AHERSFOORTSGHE C 0 D R A I T, NIEUWSBLAD der CENTRAAL-^ NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN 1190. vftii VRIJDAG, d4 October dS64. Dit Blad verschijnt des Uingsilagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.30 in de 3 maanden. Van Advertenticn, 1 tot 6 regels GO Cents, elke regel meerder 10 CenU; legal* Advertenticn per regel 15 Cents, behalve liet Zcgclregt. - Afzonderlijke winners ƒ0.10. Brieven franc Bestellingen bij den Uitgever A. van Cleeff, te Aniersloort, ISurean A mersfuortiche Courant. Langstraat, Wijk F, 43. over de Ou Ie Visclimirkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Dircctcaren in het Rijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER es WETHOUDERS VA* AMERSFOORT, Gezien art. 11 van het Koninklijk besluit d.d. 0 Novem ber 1851 (Staatsblad No. 142)gewijzigd bij Zr. Ms. Besluit van den II Augustus 1859 (Stantsblad No. 80); Doen te weten, dat de Vergadering van Kiesgcregligdeii tot de benoeming van drie leden voor de Kftincr ran Koophandel en Fabrieken alhier oin de plaat sen aan te tullen van de heeren B. E. HERSCHEL, J. F. LAGER WEI Jen E. E. VISSER, die met heleinde dezes jaars aan dn beurt van aftreding zijn, ten Raad- huize zal gehouden worden op Donderdag den 10 November aanstaande, des voormiddags ten 10 ure; en dal de lijst der Kicsgoregtigdenop den 3 dezer opgemaaktalle werkdagen van 10 tot 1 ure, op de plaatselijke Secretarie ter inzage zal liggen wordende eenieder die meent tegen voormelde lijst bezwaren te hebben uilgenoodigd die binnen acht dagen, te rekenen van den dag der aankon diging bij bet Gemeentebestuur in te leveren. Amersfoortden 5 October 1861. IIurgrrnvester en Wethouders voornoemd De U urge meester De Secretaris, A. G. WIJEIIS. \V. L. SCHEL rus. AMERSFOORT. 13 October 1804. Z. M. de Koning beeft den Heer Mr. L. Baron van llardenbroek van Lorkhorstop zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het derde schooldistrict der provincie Utrechten in diens plaats benoemd den Heer Dr. IV. Koster(c Utrecht. Even als in vroegere jaren zal het tooneel- gezelschap der Heeren Doas <f- Judels in Amicilia alhier gedurende de tweede kertnisweek twee voor stellingen gevenen vernemen wij dal de eerste voorstelling zat bestaau uit twee uitmuntende stuk ken, waarin mevrouw Sablairolles en de heeren Judels en Morin de hoofdrollen zullen vervullen. De twee reeds vroeger besproken vocale en instrumentale concerten van het gerenommeerd mu ziekgezelschap des Heeren Hubert Sauvlet zullen stellig in de 2e kertnisweek in Amicitia alhier plaats hebbenen waarvan do lijst van intcekening nog slechts eenigc dagen hij den lieer Bothof blijft opengesteld. Het zal ongetwijfeld de ingezetenen van Amersfoort en environs hoogst aangenaam zijn, zich daardoor een muziekaal genoegen le verschalFen, hetwelk vijf a zes weken achtereen de énorme massa hoorders boeide, in de zalen van Diligentia te Amsterdam toegestroomd. Gedurende de kermis zal zich hier bevinden het groot lerscli Pauidcnspel van den heer IV. Scliouteuhetwelk op een aantal kermissen den ineeslcn bijval mogl inoogsten en waarbij zich een uitmuntend knnstpaardrijder. de heer Konbevindt. Bij liet naderen van het wintersaizoen en de meerdere neiging van velen otn zich met aangename lectuur bezig le houdenzullen velen met ons de welgeslaagde pogingen van den heer S. van Gelder Hz. toejuichendie zijne leesbibliotheek dezer dagen met een aantal der nieuwste en boeijendste Hol- landsche en Fransche werken heeft verrijkt, waarvan de nieuwe Catalogus verkrijgbaar is en men zich dus mag voorstellen, dat zeer velelectuurminnaars in deze stad en omstreken gretig van deze gele genheid zullen gebruik maken hunne keus in zijne leesbibliotheek te doen. Over de regeling tusschen de Rijn- en de Nedcrk Centraal Spoorweg-Maatschappijen omtrent het station aangegaan, wordt medegedeeld: De Bjjn-Spoorw.-Maatschappü zal ten haren koste het stations-terrein verbreeden de bestaande sporen vermeerderen en op zoodanige wijze met den Cen- traal-Spoorweg verbindendat alle die sporen voor de treiuen van den Centraal-Spoorweg bereikbaar zijn, de brug over den Leidschen Rjjn verbreeden, het bestaand perron verlengen cn ten dccle ver breeden en een hoog perron aanleggen tusschen het derde en vierde spoor. Zij zal die vverken zoo spoedig aanvangen en voortzetten als de geregelde uitoefening der dienst zal toelaten. Do Rijuspoorweg-Maalsch. zal op het aldus' in te riglen station de treinen van de Centraal-Spoorw.