NIEUWSBLAD bee CENTRAAL AHERSFOOBTSCHE GO DRAFT, NOOR» OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN M 1178. van Y RIJ DAG, 2 September dS64. Dit Blad verschijnt de» Uingtdugt en Vrijdags. De Abonnementsprijs is /T.5I) in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Centselite regti meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert fO. 10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. H. van (Ateffte ersfoorlsche CourantLangstraat, Wijlt F. N". 43. over de Ou-le VischmarLt, zoo iiicJc bij alle Boekbandelaren en Post-Directearen in het Bijk. Amersfoort, Hareais Am KENNISGEVING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van AVERS- FOURT, Gezien Art. 203 der Wet van 29 Junij 1831 (Staats blad N°. 85} Doen te weten dat de BEGROOTIMG der Plaatselijke Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente voor bet Jaar 1865, door hen aan den Raad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van beden, alle werk dagen van 10 lot 1 ure op de Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen en dat men van voormelde lieg roo ting afschrift kan bekomen tegen betaling der kosten. Amertfoortden 30. Augustus 1864. /I urge meester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT, 1 September 1864. Z. K. II. de Prins van Oranje is eergister mor gen uit de Legerplaats bij Milligen vertrokken en na lloogstdeszelfs vertrek werd.de volgende buiten gewone Dagorder uitgevaardigd: Legerplaats by Milligen. 30 Augustus 1864. Door Z. K. II. den Prins van Oianje, Generaal der Infanterie en Inspecteur der Kavaleric, uiige, noodigd zijnde aan de troepen in de legerplaats vcrecuigd te doen kennen, dat lloogstdczclve rnet de meeste voldoening hunne goede houding bij de groote paradezoomede de orde en rnanocu- vrcer-vaardiglieid bij de uitgevoerde onderstelling in liet vuur beeft gadegeslagen, kwijt ik mij met waar genoegen iati deze vereerendc opdragt. De Grneraal-Majonr Bevelhebber [yet.) IIAPPÉ. Z. K. II. kwam cergister morgen, in open rijtuig gezeten ten 11 ure te Amersfoort aan bet statiou des Centraal-Spoorwegs en vertrok ten l'i ure per gewonen trein naar Utrecht. Erna kleine cicatrice nabij bet oor, gevolg van den tal van het paard by de wedrennen van Zon dag j.l.was nog zigthaar. Men schryft uit 's Gravenbage De tijd nadert waarop dc zitting der Staten- Generaal zal worden gesloten en dc nieuwe zinnig geopend. Daarom is er nu ook weder groote be drijvigheid in de Ministeriele bureaux. Dc Minister van financiën arbeidt aan de memo rie van beantwoording van het verslag op bet wets ontwerp op het personeel. De Minister schijnt die voordragt te willen vastknoopen aan de afschaffing der getnccnte-aceynsenten einde zoodoende de de oppositie legen de wet op het personeel te lire- ken. Die hoop kan welligt in rook vervliegen, want bet platteland wordt door de nieuwe regeling van de personele belasting gedrukt en wordt de oppo sitie, die stelselmatig alles afkeurt, versterkt door de leduu van de plattelands-districten uil Limburg. Noord-Brabant eu elders, dan acht inen de ver- werpiog van de voordragt op de personele belasting zoo goed als zeker. Oe Minister schijnt van eene andere meeuingmaar inen vreest dal hy zictizi! vergissen in zijne berekening. Het verslag van de commissie van rapporteurs over de registratie-wet zal spoedig publiek worden. De ontwerpen voor dc slaatsbegrootiug van 1863 zijn bij den Raad van State aanhanging. «Men is van meening, dat de Tweede Ktiner, nadat zij de begrooling zal hebben onderzochtin afwachting dat de ontwerpen rijp zijn voor open bare behandelinghet regeringsreglement voor West-Indië iu discussie zal nemen." Zalurdag avond is in het huis van verzekering te Arnhem overleden de heer Somerset Lee, die zich cene treurige bekendheid heeft verworven door den moord gepleegd op kapitein van Dongen Francke. Over hel gevaarlijke van lucifers deelt de lieer van Eijk in de Volksvlyt, 1804, N". 