippen in deie provincie op Zalurdag30 April e. k.zal zijn gesloten. En. ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, 23 April 1804. De Comissaris des Konings voornoemd, lly afwezen. liet Lid van Cedepuleerdr St 'en, A. J. VAN BEECK CALKOEN. k F. M S G E VI G. De BURGEMEESTER vak AMERSFOORT brengt ter kennis va n de belanghebbenden dat de blanco verzoekschriften tot het bekomen van jagtaclen viM'hacten en kostelooze vergunningen om te vis* schen benevens voor de registratie van eenden* kooijen en duiventillen alle werkdascn van 10 tot 1 ure, ter Secretarie verkrijgbaar zyn, en maakt ben opmerkzaam op het belang dat er voor hen in gelegen is. um de bedoelde verzoekschriften, behoorlijk ingevuld. vóór den 1. Junij aanslaande ter voormelde plaatse inlclctercn, opdat men tij dig van eetie acte of vergunning voor bet saizocn 18*'/«» voorzien zij. Amersfoort, den 23. April 1804. De Burgemeester voornoemd A. G. W IJ E R S. AMERSFOORT. 25 April 1864. Op Woensdag. 27 April, zal de Amersfoortschc regthank uitspraak doen in de zake de Bhrins. Asser. Ces. te Maint contra Ultrajectum te Zeist, waarvan wij vroeger uitvoerige melding maakten. Op 13 April had de Officier van Justitie by deze regthank, Mr. Turk, conclusie in gemelde zaak genomen. Naar wij vooruitzienzal eerstgenoemde Maat schappij bet proces déar niet winnen. v Maar dan is er nog honger beroep. 't Is een mooi proces voor advocaten. Rij vonnis door de zVmcrsfoortsche regthank den 13 April 1864 uitgesproken (en kosteloos ingevolge bare beschikking aangekondigd door den Procureur IV. K, Leitiweber), is Jannetje II buiten beroepwonende te Veenendaalter zake van krankzinnigheid onder curatele gesteld. Zaturdag j.l. is langs Amersfoort een extra trein gespoord, bestaande uit 34 waggons, beladen met materieel voor de IJsselbrug nabij Zwolle. Deze brug zal tegen bet einde der volgende maand geheel gereed zyn en feestelyk worden in gebruik genomen, terwijl men verwachten mag, dat zij in bet begin van Junij voor bet publiek verkeer ge bruikt wordt, zoodal alsdan de geheele Centraal- Spoorweg van Utrecht tot Zwolle regelmatig in exploitatie zal zijn. De nieuwe commissarissen der Maatschappij van weldadigheid hebben de besturen der onder scheidene afdeelingen opgeroepen tot bet houden cener buitengewone algemeene vergadering te Am sterdam op Zaturdag den 30 April. Voorts hebhen zij hunne beschouwingen medegedeeld over den tegenwoordigeu toestand der Maatschappij en de middelen, die tot ba re instandhouding kunnen bijdra gen. Wjj hebben deze beschouwingen met belang stelling gelezen en zouden het bejammerenWan neer deze zoo echt nationale instelling te niet ging wat zeer zeker het geval moet zynwanneer het Nederlandscbe volk niet zyne medewerking tot'het behoud der Maatschappij verleene. De tegenwoordige toestand der Maatschappij vor dert gebiedend het spoedig toedienen van krachtig werkende middelen. Daartoe moet de landbouw in de kolonie verbeterd en ook het fahriekwezen eenigzins uitgebreid worden. De commissarissen schatten de voor een en ander benoodigde sommen op 131.200 en wenscbeu deze gelden te verkrijgen door het aangaan eener geldleening tot een maximum van ruim 100,000als1uit een renteloos voor schot in aandeelen van f 100, waarvan na tien jaren, bij uitloting, jaarlijks minstens een vijf tigste der aandeelen zal worden afgelost en lot zekerheid waarvan eene hypothecaire inschrijving op de onroerende goederen der Maatschappij zal plaats hebben en 2) voor het alsdan nog ontbre kende kapitaal uit eene negotiatie ten laste en onder hypothecair verband van de onroerende goederen der Maatschappij. Dat bet sub 4) voorgestelde plan zonder verle vendiging der algemeene sympathie niet verwezen lijkt kan worden, is duidelyk, maar commissarissen gelooven uietdat die sympathie voor de schoonste en uitgebreidste der bestaande philanthropische instellingen geheel uitgeloofd is. Indien ieder zeggen zij, die de Maatschappij in baren werkkring toegedaan is, ieder wien de verbetering der lagere volksklasse ter harte gaatin zijnen kring slechts werkzaam wil zyn, boe vele honderde aandeelen, waarvan het bedrag op slechts f 100 is vastgesteld, zouden dan misschien spoedig geplaatst kunnen worden Wjj willen hopen dat de nieuwe roepstem, die thans tot de Ncdcrlandsche natie uitgaatde ge- wensebte uitwerking moge hebben. Men bedenke bet weldat het hier geldt bet bestaan eener be- volking'van 2500 zielen. By een uitvoerig en gemotiveerd bevelschrift tan de arrond.