- Maalsch.loopende tusschen Utrecht en Zwolle, laten in- en uitrijden en voorts verrigteu cn be zorgen de stationsdienst aldaar voor de Centr.- Spoorw.-Maat. voor zoover die dienst bestaat in: het ontvangen en doen vertrokken der treinenhet rangeren der zich op liet station bevindende rjjlni- gen en wageushet uitgeven van plaalsbriefjes het controleren der plaatsbriefjes bij aankomst het in ontvang nemen, wegen, waarderen en registreren van bagaadje, bestel- en koopmansgoe deren paarden en andere voorwerpen van vervoer en het laden en lossen daarvan. Ter vergoeding van liet gebruik van liet station en het verrigten der verschillende diensten iseene uitkeering vastgesteld van 4 of 2 cent per reiziger en van cene geringe soin voor goederen. Als mini mum van opbrengst is hopiald 10,000 'sjaars in de 3 eerste jaren, ƒ12,000 in de volgende, bij hooger bedragwordt de uitkeering perccnls ge- wijze verminderd." De opbrengst van September op den Centraal- Spoorweg is lot lieden nog niet gepubliceerd. Professor Fruin is inel 329 van de 440 stemmen lot lid van den gemeenteraad te Utrecht gekozen. Op den Heer J. M.Son, tandmeester aldaar, waren 89 stemmen uitgehragt, in weerwd tan zijn be hoorlijk gepubliceerd verzoek om als lid van dien Baad niet in aanmerking te komen. De vermindering van de besmctelijkc long ziekte onder het rundvee in de provincie Friesland is vooral in de vorige maand zeer in het oogvallend geweest. In die maand is geen enkel rund aan de longziekte gestorven (een in 14 jaren niet waar genomen verschijnsel) en zijn slechts 6 te dier zake afgemaakt. Meer cn meer wordt inen al/,oo versterkt in de hoop, dat deze zoo gevreesde longziekte, die vooral in de jaren 1836 en 1857 zoo verder felijk was voor den Frieschen veestapelspoedig geheel zal verdwijnen. 'l Getal predikants-zonen die voor 't beroep hunner vaderen worden opgeleid zoo zegt de Minister voor de Ilerv. Eercdieust wordt gaan deweg kleiner. Men berigt, dat onlangs le Schoonhovenbij gelegenheid der beroeping van een nieuwen predikant hij de Hervormde geineenleonder de kerkeraads- leden ecne belangrijke verdeeldheid is ontstaan. Een deel van genoemd ccllegie was voor de beroeping van een predikant van liberale denk beelden, cen ander deel, met name dat beslaande uit diakenen, verlangde cen'meer ortliod nen lecraar. He stand der partijen was vijf tegen vier. De min derheid aan de zijde der diakenen zijnde, heeft dat deel des kerkeraads nog vóór het uitbrengen der beroeping zijn ontslag ingediend. De bekende dichter-barbier Jasmin isovcrleden. Zijne dichtwerken in Gasconjisch patois hebben hem een twintigtal jaren geleden vrij wat reputatie be zorgd zoodat hij den bijnaam de laatste der trou badours verwierf en zelfs door liet hof naar Parijs ontboden werdwaar Lodewijk Philips hein inet open armen ontvinghem aan zijn discli deed aanzitten en hem aan het dessert tot ridder van liet legioen van eer benoemde. Sedert werd Jasmin van alle kanten met eerbewijzen overladenhetgeen echter niet belet heeft dat hij tol aan zijn lautsleii levensdag getrouw is gebleven aan zijn scheermes en bekken. Met liet kruis van liet legioen van eer op zijne borst schoor en kapte hij de menschen even als toen hij zijne carrière pis begon. Deze laatste bijzonderheid strekt reeds tot bewijs dit deze dichter-barbier werkelijk een buitengewoon tnonseli is geweest. Zijne begrafenis heeft inel buitengewone plegligheid plaats gehad. Eindelijk komt de Fransche Staals-Couraut en geeft ons den tekst van de overeenkomst, tusschen Frankrijk en Italië gesloten. Deze luidt: Art. 1. Italio verbindt zich het tegenwoordig grondgebied van den Paus niet aan te tastenen zelfs met geweld te beletten elke ainranding die van builen tegen genoemd grondgebied zou worden ondernomen. Art. 2. Frankrijk zal achtereenvolgens zijne troepen uit Roine terug trekken, naarmate dat het Pauselijk leger georganiseerd zal wordendesniet temin zal de ontruiming moeten afgeloopen zijn binnen den termijn-van twee jaren. Art. 3. De Regering van Italië verbindt zich geen aanmerkingen of bedenkingen in het midden te brengen tegen de organisatie van cen Pauselijk leger, zatnengesteld uit vrijwilligersCatholieken uit het buitenlanden voldoende om hel gezag van den Paus te handhaven en de rust le verzeke ren, zoowel van binnen als op de grenzen