15, hot volgende inede: «Reeds vroeger heb ik in dit tijdschrift gewezen op het gevaat- van de zorglooze bewaring en liet gebruik der gewouc lucifers met phosphorus verhouden. «Op het gevaar af van vervelend te zijn, mag ik toch niet nalaten nogmaals daarop terug te komennaar aanleiding van eene latere inededee- ling van Dumns aan den Franscben Seuaat, waar* door bet vet keerde van het toelaten der gewone lucifers in ieders handen nogmaals door nieuwe voorbeelden wordt geslaafd. «Immers alleen te Parijs beeft inen in 1863 43 branden gehad, wier ontstaan onwederlegbaar aan de lucifers was te wijlen, en waarvan 21 waren veroorzaakt door jonge kinderen tusselieu 4 en 6 jaren, die in hunneonnoozcllieid ouvoorzigtig daar mede hadden gespeeld. Te regt worden allerlei maatregelen genomen om ongelukken, zelfs voor e'e'n enkel invidu te voorkomen men controleert de oprigting van ovens, sclioorsteencnenz., maar laat vrijelijk de versprei ding overal in ieders banden toe vau een vijand die de scbromclijkste verwoesting van levens en eigendommen kan en moet veroorzakenterwijl men dien door een minder gevaarlijken vuurmaker koude vervangen." De wedrennen te Ostende zijn dit jaar, in bijzijn van den koning der Delgen en de koninklijke familie, door een vreeselijk voorval gekenmerkt geworden. Een der voortreffelijkste renpaarden, Sletlmc.rc. bereden door den jockey William lloy, had bij de eerste maal de baan rond twee a drie lengten op zijne mededingers vooruit gehouden. Bij den tweeden oinrid keerde lloy zich eenigzins van den zadel om, ten einde tc overzien hoe dc kansen stonden. In dat oogenblikwelligt ten gevolge der beweging van zynen berijder, maakte het paard een zijsprong links en slootte daarbij met dc borst tegen een der palen die bel terrein af bakenen, lloy werd door dien schok uit den zadel geworpen en bleef ongelukkig met een been in den stijgbeugel hangen. Sledmare hernam met nulnombaar vuur ni dit incident, dat in een seconde voorviel, zijne vaart, en sleepte den ongelukkiger) lloy ongeveer 200 ellen voort, iiu en dan woedend achteruit slaande, om zich van de oorzaak zijner lielemme- ring in den loop tc ontdoenen waardoor lloy herhaaldelijk zwaar aan liet hoof I en de borst ge wond werd. Als een elastiekc bal, zegt een oog getuige botste de beklagenswaardige jockey aan den stijgbeugel naast het pijlsnel rennend paard over den grond. Eindelijk brak de nein en nu vloog bet paard over heggen en slagbooinen de nabijgelegen velJcti iu cn rende dwars door tuinen eu bouwgronden we£. De arme lloy, slechts 45 jaren oud en de eenigc kostwinner zyner oude gebrekkige moeder, werd sterven le opgenomen met inceugetraptc borst en een half verbrijzeld hoofd. II ij stond bij hel publiek als stout moedig behendig en volleerd ruiter boog aangeschreven en had oog onlangs, onder de toejuiching van dui zenden den eersten prijs bij de wedrennen te Brugse behaald. Na een vreeselijk lij leu stierf bij 's avonds van den ongelukkige)) dag in bet algemeen ziekenhuis. De bedroevende toestand van het vulkson Ier- wijs in Frankrijk is dezer dagen weder zonneklaar gebleken, en onbewimpeld erkend in de redevoering door generaal Morin, voorzitter van bet Instituut, iu de groo:e jiarlijksclie vergadering op 16 dezer gehouden. Zy had dien toestand lot onderwerp en was er blijkbaar op iugcrigt liet nationaal eerge voel wakker te schudden en op te wekken tol ver betering. Daartoe vooral moest dienen eene verge lijking van Frankrijk bij Pruissenwal het volks onderwijs betreften bij welke vergelijking het tolk dat zich hot beschaafdste der wereld noemt, en welks trots zooverre gaatdal een redenaar zouder uitgelagclien te worden nog dezer dagen durfde zeggeu dat Frankrijk de hersenen van Eu ropa zijn, een zeer treurige en diep beschamende liguur maakt. Generaal Morin zeide o. a.: «Als wij de resellalen van het volksonderwijs iu Duitsch- lan 1 vergelijken met die welke ons alle jaren bij de reorniering in Frankrijk onder bet oog komen, dan worden wij gedwongen tc erkennen, dal bet Fransclie volk zeer verre bij liet Duitsclie achter staat eu hoe traag hel volksonderwijs in Frankrijk vordert." Wij onileenen aan deze zaakrijke en hoogst belangrijke redevoering de volgende statistieke op gaventerwijl de verhouding der rekrutendie slecht lezen en schrijven kunnen in Beijcren S en in Pruissen 3 op de 100 islevert de statistiek iu Frankrijk van 1828 lot 1862 de volgende resul taten. Op 1000 dicustpligtigenjonge lieden van 20 jaren, konden in 182S lezeu noch schrijven 530, in 1832 474, in 1842 401, in 1852 335. in 1862 274. Na do inededeeling van deze getallen, wyst generaal Moriu er uitdrukkelijk op, hoe lang zaam slechts, trots alle omwikkeling en vooruitgang waarop Frankrijk roemt, het cijfer der totaal on wetenden in zoo vele jaren is verminderd. In eene andere tabel stelt de generaal de verschillende departementen naast elkanderen daaruit blijkt dat iu 1862 in het Seine-departeinentea 7.7 pCt. lezen noch schryven konden en in Opper-Savoye 7.6, zoodat de Savoyaardcn nog hoogcr op dezen thermometer van beschaving staan dan de Parij- zenaars I In 49 departementen overtreft de verhou ding van jongelieden die niet koaden lezen of schryven in deu jare 1862 25 pCt., in 10 de partementen 50 pCt.in het departement Alier 61.4 pCt.in Haute Vienne 63 8 pCt. er, in Fini- sterre 68.2 pCt.! 