-regtb. te Zwolle tan 20 April zijn: 1Johanna Theodora baronesse van Dedem weduwe D. Pruimers, zonder beroep, te Zwolle, en 2". Johanoes^.Gerrit van Rijn, predikant te Zwolle, thans gedetineerd, verwezen naar den proc.-gcneraal bij bet prov. geregtshof in Overyssel, en wel beide beklaagden: 1°. ter zake van hel wegvoeren van dc minderjarige Margaretha Daniella Pruimers; 2*. bet verbergen of verduisteren van den persoon van Hendrik van Dedem. en de tweede beklaagde bovendien ter zake van poging tot ont knoping van den bewaarder van het huis van ver zekering te Zwolle, Antonie Lengton. Wij vernemen, zegt de Nieuwe Noordbraban tervan eene zeer goed ingelichte zijdedat de veel besproken financiëele plannen van den tegen- woordigen Minister van Financiën niet zullen worden ingetrokkenzoo als vele dagbladen ten onregte berigt hebben, maar aan eene herziening onder worpen, meer in den geest van de reclames, die allerwege daartegen zyn ingekomen. De gemeenten zullen bepaald voor de in de Gemeentewet gepro jecteerde verandering niet meer behoeven te vree zen aangezien het zeker is, dat het geheele wets ontwerp zal omgewerkt worden en eene strekking zal bekomenals waardoor dc accynsen verdron gen en door een later door den Minister aan te duiden (equivalent zullen vergoed worden. Eene commissie van Franschente Parijs gevormd en uit mannen van onderscheidene polie- tieke kleur zamengesteld, bad vergunning gevraagd om den 300sten verjaardag van Shakespeare's ge boorte met een groot feestmaal te mogen vieren waaraan een ieder tegen betaling van zijn deel der kosten zou kunnen aanzitten. Dit aanzoek is dooi het gouvernement afgewezen zonder opgave van bepaalde redenen. De te Parijs aanwezige Eogelschen zouden er evenwel dien ge boortedag onderling met eenen maaltijd vieren. De weigering van het gouvernement geeft tot bittere klagten aanleiding. Het gevolg er van zal zyn, dat terwijl overal elders de nagedachtenis van Engelands grootsten dichter wordt ge-ierd de hoofdstad van het volk dat aan de spits der beschaving zegt te staanonder eene regering die zich de sterkste der wereld noemtalleen ach terlijk blijven zal in bet brengen eener reglmatige buide aan de nagedachtenis van Shakespeare. Men moet inmiddels niet uit het oog verliezen dat de heer Victor Hugo dezer dagen een werk beeft uitgegevengetiteld Shakespeare", w-,»rin bjj op zyne eigenaardige wyze den lof van dien dichter verkondigt, en dat ook dit wtrk even boog wordt verheven door de democratisch" voor standers van den Franschen letterkundige, ais ge streng veroordeeld door diens clericale v,n Bon3par- tistiscbe tegenstanders. Het zeggen is, datheteerc- voorzilterscbap bij den nu verboden maallyd was toegewezen aan Victor Hugo, wiens plaats aan tafel, vermits bij zelf niet tegenwoordig kon wezen, door een ledigen stoel zou worden aangewezen. V*n eene inetjhet gouvernement in betrekking staande zjjde wordt in bel midden gebragtdat ieder ligtelijk kan nagaan, welke aanspraken en mani- festatiën daarvan bet gevolg zouden zijn geweest." Spottenderwijze wordt door een liberaal orgaan in het midden gebragt, dal, zoo de regering niet kan duldendat Shakespeare of Victor llugo wor den gehuldigd, zij geen bezwaar ziet in de veree- ring van Alexandre Dumas die zich thans te Parys bevindt en voor eenige dagen heeft voorgezeten b(j een maaltijdte zyner eere gegeven door eea aantal letterkundigen der hoofdstad. 