AMERSFOORTSCHE COÜRAK NIEUWSBLAD dee CENTRAAL^ NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN M 11". 8. Tan T RIJ DAG, Vt Junij JS64-. Dit Blad verschijnt des I)i,njsdu<j% en Vrijdags. Dn MioitncmciiUprijs is f\ 50 in de 3 maanden. Van Advertentie-*I tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents] legale Advcrtentiën per regel 15 Cents, lielvilve het Zogelregt. Afzonderlijke nmnners f0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Cteeff, te Amersfoort, llareaa Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F, N". 13. over de Ou le Visclunirkl, ioo muds bij alle Boekhandelaren en Post-Dircclearen in bet Rijk. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Mntllldng 27 Jantje, k. ten Raadhuize le Amers foort des namiddags van 12 tot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 23 Junij 1864. Z, M. heeft benoemd lot hoogheemraad van den Lekdijk Benedendams en van den IJsseldam den lieer Mr. II. Iloijaards van Scherpensecl. Aan het examen voor officier van gewondheid der 3e klasse, hetwelk onder praesidium van den inspecteur-generaal der genecskiuidige dienst, Dr. Snabilié. te Utrecht plaats vond. namen deel 20 kweekclingen van het 4e studiejaar bij 's Rijks kweekschool voor mil. geneeskandigen, terwijl een 50tal aspiranten zich beeft aangemeld ten einde uls kweekeling bij genoemde school te worden opgenomen. De bekende llilversumschc. oproerzaak in den nacht van 6 op 7 December 1803. maakte yister een onderwerp van behandeling uit bij de kamer van correctie der arrondissements-regtbaok te Amsterdam. Negen beklaagden stonden teregt ter zake der in dien nacht plaats gehad hebbende ongeregeldheden vier en dertig getuigen werden gehoord. De hoofdpunten van aanklagt zijn: 1°. het moedwillig vernielen der glasruiten van het buis van zekeren Ten Have dij door liet illumineren op 30 November van een byzonderen eereboog, zich den haal van velen op den bals heeft gehaald, en 2°. bet mishandelen slaan en verwonden van een aantal personen. De verbittering op dien avond is bijzonder toegenomen door bet aanbellen van den kreet: /ere Napoleon! weg niet Willem Drie! De siihstiliiiit-ofiicierMr. J. C. Byleveld neemt ten deze bel Openhaar Ministerie waar. Aan de 3D verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hadden, blijkens dc kiezerslijsten, in de verschillende kiesdistricten 90 502 personen kunnen deelnemen. Van deze stem* gcrcgligden zijn opgekomen 47.957, zoodat ruim de helft aan liet vcrkieiingswerk beeft deelgenomen. Vooral met het oog op den grooten strijd die in vete districten tnsschcri tie partijen geleverd is. kan deze uitkomst niet bijzonder gunstig worden genoemd. In de dagbladen woidcn dagelijks velerlei dwaze beschouwingen opgedischt over de politieke heleekenis van den uitslag der verkiezingen. Die zich op een geheel onzijdig standpunt plaatst, lacht over de moeite, die genomen wordt, om zich de overwinning toe te eigenen en hij lacht te harder, als hij hier en daar hespeuit, boe weinig verstand men bij de lezers vooronderstelt. Er worden tegen de kiezers, aan wie even voor de stemming veelja groot verstand werd toegc- dacht na het resultaat der verkiezingengespro ken als tegen onmondigenonnoozelen en menig artikel is Mesder de Gans waardig. Dat in de verkiezingen tcekenen des tijds" spreken, is zeker, maar om die op te merken, is weinig scherpzinnigheid noodig. Kr zijn die zich houden als of zij die teekenen niet zien maar liet valt velen ook al te moeijclijk, om zich los te maken van geliefkoosde denkbeelden en ie c.kennen, dat hunne verwachting is bedrogen. Zeker is lietdat do uitslag der verkiezingen groote gevolgen zal hebbenen als wij die voor spelling doen, denken wij niet aan Ministeriële portefeuilles, maar aan een hevigen strijd op in tellectueel gebied en waarbij in de eerste plaats het onderwijs eene rol zal spelen. Die op dit terrein sluimerden, zijn wakker ge schud cn dat zal c.. bij de herstemming èn later blijken. Het 19e Nedeilandsch Landiiuishoudkundig Congres is Maandag te Haarlem, op de groote zaal van het stadhuis, plegtig geopend door den bur gemeester, Mr. C. Fock, president van het Congres. Na aan de opgekomen leden liet welkom le hebben toegeroepen en den wcnscli te hebben geuit dat hunne werkzaamheden mogen strekken tot bevor dering van de wetenschap en tot liet heil van liet vaderland heeft hij hen uitgenoodigd