AHEBSF00RTSGH8 CO DB ABT, NIEUWSBLAD dee CENTRAAL- NOORD-OOS TELUKE SPOORWEGGE WESTEN M H68. van Y RIJ DAG, 29 Julij J864. Dit P'ad »er*chijnt de» Uingtdag» cn Vrijdag». De Abonnemcntsprij» i» /"t.50 in de 3 nnnn.fcn. Van AdverlenticnI tot 6 regel» 60 Cent», elke regel meerder 10 Cent»; legale Advertentiën per regel 15 Cent», behalve liet Zegelregt. - Afzonderlijke namaten ƒ0.10. Brieven franca. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van CUeff, te Amersfoort, Bureau A.nenfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43. over de Ou Ie Visehuiurktïoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in bet Rijk. KENNISGEVING. De BUSGEMEESTER van AMERSFOORT doet te wetendat op Donderdagden 28 Julij en op eiken Maandag, Woensdag en Donderdag der maand Augustus aanstaande, telkens aantevangen des na middags ten vier ure, door de schutterij dezer gemeente NAAR DE SCHIJF ZAL WOR DEN GESCHOTEN op het terrein genaamd de Vlasakkers, nabij de Piramide, gelegen regts van den straatweg tusscben Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfooht. den 27 Julij 1864. De Burgemeester voornoemd A. C. WIJERS. AMERSFOORT. 28 July 1864. Amersfoort zal weder, even als vóór en na vorige kamptijden, in Augüslus en September met de inkwartiering van circa duizend krijgslieden- worden belast. Waarom worden deze niet per Centraal-Spoorweg naar en van Harderwijk getrans porteerd De afstand toch van Harderwijk tot het Kamp bij Milligen is gering te achtenin verge lijking met den afstand van Amersfoort tot het Kamp. Men dacht hier voor goed van den last der inkwartiering bevrijd te blijven toen de Cen traal-Spoorweg in werking trad. Immers in andere streken, en vooral in Holland, vervoert men offi cieren en soldaten per spoorweg. Waarom moeten juist de kernlanden en annexe streken (want in de omliggende gemeenten worden ook nu weder krijgslieden gelogeerd) dien last dragen? 't Is de eerste maal niet, dat wij er op wijzen, boe in dit opzigl, en in vele andere opzigten onze stad en environs door de Regering steeds stiefmoederlijk behandeld werdenvooral in tegenstelling der Noord- en Zuid-IIollandsche plaatsen. Vroeger is het onderwerp der inkwartiering nu en dan in den gemeenteraad van Amersfoort be sproken en hoopt mendat het in de Zaturdag e. k. te houden zitting op nieuw ter sprake wordt gebragtwelligt met het gevolg, dat de Gemeente raad zich met klem tot de Regering wendt, ten einde onze stad van dien lastwaarmede men haar nu weder bedreigt, wordt gevrijwaard. Een 20tal officieren en 425 manschappen zullen op 10 Augustus te Amersfoort worden ingekwar tierd met bestemming tiaar bet Kamp. Wij ge- loovendat er alsdan niet meer zullen bijkomen maar weten niet hoeveel op hunnen terugkeer van het Kamp in September alhier zullen worden ge logeerd. Zjjn er in September evenveel als in Au gustus dan bedraagt oos getal militaire logés 890. Op Zaturdag, 3G July 1864, des namiddags ten e'én ure zal de Raad der gemeente Amersfoort weder eene vergadering houdenwaarin het punt van behaudeling is Benoeming van cenen Regent voor het Burger Weeshuis. Maandag nacht is een Veld-Artilleristzich zonder permissie buiten de kaserne geamuseerd hebbende, in benevelden toestand van den vasten wal in de vlietende cingelgracht gemarscheerd. Door spoedig toegeschoten hulp werd hij, boewei in vochtigen staat, op het drooge gebragt. De opbrengst van den Nederl. Centraal-Spoor weg was gedurende de maand Junjj j.l. reizigers 10,896.46, bagage /423.77, bestelgoederen f 1533.06, koopmansgoederen f 1012.16}paarden, rijtuigen en vee 1686.27, diverse f 1250.97J; tezamen f 22,802.70. Eenige aanzienlijke ingezetenen van Utrecht hebben zich in commissie vereenigd cn bij circu- 'laire alle vrienden en vereerders van wylen den hoogleeraar Schroeder van der Kolk uitgenoodigd bij te dragen tot het plaatsen van een eenvoudig gedenkteeken op diens graf. De Hooge Raad heeft het doen van uitspraak in zake llendrikjc Kolk tegen het bekende arrest van het provinciaal gereglshof in Drenthe, uitge steld tot 8 Augusus. Men meldt uit Aluikerk van 22 Juljj Als een staaltje van verregaande boosheid diene het volgende. De landbouwer J. Sterkenbtirg, onder bet naburige gemeente Emmikhoven, bragt gis teren avond drie zijner werkpaarden in eene hem toebchoorendc