zijner Staten mits deze ki ijgsinagt niet kunne ontaarden in een middel van aanvul tegeu de Italiaansche Regering. Arl. 4. Italië verklaart zich bereid in eeno schikking te treden, otn leu zijnen laste te nemen cen evenredig deel der oude schuld van den Eer- kclijken Staat. Art. 5. Deze overeenkomst zal geratifiëerd en de ratification zullen uitgewisseld worden binned den tijd van veertien dagen of zoo mogelijk vroeger, (get.) Drouyn de Lhnys. Nigra. Pepoli." In het protocol, dat op de conventie volgt, leest men De overeenkomst zal eerst kracht van uitvoe ring erlangen wanneer de Koning van Italië de verplaatsing van de residentie en van den zetel des Be winds naar een ander oordlater door den Koning aan te wijzen bij besluit zal hebben vast gesteld. Deze verplaatsing zal moeten geschied zijn binnen zes maanden na den dag der conventie, de ratificatiëu zullen gelijktijdig uitgewisseld worden." In eene verklaring dJ. 3 October, oaderteekend door de heeren Drouyn de Lhuys en Nigra, komt het volgende voor Krachtens de bepalingen der conventie van 15 September en van liet daarbij gevoegde protocol, inoet de verlesging der hoofdstad geschieden bin nen zes maanden na de dagteckcaing der conventie en moet de ontruiming van de Romeinsche SlateQ volbraci zijn binnen twee jaren na den dag der uitvaardiging van liet Koninklijk besluit tot bedoelde verlegging. De Italiaansche gevolmagtigden meen den toen, dat deze maatregel zou kunnen genomen worden krachlens een besluit, onmiddellijk door den Koning van Italië uil le vaardigen. In deze onderstelling zouden de twee termijnen bijna op hetzelfde tijdstip een aanvaDg hekben genomen, en zou de Italiaansche Regering de hoofdstad heb ben kunnen overbrengen binnen dc zes maanden die als uitstel ooodig geacht zijn; maar aan den eenen kant heeft het Kabinet van Turyn geoor deeld, dal tot zulk een gewigtigen maatregel de medewerking der Kamers en de indieniag van een ontwerp van wet vereischt wordenen aan den anderen kant heeft de verandering van het Itali aansche Ministerie het bijeenkomen van het Parle ment verdaagd tot 24 October. In dezen slaat vaa zaken zou hel aanvankelijk overeengekomen tijdstip van ingang van den termijn geen genoegzamen tijd overlatenom van hoofdstad te veranderen, 's Keizers Regeringgaarne eike regeling willende aannemendiezonder afbreuk le doen aan de bepalingen der overeenkomst van tö September, geschikt wordt geachtom de uitvoering daarvan geinikkelijk le maken, bewilligt er in, dat de termijn van zes maanden voor het overbrengen van den zetel des bewinds van Turyn naar eene andere stadalsmede dat de termijn van twee jarengesteld voor de outrunning van het Pause lijke grondgebied, een aanvang nemen op den dag waarop zal worden uitgevaardigd het Koninkljjk besluit tot bekrachtiging van de wet, die aan het Parlement zal wjrden ingediend." Uit Koppenhagen wordt gemalddat de ver loving van den troauopvolger van Rusland met prinses Dagmir berust op wederkeerige genegen heid. De grootvorst moet reeds bij het zien van de photografische afbeelding der prinses eene gunstige opinie omtrent haar hebben opgevat eu bij nadere kennismaking zjjne verwachtingen overtroffen hebben gezien. De prinses heeft ook ran hare aanstaande keizerlijke schoonmoeder een zeer hartelijken brief ontvangen. Do keizer heeft haar een paarlsnoer ten geschenke gegevendat men op ceue waarde van «0.003 rijks laalders schat, terwijl de keizerin haar con paar zeor prachtige diamanten armbanden gaf. Het huwelijk zal eerst over anderhalf jaar gesloten worden; dezen winter blijft de prinses in Dene marken, maar den volgenden zoiner zal zjj in Rusland doorbrengen. De grootvorst zou tnci Kersmis weder naar Koppenliaga koinen. Politieke Rcvas, De Nóord-Amerikaansche Minister van Financiën Tcssenden heelt naar men meldt, zijn ontslag ver- tocht. Deze post is ook tegenwoordig daar niet van de aangenaamste, want hij moet veel betalen cn ontvangt weinig. Hij zon, meent men, worden vervangen door den lieer Walkerdie veel goeds over de geldelijke aangelegenheden des lauds heeft geschrevenen van wieu men dus hooptdat bij veel goeds zal kunnen doen om aan geld le komea, ter bestrijding der énorme staatsuitgaven; Op krijgsterrein schijnen de Noordelijken in de laatste weken beduidende overwinningen of voor- decleu op hunne vijandelijke Zuiderbroedcrs le

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1