CO DRA KT, NIEUWSBLAD dek CENTRA Al» NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEfiGÜWESTEN M 1151 vnn Dl «GS DAG, 3d Mei dS6i. Dit Blad verschijnt des üingidagt en VrijtlagtDe Abonnementsprijs is /"1.50 in de 3 nninden. V.m Vdvertentien1 tot 6 regels 150 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertenliën per regel 15 Cents, behalve het Zegel rog t. - Afzonderlijke «owner» ƒ0.10. Brieven francoBestellingen Dij den Uitgever A. II. rem Cleeff, te 13. over de Ou Ie Viseb nirkt, ioi mede bij alle Bockliiiidelircn en Post-Directeuren in het Rijk. Amersfoort, Hureau Amcrsfoorttcke CourantLangstraat, Wijk F. De Verkiezingen. I. De Thorbcckiaanschc ultra-liberale pers zegge de ministerieë'elc pers met de doldriftige Am- liemsche Ct. aan hel hoofdtijgt ten strijde om de leden der Tweede Kamerdie niet slaafsch met bet tegenwoordig regeringsbeleid instemmenhet mandaat afhandig te maken waaraan door dezen in eere, in trouwe en met talent werd beantwoord. Onder de aftredende leden is er welligl geen wien de ministcricëeie partij en hare bladen rtiriger wenschen niet herkozen te zien dan den cordalen Vertegenwoordiger, uit ons kiesdistrict afgevaardigd, den Heer Mr. J. K. Baron van Goltstein, die min of meer kan worden aangemerkt als het hoofd der tegenwoordige oppositie niet enkel opposerende omdat hetgeen zij bestrijdt ran hare tegenpartij uitgaat, maar die niet van het Ministerie goedkeuren wil, wat in haar oog niet overeenstemt met het algemeen belang des Rijks, en die in den lieer ran Goltstein haren eersten tolk en kampioen rond. toen hij bij de optreding ran het tegenwoordig Ministerie den lieer Tliorbecke verantwoording van zijne optredinguitlegging van zijn aanslaand re» geringsbeleid afvorderde. De parlementaire en tniiiisterieêele loophaan des Ilecren run Goltstein is niet van heden of gister. Zij omvat nagenoeg het vierde eener eeuw. |)e Tweede Kamer toonde op welken prijs zij hem stelde, floor hein bij herhaling tot haren Voorzitter te verkiezen en werd de presidiale hamer door hein nedcrgclegd, loen het vertrouwen des Konings hem tot minister verhief. Hij heeft zich in dat vijf en twintigjarig tijdvak doen kennen als kundig, bezadigd en vrijmoedig afgevaardigde en minister, en altijd 's lands belangen naar pligt en geweten behartigd. In zeer vele opzigten heeft hij zich hoven vele rncdeafgevaardigden gunstig onderscheiden. De ondervinding is dus daar, die den kiezers de uit stekende hoedanigheden des lleeren van Goltstein aanwijst. Wie zon dan door de ministcrieëe'en en ultra liberalen hem tegenover kunnen worden ge plaatst, om hem overwinnende, hem te kunnen vervangenen die kans van slagen zou hebben in dit kiesdistrict te worden gekozen De ée'nigste. die deze kans zou hebben, is de lieer Mr. II. VerLoren van T/iemaatin 1862 het eerst door de kiesvereenigiug de Eendragt tegen over den lieer van Asch van Wijcleaftredend lid geproclameerden fel tegenover hem verdedigd. Men zeide. dat de Heer VerLoren (hoewel hij zijne riddersporen nog op politiek terrein moest verdie nen) zou zijn: liberaal, zeer liberaal, ergo: Thor- bcckiaansch. Zullen nu zij die in 1862 voor den Heer VerLoren zoo vurig ijverden en het zoo ver wisten te brengendat hij officieel als caudidaat geproduceerd en geproclameerd werd en zelfs in herstemming met den lieer van Asch van 1 Vijck kwamthans den Heer van Gollstcin proclameren, gansch niet zóó liberaal als de Heer VerLoren, en geenszins Thorbeckiaan Wij hebben een aantal gronden te gelooven welligt de zekerheid, dat zij genoegzaam inconse quent zullen wezen den Heer VerLoren thans nie' te produceren, veel minder te proclameren. Zij zullen nu wijzer zijn dan toen. Immers, zij zullen zich hoogstwaarschijnlijk nu niet weder laten ttcr- leiden zich zeiven nu niet meer misleidendoor hetgeen destijds de /ocaa/waan van den dag was; thans inziende dat zij tori toetenwat zij in het aftredend lid als gcscliilU afgevaardigde hebben maar niet weten wat zij daaromtrent in den lieer VerLoren zullen verkrijgen. En toch, als men het weder wagen wilde! Als men weder voor den lieer VerLoren zóó fel zou strijden en werken, als in 1862 is geschied, zou hij een geducht tegenstander van den lieer van Gollstcin worden. De cijfers van 1802 :»cven daartoe grond. Toen -erkreeg hij bij de verkiezing 527 en de Heer van Asclt van Vijck 598 stemmen. Bij de daarop gevolgde herstemming verkreeg de Heer v. 4 v. IE. Ü73 en de Heer V. v. T. 698 stemmen. Vermits echter onze overtuiging is. dat de Heer van Goltstein eervol beantwoordt aan het vertrou wen, dat de kiezers van dit district in I860 in hem stelden achten wij hel allezins. billijk dat hij de eer der herkiezing geniet, en wordt alzoo hij tie verkiezing op 14 Junij e. k. aanbevolen de Heer Mr. J. K. Baron VAN GOLTSTEIN, AFTREDEND LID VAN DE TWEEDE KAMER DER ST.CENKR. AMERSFOORT.30 Mei 1864. Dezelfde hccren schatters, alhier in 't vorig belas ting-jaar gefungeerd hebbendezijn ook voor dit jaar als zoodanig benoemd. Een hunner heeft als volgt zijn ontslag ingezondenzijnde ons deze openbaarmaking verzocht. Den WelEdel geboren Heer Jhr. J. F. L. Coenrn, Contróleur van 's Rijks belastingen te Amersfoort. Amersiooiit 28 Mei 1804. WelEdel geboren lieer! Mijns inziens de belastingschuldigen in dit dis trict meer als Ie hoog aangeslagen zijndeen ik mij dus meer ert meer bezwaard gevoel aan het verlangen der Administratie Ie voldoen om bij bet doen der schattingenden eersten en vierden (f) grondslag te verhongert en op tc voeren, zoo dient deze UWelEG. te ve zoeken mijn ontslag als Rijkssclialtcr aatiievragcu en te willen doen gewordenen ik niet meer als zoodanig werkzaam zijn zal. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn, li torn Uw, Dienaar, (get.) C. E. BROM. huurwaarde (•{-} mobil.ur. Wij vestigen de aandacht op de zeldzame gelegenheid die er bestaat volgens achterstaande aanbieding lot txlra-ordinair goedkoopr prijzen zich aantuschaficn Duitsclte prachtwerken. Illustration Albums, Platen. Atlassen, Liederen-albums met muziek, enz., en waaromtrent men naar Hamburg bestellingen kan inzenden bij den boeken-eiporleur Maurits Glogau Jr. Ter vergadering der kiesvcrecniging Ar/ters- foort. Zalurdag avond j.l. in Ainicitia gehoudeu, waren aan de orde: I". Kurt verslag der reorganisatie; De vergadering werd geopend door de Heeren L. 4. van lleel; en E. E. I'tsser. In eene kernach tige introductie omtrent de reorganisatie der kies- verceuigingzeide de lieer van Drek o. a. het volgende Toen ile Kiesvereeniging Amersfoort tengevolge van omstandigheden van allerlei aard ontbonden moest worden betreurden het velen met ons, dat alzoo eene Verceuiging zou te niet gaan. die reeds vele goede Candidate!» had geproclameerd en zien verkiezen, en op nieuw"gereorganiseerd wordende, die laak zou kunnen vervolgen, te ineer, omdat hel in een district als het onze hoogst nuttig is. dal in Amersfoort de keuzen van Candidaten van twee Kiesverenigingen uitgaan. Wij gingen met moed aan 'l werk t.i presenteerden U de deelneming tot eene hernieuwde Vereeniging. De kiesvereeniging alzoo op hechle grondslagen gereorganiseerd zijndeachten wij onze taak vol- bragl, zoodra. ingevolge punt 2 van behandeling een nieuw bestuur zal zijn gekozen." 2". Benoeming van 5 leden voor het Bestuur der Kiesvereeniging. Werden als zoodanig ge kozen de lleeren L. .1 van Deel;, b. E. lis- serG. Ilubers Dz., II. Leinweber en II. J. Cruijff. 3°. foorstellen nopens liet reglement der Kies vereeniging; Besloten de Behandeling daarvan iu eene volgende vergadering te doen plaats hebben. 4°. Opmaken van een candidalen-gros voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Op dit gros werden als eersten geplaatst de lleeren Mr. J. K. Baron van Goltstein cn Mr. H. VerLoren van Thcmaat. 5". Verkiezing van een Candidaat voor dat Lid maatschap. Met 2/3 der stemmen van de aanwezige kiezers werd als zoodanig gekozen cn ge proclameerdde Heer Mr. J. K. Ilarou van Goltstein, aftredend lid der Kamer. De vergadering werd gesloten met een hartelijke opwekking des Voorzitters tot liet getrouw bijwo nen der vergaderingen cu zijueu weasch voor den bloei der kiesvereeniging. Bij acclamatie werd door de leden aan de hee ren L. A. van Deck en E. E. Visser dank betuigd voor hunne goede en welgeslaagde pogingen, voor de reorganisatie der vereeniging aangewend. Mevrouw de Douairière Ilnijdekoper van Maar- seveenonlangs te B.iaru overleden, heeft aan de diaconie aldaar 1000. gcleguteerd. In het jaarboek van de maatschappij van wel dadigheid voor 1862—1863, vindt