AHERSFOOBTSGHE COURA NIEUWSBLAD dee CENÏRAA NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN JIS 1172. ran YII IJ DIG, Augustus dS64. Dit Blad verschijnt des Dlngsdag* cn Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 m legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - Afzonderlijke nimmer* Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courunt, Langstraat, Wijk F, N®. 43, over de Onh taanden. Van Advertentiën, 1 tot 6 regels GO Cents, elke regel meerder 10 Cents; ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Cleeffte Vischinirkl, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. Ter kennis van een ieder wordt gebragt. dat de praclische oefeningen van de Veld-Artillerie te imersfoorl in garnizoeneenen aanvang zullen nemen op Donderdag den 18. dezer, en gehouden zullen worden alle werkdagen, van des morgens 8 tot des namiddags 4 ure op bet terrein genaamcj de Vlasahlicrs, gelegen bewesten Amersfoorttus- schen den straatweg en den Centraal Spoorweg, zullende in de rigting van het Oosten naar het Westen worden gevuurd met kogelsgranaten granaat-kartetsen en kartetsenen alsdan eene Boode Vlag waaijen van het hoogste punt op ge noemd terrein. Utrecht, den 0 Augustus1864. De Commissaris des Konings in de provincie Utrecht VAN DOORN. AMERSFOORT, 11 Augustus 1864. Cister en heden zijn onze militaire logé's ge arriveerd. liet vierde bat. van het reg. grenadiers en jagers, onder hevel van den majoor A. G. F. Beekmanis gister uit 's Ilage naar Rotterdam gemarcheerd en per spoortrein van 12 ure langs den Rijnspoorweg naar Utrecht vertrokken, ten einde heden den marsch naar hel kamp van Mil- ligen voort te zetten. Rotterdam, met zijne 110.000 inwoners is dus niet met deze militaire loge's belast geworden! Finis coronal opus, hel einde kroont het werk en werkelijk spande het laatste concert der Crefelder Capelle op Maandag avond j.l. in de Sociëteit Phil- harmonie alhier de kroon op de vier voorgaande matine'e's en concerten. Mogt men verondersteld hebben dal de vermoeijenissen dezer voorgaande de krachten der Capelle hadden verminderd in tegendeel juist deze laatste avond was het glans punt, waarin zij, als met nieuwe krachten bezield, zoowel kenners als niet-kenners onwederstaanbaar boeide. Onze plaatsruimte gedoogt niet in détails te tredenalleen willen wij aanstippendat de meesterlijke en gekuischte uitvoering der Fantasie voor viool, über Schuberts Lob der Thranen", voor gedragen door deu heer kapelmeester Bernhard Mohrhein nieuwe lauweren deed verwervenen hadden deze inaline'e's en coucerten bewezenhoe de Capelle sedert July 1862 onder zyne leiding als met reuzenschreden in ensemble en verdere muziekale vereischtcn was vooruitgegaan, ook hy, als solist, leverde hel bewys, dat hij op de baan der toonkunst, soms met zooveel doornen bezaaid evenzeer was vooruil geschreden. Een nog talrijker publiek dan vroeger was aanwezig en betuigde luid deszelTs bijval, terwijl zeker met genoegen werd opgemerkt, dat zich daaronder velen uit den hoogeren stand en uit den echten adel met hunne dames bevonden. Een bal, hetwelk velen een aangenaam dans- genot verschafte en allezins van ordelievende een stemmigheid getuigde, besloot de muziekale feesten der I'/ulharmonie. De pryzen en preiniën bij de Harddraverij en Wedren op Maandag j.l. alhier zijn gewonnen als volgt: Bij de Harddraverij: Ie Prijs, eene vergulde pen- dule, door hel paard Roosje, eigenaar Hillebrandl aan de Bddt, hereden door den pikeur Kees van Deusckom, te Loenersloot; Premie, twee kristallen karaffen, met zilver gemonteerd, door het paard de Nette, eigenaar Langendam, van Zevenhuizen, by RotterdamPrijs voor het verst afkomend paard een kristallen inktkoker, met silver gemonteerd, door het paard Poptjc, eigenaar G. J. Koot, lelloulryk, bjj Polanen. Bij den wedren le Prijs, een harddravershoofdstel, door het paard het Rootje Schimmelljeeigenaar A. Schimmel, bereden door deszelfs zoon Willem SchimmelPremieeene zweepmei silver gemonteerd door het paard de Zaalrug, eigenaar A. Schimmel, bereden door deszelfs zoon Dirk Schimmel. By den Ezelswedren: le Prijs, een schildpadden eigarenkoker mei zilver, door den ezel van Wolfs winkel, onder Amersfoort, bereden door deszelfs zoon; Premie, eenporlc-monnaicmet zilver, door den ezel van Van Zeilente Soherpenzeel. Na ailonp der harddraverij en wedren had een