ABIRSFOOBTSCHE COUBA NIEUWSBLAD der CENTRAAL%k NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, M 1165. fan DinCS DAG, Jl Julij J864-. Dit Blad verschijnt des Dingidagt en VrijdagtDc Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advcrtcnliën, I tot 6 regels 60 Centselite regel meerder 10 Cents; legale Advertenticn per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - Afzonderlijke nummerfOAO. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. 11. van CUeff, te Amersfoort, Bureau Amerifoortscke Courant, Langstraat, Wijk P, N°. 43. over dc Oude Vischmarkt, ioo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Direcleuren in bet Rijk. AMERSFOORT, 11 Jullj 1864. Z. M. heeft herbenoemd tot plaatsvervangend Kantouregter te Wijk by Duurstede deu Heer Mr. IJ. J. H. de Kook. Wjj vernemen, dat de komst van Z. M. den Keizer van Rusland een paar dagen later is bepaald en niet op Zondag maar op Dingsdag den 12 dezer, des namiddags, tc Soestdyk plaats hebben. Door Z. M. den Konin? xijn twee adjudanten van IID. Huis ter beschikking gesteld van Z. M. den Keizer aller Russen bij IID. komst hier te lande. Betreffende hel opgekomen incident in zake den kindermoord door eene ongehuwde moeder te Til burg wordt ons medegedeelddat de moeder van het kind die reeds sedert primo Mei jl. in hechtenis is, op de verklaring van hare tante gehoord aan vankelijk heeft blyven volhouden dat niemand anders dan zij de moordenares van bet kind wasdaar door straf verdiend had en ook bereid was die te ondergaaner bijvoegende dat hare tante tijdens het gebeurde niet eens te huis was. Door deze verklaring werd het incident al zonderlinger en de justitie al meer en meer op het dwaalspoor gebragt. Eene confrontatie echter van tante en nicht heeft het raadsel opgelost. In bijzijn van de laatste herhaalde de eerste hare verklaring en détail, voor den wachtmeester te Tilburg afgelegd zeggende dat de knagende worm van haar geweten de oorzaak was, niet langer te mogea dulden dat hare nicht, die reeds tc laog om eene misdaad van haar in den kerker was opgesloten geweestbovendien eerst daags nog onschuldig eene straf ondergaan zou waarop hare nichtonder een vloed van tranen de waarheid van deze verklaring bevestigdeen beweerde dat de oorzaak van haar gedrag tol beden hierin gelegen is, omdat hare tante van jongs aan meer voor had gedaan en opgeofferd dan wat eene moeder voor haar kind kon doenen zij ook daarom nu meende -eipligt te zijn voor haar te moeten boeten. Ten gevolge hiervan is den 5 dezer de Miorloopige aanhouding van de tante door dc regt- hank te 's Bosch bekrachtigd, en zal nu de nicht den 8 dezer voor het provinciaal geregtshof in Noord-Rrabant niet te regt staan, maar de zaak aan eene nieuwe instructie onderworpen worden. Eergisteren werd geregteljjk geschouwd een kinderlijkje, in da vorige week in eene sloot ge vonden onder dc gemeente Ossendrecht; de moe der werd gisteren ie Bergen-op-Zoom in het huis van burgerlijke eo militaire verzekering overge- bragt. Uil het ingestelde onderzoek is gebleken dat deze. eene naaister te Ossendrechtdrie weken geleden in de nabijheid van die sloot aan dat kind het leven geschonken heeft en toen op eenigen afstand bewusteloos gevonden is; de ongelukkige wekt om verschillende redenen het medelijden ten hoogste op. Men meldt uit Bergen op Zoom van 8 Julij. De jongst verluopen dagen hebben zich gekenmerkt door een aantal verwondingen eeuige werklieden aan de Staatsspoorwegl ijn van Bergen-op-Zoom Woensdrecht overkomen; het treurigste dier ge- Tallen was gisteren aan de ijzeren brug op den straatweg. Een werkman geraakte onder een der zand wagens, met het ongelukkig gevolg, dat zijn been en een gedeelte van het onderlyf verpletterd werden. Men meldt uit Apeldoorn van 8 July: Den 5 j.l.'s avonds ten 9 ure, ontstond er brand in de woning van Gerrit Jan Gerritsen landbouwer en herbergier te Beekbergen, ten ge volge waarvan het huis met den gcheelen inboedel en de schuur afbrandde. De woning was geassu reerd voor 1300 in dc brandwaarborgmaatschappij van de heeren de Jong. te Amsterdam, de inboedel voor 1175 bij de Zutphensche brandassurantie en de schuur insgelijks hij de dezelfde voor /180. Dc inboedel van Pier Bosch oud-onderwijzer bij hem inwonende was voor 500 in dc Utrechtschc brand waarborgmaatschappij verzekerd. Men vermoedt dat de brand aangestoken isteu gevolge waarvan de huisvrouw van bovengenoemden GerritsenGeertje Kruimcr genaamd, in hechtenis is genomen. Als een bijzonderheid