A8EBSF00BTSGHE C 0 D B A H T„s NIEUWSBLAD dee CENTRAAfean NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN M 1185. YDUUIk.lun rn li.rr «nAAnurr^nrrrTrv T.-ui DIHGSDAG, 27 September JS64. i VTA C.l Dit Blad verschijnt des Uingsdagt cn Vrijdags. üc Abonnementsprijs is ƒ1.50 i legale Adtcrlenliën per regel 15 Cents, behalve bet Zegelregt. - Afzonderlijke AmersfoortBureau, Amerifoortsche Courant, Langstraat, Wijk F. N°. 13, 0ver Da GEDEPUTEERDE STATEN 1.1 ue PROVINCIE UTRECHT. Gelet op artikel 100 der provinciale wet. Brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor I8G5 bij Koninklijk besluit van den 5 September 18G4 No. 15 goedgekeurd, tegen betaling van 4a cent per exemplaar ter provinciale griflie algemeen verkrijgbaar is gesteld. Utrechtden 24 September 18(54. He Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. n de 3 maanden. Van Advcrlcntiën1 tot G regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; itmmers /"0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever .4. II. van Cleeff, te de Oude Viscli narkl, zoa mede bij alle Boekhandelaren cn Post-Directearen in bet Rijk. AMERSFOORT, 26 September 1864. Sladgenootenmen ontneemt ons den beurspost- trein. Dal is: de Centraallrein van 12 ure 's middags wordt met 1#. October ingetrokken en in zijue plaats {'rnil't een ,re'n ,en ru'm ''a'/ ''r,e Per deu beursposttrein geschiedt de geschikste post- en reisverbiuding per etmaalvooral met Noord- en Zuid-Holland en bet Buitenland. Hel behoud van dien trein, ten vlugste corres ponderende uil Zwolle en Amersfoort enz. op de Hijnspoor-beurstreincn naar Amsterdam en Rotter dam is niet alleen nuttig en noodig voor Amersfoort, maar noodzakelijk ten opzigtc van de belangen der Noordelijke provinciën en nagenoeg met het oog op bet algemeen belang. Echter, voornamelijk Amersfoort moet zich die geprojecteerde mishandeling van ziju belang en gerief niet laten welgevallen. Amersfoort moet meer doen moet die mishan deling afweren. Immers, vroeger waren er acht reis- (en deels post-) gelegenheden per etmaal met de diligences lusschen Amersfoort en Utrecht. De spoorweg, die ons Amersfoorters meer dan honderd duizend guldens kostontsprootde dili gences zijn vernietigd;en onze reisgelegcnheden zijn verminderd tol drie! (Zouden wij het Trojaansche paard binnengehaald hebben En nu wil men de geschikslc dezer drie wurgen! Ainerfoorlers! zult gij dat dulden? Kamers (meervoudig) van Koophandel cn Fabrie ken zult cij dat lijdelijk loczien De spoorwegadministratie mag zonder ministe- riëele goedkeuring geene veranderde dienstregeling in werking brengen. Wendt u tot de Ministers Thorbecke en Betz. Zij zullennaar wij hopenden beurspostlrein weder doen vaststellen. Maar draalt niet. (Terwijl de Senaat redeneerde, trokken de Galliërs binnen Rome.) Schrijft en spreekt met klem. Wie eene goede zaak voorstaat, moet durven schrijven cn spreken. Helpt schrijven niet, welnu! dat dan des noods cene monster-deputatie van 100, ja 200 man zich daarvoor naar den Haag tot de Ministers begeve. en spreke liet costuum der deputatie zjjde garribaldi- hocd de korte jas of rok (tegenhanger van der. kuileudekker) de golmbroek en de verlakte laarsjes. Vooral de garribaldi-hoed is thans van belee- kenis als zinnebeelddat zijn dragers vrije mannen zijn. Weigeren de Ministers U, wat gij in billijkheid vraagtlegt dan ook bij hen een afscheidsbezoek af. Maar, dan zij uw costuuinde driekante hoed, de pruik met drie krullagen, de langslifpige rok of de kuitendekker, de broek met breede kleppen en de lage schoenen met zilveren gespen. De beteekenis van dat costuuin is, in dezen tijd van vooruitgang dat gij alzóó teruggaal Maakt hen dan aldus uw afscheidscoinpliment. In den namiddag van Zaturdag j.l. had alhier in de St. Joriskcrk het orgelconcert van Mej. A. Bom- lioldtkerkelijke zangeres uit Copenhagen plaats. Wasnaar hetgeen men uit een aantal bladen om trent haren zang had vernomen alhier de algemccne verwachting nopens hare talenten hoog gespannen de uitslag heeft die verwachting ruimschoots over