NIEUWSBLAD der CENTRAAL iHIBSFOORTSGHE CODRAH NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN Jts ii96. van Y R IJ D A G, 4- November J864-» Dit Blad verschijnt des üingtdagt en Vrijdags. I)e Abonnementsprijs is /"I.50 in de 3 mnnden. legale Advertentiên per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - Afzonderlijke nummert fOAO. - Amersfoort, Bureau Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F, 43, over de On Ie Vischmrkt Van Advertentiên, 1 Ut 6 regc'« GO Cents, elke regel meerder 10 Cents; Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te •le bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. AMERSFOORT, 3 November 1864. In N°. 1193 van 25 October jl. is vermelddat de kweekeiing J. J. Boukampuit Amersfoort tot het afleggen van examen opgekomenden rang van hulponderwijzer in die maand had behaald, en in N°. 1195 van 1 November j l. werd zijne benoeming als hulponderwijzer aan de openbare school der gemeente Soest medegedeeld. •Vermits deze benoeming alhier en ook elders sterk besproken en door onderscheidene hevotgde beoordeelaars gelaakt is terwijl ook andere opspra- kelijke omstandigheden daarmede in verhand (welke wjj liefst bier onvermeld laten) veel sensatie onder het publiek hebben verwekt zyn wjj geuood- zaakt hel volgende mede te deelen; Voor de betrekking van hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Soest hadden zich slechts 4 sollicitanten voorgedaan. Een hunner zag later van zijne sollicitatie af en een tweede kon niet in aanmerking komen omdat hij verzuimd had. hoewel daartoe opzettelijk uitgenoodigdzijne getuigschriften in te dienenzoodal er dus maar 2 sollicitanten overblevenen deze vraren de liulp- onderwijzer J. IV. van der Heul en J J. Boukamp beiden uit Amersfoort. Met inachtneming van het bij de 2e zinsnede van art. 22 der Wel op het Lager Onderwijs ge geven voorschrift, werden deze twee dan ook in*de behoorlijke volgorde op de voordragt aan den Gemeenteraad van Soest geplaatst. Bij de behandeling dier voordragt in de open bare zitting van den Gemeenteraad van Soest adviseerde de Burgemeester-Voorzitter ten gunste .Ier benoeming van deu hulponderwijzer van der Heul. op grond: dal deze door den heer Schoolopziener en door den heer hoofdonderwijzer Verweijalsook door twee respec'ahle ingezetenen van Ainersfoou, gunstig was aanbevolen, terwijl hij daarentegen meende ongunstig te moeten adviseren op de sol licitatie va:t Boukampeensdeels op grond van het minder gunstig gevoelen van den heer School- opziener nopens dien persoon, anderdeels op grond der omtrent hem verkregen ervaring, waaromtrent ten bewijze werd overgelegd de aanvankelijk van Boukamp ontvangen sollicitatiebrief, waarin noch plaats, uocli dagteekeningen evenmin ondei lee- kening voorkwameninaar teo overvloede op bijpa eiken regel legen taalstijl eb puuctuatie wus gezondigd. Door niemand der ande.o Raadsleden is toen het woord gevraagd of genomendus ook liet prae-advies des Voorzitters niet tegengesproken zijnde, werd daarop tot de benoeming eens hulp- onderwijzers overgegaan, inet gesloten stembriefjes overeenkomstig het reglement van orde. en bleek toen dat met zes tegen drie stemmen Boukamp de benoemde was." Wij geven de verzekering, dat deze feiten naar waarheid en met juistheid worden gepubliceerd. De najaarsvergadering der Provinciale Stalen van Utrecht is Dingsdag j.l. door Zijne Excellentie den llecre Commissaris des Konings in dit gewest met de navolgende rede geopend: De Staten der provincienaar het voorschrift der wetweder bijeengekomen zijndeis het mij een hoogst gevallige pligtsbetrachling hun welkom te heetcn aan deze plaats, waar zoo dikwerf het bewijs gegeven werd van bunnen ijver in de be hartiging van al wat de welvaart van ons gewest kan bestendigen en verhoogen. Wij mogen ons bij voortduring verheugen in het behoud van bel vele goede dat ons geschonken is. De gezondheidstoestand is voldoende, de oogst viel niet ongunstig uit, en met betrekking tot den veestapel zijn de laatst ontvangen beriglen ten aanzien der longziekte ouder het rundvee atlezius geruststellende. Uit de lijst welke alreeds aaa u is ter hand gesteld, zal bel u blijken, welke onderwerpen vau wege Ged. Statea bjj u zullen worden ter tafel gebragt. Zij schijnen voor gereede afdoening vatbaar «n zullen ongetwijfeld, met al wat buitendien aan uwe kennisneming zal worden onderworpen met uwe gewone