'Tot verontschuldiging waarom Parijs zulk een ondergeschikte, treurige plaats (de 12e) in zijne statistiek inneemt, deelt generaal Morin mede. dat in Frankrijks hoofdstad verschei dene kerspelen zijndie vijfmaal meer kinderen tellen dan de beslaande schoolruimte veroorlooft le plaatseu. Men berekent dan ook dat van de arbeidersbevolking le Parijs, op gemiddeld 397.096. zoo mannen als vrouwen geschat, ongeveer 12 pCt. lezen noch schrijveo kon. In de schouwburg van bet Palais Royal is een stukje opgevoerd, getiteld: Eh! Lambert! dat door liet publiek werd uilgeiloteo. De hoedeumaker le Liinoges bij wien dezer dagen de brand ootstonddie zulk een ijzingwek kende ramp in de stad veroorzaakte, is in hech tenis genomen, onder zware verdenking van moed willige brandstichting. In de hoofdstad van Hannover is thans het congres voor de Duilsche volkshuishoudkunde ver gaderd. Reeds heeft dit congres zich verklaard tegen het openbaar hazardspelonder welken vorm dit ook wezen moge, als in strijd met de zedelijkheid, vermits bet, in slede van bet vertrouwen op eigen kracht te bevordereu bel najagen van winst, zon der arbeid, traagheid en bijgeloof in de hand werkt, spaarzaamheid verhindert eu ligtzinnigheid aan moedigt. liet cougrcs verlangt: dat dusgeoaamde spcelscliuldeu als onwctiig zullen worden verklaard dal al de Duitsche speelbanken zoo spoedig moge lijk zullen gesloten worden, en nimmer verlof zal worden verleend oen deze te herstellen of andere op te rigteudal alle staatsloterijen200 spoedig dit zal kunnen geschieden, zullen worden afgeschaft, en liet verkoopen vau loten al dadelyk zal worden verbodeodat ook de Regeringen geenszios lote rijen aan geldleeuingen zullen mogen verbinden eu dit regt ook aan bijzondere personen en instel lingen ztl worden ontzegd. Op het congres is hel voorstel gedaan, zich ook bepaaldelijk le verklaren tegen de dusgenaamde stedelijke octrooijen (accijn- sen), ah belemmerend voor het verkeer lusschen stad en landvoor den aanvoer vau levensmid delen en strekkende o:n den prijs daarvan oneven redig te verhoogeu. Aan dit voorste! is ook de verklaring gehecht, dat de door dergelijke afschaf fing te vervallen middelen geenszins zullen worden vervangen door eene belasting op do inkomsten, als te ongelyk drukkendeinaar liever door eene algeincene belasting van huurders en gebruikers van de in de geineeule aanwezige vaste goederen. Eeo Eogelsch correspondent, sir A. Bell, stelt het zich in deu Parijsschen Pays tot taakmede le werken tot wegneming der vooroordeelendie zich lusschen de Franschen en de Engelschen heb ben opeengehoopten dus doende bij te dragen lot eene duurzitne eu opregte alliantie der twee NVeslersche Mogendheden. In het eerste opstel, dat hij met dit doel levert, heldert hy een wederzijds bestaande dwaling der twee natiën op. De Eugel- schen," zegt bij, «beschouwen van ouds Frankrijk als hel ouzedelijkste land der wereld. De Franschen daarentegen gelooven dat Engeland de klassieke bodein der dronkenschap is." De heer A. Bell tracht, inet aanhaling van statistieke cijfers, te be wijzen, dal de Engelschen, naauwkcurig beschouwd, zclvcti zoo onzedelijk zijn dat zij gcenzins het regt hebben aan eenig ander volk gebrek aan zedelijk heid te verwijten. Het tweede gebrek wordt, als eene van ouds der steeds overgeërfde ondeugd der rijkentoegegevenmaar de heer Bell toout aan dat de dronkenschap in deu laalsten lijd aanmer kelijk is verminderd, zoowel door de verlaging der theebelastiug, als door betere opvoeding en bet toegenomen verbruik van Fransche wijnen. Dc heeren zegt Bellstaan thans tegelijk inet de datnes van tafel op." Hiermede is echter nog niet bewezen dat uiet de dames thans Teel langer dan vroeger aan den disch bljjven. De reizigers, die op het spoorwegstation van Clecrington deu trein afwachtten welke heg moest verder brengen, zijn Vrydag-avond aan een groot ongeluk oolsnapt door de waakzaamheid cn den ijver van den man die in last heeft aan de treinen hunne rigting op de baan tc geven. Dertig ledige rijtuigen werden door twee locomotieven over een

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1