diner plaats, des avonds ten 8 ure was prijs- uitdecling, ten 9 ure ving het concert van liet muziekcorps der rijdende artillerie aan en ten 11 ure het halhetwelk tot den morgen duurde. Vervoer over den Nederl. Centraal-Spoorwcg, gedurende de maand Juljj jl.reizigers 21.200,47, bagaadje f 582.26 bestelgoedcren 1,700.00, koop mansgoederen f 1.100.00 vee paarden en rijtuigen -2,000.00. /diverse f 410.30; toiaal 26 902.73 dus 4 190.03 meer dan in Junij jl. Door de Maatschappij van Handel en Nijverheid te Amsterdam is aanvrage gedaan om concessie voor een spoorweg direct van Amsterdam naar Botterdam, en van Utrecht direct naar 's Ilage. Men verneemt," zoo schrijven onderscheidene Bladen, «dat de spoorweg Ainslerdam-Amersfoort- Zutphen (ook Deventer?) bepaald zal worden gelegd door de Centraal-Spoorweg-Maatschappij." Dit is eene goede tijding. Maar is zij eene ware? Zij zal waar zijn, als het geld voor dien spoorweg gevonden is. Trouwens, bedoelde bladen zeggen niet: tvannccr? Professor Jonckbloet, benoemd lid djjr Tweede Kamer, heeft dal lidmaatschap aangenomen en zal. na de Groninger reesten. te vieren wegens het 230 jaren bestaan der academie aldaarzijn pro fessoraal nederleggen zijnde hij thans rector ma-' gnificus. Professor Vreededie dezer dagen weder zoo vinnig stormde, orndal de heer J. nog niet vlug genoeg voor het professoraat bedankte, heeft thans op nieuw, naar aanleidiug van een deswegens door hem ontvangen naamloos schrijven, eene uitbarsting van schrijftalent (zou 't niet jalousie zijn?), en zegt ten slotte, dat hij, Vreede, wel te Utrecht of elders als Kamerlid zal worden gekozen, zoodra hij daar zin in heeft. Zeer zeker zullen de kiezers dal doen, zoodra Prof. Vreede van hersens heeft ver wisseld. De uitslag der verkiezing te Hoorn heeft onder de politieke vrienden van den heer Gevers groote verbazing te weeg gebragt. Men had er zoo weinig op gerekenddat de heer W. van Goltstein de meerderheid zou behalendat reeds, naar men zegteen muzijkcorps was aangenomen om na de bekendmaking van den uitslag eene serenade aan den heer Gevers te brengen. De Hooge Raad heeft het beroep in cassatie van Ilendrikje Kolkdoor het prov. geregtshof van Drenthe ter dood veroordeeld wegens vergiftiging van haren echtgenootverworpen. Het Nederlandscli onder wijzer sgcnoolschnp telt thans 2069 gewone en 150 honoraire leden, he nevens circa 200 contribuerende voorstanders, terwijl er op het Maandblad der Vcreeniging 1239 abon nementen genomen zijn. De spaarbank van het Genootschap lelde op 1 Jan. 1864 289 aandeelhouders die voor een kapitaal vnu f 183. 630 waren inge schreven. Door de levensverzekeringmaatschappij waren op 1 Jan. 1864 afgegeven 172 polissen op lijfrente en 208 voor levensverzekering, na welk tijdstip nog 34 lijfrenten en SI verzekeringen ge nomen werden; hel bedrag der gezamenlijke po lissen liep over 34,933. Op eene vrJag der stad Doesburg om subsidie voor de oprigting cener school voor middelbaar onderwijs is door de regering te kennen gegeven, dat subsidiën voor zulke scholen alleen aan groote steden kunnen worden verstrekt. Waar vindt de regering de grens tusschen groote en kleine sleden. Is b. v. Sneek ook eene groote stad In den toestand van het onderwijs is sedert het votige kwartaal weiuig verandering gekomen, blijkens de opgaven in deollieiële bescheiden dien- aaugaande. Tegen 39 vacatures voor hoofdonder wijzer staan 63 voor hulponderwijzer, voor zoo verre die namelijk zijn opgegevcu. Te Baart), Haarlem en Duiven zijn bijzondere scholen opgerigl de laatste ter vervanging van eene andere, die opge heven is. De regeling der tractcinenten schijnt hier en daar hoezeer in overeenstemming met de bepalingen dor wet, beneden de behoefte te zijn gebleven. Wel wordt te Nieuwerkerk f670 hoveu het genot van of vergoeding voor huis en tuin toegezegdwel geeft eene betrekking le Dordrecht, die vacant is, f 1500, maar te Vallhawaar edue gehuchtscliool staat, zal de te benoemen onderwijzer f>305 ge nieten. o Wat zal hij cr meê doen?" Te Posterholt is het tractement van hel olliciöle minimum cijfer van /"400 opgevoerd lot f 520, terwijl (heel uaïf) de toezegging wordt gedaandal de gelukkige die benoemd zal wordenook de opbrengsten van de avondschool en van hel onderwijs in het Fransch es Duitsch zal genieten! Te llorsseu deed men tweemaal te vergeefs êene oproeping van