AHERSFOORTSGHE COBRAlf NIEUWSBLAD dee CENTRAAM% NOORD OOSTELIJKE SPOOR WEGGE WESTEN, M 4181. W' van DINGS DIG, 03 September *864. Dit Blad verschijnt des üingtdag,en Vrijdag*. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Vai. Adverlentiën1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advertentie., per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - Afzonderlijke nummer, ƒ0.10. - Brieven franc. - Bestellingen bij den Uitgever A. H. van CleefF, te AinersloortBuren» Amer.foortsche Courant, Langstraat. Wijk P, N°. 43. over de On le Vi.ehm.rkt, too mede bij alle Boekhandelaren en Post-Oirectearen in het Rijk. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER vts AMERSFOORT doet te weten dat op eiken Maandag Woensdag en Donderdag der loopende maand telkens van 12 tot 4 ure des na middags door de Schutterij deter gemeente naar de schijr zal worden geschoten op lu-t terrein genaamd de Vlasakker* nabij de Piramide, gelegen regts van den straatweg tusscben Amersfoort en Utrecht en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig tal tijn. Abebsfoobt den 10. September 1864. De llurgemeestrr voornoemd A. G..WIJEUS. I)e BURGEMEESTER t* WETHOUDERS vis A VERS FOOR T Gelet op Art. 56 van liet Algemeen Pulicie-Reglement voor dete Gemeente Doen te weten dat alle Gebruikers of Beheerders van GEHOUWEN en ERVEN. of\ wam.-er drie niet gebruikt worden de Eigenaars daarvan verpligt tijn de Straat vóór achter en ter tijde van die GEBOUWEN of ERVEN uittewieden of te do»n uitwieden. toodat die op Dingsdag den '20. September aanstaande, des namiddags trn 2 ure behoorlijk getuiverd is, op straffe hij voortegd Reglement bepaald. AatBsrooBT den 12 September 1861. Burgemeester en Wethouder* voornoemd De Burarmeetler De Seerrtari* A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT, 12 September 1864. Vrijdag avoud j.l. was de Synagoge te Amersfoort voor hel eerst met gas verlicht, hetwelk bijzonder voldeed. De massief koperen gasornainenten beslaan uit eene nette 9 lichts gaskroon eene kolossale siiiljjke 18 lichtsgaskroon zestien 2 lichlshrakelte.i en 6 gaspilaslershijeen: vij/ en zestig gaslichten. Al deze gasornamenten mmiten uit zoowel door fraaije bewerking, als soliditeit, en zy handhaven glansrijk den in dat vak gevesiiizden roem der lieeren leverauciers R. S. Stokvis <f- Zonen te Rot terdam. Nog worden eenige ornamenten verwacht, zoodat als deze aangekomen en andere voorgenomen ver- fraaijingen en verbeteringen zullen geschied zijn hel kerkgebouw ruimschoots aan de eisschen van den tijdgeest zal beantwoorden. Met genoegen kunnen wy mededeelendat de heer F. J. Sc-hweinsberg tol kapelmeester van het Muzijkcorps der dd. Schutterij te Amersfoort is benoemd, en vernemen wij tevens dat hij ruim schoots met muzijkale bekwaamheden is toegerust. Gister avond tusscben 11 en 11J ure kwam eene zware hagelbui uit het westen naar hier over. met het gevolg, dal de te Amersfoort eu omstreken te velde slaande tabak zynde bestgoedgrooteudeels is verhageld. liet gewas der andere tabaksoorten was reeds binnengehaald. Zaturdag avond j.l.ten ruim 9 ureis alhier brand ontstaan aan eene schuur toebehoorendc aan den stalhouder Andries van Nimwegenstaande aan het stads-plantsoentusscben de Ulrechtsche- en SI ijk poorten. Men schrijft de oorzaak toe aan vuur dat zich onder of bij den asch bevond op eene mestvaalt aan dc schuur grenzende. Door de werking der twee middelbare spuiten was men den brand spoedig meester, hoewel bet voorhanden brandhout en de takkebossen de aanwezigheid van eene der spuiten tot 's nachts 2 ure vereischte. Het pand is verzekerd doch zeer laagbij de Onderl. Brandw. Maatschappij der hecren de Jong C". te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arrondissements-regtbank te Hooro, Mr. G. van Itossem, advocaat te Amersfoort. Het provinciaal Kerkbestuur van Utrecht heeft den WelEerw. lieer J. G. Dom Seiffen, wegens ligchaamsongesteldheid het eervol emeritaat ver leend integaan den i November 1804. Gedurende de inaand Augustus jl. was de opbrengst van hel over den Nederl. Centraal-Spoor- weg vervoerde: aan reizigers 23984.43. bagage 661,25, bestelgoedereo 1,783.25; koopmansgoede ren 1,127,80, vee. paarden en rijtuigen 1,581,89, diverse ƒ382,35, totaal ƒ29,521,02. Ken der aandeelhouders in de algemeene brand waarborg-maatschappij Ultrajeclum te Zeist werd voor de regtbank te Botterdam