B IJ VOEGSEL COUR A UT, NIEUWSBLAD der CENTRAAL- IVOORD-OOSTELMKE SPOORWEGGEWESTEN, en BEHOOREMDE TOT JtS 1160 VAK DE Tail V RIJ DAG, Jul ij dS6i. VERGADERING van den Raad der Gemeente Amersfoort van Dingsdag 28 Jutij 1864. Afwezig de lieer Diemonl. Na het voorlezen en goedkeuren der notulen van de vorige vergadering, worden door den Voor zitter in behandeling gehragt: 1°. De ontworpen Model-begrooting en Rekening voor hel Burgerlijk Armbestuur. Zonder discussie goedgekeurd met algeineene stemmen. 2°. Een ontwerp-besluit tol gcregtelijkc invor dering vau verschuldigde landpacht van Brand Kuijeren zijne borgen Teunis Rcnes en Evert Mandersloot, voor een bedrag van 113. Goedgekeurd als voreninel bepaling dal daarbij een reglskundig advies zal worden «evoegd van tie HU. Wijers. Scheereulterg en van Ri l. 3". Voorstel tot wijziging van de artt. 21 en 19 der reglementen voor de Tusschen- en Armen scholen. De strekking van het voorstel is om de zomer- vacantie iets vroeger te doen aanvangen, opdat de onderwijzers de vergaderingen zouden kunnen bij wonen van liet Ned. Onderwijzers-genootschap en haar tevens van twee tot op drie weken te verlen gen. Tljans duurt zij van 1 tot 15 Augustus. Vol gens het voorstel zou dit voortaan zijn van 20 Julij tot 10 Augustus. He heer ran Rel heeft geen tozwaar tegen het voorstel in het algemeen, maar vraagt, of het niet doelmatiger zou zijn de scholen na de vacantie met hel begin der week te doen aanvangen bijv. met den tweeden Maandag in Augustus. De Voorzitter zegt, dat de tegenwoordige rege ling te dien aanzien geene bezwaren heeft opgele verd maar wil zich daaromtrent geene partij stellen. De heer van de Poll gelooft integendeeldat het beter is in dat opzigt geene verandering te maken, daar hy het beter vindt, dal de scholen op het einde der week aanvangen omdat er alsdan niet veel anders geschiedt dan het nazien van vacantie- weik, het opgeven van werkzaamheden, enz. De heer van Del zegt, dal hij hiertegen geen overwegend bezwaar heeft, maar dat het doel van den vorigen spreker toch niet zal bereikt worden, omdat de tiende Augustus ook in het begin der week kan aanbreken. De lieer Sclieerenbcrg zegtdat er bij het voorstel geene gronden zijn aangevoerd waarom de vacantie zou moeten verlengd worden. Heeft dan de onder-' vinding geleerd dat er behoefte bestaat om de vacantie te verlengenen daarvoor bijeengeoomen vijf eu een halve week in het jaar beschikbaar te te stellen De Voorzitter antwoordt, dat hoezeer die redenen niet zijn vermeld in het advies der schoolcommissie zij toch gemakkelijk zijn te begrijpen daar men wel kan nagaan, dat onderwijzers, die zich voort durend moeten inspannen nu en dan behoefte hebben aan rusten dat een tijdvak van 20 dagen in den zomer daartoe niet te lang is. De heer Scheerenberg herneemtdat het regle ment der Armenschool vroeger is opgemaakt in overleg met deu onderwijzerdie toen veertien dagen genoeg scheen te achten terwyl liet hem niet bekend is, dal sedert de omstandigheden ver anderd zijn. De heer L. E. Lagcrwcij acht het niet noodig zich uittelaten over hetgeen tusschen de 1111. van Bel en van de Poll is besprokendaar voor beider gevoelens goede gronden kuunen worden aangevoerd. Maar den heer Scheerenberg moet hij opmerken dat de toestand wel eenigzins is veranderd sedert de daarstelling der reglementen. De onderwijzer toch der tusschenschool is thans ook belast met het geven van normaallessen aan jongelieden, die opgeleid worden tot den onderwijzersstand. Daarom is hij steeds ingespannenen heeft hy vooral be hoefte aan meer rust. De ouders der leerlingen, die uitstekend tevreden zyn over zijn onderwijs, zullen er zeker niet tegen zijn. Daar hy belast is met het geven van normaallessen, is het vooral voor hem wenschelijk, dat hij de vergaderingen kunne bywonen van het Onderwijzersgenootschap. Dat ook de onderwijzer der Armenschool nu en dan eenige rust noodig heeft, kan