om de af- deelingeu te constitueren. Voor cenige dagen maakten wij melding van bet ontdekken van valsche coupons van f4.93, betaalbaar bij de hccren Chr. Oorlman cn Zoon en die in I'ruissen schijnen vervaardigd te zijn. Daar nu ook tc Groningen een zoodanige coupon is ontdekt en in beslag genomenwaarschuwen wij op nieuw de belanghebbenden om naauwkeurig in dezen toe te zien. Dc valsche coupons zijn ge makkelijk le herkennen en dragen allen bet nommer 98 van onderen. De regtbank te 's Bosch heeft dezer dagen eenen zwervenden kwakzalver tot zes geldboeten ieder van 25. veroordeeld, wegens hel onbevoegd uitoefenen der geneeskunst onder het voorgeven dat hij van God gezonden was om de grootste kwalen te genezen, zelfs die. welke door dc groot ste professoren voor ongeneeslijk waren opgegeven, en waarvoor hij zich door verschillende personen ruim heeft laten betalen. Men schrijft uit Zutplien van den 20 Junij Eene verschrikkelijke misdaad werd in den nacht van Zaturdag op Zondag, in Neede, een dorp in ons Graafschap, op de Pruissische grenzen, gepleegd. Een drietal mannen waaronder een hoogbejaarde, meldden zich dien avond aaD bij een, aldaar woon achtigrustend R. K. Pastoor. Na. zoo als men zegt, 100, benevens al het goud- en zilverwerk, geëischt te hebben, en toen hun dit geweigerd wasbonden zij de dicostbode vast en zochten nu door het doen van bedreigingen den door hen ge- vraagden schat meester te worden; doch ook dit hielp niet. Daarop bragt een hunner met een bijl den eerwaardigeu grijsaard zulk een hevigen slag toe dat deze ter aarde storte en niet weder opstond. De justitie deed, na het vernemen van dezen moord ijverig onderzoek en aan haar mogt het gelukken de vermoedelijke daders op het spoor te komen en te vatten. Zij zijn lieden namiddag alhier gevan kelijk binnengehragt. Men verwacht in den loop dezer week te 's Gravenhage eenige Fransche hoofdambtenaren, die achtereenvolgens Belgiëons land en Engeland zullen bezoeken ten einde met de regeringen van die landen in overleg te treden lot hel ontwerpen van eene gemeenschappelijke wetgeving op de suiker-industrie. De Fransche Monileur van den 18 bevat een brief uil 's Gravenluge d.d. 15, houdende berigt: 1®. dat de uitslag dtr verkiezingen den staod der partijen in de Tweede Kamer niet merkbaar heeft veranderd; 2°. dat het reeds aangekondigde bezoek van Keizer Alexander van Rusland bij de Kouingin- Moeder thans bepaald is op 7 Julij a. s.dat waarschijnlijk de Koning der Nederlanden daarna zich naar Raden-Baden zal begevenen dat de Prins van Oranje, door Keizer Napoleon uitgenoo digd te Fontainebleau te komeovoornemens is eerstdaags derwaarts te vertrekken. Ernest Renan heeft een nieuw werk aange kondigd: c Geschiedenis der Maagd Maria." Men leest in de Amst. Courant eene particuliere Correspondentie" uit België, van 20 Junij: Een diepe indruk is te weeg gebragt door het besluit dat de Kamer gisteren nam. Na vijftien zittingen heeft dit belangrijk besluit een einde gemaakt aan de debatten over de kabinets crisis. De laatste zitting hieraan gewijd, kenmerkte zich door hevige redevoeringen van de gewezen clerikale Ministers Nothomb en De Tlieux. Laatst genoemde, het hoofd der regterzijde, eischte dat de regering onmiddellijk tot de kamerontbinding zou overgaanen voegde er bij dat de regterzijde geen enkel hoofdstuk der begrooting goedkeuren en slechts eenige voorloopige credieteu goedkeu ren zal voor eenige maandenten eiude het kabinet te dwingen de Kamer nog vóór den winter te ontbinden. In antwoord op deze bedreiging, verlangde de heer Oris, uit naam der liberalen, dat aanstaanden Dingsdag de begroeting van justitie aan de orde zou worden gesteld. Toen stelde de heer Nolhotnb eene gemotiveerde orde van den dag voor, luidende als volgt: De Kamer, overwegen de dat het Ministerie 's lands vertrouwen verloren heeft, gaal over tol de orde van den dag." Deze motie werd in omvraag get,ragt. Van de 116 leden der Kamer waren slechts drie afwezig: de llll. Tesfih, Minister van Justitie, Quin en d» Brouckere ziek (twee liberalen), cn de beer Henri Duinortier (clerikaal). Van de 113 aanwezige leden hebben al dc liberaler, tegenal de Katholieken voor de motie gestemdtót deze laatste behoorden alzoo ook de 1I.H. He Decker en Vilain Xllli, die. naar men zeide, zich moesten afzonderen van hunne partij. Met 57 tegen 5G stemmen werd de motie verworpenen dus