men belangrijke mededeeüngen en beschouwingen over den toestand der spaarbanken als instellingen door de maatschap pij in 't leven geroepenen wordt daarbij ook vooral gewezen op het groote belang, dat de maat schappij ook voor de toekomster bij heeft om de kinderen der arbeidende klasse reeds vroeg aan spaarzaamheid Ie gewennen. Ken kind, dat reeds vroeg zijn zakgeld aan snoeperij verteertis op den weg om later te vervallen tol het najagen van genietigeneven verderfelijk voor den geest als voor het ligchaam. (laat in de achterbuurten zoo leest men in bedoeld verslag bij voorkeur van grootere ste den en in de nabijheid van armenscholen, en gij zult u verbazen over de menigte snocptafels en winkels, langs welke de kinderen hunnen weg naar de school moeten nemen. Maar meer nog zult gij verwonderd zijn, als gij de hoeveelheid snoeperijen zaagt, welke dagelijks aan de kinderen der schamele klasse wordt verkocht. Er gaan dus verzekert een onderwijzer der armenschool in eene groote provinciestad zeer vele kinderen naar de schooldie telkens een cent -an dusdanige versnaperingen besteden, zonder dat eene vriende lijke vermaning de ouders kan bewegen die slechte gewoonte te keer te gaan. «Zou inert hel gelooven, dat ëen enkele snoep winkel alleen aan kinderen van de behoeftige klasse, in één jaar voor meer dan twee duizend gulden had verkochtEn toch was dit zootoch was die som aan nuttiger bestemming onttrokken, toch werden de kinderen gewend aan verteringen, die hen regelregl naar de kroeg leiden!" Het beeft eergister Dacht in den omtrek van 's llage zoo sterk gevroren, dat de melkbeesten bij het aanbreken van den dag in de weide ston den te rillenen de melkblokken en hekken zoo wit waren als in den winter. Het gevolg van deze en voorgaande nachtvorsten is dan ook dat het gras in het minst niet groeit en de beesten veel minder melk dan gewoonlijk geven, terwijl de groenten schaars en duur blijven. Uit Wotidrichem wordt gemelddat tot ieders verbazing eensklaps van daar verdwenen is de per soon van W. S gemeente-ontvanger en boekhouder in de zoutkeet van de wed. van D. Hij bezat bjj zeer velen eeu onbepaald vertrouwenwaarvan uij ccn schandelijk misbruik heeft gemaakt. In alle stilte beeft bij alles te gelde gemaakt wat onder zijn bereik was en zich daarmede verwijderd. Door de regtcrlijke magt is thans ten zijnen huize alles verzegeld, en door de politie van Rotterdam is men te weien gekomen, dat hij aldaar per Sea Gull naar Hull is jertrokken om over Liverpool naar Amerika te gaau. Het is haar niet gelukt, ondanks alle nasporingen, om hem in banden te krijgen. Zijne vrouw en twee kinderen, die van Zondag op Maandag ook vertrokken warenzijn weder in de stad teruggekomea. Men schrijft uil Deventer aan de Overjjs- sclie Courant", 24 jl. Heden morgen is alhier ter aarde besteld bet lijk van mevrouw van Durengescheidene echt- genoote van wijlen den beer C. I.. Baron van der Wijckdie te Helleadoorn door een schot getroffen en daarna overleden is. Men verzekert, dat alhier uit baren boedel is aangevoerd 43,800 gulden in geld. behalve geldswaarden in papier, welk geld grootendeels in oud linnen bedstrooen oude vuile meubelen verborgen is gevonden. Uit Hellendooro schrijft men aan dezelfde Courant, dd. 24 dezer:- Heden namiddag is gearresteerd en naar Deventer overgebragt de persoon D. vau Haarst boerenar beider welke arrestatie blijkbaar in verband staat met liet uoodlottig schot, in den avond vau 18 dezer op mevrouw van Duren gelost. Een speler heeft domino gemaaktterwijl zijn medespeler en een zijner tegenspelers geen enke len steen geplaatst hebbeu. Hoc is dit mogelijk? I' heeft dub. 5, 6 om 52 om 5, aas otn blank vier om blank. K., vierde speler, regis naast P heeft 0 om blank, 2 om blank, dub. blank, 5 om 4, 5 om 35 om aas3 om 2. B en J.lusschen deze beide spelers ingeplaatstbebben de overige stccnen. P zet dub. 5D cn J. passenK speelt cn steeds moeien 11 en J. passen. Eindelijk maakt P domino. K blijft met 2 om 3de beide andere blijven met al hunne stcencu zitten. Vindt menwegens den spoed waarmede tegenwoordig de couranten ingerigtgezet cn ge drukt moeten worden, dikwijls veel fouten of on regelmatigheden daarin» in de N. Dolt. Ct. vau

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1