NIEUWSBLAD der CENTRAALS AKERSFOORTSCHE COURANT, NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN M 1198. van VRIJDAG, dó November Ó864-. Dit Blad verschijnt des Dingstlags en Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertenticn 1 tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertent.en per regel 15 Cent», behalve liet Zegelregt. - Afzonderlijke nummer, ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van CUcfF, te AmersloortBureau Amersfoorlschc Courant. Langstraat, Wijk F. N°. 43. over de Ou Ie Vischmarkt. xoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in hel Rijk. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER es WETHOUDERS vah AVBRS- FOOllT doen te weten dat op den 7. dezer de uitlo ting heeft plaats gehad van het aandeel NI0. 8 in de geldleening van ,0/fl. Julij 1855 en van het aandeel W0. 15 der geldleening van 11. October 1860. Amersfoortden 9. November 1865. Burgemeester en ffelkanders voornoemd De Burgemeester De SecretarisA. G. WIJERS W'. L. SCI1ELTUS. SPAARBANK. (Iet Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Nwtiidng -14 November c. k. ten Uaadhuizc te Amersfoortdes namiddags van 12 lot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 10 November I8G4. lieden heeft de verkiezing plaats gehad van drie leden der Kamer van Koophandel e-n Fabrieken te Amersfoortwaarvoor 22 stemmen werden uit- gehragt'. als op de lleeren: E. E. Visser 20 stemmen R. E. Herschel 19 J. F. Lagerweij 16 en verder op diversenzoodat gemelde lleeren aftredende leden der Kamer, als zoodanig zijn herkozen. De opbrengst van het vervoer op den Neder landschei) Cenlraal-Spoorweg was gedurende de maand October: reizigers ƒ18.128.54; bagage ƒ619.96; bestelgoederen ƒ2,11835; koopmans goederen ƒ1.038.24; vee, paarden en rijtuigen 2.203.39; diverse 396.85; totaal 25.105.33 de opbrengst was in Junij22,802.70 Julij26 992.73 vp Augustus 29,521.02 September 28.153.18 totale opbrengst van 5 maanden ƒ132 574.96. Uit Amsterdam wordt thans in Friesland, en wel bepaaldelijk te Leeuwarden veel brood in gevoerd vervaardigd in de stoombakkerijen der hoofdstad, liet zou beter zijn dan liet Leeuwarder en is goedkooper. Ten gevolge daarvan hebben eenige ingezetenen van Leeuwarden het plan gevormd aldaar ook ce'nc stoombroodbakkerijbij aandeelenop te rigten. Zatiudag j.l. is de behandeling van de zaak van den heer procureur-generaal tegen Gcesje Zwiers, bij het Provinciaal Geregtshof van Drenthe voort gezet. De heer procureur generaal heeft in eene uitvoerige rede trachten aan te toonen, dat de schuld van de beschuldigde, aan de haar te laste gelegde kindermoord volledig was bewezen, en requireerde mitsdien de schuldigverklaring van haar en hare veroordeeling lot cetie tuchthuisstraf van vijf tot twintig jaren. De verdediger, Mr. J. A. W. Gralama, bekwam daarna het woorden betoogdedat het niet dui- dalijk bleek, dal zij erkend bad het kind levend te hebben begraven; dat. al had zij dit erkend, de herroeping der erkentenis op aannemelijke gron den steunde, bewerende zij nu. dat liet kind wel geleefd had. maar dal dit leven zoo zwak was ge weest, dat het baar voorkwam dat liet kind spoedig zou sterven, dat zij daarom had besloten het kind te begraven, en dat, toen zij het begroef, het was overleden. De verdediger beweerde verder, dat de getuigen niets hadden medegedeeldwaardoor de schuld van de beschuldigde werd bewezen en dat de regter hetgeen er aan het bewijs ontbrakniet kon vinden in hel verslag en het verhoor der deskundigen. Aanslaande Vrijdag is de uitspraak. j.l. Donderdag heeft de lieer kantonregler le Assen uitspraak gedaau in de vroeger door ons vermelde zaak tusschen een geneesheer te Stads kanaal en iemand te Matengemeente Eirimen waarbij eerstgemelde eisch deed tol betaling van gepraesleerde diensten, waaronder die vau bet afzetten van het been der vrouw van denlaatsten, en van geleverde medicamenten, en de laatste, in reconventie, schadevergoeding, vorderde voor het bedoeld beenhetwelk de geneesheer zou hebben tncde"eucinen. Gelijk men zich zal herinnerenis in