zorgvuldigheid en belangstelling in overweging worden genomen. In uuam dus Konings verklaar ik deze verga dering der Staten geopend." De heeren ambtenaren ter provinciale griffie van Utrecht hebben zich even als die van andere proviuciaie griffiën tot Z. M. den Koning gewend met verzoek om verbooging hunner jaarwedden. Het is te hopen, dat daaromtrent gunstig wordt beslist, vooral, omdai sedeit de vaststelling dier jaarweddende uilgaven voor het hoogst noodige vermeerderd de behoeften geklommen en de levens middelen duurder zijn. -Zij verzoeken tevens: dat aan weduwen en weezen van provinciale griffie-ambtenaren pensioen worde verzekerdeven als geschiedt voor die der ambte naren van andere algemecnc deparlemeutcn van bestuur. Men vleit zich: dat de Provinciale Stalen, over tuigd dat hetgeen deze embtenaten daaromtrent wenschen allczins billijk is, hunne verzoeken zullen ondersteunen. Bij bet kantoogeregt te Assen is thans eene bijzondere reglszaak aanhanging; het betreft ril. hel been eener vrouw, en bij de deswege gevoerde plcidoojjen is onder anderen de vraag behandeld, of de beenen eener getrouwde vrouw al of niet behooren tot de huwelijksgemeenschap. Een ge neesheer n.l. le Stadskanaal spreekt iemand in de gemeente Einmcn voor het Kantongeregl aan tot betaling van gepresteerde genees- en heelkundige diensten en daaronder ook voor het afzetten van het been zijner vrouw, die echter een paar dagen na de operatie is overleden. De gedaagde beweert, dat de geneesheer het afgezette been heeft mede genomen zonder toestemming van hem of zijne vtouw, en heeft, in reconventie, op grond vau deze onregtmatige daad, eiscli tot eene schadever goeding van 5U-». Van zijde van den geneesheer wordt onder meer beweerddat de gedaagde als man der overledene vrouw geen regl heeft noch om het been terug te eischen, noch om voor het medenemen daarvan schadevergoeding te vorderen, daar de beenen eeuer vrouw zijn haar persoonlijk eigendom en niet in de huwelijksgemeenschap val len. Van zyde van den gedaagde werd hierop ge antwoord dal, wat er ook ^ij van de vraag, welk regt echtelieden op elkanders beenen hebben, zoo lang die met het ligchaam zijn verbondendit zeker is, dat een beenzoodra bet afgezet is en een der echtgenooten daarop regt beeft, dit regt dadelijk, krachtens dc huwelijksgemeenschap,door de andere voor de helft gedeeld wordt. Onder de diefstallendie gepleegd worden maken die wel den onaangenaamsten indruk op bet publiekwelke bestaan in het ontvreemden van geldswaarden uit brieven, gelijk maar al te dikwijls gebeurt, daar het verloren gaan van brieven met geldswaarden gedurig plaats vindt. Slechts zelden worden de daders ontdekt. Thans is men zoo gelukkig geweest het bankbiljet te vinden, dat door den heer P. II. Saaijinans Vader op den 11 Sept. j.l. in een brief in de brievenbus te Bieze- linge (gemeente Kappelle) is^bezorgd doch welke brief niet is teregt gekomen. Men heeft namelijk b(j den brievengaarder lluizer, te Kappelle, onder zoek gedaan eu liet bewuste bankbiljet in zijn be zit gevonden. Dientengevolge is hij j.l. Zaturdag in het huis van arrest le Goes gevankelijk binnenge- bragt. Zondag II. zijn te Groningen een paar lieden, die waarschijnlijk geen middel van bestaan hadden, doch gaarne de zamenleving wilden genieten, ge huwd en reeds den volgendeu dag op reis gegaan, met het voornemen om in de kolonie van welda digheid tc Vcenhuizen of Oinmerschans te worden opgenomen en alzoo de lijst van bedeelden le ver meerderen. Waarlijk een schoon vooruilzigl! In den Koninkl. Ilollandscben Schouwburg te 's llage treedt Charles Bernard op. die volgens het Dagblad" zoo goed op één been moet kunnen dansen, dat bij cle toeschouwers de vraag uitlokt: waartoe een tweede been toch eigenlijk wel nuodig is? In Gelderlaud zijn afgewezen li van de 20 aspiranten voor de acte van hoofdonderwijzer en 31 van de 49 aspiranten voor de acte van hulp onderwijzer. Aanstaanden Vrijdag zal voor het Provinciaal Geregtshof in Drenthe de zaak behandeld worden van Gijsje Zwiersdienstmeid te üwingelobe schuldigd van baar kindwaarvan z(j heimelijk was bevallenleveud te hebben begraven. Zestig a zeventig jaar geledenwerd te Docknm eene kist inet geld ontvreemd aan de familie F. aldaar, zonder dat men den dader of de daders van dien diefstal ontdekte. Dezer dagen heeft men hij het uitbaggeren der grachten den kelijk die kist gevonden, nog wel gesloten