AMEBSFOORTSCHI G 0 U R A NIEUWSBLAD der CENTRAAL- NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN M HOT. run. va» DJHGSDAG, 26 July 8864. Bit Blad verschijnt dei Uingtdags en Vrijdags. Be Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advcrtentiën1 tot 6 regels 60 Cents, cite regel meerder 10 Cents; legale Advertenlicn per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - Afzonderlijke nummers /"0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Oeeff, te Amersfoort, liareuit Amcrsfoortsche CourantLangstraat, Wijk F. SI®. 43, over de Oude Vischinarkt, roo mede bij alle Boekhandelaren en I'osl-Directcuren in het Rijk. DE COMMISSARIS dp.S KONINGS i.t DE PROVINCIE UTRECHT Brengt ter kennis van de belanghebbendendat de praktische oefeningen van de Veld-Arlillerie in garnizoen te Utrecht, op de Zeislerheide zijn geëiudigd. Utrecht, den 20. Julij 1864. De Commissaris des Konintjs voornoemd, VAN DOORN. AMERSFOORT. 23 July 1864. Ter byenmarkl, in de voorgaande week geëindigd, waren aangi-bragt: aan de Klomp nabij 't station VeenenJaal20 wagenvrachten, bevattende 1502 bijenkorven; aan de Nieuwe Weg24 wagenvrachten bevat tende 150i korven; de laagste prijs was ƒ2.50; de hoogste prijs 4,25 per korf. liet ongunstigekoude voorjaarsweder heeft het gefok benadeeld, zoodat de aanvoer niet het vorig jaar aanmerkelijk verschilt, vermits in 1863 waren aangebragt; aan de Klomp: 36 wagenvrachten met 251)7 bijenkorven en aan de Nieuwe Weg 41 wagenvrachten met 2006 bijenkorven. Al zoo zijn in 1863: 2497 bijenkorven meer aangebragl dan in 1864. Z. M. heeft aan Mr. D. M. M. d'IIangest baron d'Yvoy van Mijdrecht, HUs. Kamerheer, dienstdoende bij II. M. de Koningin-Moeder, ver gunning voileend tol hel aannemen en dragen der versierselen van de orde van Si.-Stanislaus 2e ki. hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. liet voorloopig verslag van de afdeelingeu der Tweede Kamer over de ontwerpen houdende een nieuw Welhoek van Strafvorderingis thans gedrukt. Omtrent de vraag of eerst de Wetboeken van Strafvordering en Burgerlijke Regtsvordering tieliooiden herzien te wordenof wel de Wet tot ludceling der Regtscollegiën vooraf behoorde tot stand gehragtwas de meerderheid van oordeel dat inocijelyk op logische gronden aan een dier onderwerpen den voorrang was te geven. In geen geval behoefde daarom dit ontwerp van Strafvor dering te blijven rusten. Omtrent de vraag, of de vaststelling van een Ntfdcrlundsc.il Strafwetboek eigenlijk niet vooraf behoorde tcguan, openbaarde zich meer verschil van gevoelenmaar zij werd toch door de meerderheid ontkennend beantwoord. De meerderheid keurde het coed dal deze her ziening zicli tut het Welhoek iu zijn geheel uit strekt. Insgelijks vereenigde men zich met het ge voelen om de invoering later bij afzonderlijke wet te regelen. De algemeene indruk van bel wetboek en van de toelichting was gunstig. De raad van administratie der Nederlandscbe centraul-spoorwegmaulschappij beeft, naar aanlei ding van liet adres der kamer van koophandel en labrieken te Zwolle, over het loopen des Vrijdags van een buitengewonen trein van Utrecht naar Zwolle, een onderzoek naar de kansen van welslagen in gestelden is daardoor tot de zienswijze gekomen, dal de Ccntraalspoorweg te verre verwijderd ligt van de middenpunten van bevolkingen, die anders wel ligt by hel bezoek der Zwolsclie markt belang zouden hebbenom beu uit te lokken zich over den spoorweg daarheen te begeven. Alleen dan wanneer de stedelijke regering van Zwolle mogt kunnen besluiten bet minimum der kosten van den gewenschteu buitengewonen trein te waarbor gen. zou de maatschappij wclligt genegen bevon den worden proefnemingen te doen, of bel loópen van dien trein voor bet publick nuttig or noodza kelijk is tc achten. 