gedagvaard wegens de niet voldoening der namens die Maatschappij laatst uitgeschrevene 50 pCt. storting over het be drag van 50 aandedenwaarvoor deze primitief bal deelgenomen. Deze aandeelhouder, van ge- voeleu dat die storting een gevolg was der vroe gere slechte directie en administratie en dienten gevolge willende ageren tegen commissarissen op grond van verschillende bepalingen der oorspron kelijke acte. verzocht de regtbank om, overeen komstig art. 68 van hel Wetboek van burgerlijke reglsvorderingcommissarissen in vrijwaring le inogen roepen. I)e regtbank wees dat verzoek af. Woensdag werd voor het hof in Zuid-Holland dit incident in hooger beroep bepleit. De advocaat Mr. Kappeyne van de Coppelio is voor den aan deelhouder, en de advocaat Mr. Hovjrvan Am sterdam voor de maatschappij L'llrajectum opge treden. De sluiting van het tegenwoordig zittingjaar van de beide Kamers der Staten-Generaal is be paald op Zaturdag den 17 dezer. Zooals men weet heeft de opening van het nieuwe zittingjaar 1864 -65 plaats op Maandag den 19 dezer. liet heeft Z. M. den Koning behaagd aan Christoffcl Veldink gratie te verlecnen van de straffe des doods, waartoe hij bij arrest van het provin ciaal geregtshof in Gelderland va» den fl Mei l.l. ter zake van brandstichting en diefstal was veroor deeld en die straf le verwisselen in tuchthuisstraf voor den tijd Tan twintig jaren. Men rrHdl uit Zwolle vao 8 September: Gisteren heeft de heer J. G. van Rijn appèl doen aanteekenen legen het vonnis, op 25 Aug. l.l. door de arrondisscments regtbank alhier tegen hem ge wezen waarhij hij veroordeeld is tot 45 dagen eenzame opsluiting en f5U boete, wegens poging tot omkooping van den gevangenbewaarder Lengton. De veroordeelde houdt zich thans met Mevr. Pruimers te St. Gallen in Zwitserland op, waar zich ook het minderjarig kind van Mevr. Pruimers bevind. De justitie aldaar moet de afgifte van het kind aan de moeder geweigerd hebben. Door deo kantonregter te Zwolle isin een gehouden fami lieraad de heer N. Pruimers alhier tot voogd eo de heer C. W. baron van Dedem mede alhier tot toezienden voogd beooemd over de minderjarige Margarelha üaniella Pruimers. Voor het provinciaal geregtshof in Gelderland werd in de vorige week in hooger beroep behan deld de zaak van Geertruida van Dam, beklaagd van door onvoorzigligheid en verzuim van de ge bruikelijke en noodzakelijke voorzorgen, den dood van haar pas geboren kind te hebben veroorzaakt. De arrond.-reglb. te Nijmegen, voor welke de be klaagde in eersten aanleg le regt stondsprak haar van dat misdrijf vrij, en wel op grond dat, aangezien het visum repertum der deskuudigen welke de lijkschouwing hebben ver rigt, geen schrif telijk bewijs zoude opleveren, alzoo bun aan hel slot van dat rapnort uitgebragl gevoelen, even als hunne onder eede afgelegde verklaring, slechts particuliere gissingen en meeniogen bevat, terwijl niemand het kind, waarvan de beklaagde bevallen wasna de geboorte heeft zien levenhet wettig bewijs ontbrak dat het kind werkelijk had ge leefd; legen welke uitspraak hel openbaar mi nisterie zich «n hooger beroep had voorzien De beklaagde werd bijgestaan door Mr. NV. Francken, advocaat te Nijmegen. De proc.-gen.zich niet vereenigende met het gevoelen van den regter a quo, als in strijd met de jurisprudentie van den Hooien Raad (zie o. a. arresten van 22 Oct. 1862, Wcekbl. v. h. R. n°. 2424, en 17 Maart 1863, ibid, n®. 2467 beide io zake L. J. Brouwers)eisclite Ie schuldigverklaring der beklaagde en hire veroor- deeling tot gevangenisstraf van een jaar en eene geldboete van 25terwijl de verdediger der be klaagde, ofschoon op andere grondeu dan de regt bank tot bevestigiug der gevallen vrijspraik con cludeerde. Het bof bepaalde de uitspraak iu deze zaak op morgen 13 September. Vrijdag j.l. werd door het Prov. Geregtshof van Drenthe uitspraak gedaan iu de zaak van Jan Arend Buisant des Amorieoud 46 j.irenin het huis van arrest te Assen gedetineerd, beschuldigd van het uitgeven van valsche munt. Het hof heeft zijue schuld als bewezen aange nomen en hem veroordeeld tot 10 jaren tuchthuis straf en 50 boete. Vroeger werd deze persoon door den krijgsraad by het leger te velde lot twee jareo kruiwagenstraf veroordeeld eu vervallen verklaard van den mili tairen stand. Daarna door het hof van Overijssel tot 10 jaren tuchthuisstraf, geeseling en brandmerk; hij tnagt echter gratie van de