en bl(jken dragende vau z(jne solide en nette bewer king. inaar tevens met een gat daarin, door 't welk de dieven zich toegang tot den buil hebben verschaft. Sommige lieden die wel voorzien zijn van wat sommige dichters hel slijk der aarde" noemen besteden lel ken jare een deel van den zomer aan eeu reis door Duitschland Zwitserland enz. Op zekeren morgen in Junij bevonden wij ons te Liverpoolten kantore van de heeren Burns Co.agent van de Engelsche en Builenlandsche stoombootmaatschappij om ons van plaats te voor zien op het schipPalestina", kapitein Marlijn, bestemd naar de Middellandsche zee en den Archipel. Des donderdags te 9 ure moesten wij aan'boord ziju van de Palestinaen zoo spoedig en geregeld ging alles in ziju werkdat reeds een uur later de goederen eu passagiers ingenomen waren en bel schip bet dok verliet, koers zetlende naar Constantinople). Wat men in 't algemeen ook van de Engelscben moge zeggenhun vlugheid en handigheid diént geroemd en vooral dco rustigen Hollander ten voorbeeld aangeprezen. De Palestina was een schip van 1000 Engelsche tonnenmet twee machinesieder van 200 paar- dekrachtenen op eene waarlijk praebtigej wijze gebouwd en ingerigt. Het is één van de vele schepen die de compagnie op de Middellandsche zee heeft varen; de vrachten zijn uiterst billijk en is de be- handeliug aan boord uitmuntendweder iets dat in Nederland lang niet altijd zamengaatalthans men herinnert zich aldaar eens in een diligence ge zeten te hebben, waar men door eenbrommenden koetsierzestien man sterkin een voor twaalf menschen (dun formaat) gemaakte ruimte als harin gen in een ton gepakt werdzonder dat aan billijke klaglen het geringste gehoor werd verleend. Aau boord der schepen dezer maatschappij heerscht onder bet scheepsvolk eene strenge dis cipline die- zoo gunstig werkt, dat vooral met slecht weder ieder op zijn post is en er zelden ongelukken gebeuren of verliezen van manschappen, goedereu of schepen te betreuren zijn. Sterke dranken worden den manschappen niet verstrekt en cTe kapiteins der compagnie behooren meest allen tot de afschaffers, iets. dat daarom uit muntend is, omdat vele schepen niet door den storm maar integendeel door hel onmatig drinken der gezaghebbers, en manschappen verongelukken. In den jenever vooral vergaan^meer schepen dan in den oceaan." Er zijn in Frankrijk ongeveer 40,500 vrou welijke geestelijken. Zij vormen eene wereld op zich zelve, die uil de meest verschillende bestand- deelen uit alle klassen der maatschappij is zamen- gesteld. Eenige dier instellingen zijn rijkdeze neinen slechts meisjes en vrouwen uit den be schaafden stand opdie eene aanzienlijke som bij bare intrede betalen. Twee en twintig, die tot verschillende erkende vereenigingen behooren heb ben zich tot ouderwijs of het verplegen van zieken ten doel gesteld. Voor deze wordt jaarlijks eene som van 98 000 francs op de begrooling uitge trokken. Bijna alle geestelijke zustQrs oefenen eenig bedrijf uit oin haar inkomen le verhoogen eu de meesten leiden een zeer werkzaam leven. Het ver vaardigen van kleêrenhandwerkenkunstbloemen, lekernijen enz.dat in verscheidene kloosters slechts eene afwisseling is van de dagelijksche bezigheden, is voor anderen een noodzakelijk tniddel van be staan en het is nog niet altijd voldoende o:n in bet onderhoud te voorzien. De voornaamste bronnen van bestaan zijn voor haar bet onderwijs, en de dienst in de hospitalen en instellingen van liefda digheid. liet eerste vooral is voor haar eene eigen aardige taakdie ia zekeren zin behoort tot de gelofte om zich aan God te wijden. Bijna alle kloosters, van welken aard of welke strekking ook. hebben eeu pensionaat of eene school. Eenige zusters stellen zich beschikbaar voor dc gemeentebesturen eu rigten eene school opwaar men die ook van haar verlangt. Zij bepalen zich dan niet enkel tot hel onderwijs, maar wijdeu zich ook aan het zie kenbezoek zij onderhouden de meubelen der kerk beoefenen de geneeskunst en slaan den Pastoor ter zijde in alle goede werken. Ook op IJsland is eene politieke beweging uitgebroken. Men zou bet bijna vergetendat er eeu IJsland iu de wereld is en tot de Europesche huisdouding behoort, zoo. tot geluk van dat eiland zich daarop geen vuurspuwende berg bevond. In dezen genoegzaam vergeten hoek verlangen eenigen, dat dc houftiadmiuisiralie over IJslandvan Kop-

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1