kan worden medege deeld dat de Newfoundlaodsche hond van den logementhouder II. J. Tillernate Usquertvoor eenige weken 12 jongen heeft geworpen, die ge passeerde week allen zyn afgeleverd voor 7 per stuk derhalve eenc opbrengst van 84. Thans is verschenen het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet op het regt van zegel. Aan het onderzoek werd door slechts 44 leden deelgenomen. Over het geheel is de uilslag gcenzins gunstig te noemen. Naar wij Ternemen zal de bekende heer Mala- moros, uit Spanje verbannen, thans bier te luude vertoevende, het eerlang te Wolf hezen te houden zendingsfeest mede bywonen. De heer Adama van Scheltema geeft in de Volksvriend" de volgende hoogst aantrekkelijk be schrijving eener Schotsche kerk. «Stilte woonde in de straten van Glasgows aan zienlijken en niet minder voerde zij heerschappij in do buurten der armsten. Onder dien liefelijkeu indruk rigtlen wij toen het omstreeks elf uur ge worden was, onze schreden oaar de kerk waarvan mijn leidsman lid was, om er den Predikant Mac- leod, een van Glasgows uitstekende predikers te hooren. Het kerkgebouw met zijne daarbij behoo- rende localco voor de Zondagschoolwas eerst kortelingsen wel geheel eD alleen voor rekening der daario ter kerke gaande gemeente opgetrokken, en in alle opzigten een toonbeeld van een gebouw, opzettelijk voor de Protestantsche eeredienst inge- riglterwyl mij by dezen kerkgang en later bleek, dat waarin men in Schotland moge achterlijk zijn, de Protestantsche gemeenten het er althans uiet zijn in de toepassing van al zulke veranderingen als Jiet kerkgaan aangenamer cn slichtelijker kunnen maken. Vooreerst trok hier en elders myne aan dacht dat ofschoon men de gemeente na geëindigde godsdienstoefening door meerdere uitgangen laat vertrekkener echter tot het iokomen in de kerk slechts ééne deur opengesteld wordt. Door dezen maatregel bereikt men drie oogmerkea. Vooreerst keert men alzoo ligter togt en koude; ten tweede behartigt men op eeDe gemakkelijke wijze de be langen van kerk en armen, daar in het kerkportaal op mahonyhoulcn voet twee opene zilveren schalen zijn geplaatstwaarin ieder binnentredende zijne gaven nederlegtterwijl twee daarbij op eeo leu ningstoel gezeten armen- of kerkverzorgers toezigt houdeneindelijk bevordert men alzoo orde en stichtelijkheid, eerslelijk door afsnijding van het stoorende collecteren onder de preeken voorts door de bepaling dat eerst alleen en wel tot een bepaald tijdstipmeest een kwartier uur voor het beginnen dor godsdienstoefeningzij toegelaten wor den die een bewijs voor eene plaats hebben terwijl daarna ieder ander vrijen toegang erlangt. Deze laatste maatregel werkt ook zeer mede tot hel doen nemeo van eigen plaatseniets dat te regt gewigtig geacht wordtwaar de gemeente haar kerkgebouw geheel uit eigen middelen sticht en onderhoudt. In de kerk gekomen trof mij de eenvoudig fraaije bouwtrant, waa.'toe, in plaats van schei- witte, effen zacht gekleurde muren, aan dc zol* derlijsten veelkleurig versierd behoorden: de doel matige verdeeling der zitplaatsen, maar vooral het spreekgestoelteniet meer eene ton onder bree der» luifel, maar e-ne van beide zijde met trappen opgaande tribune waarop de spreker een passender standmaar ook de meeste vrijheid in zijne be wegingen en voordragt had. Een orgel was niet aanwezig, maar de gemeente bad kennelijk daaraan ook geen behoefte, daar haar zingen niet door ecu schreeuwenden voorzanger maar door een geoefend zangerkoor geleidin liefelijkheid en schoonheid niets te wenschen overliet. - In de Provinciale Staten van Braband is een belangrijk voorstel gedaanhet strekt tot het aan nemen van het beginsel dat niet de census van belasting-opbrengstmaar de bekwaamheid de maatstaf zal zijn, waarnaar men kiezer zal kun nen wezen voor de provinciale staten en gemeen teraden. Elke Belg. 21 jaren oud. zou kiezer we zen voor die twee ligchatnenwanneer hij lezen en schrijven kan. Ur. Vleininckx, van wien dit voorstel uitgaat, heeft het zeer welsprekend toege licht het is in overweging genomen en in handen ecner ardeeling gesteld lot onderzoek. Een demo cratisch lid der Staten heeft aangekondigd dat hij als amendement de invoering van het algemeen stem regt zal voorstellen. In liet departomeut Pas-de-Calais heerscht thans een epidemie onder dc hazenin e'e'n depar tement Boulogue-sur-Mer heeft men in drie weken tachtig doode hazen op dcc groud gevondenen volgens ccn matige berekening moeten meer dan tienmaal tachtig aan dc ziekte