dit" proces de vraag ter sprake gebraglof de beeuen eener getrouwde vrouw al of niet tot de '■•iweiyksgeineenscliap behooren. Velen hadden gehoopt, dat de kantonregler deze vra?, had beslist; Z.Ed. Acbtb. heeft dit echter niet gedaan, en, ten aanzien van den eisch^des geneeslieersde dagvaarding nietig verklaard, als zijnde daarin niet behoorlijk omschreven wat ge vorderd werd, met veroordeeling van den eischer in de kosten, en., met betrekking tot den eisch in reconventiedien ontzegdop grond dat er wel was beweerd, dat de gedaagde, eischer in recon ventie door hel rnedenemen van het been schade had geleden maar die schade niet was bewezen noch aangenomen te bewijzen. Het algemeen overzigt uit het ïlalaviasche Handelsblad luidt als volgt: De tijdingen van Borneo's Westkust blijven gerust stellend. Te Telok Betong (Lampongsche districten) heeft eene overslroon.tng plaats gehadwaardoor aan onderscheidene gebouwen groote schade is toege- bragt. De heer L. J. W. de Waallaatst eerst gouver- ments-secretaris, is in de plaats van den onlangs afgetreden heer Aneinaet tot directeur der producten en civiele magazijnen benoemd geworden. De cholera-epideinie is nagenoeg verdwenen; nu en dan doen zich echter nog ziektegevallen voor wier uitslag meestal doodelijk is. Ziedaar het belangrijkste wat uit Nederlandsch- Indiö gemeld kan worden. Eerstdaags komt te Parijs het aangekondigde werk van Michon, het leven van Jezus. uit. De schrijver heeft het nog verrijkt met eene letterlijke vertaling van den Griekschen tekst der Evangeliën vergeleken met de bestaande verschillende lezingen, en er verscheidene philologische, topografische en archeologische commentariën bijgevoegd. Eene jonge dame le Parijs heeft zich bij de letterkundige faculteiten der Sorbonne doen inschrij ven voor het doctoraal examen, dat in deze maand zal worden afgenomen. Zondag heeft er al weder eene hevige buskruid ontploffing plaats gehad, en wel iu de fabriek der firma Hall, te Davïngtonin de nabijheid van Fakcrshain. Het ongeluk gebeurde des namiddags ten 3 ure, op welk tijdstip een gedeelte van een tot deze fabriek beboerend gebouw in de lucht vloog, zoodat het met een breed houten afdak uit elkander werd geslingerd. Twee arbeidersdie aldaar juist aan het werk waren, werden door den schok een eind ver in de lucht opgevoerd. Hunne misvormde lijken zijn eerst een geruimen tijd daarna uit de puinhoopen opgedolven. Er was op dat oogenblik geen groote voorraad buskruid aan wezig. daar er juist kort te voren zoo veel was weggehaald, dat ontploffing alleen kon veroorzaakt worden door het overschot dal op een vloer lag uitgespreid. Ofschoon de steenen muren van het gebouw grootendeels zijn blijven staan, zoo was de werking overigens evenwel zoo hevig, dal niet alleen alle machineriën totaal vernield zijn maar ook een aantal voor het huis staande hoornen bij de takken zijn afgeknakt. Gelijk gewoonlijkis omtrent de oorzaak van het onheil nog niets bekend. Politieke Revue- Is er uit Europa geen oorlogsnieuws le vermelden daarentegen uit Noord-Amerika ontvangt tnen voort durend berigten van oorlogszuchtigen aarden zoowel de president der Unie, Abraham Lincoln. die eerlang als zoodanig verwacht le worden her kozenals de president der Zuider-confederatie, Jefferson Davis hebben proclamation uitgevaardigd en redevoeriugeu gehouden welke doen vooruitzien, dal de broederoorlog met voortdurende hardnek kigheid zal worden gevoerd. Is Europa vrij van oorlogen minder vredelievend ziet het er op financieel terrein uitwant hoewel de laatste dagen niet ongunstiger op den inhoud der effectentrommels hebben gewerkt, verneemt men voortdurend dan van hier dan van daar nieuw uilgebroken faillissementenwaaronder vooral veel ontsteltenis verwekte bel faillissement van liet ban kiersbuis Guilliou te Madrid en Parijs, met een passief van 230 millioen realep (zoowat 33 inillioen llollandschc guldens)terwijl de heer Guilliou eenige dagen geleden door Keizer Napoleon was benoemd tol ridder van hel Legioeu van Eer. Daar ook iu der lijd de driftige bankier Mirès, eenige dagen vóór