ieder nagaan, die vreet, dat zijn gezondheidstoestand wel eens te wenschen over laat. De heer Scheerenberg merkt op, dat de Raad alleen behoort te letten op het onderwijs dat aan de kinderen gegeven wordt, en niet op de nor maallessen voor de kweekelingen. Hij kan niet me dewerken tol verlenging der vacantiezonder dat daarvoor redenen worden aangevoerd. De heer L. E. Lagerweij herhaalt, dat daartoe voldoende redenen voorhaudeu zijn namelijk de voortdurende inspanning der onderwijzers en de tevredenheid der ouders. De heer Scheerenberg stelt alsnu voor de vacan tie te bepalen van 20 Julij tot 3 Augustus. De heer van de Poll meent zich daartegen te moeten verklaren. Als men nagaat, dat de onder wijzers steeds onderwijs moeten geven des voor- middags, des namiddags, en des avonds, dan kan men niet zeggen, dat vijf en een halve week rust in hel jaar te veel voor hen is, met het oog op hunne gezondheid en op de voor hen zoo noo- diac opgewektheid bij het geven van onderwijs. Ook voor dc kinderen is zulks niet te veel daar dezen alhier gewoon zijn de school getrouw te bezoeken, en daarin gunstig afsteken bij de school kinderen op het plane landdie soms weken achtereen de school verzuimen. De heer Scheerenberg verklaart na het hooren van den vorigen sprekerdie omtrent dit onder werp veel ondervinding heeft opgedaan, bereid te zijn tot het intrekken van zijn voorstel. In stemming gebragt wordt daarop het voorstel van Burg. en Weth. met algemeene stemmen aan genomen. Alsnu zijn aan de orde: 4". liet voorstel van den heer van Del aangaande de vaststelling van een reglement op de voetpa den; en 5". liet rapport van Burg. en Weth. op het voorstel van den heer Visser betrekkelijk het voet pad huiten de Koppelpoort. De Voorzitter gelooft dat er gronden zijnom in overweging te geven, of hel niet raadzaam is, beide onderwerpen te bespreken in eene zitting met gesloten deuren. De Baad gaat daarop over tot zoodanige zitting, waarin wordt besloten het voorstel van den heer van Del te stellen in handen eener commissie bestaande uit de IIII. WijersScheerenberg, en van Delen verderten aanzien van het voorstel van den heer Visser, aan Burg. en Weth. een nader onderzoek wordt opgedragen. Nadat de openbare zitting weder was hervat worden door den Voorzitter ingebragt 1°. de rekening en verantwoording der bank van leening: 2°. die van het Burgerweeshuis 11852,33 3°. de staat van oninbare posten voor den hoof- delijken omslag 1246.68en de hondenbelasting 143.17; welke stukken worden verzonden naar de Afdeelingen. 4°. Eene missive van den Burgemeester van Haarlemmermeer toezendende een ontwerp tot het aanleggen van spoorwegenmet uitnoodiging om in het dragen der voorloopige kosten te willen deelnemen. Nedergelegd ter secretarie ter behandeling in eene volgende vergadering. 5°. Een verzoekschrift van eenige bewoners der St. Jorisstraat, daartoe strekkende, dat er een stijger zal geplaatst worden aan de Beeknaby die straatdaar de pomp in de St. Jorisstraat meestal ledig is. Verzonden aan Burg eu Weth. om daarop te beschikken. De heer van de Poll vestigt de aandacht van Burg. en Wetb. op het verschil van tijdsaanwijzing tusschen bet uurwerk van de L. V. torenen dat van het spoorweg-station. Meermalen is men daar door te laat aan den trein gekomen. Hy acht het wenschelyk dat het eerste zich naar het laatste regelehetwelk dagelijks wordt gelyk gezet met Amsterdam. De Voorzitter is bereid de aandacht van Burg. en Weth. daarop te vestigen, maar merkt op. dat de uurwerken der verschillende stations soms on derling verschillen. De schuld ligt dus niet altyd aan bet stads-uurwerkdat thans geregeld wordt naar dat van het telegraaf-kantoorwaar men zich mede dagelijks regelt naar Amsterdam. Niets meer te behandelen zynde, wordt daarop de zitting gesloten. Gedrukt ter Boek-, Kantoor- en Courantdrukkerij van A. II. VAN CLEEFF, te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 3