schavotstraf erlangen. Vervol gens bij onierscheidenc arresten tweemaal tol éen jaar tuchthuisstraf veroordeeld door hetzelfde hof. Ilij zal thans naar Almelo moetea worden over- gebraglten einde met zijne dochter, thaos daar gedetineerd, eene nieuwe instructie te ondergaan, wegens het maken van valsche muntbepaaldelijk Pruissische daalders. Men meldt uit Franeker van den 7 dezer: «Met genoegen vernemen wij. dat de gecommit teerden van de onder';nge brandassuranlie-societeit over de voormalige kantons Franeker, Dronrjjp en Bolsward gevestigd te Acblum geen zwarigheid hebben gemaakt urn de verzekerden ia de oader- neming de Adelaar ia hunne assurantie over te neincn. onder voorwaarde, dat zij verklaren nooit ofte nimmer eenige schadevergoedinggedurende den tijd dat zij nog deelhebbers in de Adelaar moeten blijven, zullen aannemen, en dus alle be trekking met die onderneming hebben afgebroken, behalve de verpligte betaling van nog eeatwee of hoogstens vijf jaren contributie." Dij den verkoop van de uitgebreide en vrucht bare boerderij van den heer II. le Midlum hebben ziel) alleen landbouwers laten zien. Het schijnt, dat de geldbezitters uit den aanzienlijken stand geen voordeel meer zien in den aankoop van Ianderyen, trouwens als geldbelegging geen groot voordeel meer afwerpende daar landerijen thans, ingekocht naar den tegenwoordigen hoogen prijs, geen 4 pCt. meer kunnen opbrengen. Bij landbouwers is daarentegen de vraag naar land in gelijke mate toegenomen. In 1833 b. v. is in Darradeel bij gesloten briefjes eene boerderij publiek verhuurd. Niemand in de gemeente had genegenheid noch kapitaal genoeg om die boerderij le hurener was toen 5000 ncodig om zich in die positie te kunnen handhaven. Er kwam ée'n huurder uit eene naburige gemeente, die /7 per pondemaat bood en huurder werd. Thans doet er zich bij elke verhuring niet alleen een genoegzaam maar zelfs een buitensporig groot getal concurren ten op, en voor het drijven eener zaak als de be doelde boerderij is thans 10 a 12,000 noodig; en. wal vreemd schijnt, thans zijn de liefhebbers blijkbaar vermogend genoeg om op zoodanig be zwarende voorwaarden eene plaats te huren. Een bewjjs, dat de vooruitgang onder den boe- rens'and gelijken tred heeft gehouden met het stijgen der prijzen van de landerijen. De aanvoer van garnalen is in de aan de Zuiderzee gelegen plaatsen dit jaar zóó verbazend groot, dat ze bijna voor niet worden van de hand gedaan. Alleen le Zwartsluis waren in een paar dagen 22 schuiten vol aangekomen. Ook in pruimen is de opbrengst dit jaar onge hoord menigvuldig. In den omtrek van Zwolle o. a. werpt men ze voor de varkeosalthans bij som mige landlieden, die cr geen weg mede weten. In de Siècle heeft Alphouse Karr eene polemiek geoper.i over de afschaffing van de doodstraf. De bekends auteur der Wespen is legen de afschaffing men herinuerf zich zijne geestige woordenover die groole vraag van den dag, waarmede hij ook nu zijn artikel eindigt: Best, laten wij de dood straf afschaffenmaar laat dan de heeren moor denaars er mede beginnen. Te Badeu-Baden heeft dezer dagen een groot cabaal in de koerzaal plaats gehad. Een der crou piers haalde het geld vaa een speler tot zich, waarop hij geen regt had. De spelereen baron von**T en ook de andere medespelers bragten hem dit onder het oog. De croupier schoof het geld terug met eene opmerkingdie niet vleyend was voor den speler. Deze antwoorddeen er had eene woordenwisseling plaats, die, gelijk meestal in zulke gevallen zeer hoog liep. Üe bank riep de tusschenkomst der policie in en deze bragt den speler uit de zaal naar hel policie-bureau. Daar echter had eene opheldering plaats en de speler kwam terug. Maar nu eischte het publiek in alle talen der wereld dat de croupier verwijderd zou wordeu; anderen riepen dat bel spel zou worden voortgezet; men sloeg en stampte en in de aan grenzende zalen geraakte meu in den waan dat men handgemeen was geworden. Dezen vlugtten genen stormden de zaal binnen. De policie en de gewapende inagt verschenen daarop plotseling met blanke wapenen in bet gebouw, liet duurde eea uur voor de rust hersteld was en dit bad niet plaats dan nadat hel personeel der bank uit de zaal was gezet. Men kan ziel) een voorstelling maken welk een schandaal er plaats had als men ia aanmer king neemt dat het publiek, zoo al niet inwerke-

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1