sollicitanten; thans beproeft men het voor de derde maalzonder de bezoldiging te verhoogen. Te Beilen had men nog eens een ouderwetsch examenwaar 27 me dedingers elkander den prijs betwistten. Te Tegelen daarentegen verscheen slechts één sollicitant. Men meldt uit Bergen-op-Zoom van 6 Aug. Door de troepen, alhier in garnizoen, is een aan vang gemaakt inel de praclische oefeningen in den vesting-oorlog. Donderdag avond ten 8 ure zijn door den vijand de loopgraven geopend in de 3e pa ra lelop het fort Kijk in de pot tegen het ra velijn Stoelmat. Onder begunstiging der duisternis zijn de werkers en dekkingslroepen voorwaarts gerukt, en is men onmiddellijk met het graven begonnen. Van uit de vesting (bezet door het de'pdt van liet 3e reg. inf. en een gedeelte der artill.) werd met lichtkogels geworpen uit de Coehoorn- mortier, ten einde de uitwerking dezer projectielen te kunnen gadeslaan. Gisteren morgen is de loop graaf (zijnde de 2e paralel) verder voltooid, en in de eerste dagen zal men overgaan tot hel naderen van den bedekten weg met de dubbele vplle sappe en het bekroonen daarvan. Een en ander leverde tot nu toe een prachtig gezigt op, en eene ontel bare menigte woonde dit fraai militair schouwspel by. Den 15 dezer zal de noordelijke Spaansche spoorwegdie van Madrid over de Pyreneën naar Frankrijk loopt, geopend worden. Het openen van dezen wegwaardoor eene regtstreeksche en onaf gebroken spoorweggetneenscltap tusschen Madrid en Parijs wordt verkregen, beschouwt men te Parijs, zoowel uit een politiek als uit een maatschappelijk oogpunt, als eene gebeurtenis van veel gewigt. Om de moeijelijkhedendie in Spanje aan het reizea en het vervoer te lande verbonden waren was Engeland door zijne menigvuldige en gemak kelijke scheepvaart-verbinding met de Spaansche havens, als liet ware de naaste huur van dat land. Dit zal voortaan niet meer zoo zijn. Door den nieuwen spoorweg zal nu Spanje oniniddelijk met Frankrijk verbonden wezenen hel toenemend maatschappelijk en handelsverkeer zal de betrek kingen tusschen deze twee landen veel naauwer maken dan zij tot dus ver waren. Aan den nu voltooiden noordelijken spoorwegdie wegens het doorbreken door de Pyrenëen groote moeijelijkhe den opleverde, is in de laatste'jaren met alle magt gewerkt. Het aantal der arbeiders werd in liet voorjaar van I8'Ï2 van 4000 tot 13.000 ver meerderd in hel begin van dit jaar tot 15.000 opgevoerd. Behalve dezen wegdie over Yalladolid naar de Fransciie grenzen loopt, bestaan nu in Spanje reeds vijf groote, van de hoofdstad uilloo- pende spoorwegente weten naar BarcelonaVa lenciaAlicante, Sevilië en Cadix. Ia geen land van Europa is in de laatste jaren met zoo veel ijver en op zoo breede schaal aan spoorwegen ge arbeid als in Spanje. Deze werken zijn meest met de hulp van Engelsclie kapitalen en voor een groot deel ook van Engelsclie deskundigen tot stand ge bragt. Hel badsaizoen zegt l' Internationallevert dit jur vele droevige voorvallen up. Geheel Jersey is titans weder in verslagenheid gedompeld door een nieuw cn dieptreffend ongeluk. Eene jeugdige engelsclie weduwe, mevrouw Bouchin was naliet gebruik van ecu zeebad naauwelijks op het strand teruggekeerd en bezig zich te kleeden, of men deelde haar mede dat haar zoontje op het punt stond te verdrinken. Oogetihlikkelijk stortte zich de ongelukkige moeder in zeeom haar kind aau de golven le betwisten. Op het noodgeschrei dat zy iniddolorwyl aanhief, snelden van alle kanten per sonen toe eu het strand leverde een schouwspel van naainelooze verwarring, van schrik en oulzetling op. liet jougske werd gered, maar de moeder verdween in de golveneerst na twee uren werd haar lijk teruggevonden. En zij was liet eenigo slagtolïer niet. Een jonge datne, iniss Ann Grey, die binnen weinige dagen een zeer gewenscht hu welijk sluiten louis mede omgekomen by de pogingen door haar aangewend otn de ongelukkige moeder te helpeti in de redding van het kind. Hot hof the Court of Probate, genaamd be schikte onlangs over eeue erfeuis ter gunste van de bloed vet wanten eens mans, die zijne echtgenoot lol universele erfgenaam had wenschen te makeh; doch zjju doel gemist heeft door de volgende omstandighedenZondag j.l. ploiseÜDg in de kerk ongesteld geworden zijndehad hij te huis tiog deu tyd otn stervcude te schrijven: «al tOljn

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1