't Is bedroevend, dat de Franscben, die den mond zoo vol van vrijheid hebben, maar niet eens mogen open doen om er over te spreken, ook den herinneringsdag der geboorte niet mogten vieren van het grootste ooit bestaan hebbende genie. Alle na Shakespeare geboren groote schrijvers en dichters hebben van hem geleerd. De dagbladen tan Kopenhagen deelen de eerste byzonderbeden mede betreffende bet voorgevallene op 18 dezer. Daaruit blijkt, dat de middenscban- sen reeds vóór de bestorming door de Pruissiscbe artillerie vernield waren. Byna al de corpsen wer den dadelyk by den aanvang Tan het gevecht omsingelden Generaal Duplat met verscheidene hoofdofficieren zijn in de eerste gelederen over vallen en gekwetst geworden. Nadat de schansen in handen der Pruissen warenwerd bet brug- geboofd van Sooderburg dapper door de Denen verdedigd om den aflogt der troepen te dekken, maar bet schijnt dat slechts een gering aantal bet leger van Alsen beeft kunnen bereiken, dewijl een der twee bruggen over de zeeëngte door het vuur der Pruissische batterijen vernield, en de andere door de Denen «elven afgebroken was. De Deen- sche bulletins bevestigen dat geheele brigades ver dwenen zijnen de heldhaftige verdediging van Duppel zeer zware verliezen heeft ten gevolge gehad. J.l. Zondag beeft Garribaldi met een uitgelezen gezelschap van Eogelsche, Italiaansche en andere vrienden gedejeuneerd bij den Russischen uitge wekene Alexander Herzen, uitgever van bet bekende democratische blad de Klok. Bij deze zamenkomst was ook Mazzini die met veel warmte een feest dronk op Garribaldi instelde. Deze myn toast (zeide hij) is gewijd aan alles wat ons allen bet meest dierbaar is, aan hetgeen waarvoor wij ge streden hebben en met alle krachten werkzaam zyn geweest. Ik drink op de vrijheid der volken cp de associatie der volkenop den manin wien die grootscbe denkbeelden vleesch geworden zijn. op Jozef Garribaldi;op bet arme, heilige, heldhaftige Polen, welks zoneD in stilte sedert meer dan een jaar vechten en sterven voor de vrijheid; op bet jonge Rusland welks leus is vaderland en vrijheid;"" dat nieuwe Rusland, hetwelk na verloop van weinig tijd de broederhand aaa Polen reiken, de gelijkheid en onafhankelykheid van Polen erkenuen en de herinnering aan het Rusland van den Czaar uitwisschen zal, op de Russen, die, met onzen vriend Ilerzen aan hunboofd, het meest gearbeid en uitgerigt hebben voor de stichting van dal nieuwe Rusland op bet heilige pligt- besef, dat ons kracht zal geven om ons, zelfs ten koste van bet leven toe te wijden aan de ver- wezenlyking van die denkbeelden." Nadat deze toast met geestdrift gedronken was, stond Garribaldi op, en zeide het volgende: «Ik ga over tot het afleggen eener verklaring, welke ik reeds'voor lang bad moeten afleggen. Hier in ons midden is een man, die aan ons land en aan de zaak der vry- heid de grootste diensten heeft bewezen. Toen ik jong was en door geene andere zucht dan die naar bet goede gedreven werd, zocht ik naar een man, geschikt om de' gids en raadgever mijner jeugd te wezen ik zocht zulk eeu gelijk de van dorst smachtende de waterbron zoekt. Ik heb dien man gevonden. Hy alleen waakte, toen allen om hem heen sliepen. Ily alleen voedde de heilige vlam. Altoos is hy mijn vriend gebleven, altijd even vol liefde voor zyn landen geheel zich toewijdende aan de zaak der vrijheid. Die man is Jozef Mazzini. Ik wyd dezen dronk aan mynen vriend en leer meester I" Eenige oogenblikken daarna zeide Gar ribaldi verderMazzini heeft zoo even eenige woorden over hel ongelukkige Polen gesproken die ik van ganscher harte beaam. Laat ons nu drinken op bel jonge Rusland, dat strijdt en lijdt, maar overwinnen zal zoo als wy zeiven hebben overwonnen, en dat bestemd is om eene edele en gewigtige rol in Europa te spelen." Ten slotte wydde Garribaldi met warmte ook een feesldrons aan hel vryc Engelandaan welks edelmoedige gastvrijheid en vruchtbare sympathie alle onder drukte volken zoo veel dank cn liefde verschuldigd tijn"

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1