hccfl liet Ministerie de meer derheid van ciine stem behouden. Wat de heer de Tlieux ook gezegd hebbe, tot de ontbinding zal, naar het schijnt, zoo spoedig niet worden overgegaan, om redenen die men reeds beeft op gegeven men gelooft dat enkele leden der regter zijde niet tegen de begrooting zullen willen stemmen maar het is tnogeljjk dat men zich hierin bedriegt, zoo als te veronderstellen is naar den uitslag der stemming van gisteren. Wanneer het behoud Tan hel kabinet van éêne stem afhangt, wie kan weten wat van den eencn dag tot den anderen gebeurt?" Bet rellende het gevecht tusschen de Alabama en de Kearsage verneemt men het Tolgende: De Kearsage een korvet le klasse der Noorde lijker. met eene veel sterkere bemanning en be wapening dan de Alabamawas ter reede van Cherbourg verschenen om liet kaperschip te sur veilleren. Weldra werden van boord van beide schepen uitdagingen gewisseld, die ten gevolge hadden dat kapitein Sernmes van de Alabama, met erkenning van zijne mindere sterkteden stryd aanvaardde tegen Zondag, voor den middag. Kapitein Sernmes had inmiddels eene memorie doeo drukkenwaarin hij zich verheft tegen de aantijgingen der Engelsche pers en betoogt, dat hij nooit dan Noord-Ainerikaansche schepen heeft aangetastdat hy ze heeft moeten vernielen om dat hij ze door de blokkade der Zuidelijke havens niet kon opbrengen en dat de equipages steeds rnet mcnsclilievendheid behandeld werden. Vóór hij den dood inging, verklaarde de kapitein op die wijze zijoe nagedachtenis van een blaam te willen zuiveren. Terwijl eene onafzienbare volksmenigte alle hoog ten bezet bad oin getuige van het zeegevecht te zijn, liep de Alabama ten 9 ure uit, geëscorteerd door de Couronneeen Fransch gepantserd fregat, dat aangewezen was oin na te gaanof beide par tijen zich we! aan de internationale bepalingen gedroegen die voorschrijven dat soortgelijk gevecht in dit geval slechts mogt plaats hebben buiten de Fransche wateren. Naauwelijks was de Alabama in open zee of hij trachtte door eene stoute ma noeuvre de Kearsage te enteren. Deze slaagde er echter in om af te houdenwaarna weldra beide vaartuigen elkander gedurende ij uur vinnig beschoten. Trots de overmagt van de Kearsage, scheen liet voordeel aan de zijde van de A/a- barna le blijven, die zich reeds tot eene tweede poging gereed maakte om zijn tegenstander te enterentoen het kaperschip plotseling een kogel ontving, die zijn stoomketel van de eene na de andere zijde doorboorde en het gevecht voortaan voor den kaper onmogelijk maakte. Terwijl deze nu pogingen aanwenden om zeil bij te zetten hetgeen bij den zwakken wind niet baatte, tragt de Kearsage al zijn geschut naar den ka -' «--r, waar de Alabama zich bevond en bpsc jt kaperschip nu zóó lievig, dat er ten slotte een gat van vier meters in sprong en het vaartuig dadeljjk zonk. De c'quipage trachtte zich zwem mende te redden. Een Engelsch schipde Deer- hound dat uil belangstelling den strijd had gevolgd, redde een groot aautal matrozen en officieren, waaronder de kapitein Sernmes. die evenwel zwaar aan de hand is gek west. Zij zijn door het Engelsche vaartuig naar Soutiiampton overgebragt. De Cou- rome, die met allen spoed hare booten in zee had neergelatenredde ook nog vele manschappen. Ook de Kearsage redde wat le redde was. Daardoor komt het dat van de bemanning der Alabama, die 1.34 koppen sterk was, slechts 1 officier en 1 mat'oos verdronken, terwijl ongeveer 20 man tijdens het gevecht sneuvelden. De Kearsage zelf heeft zeer zwaar geledenhet ontving 12 kogels in den romp. Bijeengenomen hebben de heide vaartuigen 130 kogels gewisseld. De Kearsage vuurde met 22 ge trokken kanonnen, de Alabama beschikte slechts over 10, aan iedere zijde 8. De opgewondenheid tusschen de matrozen der Zuidelijken eu Noordelijken te Cherbourg is zoo grootdat zy elkander met messen gewapend bataille willen leveren. De autoriteiten hebben liet geheele corps der maritieme gendarmerie op de beer. moeten brengen om bloedige botsingen te voorkomen. Jl. Zaturdag, den 49sten verjaardag van den slag van Waterloo wareu van de Engelsche offi cierenwelke dien slag hebben medegemaakt nog 137 in leven van hongeren rang dan luitenant; daaronder bevinden zich 21 Generaals, 19 Luitenant- Generaals, 23 Generaal-Majoors25 Kolonels, 25 Luitenant-Kolonels, 15 Majoors en 4 Kapiteins.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1