't Is opmerkelijk, dat de Regering noggeene maatregelen neemt, waardoor do thans veroorloofde sluikhandel wordt tegengegaan. Verleden week sprak schrijver dezes een rijksambtenaar, die op surveil lance was geweest, en op zijne wandeling vaneen uur gaans 20 kan gedistilleerd had zien wegdra gen gewoonlijk ter sterkte van 160 pet. (oud stel sel). Op de vraag, waarom bij dan niet bad ge- confisceerd volgde 't antwoord dat het bij kannen was verdeeld en ieder individu c'en droeg cn daar- •door dus buiten hel bereik der ambtenaren was. Zuo gaal het dagelijks! F.eu gev.dg daarvan is, dat de kooplieden wier patent nog is verhoogd in sommige plaatsen bijna geen sterken drank meer Terkoopen; brandewijn schier in't geheel niet meer. Rij de verkiezing iu het kiesdistrict Hoorn van «en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in plaats van Mr. A. S. van Nieropdie voor Haarlem zitting zal hebben, zijn 1201 geldige stemmen uitgebragt. Van deze verkreeg Mr. W. baron van Goltstein 535, Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot 464 en II. Raat 141 stemmen. Er moet dus, daar niemand de volstrekte meerderheid verkreeg, eene herstemming plaats hebben tusschcn de beide eerst- genoemden. Den 20 dezer heeft de regtbank tc 's Ilerto- genbosch in eene buitengewone zitting uitspraak gedaan in zake het laatst^ doch tevens belang rijkste onteigeningsproces contra Jhr. van den Rogaerde voor de spoorweglijn Tilhurg-Roilel. Zij beeft bij dat vonnis de onteigening uilgesproken van 73 roeden 55 ellen hakhout, 77 roeden 16 ellen opgaande boomeo en I bunder 68 roeden 42 ellen weiland, onder de gemeente Haaren, en 2 roeden 73 ellen beide, onder de gemeente Boxtel gelegende schadeloosstellingdoor den Staal te betalen, bepaald voor het geheel op f 17,912.76, waaronder /Ü9 16 voor de huurders, dal is 2.480.16 boven de taxatie der deskundigen en 157.76 bo ven bet aanvankelijk aanbod van den Slaat, docli ƒ19,862.24 beneden den eisch van den gedaagde, met veroordeeling van den Staat in de kosten van bet geding, bedragende ruim ƒ2000. In bel Hippodrome te Parijs zijn thans Indische en Engelsche hardloopers werkzaam. De afstand dien zy den 19 Julij doorliepen was 80 maal den omtrek van genoemd gebouw binnen 18 minuten, hetgeen neërkomt op 8 Fransche mijlen per uur. Ruiters, die met ben in wedstrijd wilden treden, werden toegelaten. De Indische hardlooper beroemt er zich op, het met elk paard dat men hem ter zijde stelt op Ie neinen. Onder de merkwaardige toeren van dezen looper wordt gemeld dat bij zonder uit te rusten een loop van twee uren volbragt en daarbij niet minder dan 18 Fransche mijlen allcgde. Voor ongeveer zeven maanden zond een inge zeten van N'imes per post een brief af aan bel adres van zijn zwager, den beer P.. te Parys, aan bet slot waarvan hij schreef: PS. Ik hoop, dat gij zoo vriendelijk zult zijn mij de kleine dienst te bewijzen, welke ik u in mijnen brief van voor acht dagen verzocht heb." De beer P. las deze regelen een paar maal over, begreep er niets van en antwoordde per keerende postIk verlang niets liever dan het bedoelde voor u tc verriglenmaar daartoe is het noodigdat ik weet wat ik eigenlijk te doen heben uw laatste brief is de eenigedie ik sedert zes weken van u ontving." De zwager te Nitnes schrijft nu weder naar Parijs, geeft opwal hij verlangt cn P. voldoet aan zijnen wensch. Zeven maanden zijn sedert verloopen. Voor een paar dagen zat de heer P. aan de ontbijttafeleen brief werd hem gehragt, met het postmerk Nimes, 10 De cember 1863, en achter op het adres met roodc inkt stonden de woorden: Gevonden te Peiling in een dagblad. Deze brief was des zwagers briefdie was gestolenniet door menschenmaar door een dagblad, le Pays, in welks vouwen bij misschien schuivende geraakt was en waarmede hij naar den anderen uithoek der wereld was gereisd. In de vorige week was eene verschrikkelijke ontploffing in het huis No. 11. Faubourg Pois- sonnière te Parijs, in welks kelder petroleum werd bewaard. Den avond te voren was een werkman in dien kelder geweest, en had een olieflesch ge- brorfen, wier inhoud op den grond stroomde. Een hoedenmaker, die ook een deel van deu kelder in gebruik had begaf zich 's morgens ten 9 ure daarin. Hel licht, dal hij in de hand hield, kwam in aanraking mei de olie en een ontploffing volgde. Dit voorval zou zonder gevolgen gebleven zijn indien niet de vlam een hoop steenkolen bad in brand gestoken. Alle moeite lot blusscbing was vergeefs, cn na verloop van twee uren ontploften al de aanwezige in den kelder opgestapelde lies- schen met petroleum. De uitbarsting was ysselijk, bet huis en al de buizen in de nabijheid werden in hunne grondslagen geschokt, de vloeren stegeu opwaarts cn al de vensters van het achterhuis, naar welks rigling de uitbarsting zich een weg baande, werden verbrijzeld. Ook trof dit lot de vensters van verscheidene andere huizendoor het overal heeuvliegcn der houtspaanders. Achttien personen werden deels zwaardeels ligt gewond daaronder bevinden zich ccn stads-sergeant en twee mannen der brandweer; een