zijne arrestatietot zoodanig ridder was gemaaktschijnt bet dat die eer den bankiers niet veel geluk aanbrengt. Een der oudste en meest gevierde Europeescbe staatsliedenLord Palmerslonis in de laatste dagen beduidend in ligchaamskracbten afgenomen, zoodat men begint te vreezen dat hij misschien spoedig aan Engeland, dat in hem het staatkundig hoofd des Rijks viertontvallen zal. Over de September-conventie tusschen Frankrijk en Italië komen voortdurend een aantal diploma tieke stukken ter wereld die juist door hare massa in plaats licht over die kwestie, meer en meer dois'ernis daarover verspreiden. Dat Rome evenwel nimmer als hoofdstad van Italië door Frankrijk zal worden toegelaten of erkend kan men als zeker aannemen. Trekken echterzoo als de conventie voorschrijft, de Fraosche troep n op den gefixeerden tijd uil Rome, dan is het te duchten, dat aldaar een opstand zal uit barsten. Voor dat geval behouden zich de Frgnsche en Italiaansche Gouvernementen hunne vrijheid vaa handelen voor zoo luidt de conventie, die open baar is gemaakt. Zou er voor dat geval geene geheime conventie bestaan Immers de diplomatie heeft ecnen fijnen neus, en zij wapent zich waar zij onraad riekten om dat te rieken in de stad der zeven heuvelen als de revolulioniiairen niet langer door de Fransche bajonetten worden in toom gehouden, kan men zelfs een min of meer verstopten neus hebben. De Turksche Groote lieer heeft de begrooting van het Rijk der Halve Maan voor 18641865 vastgesteld en behoeft hij zelfs geen Turk te wezen om die, even als van de Christenen, buitengewoon mooi te doen blinken, want daaruit ontwaart men. dat er meer ontvangen dan uitgegeven za! worden en zullen ook de renten der Turksche schuld prompt worden voldaan, zoo als Z. M. belooft. 't Is te hopen, dat hij zijne beloften nakomt. De regtbank van koophandel te Parijs heeft slechts een honderd vier en dertig openlijke ver klaringen van faillissementen iu de maand October uitgesproken. T Is m ïar een Ingalelzou een of andere Tijl Uilenspiegel z.-ggen, bjj die boedels gerekend welke in bedekten s'aat van faillissement zijn." Geld geld Dat boort men boven al het Europeesch gefluister ea gebrom uit. en hoewel die slof iets ruimer ter marklis. zoo zijn de voornaamste gellmaonen toch nog niet geheel gerust over de financiële toekomst van ons werelddeel. Spanje iieefl 75 inillioen noodig en deed een hartroerend beroep op de vaderlandsliefde van de Spaanscha rijkaards. 'tGevolg daarvan was, dat velen van die geluk kigen onmiddelijk 't slot op hunne geldkisten hingen. Portugal gaal rond, zoekende wie den Slaat zou willen leenen. De Groote Heer biedt 14 pet. De Bank der Halve Maan beeft le Londen, onder waarborg der Donau-VorstenJoiii.uen een ton of aclit geleend a 7 pet. Koning George I der Hellenen zingt; «komtdat kwaad, komt ook raad", want bij heeft voogden, die goed bij kas zijn. Keizer Napoleon lil presenteert het volk welke uitverkorene hij is. eeu budget van 2200 millioen en verzoekt er nog bij, '450 millioen voor openbare werken. Keizer Frans Jozeff tracht zoo onder de hand hel een en ander, dal geldswaarde heeft, aan den inan te brengen. De Regering heelt geantwoord op het voorloopig verslag over het wets-ontwerp tot ODteigeuing van perceleu ten behoeve van het gedeelte van den spoorweg van Utrecht naar Kuilenburg in de ge- ineeute Utrecht. In dit antwoord worden de redenen medegedeeld, waarom hel niet inogel(jk is geweest met de Rijnspoorwegmaatschappij omtrent een ge meenschappelijk station le Utrecht tot eene over eenstemming le gerakeu. Sedert de laatste corres pondentie tusschen de Regering en de Rhjjnspoor- wegmaatscliappij konden geene nadere pogingen in hel werk worden gesteld oin tol een vergeljjk te komen. Die maatschappij wensclite niet alleen zich het beheer van het gemeenschappelijk station voor te behoudendoch daarb(j eene inrichting toegepast te zien, waarbij liet ouinogeljjk zou wezen eene dienstregeling vast te stellendie aan al de aansluitende lijnen gelijke regten waarborgt.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1