weide in deze ge/necntc. Heden mor gen toen bij ze weder haalde oin er inede te wer- ■ken, was geen een daartoe in staat; twee bragt hij naauwelijks meer te huis. Naar men verneemt zijn deze dieren inwendig zoodanig benadeeld, dat zij moeten bczwjjken. De justitie doet onderzoek en hel is hopen dat zij den dader moge ontdekken. De sterke drank heeft op nieuw een offer geëischt. Een burgerman te Zutphen die gewoon was dagelijks van de eene kroeg naar de andere te gaan, kwam beschonken in zijne woningen viel neder op een armstoel. Een paar iniuulcn later had eene beroerte een einde aan zijn leven géfnaakt. Uithoofde van den aanmerkelijk hoogeren prijs van den jenever, een gevolg van de onlangs inge voerde verhoogde belasting, neemt bet gebruik van het Pruissische aardappel-fabricaatdat zich vroeger tot de onmiddellijk aan de grenzen gele gen plaatsen bepaaldenu allengs ook in andere plaatsen meer en tncer toe. Sedert lang werd dan ook reeds op boeren-brui- loften en andere partijen van dien aard uit zui nigheid dit vocht aan de gasten geschonken. Op eene boeren-bruiloftgepasseerde week in Saasveld, gem. Weerselo gehoudenhad men zichvoordee- ligheidshalvegeheel van buitenl. jenever voorzien en, trots de commiezen, geene andere voorzorg gebruikt dan bel vocht goed te verbergen. Deze wel wetende, dat zoodanige bruiloft niet zonder bet gebruik van sterken drank wordt gevierd de den alle moeite om deze klaarblijkelijke smokke larij te ontdekken. Reeds eenige nachten vóór de partij hadden zij tot dit einde in hinderlaag door- gebragtmaar te vergeefs, 's Voormiddags van den feestdag, terwijl de bruid uit de twee uur afgelegene buurtschap Albergen gehaald werd traden de commiezenvoorzien van de noodige assistentie en magtigingde woning binnen en doorzochten haar op alle plaatsen; doch zonder gevolg. De jenever was in een Dabij gelegen boschje in blazen in den grond verborgenen daarbij zaten eenige personen die de wacht hielden kaart te spelen. Toen het gezelschap terug kwam was het dus zeker, dat er zich geen drank in lis bevondterwijl de waakzaamheid der commiezen eiken aanvoer belette, liet gevolg daarvan was een lang wachten afgewisseld door verwenschingen en bespottingen tegen de lastige spionnen. Er kwam echter ouverwacht uitkomst voor de dorstigen. Te gen het vallen van den avond kwam een jong kramer uit Borne, die van de bruiloft geboord had en er zijn voordeel wilde zoekenen onbe wust van de aanwezigheid der commiezen behalve zijne koopwaren ook eene blaas met jenever aan voerdeby bet buis. Hij werd terstond door de ambtenaren, die dachten dat bij de door de gasten zoo vurig verlangde lafeuis kwam brengen, gevi- siteerd en op de fraude betraptzijne smokkel- mars in beslag genomen en bij daarmede naar den burgemeester van Weerselo gebragt. De dor stige bruiloftsgasten konden na deze afleiding bun lang verwacht onthaal uit den schoot der aarde opdelven. De Prov. Gron. Cour." meldt22 jl. Heden heeft alhier door de politie weder eene boterweging plaats gehaden is proces-verbaal opgemaakt teöen C. N., dienstmeid. wier boter veel te ligt is bevouden en in beslag genomen. Nogmaals eene waarschuwing voor hen, die ook gewion zyn, met te ligte boter tegen veel geld ter markt te komen l" De Engelsche weekbladen The Engineer en TheM echanics-Magazine bevatten de beknopte versla gen van den te Middelburg gebonden wedstrijd van brandspuitenhoofdzakelijk voor zooveel de beide stoombrandspiiiten betreft. Men treft in dal verslag onder anderen de volgende opmerking aan. Hoewel wij aan de Nederlanders te danken heb ben dat de brandspuiten hier (e lande zijn inge voerd zoo hebben toch de opvolgende wijzigingen en de verschillende vindingen van beide natiën teweeg gebragt, dat de Engelsche handbrandspuit eene geheclc andere geworden is dan nu de Ne- derlandsclie. De laatste heelt gewoonlijk lage wielen, of wel in hel geheel geen wielen en is dan op een blokwagen geplaatst. Zij heeft over het alge meen minder kracht dan de Engelsche. In verhou ding tot hare afmeting liebhen de Nedcilundschc spuiten goed gewerkt, cn vele daarvan waren be werkt op eene wijze, die menig Kngolsoh brand- spuilrnaker tot eer zou verstreken." Dc autoriteiten te Baden hebben in de laatst- vertoopene week aan de dusgenaamde dames du demi-monde den toegang