gestorven zyn. Onlangs werd verteld dat prins Gortscbakoff iu zeker onderhoud gezegd zou hebbenEr is in Europa nog slechts ééne kwestie: de Napoleontische; al de andere, de Ueensche kwestie, de Italiaansche kwestie, de Donau-kwestie enz.bestaan niet meer." Een der belangrijkste voortbrengselen van Meiico is de wandelende of bezielde steen. Het is een steen en een dier te gelyk. Liggende op een bord en met citroennat of een krachtig zuur bedro- pen beweegt hel zich. In het oog geplaatstver wijdert het elk vreemd ligebaam. De wetenschap geeft aan die beweging de volgende opheldering. Het is een zeer poreuse steen. De kalkachtige openin gen bruisen op door hel citroennat en er komt beweging in de steennaarmate het acidum carbo- nicum (hel koolzuur) zich oplost. De Kearsage ligt thans vla* voor Dover, alwaar zij voortdurend stof levert tot allerlei gesprekken; Te Calais ligt het zuider-driemast-oorlogschip Ra- pahannockdat grooler is dao de Alabama en een fraaijen ranken bouw beeftde Kearsage heeft er bet oog op. Van de Niagara heeft men in die wateren niets ontwaard. De stemming der bevol king te Dover iseven als in andere plaatsen zoo kennelijk tegen de Vereenigde Staten dat de be manning der Keanage. die slechts zelden aan wal komt, moeite zal hebben om op den duur twist te vermijden, daar zij somtijds op de oubeschaamdste wijze wordt beleed igd. De International verhaalt de volgende curieuse regtzaakMary S.een achttienjarig meisje van buitengewone schoonheid, stond in eene der laat ste zittiogen van Guildford te Louden te regt als beschuldigd vau diefstal vau koopwarenbij nacht in een onbewoond huis. Na een breedvoerig plei dooibesloot haar verdediger aldus. «Mijneheeren de gezworenen, ik eindig. En thans, wanneer ik mijne verrukte oogen sla op de niet te vergelijken schoonheid van deze maagd zonder wederga, wan neer ik die schitterende bekoorlijkbeden aanschouw, die zelfs niet door bet vermoeden kunnen worden bezoedeldwanneer ik baar zie als eene schoone bloemschitterende in al bare fluweel-zachtheid die door de engelen kan worden benijd maar niet verduisterdwanneer ik haar zoo zie schitteren dat de avondster voor haar moet verbleeken, dat de diamanten van Brazillië niet meer glans bezitten hoe is het dan geoorloofd mijne heeren de ge zworenen te deuken dat zulk eene schoonheid zich iD eene koudenvochligen en duisteren nacht heeft gewaagd om te stelenop een lyd dat de blanke onschuld in baar verpersoonlijktzich ach teloos nedervlyt op donzen kussens en zich aan dc rust overgeeft? Is dat geen dwaasheid, geen onzin Mijne heerende woorden ontbreken mij om u nog langer den afschuw af te schilderen dien de beschuldiging tegen dit jeugdig meisje bjj mij verwekt; ook vrees ik niet haar in uwe armen te werpen, overtuigd dat zij daarin hulp en be scherming zal vinden. Alleen de eerlooze baat van een nog eerloozer schurk kan de afschuwelijke misdaad hebben uitgedacht, waarmede men den onbevlckten naam van deze aanbiddenswaardige maagd heeft trachten te bezoedelenwier beviliigste en geurigste glimlachjes de belooning zullen zijn van uwe uitspraak." Na twee minuten te hebben beraadslaagd, sprak de jnry met algemeene stem men Mary S. vrij. Men leest in een New-Yorksch bl. het volgende: Mejufvrouw Pauline Cushman geboren 30 Juojj 1843 te New.Orleans, uit ouders van Fransche en Spaansche afkomst, is eene persone van een lief, aanwinning uiterlijk die onder de omstandigheden, welke thans het grondgebied der VereeDigde Stalen met bloed drenken, eene heldin is geworden, en op aller tongen is onder den naam majoor Pauline Cushman. Tot op 15 jarigen leeftijd betrad zjj bet tooueel in onderscheidene steden der Unie. Wen- schende een einde aai. den oorlog te zienen aan de Noorder-party, die zij voorslaat, willende dienst bewijzenbood zij zich aan tot spion. Door de natuur met eeue groote mate van aanvalligheid bedeeld wist zij zich daarvan te bedienen om de officieren der Zuidenaren aan te lokken en bun vertrouwen in te boezemen. Na menige worsteling eu beogsl critieke positie waaruit zy zich echter door hare tegenwoordigheid van geest en moedig karakter zegevierend wist te redden, kwam zjj toch eindelijk al te ernstig in de klemde verden king was te zeer gegrondxy werd gearresteerd en voor generaal Bragg gevoerd. Zij verdedigde zich ferm en forschzwerende zelfs dengenedia do vcrinelheid mogt hebben de beschuldiging vol te houdeneen kogel door de hersenen te zullen

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1