der beide laatst genoemdenjuist degene die zich van den red dingtoestel voorzien in den kelder begaf, beeft zeer ernstige wonden bekomende beluidien bij op het hoofd droeg, is plat gedrukt geworden. Het inwendige van bel buis is geheel vernield. Zekere Peretti, Korsikaan van geboorte, poogde eenige jaren geleden een zijner schooubroeders te vermoorde» inet een pistoolschotde kogel droug in den schouder door cn de getroffene herstelde. Het hof van assises tc Ajaccio sprak hein vrij daar de toegeellijkc korsikaansche jury hein niet schuldig had verklaard. Kort daarna werd hij tot gemeente-ontvanger in die stad benoemd. Zijn driftig en opvliegend karakter cn zijne onverdraag zaamheid maakten hein tot den schrik van allen die met hein le doen hadden, de inaire zelfs niet uitgesloten. Een tweede proces wegens mishande ling, dat hij zich op den hals haalde, liep niet zoo sun^tig af als het eerste en hij verliet Korsika. Te Valence, in het departement Vaucluse, zich hebbende gevestigd, kreeg hij daar een ontvangers- post met eene wedde van 3G00 fr. Niet alleen dat ook te Vaucluse alles voor hem beefde en sidderde, bleek bovendien zijne onbedrevenheid, en de con troleur der belastingen was genoodzaakt iemand aan te stellendie voor den ontvanger bel werk verrigtte. De nieuw benoemde, een joog menscb, werd op zekeren dag door Peretti zijnen chef. beschuldigd van pliglverzuiin doch de wijze waarop de adjunct-ontvanger zich regtvaardigde stelde de onbekwaamheid van Peretti nog meer in hel licht. Deze, woedend hierover, wacht den jongeling 's avonds op en doodt hem onverhoeds met een dolk steek. Te Nizza voor het hof van assises verschenen, werd hij tol levenslangen dwangarbeid veroordeeld, daar de jury gemeend had verzachtende omstan digheden te moeten aannemen. Als een staaltje hoe het bij de inlanders in de Fransche strafcolonie Nieuw Caledonië toegaat, wordt in een aldaar verschijnend nieuwsblad eene reeks van gruwelen uit de laatste maanden mede gedeeld. Men vindt daarin o. a. de volgende feiten vermeld: In September des vorigen jaars heeft het opperhoofd van den stam Moneo een zijner onder danen o«ertuigd van overspel, ingevolge het aldaar beslaande gebruik gedood en opgegeten. Tegelyker tijd werd de tweede vorst van Moneo op last van het hoofd der Attines ter dood gebragtomdat bjj menschenvleesch had gegeten. Iu de maand Novem ber werden de hoofden der stammen van Honarave; Ba lloualion en Moneo door Oipe Kampo, opper hoofd van Ncconc', op een groot feest genoodigd. Te midden der daarbij plaats hebbende vermake lijkheden werden twee inlanders van Moneo op bevel van den gastheer gegrepenvervolgens in tegenwoordigheid der dansende gasten gedood in stukken gehouwen, gebraden en door de gezamen lijke feestgenooten zonder de minste aarzeling op gepeuzeld waarna zij bij bel beengaan den gast heer eene regt feestelijke dankbetuiging toebragten voor het smakelijk onthaalhetwelk zij bij hein hadden genoten en dat benzonder de minste bezorgdheid over zulk eene schending van de reg- ten der gastvrijheid uitmuntend scheen bekomen te hebben. Eenigen tijd tyd later werd evenwel van de zijde der bevolking van Moneo tegen het gebeurde geprotesteerd. Het bleek inlusschen spoe dig dat dit protest wel tegen genoemden Oipé Kaïnbomaar niet tegen liet gebruik van men schenvleesch gerigt was, want kort daarna deden de klagers zeiven een inval op het grondgebied van Houalioualwaar zij den zoon van het opper hoofd, benevens twee mannen en twaalf vrouwen, dus le zameu vijftien personen gevangen uainen die allen gedood werdenwaarna in de eerste plaats aan eene dezer vrouwen de bijzondere eer werd toegekend van te wordeu opgegeten. Politieke licvuc. Aclit honderd millioen dollars, dat is: eeu bedrag van twee duizend millioen Hollandscbe gulden beeft Chase, de afgetreden linautic-Minister der Amcr. Noorderstaten aan pnpiercngeld laten ver vaardigen. door een zijner vrienden gansch niet als puik bekend. Is 't dan te verwonderen boe goud aldaar zoo groole waarde vei krijgt en dn papier al ineer en meer in miscrediet geraaktook omdat niemand dan de vervaardiger welen kan hoeveel meer vaa zulke papier-milliocucn in omloop zijn 1 Is 't dan te verwonderenboe schrikbarend de N.-Ainer. effecten gedaald zijnook wegens de I tegenspoeden van Grant ea zijue legers Is 't dan te verwonderen, hoe knap de nieuwe

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1