verboden tol de speel huizen ca de gezelschapszalen. Naar inen meldt, heeft deze maatregel inmiddels eene zoodanige vermindering van de inkomsten veroorzaaktdat men daarop heeft moeten terugkomen. De commissie te Weenenbelast met bet ontwerpen eener herziening van hel strafwetboek heeft in beginsel verklaard dat de doodstraf in het nieuwe strafwetboek niet opgenomen, en voorloopig alleen behouden moet worden voor de misdaden van boog verraad en moord. Te Londen is onder de benaming van Cooking depót een eethuis of restauratie geopead, waar inen een zeer goed middagmaal kan krijgen voor den matigen prijs van twaalf stuivers. De San en de London Review maken van deze nieuwe instelling op de volgende wijze meldingLord Brougham heeft de leden van het lloogcrhuis uitgenoodigd in het Cooking depót van Newend te gaan eten. Hij zelf heeft er gedioeerd en staat borg voor de deug delijkheid van bet ossenvleescb, de erwten en aar dappelen die men er krygt voor acht stuivers zonder te spreken van eene groote kom soep een koin waarin veel meer gaat dan in de diepe borden die Hunne Lordschappen op hunne tafels hebben, voor twee stuivers; voeg daarbij nog twee stuivers voor bier, en gij hebt een voortreffe lijk diner voor twaalf stuivers." De tentoonstellingen van dieren zijn te Lon den thans aan dn orde van den dag. Eerst had men expositiën van rundvee, van schapen, van pluimgedierte, later ook nog eene van paarden, doch nu wordt ook nog aangekondigd eene ten toonstelling van (balkende?) ezels, in Au gustus te houden in den Agricuitural-Hall te Is lington. Een liefhebber heeft (evens reeds een plan voorgesteld tot het houden eener tentoonstelling van katten. Te Keulen is jl. Zaturdag door het hof van assises ter dood veroordeeld Anton Thelmannter zake van moord op een meisje gepleegd onder de ijsselykste omstandigheden die door den voorzitter van liet hof, toen bij liet orerzigt der debatten le verde in dier voege aan de gezworenen werden herinnerdDe moordenaar heeft zijne daadzoo als de acte van beschuldiging verklaart, met zulk ecu koelbloedigheid en zoo voorbedachtelijk vol- bragt, dat bij ook de middelen zocht, hoe den moord voor altoos te verbergenwant gij hoort dat hel meisje, pas nadat haar het leven was ont nomen in deozclfden nacht begraven werden de moordenaar ging in zijne voorzorg tegen ont dekking, en zich willende verzekeren dat zelfs in geval het lijk gevonden werd hij toch vry zou loopen zoo ver. dal hij het lijk verminkte, en wel op eene wijze die hetnaar zijne meeningoninogelyk zou maken liet lijkal werd het gevondente herkennen. En inderdaad hiertoe had hy het beste middel gekozenwant bij bad der vermoorde het het hoofd afgenomen welk ligchaamsdeel het beste hcrkeiiningsteeken van eiken mcnsch is. Ook daarbij beeft bij bet niet gelatenwant een anderbyzonder lierkcnningsteekeoeen wond aan een der voeten van bet meisje, beeft bij weggesneden, blijkbaar met hetzelfde scherpe werktuig waarmede hij het hoofd van den romp afsneedzoodat ook dit her- kenningsteeken verdwenen is. De moordenaar ging nog verder: dat verminkte lijk ontdeed hij van al de kleedingslukkenzoodat ook geen van deze kon bijdragen tot de ontdekking wier lijk hel was. Men zou hebben kunnen gelooven dat onder de omstan digheden de misdaadin denzelfden nacht toen zij gepleegd werdvoor eeuwig zou z.jn begraven ge worden doch een Hoogcre Magt scheen niet te willen dat zulk een snood bedrijf verborgen bleef, want reeds dadelijk des morgens, bij het opgaan der zonkwam de daad aan liet licht." Fr. Thel- mannbroeder des veroordeeldenals medepligtig aangeklaagdis vrijgesproken. Spanje, dal met zooveel genoegen en met den domper in de hand, achterwaarts marcheert, is weer zeer gcldeloos, althans een brief uit Madrid, uit eene geloofwaardige pen gevloeid, luidt aldus; De Spaausche schatkist is ia slechten staat, cn de Minister van Financiën put al Inrc hulpbron nen uit oin zich uil de verlegeuheid te redden. Niet meer wetende hoe^an de verpligliogen der schatkist te voldoen, heeft bij ueslotcn terug te keeren tot hetgeen gebruikelijk was in den onge* lukkigeu lijd van den burgeroorlog, toen het Gou vernement, gcencn penning meer buiten 's lands ter leen kunnende krijgenby de Spaansche ban-

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1