troffen. Haar zang kenmerkte zich door ongewone kracht, volheid cn buigzaamheid welke zich ook volkomen in het kerkgebouw konden ontwikkelen. UtrechtAmersfoortHarderwijk Zwolle Kam pen Mcppcl Assen Groningen onz. Wat velen, hij al hare begaafdheden cn hare schoone stemmiddclcu vooral onwederstaanbaar boeide was de welligt onovertrefbare volmaaktheid van het portamento di vore, hetwelk inzonderheid cene poë tische, bijna lomantischc uitdrukking aau haren zang gaf. Kortom, in elke stad, waar Mej. Born- holdt concerten geeft, kunnen de ingezetenen het als een voorregl beschouwen hare talenten te mogen waarderen. Het talrijk opgekomen publick bragt dan ook ruimschoots zijne hulde aan de begaafde en lief tallige kerkelijke zangeres. liet instrumentale gedeelte van het concert werd, geheel belangloos, door onzen bekwamen organist den heer G. van Kijken ten gehoore g:bragt. Vrijdag e. k. geeft Mej. Bornholdt een dergelijk concert te Utrecht. In de uieuwe dienstregeling der Ned. Centr.- Spoorw.-Maatschappijin te gaan 1 October 1804 en loopende tot 1 Mei 1865, komt voor het vertrek uit Amersfoort naar Utrecht 's morgens 9 ure 5 minuten 's namiddags 2 35 's avonds 6 33 vertrek uit Utrecht naar Amersfoort 's morgens S ure 50 minuten 's namiddags 1 55 's avonds 8 5 Het Staatsblad N°. 94 bevat een Koninklijk besluit, waai bij de port vau brieven tusschen Groot- Brittannië en Nederland, bel gewigt van 15 wipjes niet te boven gaande, bepaald wordt op vijftien cents, mits gefrankeerd zijnde. Owgefrankeerd zijnde, kosten zij 30 cents. Z. M. de Koning heeft ten gehoore ontvangen den heer Mr. J. A. Philipse, Voorzitter, en de heeren van Ileeckeren van Wassenaervan Nispen van Panuerdeu Nobel. Eysinga, Fransen van de Putte en Joost van Vollenhoven, Leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaaluitmakende de commissiedoor die vergadering belast met het aanbieden aan Z. M. van het vastgestelde adres ter beantwoording van de Troonrede. De Commissie werd met bet gewone ceremonieel van het gebouw der Eerste Kamer naar het Paleis 'des Konings heên- en terug geleid. Z. M. heeft op het hem aan geboden adres het volgende geantwoord: Mijne llcercnIk verzoek U aan de Kamer uit Mijnen naam dank te zeggen voor haar adres van autwoord. Het geeft Mij de overtuiging, dat ik bij de Ka mer medewerking zal blijven vinden voor alles wat het heil des vaderlands kan bevorderen." Uit Oosl-Iudië wordt gemeld In Cooch Behar bestaat eene levendige markt voor den verkoop van mannen, vrouwen enkinde- ren mannen verkoopen daar hunne vrouwen als gewone koopwaar en vrouwen verkoopen de kinde ren vóór dat zij zelfs zijn geborende bladen, waarin al de bijzonderheden van dien schandelijken staat van zaken voorkomenzijn aan hel gouver nement gezonden. p. M. II. Cohen, tandmeester aan het Insti tuut voor doofstommen te Groningen schrijft in de Amsterdamse/ie Courant: liet is van algeineene bekendheid dat men sedert lang heeft gezocht naar een middel orn de niet minder bekende kies- of tandpijn te genezen of ook maar te stillen, zonder de tanden of kiezen zelveu weg te nemenmaar ook even algemeen bekend is hel, dat het der kunst nog niet heeft mogen gelukken een radicaal middel te vinden. Gedurende de vele jaren mijner praktijk heb ik zelf mij daartoe van verschillende middelen bediend, cn onder deze is in ij steeds als 't meest doeltreffend voorgekomen liet onderstaande, dat ik daarom met volkomene gerustheid durf aan bevelen, en bij dezen in het belang der lijders breng ter algeineene kennis. Men make den hollen pijnlijken tand of kies schoon met een tandenschuijer en doe dan 4 of 5 maal met een penseel een weinig van dat vocht in den aangedanen tand en nadat de piju heeft opgehoudenlate men de holle kies vullen met gulta pcrcha, maar vooral niet met ootid of andere metalendaar deze in de meeste "evallen do.ir hunne hardheid nadeelig werken. R., acet. inorphini gr. 1 solve iu aeth. nitr. alcoli. '/i ^r- adde. collodium dr. Men ontvangt alwio dal recept gratisbehalve de middelen bij den Apothecar. Z. M. heeft benoemd tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gedurende hare tegenwoordige zitting, Mr. G. C. J. van Reenen lid dier Kamer. Voor het prov. geregtshof van Noord-Brabant werd Donderdag jl. behandeld de reeds meermalen in deze Courant besproken zaak van den kinder moord uit Tilburg. Onder de negen getuigen behoorde ook de tante van de beklaagde, die thans nog in hechtenis is. voor hare verklaring, dat niet de beschuldigde moedermaar zij de moordenares van het kind was. Ook ter dezer tcregtzilting hield zij deze ver klaring vol, zoowel als de moeder van het kind hare eigene schuldbekentenis. Na het getuigenverhoor eischte het O. BI. schuldigverklaring van de moeder en eene tuchthuisstraf van 20 jaren, omdat bet de handeling van tante en moeder beschouwde als eene gemaakte afspraak, ten einde daardoor op vrije voelen te komen. De verdediger der beklaagde wederlegde het be weren van T O. 5!., betoogende, dat alleen het ge weien van de tante haar tot schuldbekentenis bragt en "oucludecrdc mitsdien tol vrijspraak der be klaagde. Aanstaanden Donderdag uitspraak. Men meldt uit Hoagenveenvan 20 September Heden hield deAfdeeling: Omstreken van Mep- pel" van het Ned. Zendelinggenootschaphier hare najaarsvergadering. Als spreker trad Us. Hofstede de Groot op. die naar aanleiding van de zinspreuk des GenootschapsVrede door het bloed des kruisscs" sprak over het doel, de middelen, de bezwaren en uitkomslen van de Evangelieprediking onder de Heidenenen in T bijzonder van dat ge nootschap. Daarna werd in eene bijzondere zamenkomst van leden en belangstellenden verslag uitgebragt om trent hel gebeurde iu de jaarvergadering. Uit gaf aanleiding lot een duobei voorstel: 1#. dat deaf- deeling zich hij het hoofdbestuur zou bezwaren over het brengen van voorstellen in de jaarverga dering waarvan de afdeelingen niet in kennis waren gesteld en welker behandeling scheuring ten gevolge hadden gehaden 2°. dat de afdeeling er hare blijdschap over zou betuigen, dat door de stemming der jaarvergadering het genootschap zijn Evaogelie- schen grondslag had behouden eu geene rigting uitgesloten. De behandeling var beide voorstellen werd tol de voorjaarsvergadering uitgesteld. De pogiugen der uitgetreden bestuurders van de orthodoxe partijotnnu zij hunne kerkelijke te genstanders niet uil het genootschap hebben !:unnen drijvendoor veel gedruisch aan hun bedanken te parenhet genootschap zyn crediet te ontnemen en veel afbreuk te doen deze kwaadwilligheid heeft in deze afdeeling reeds vermeerdering van leden ten gevolge gehad. Men meldt uit Noordwoldevan 21 September: Heden nacht werd alhier een dief heel aardig op de daad betrapt. De landbouwer R. v, d. II. had reeds meer dan eens gemerkt, dal hem koren van het land werd ontvreemd, docli ondanks alle aan gewende pogingen kon men den dief niet vatten, lieden nacht had de gemeente-veldwachter met een paar manschappen bij een boekweitakker vaa R. d. II. post gevat. En ziettegen drie uur kwain T. M.wiens boekweitakker naast dien van R. v. d. II. lag cn droeg heel bedaard de boekweitgarven van den akker zijns buurmans op den zijnen over. Men kan begrijpen hoe outsteld de arbeidzame man werdtoen de oppassers uit hun schuilhoek te voorschijn traden en hein in arrest namen. Men is verwonderd en verontwaardigd te gelijk over do handelwijze van T. M.oindat de inan niet onbemiddeld is en de dieverij dus niet uit biltere armoedemaar uit loutere hebzucht geschiedde. Maakte tnen voor een paar dagen melding uit Utrechtdat zich aldaar voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan eene der stadsarmenscholen een groot aantal sollicitanten hadden aangegeven, zooJat het scheen alsof de vroegere toestand van 't lager onderwijs was teruggekeerd wij zieo ons in de gelegenheid gesteld te kunnen inededeelen, dat z'.ch voor ieder der vacante scholen te Veen- dam cn Wildervank 60 sollicitanten hebben aange meld, zoodat ook iu 't uoordeudes Rjjks, waarde meeste liefhebbers woneu geen gebrek aan onder- wijzcud personeel is.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1