NIEUWSBLAD der EENTKAAL-'.en JU 1317. C 0 D B A V T. NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN, f 5 van DINGSDAG, d7 Januarij JS65 Dit Blad verschijnt des Ding flags en Vrijdag*. - l)e Vlionne nentsprijs legale Advertentiën per regel 15 Centn. behalve het Zngelrogl If to AmersfoortBureau Imers[oortsche Courant. Langstraat. Wijk F. N°. is f\.50 in de 3 mnnlen. Van Vd>ertcijtiën, I tot 6 regels 60 Centselke regel roeerder 10 Cents; i'lerli/ke maners ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever .4. II. van Guff, te Li. over de On Ie Viscli n irkt, ui made bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in bet Rijk. AMERSFOORT, 10 Januari.) 1865. Op Dingsdag, den 17 Januarjj 1865, des namiddags ten dén ure zal de Raad der Gemeente Amersfoort vfeder eene vergadering hondenwaarin de. punten van behandeling zijn 1°. Ontwerp-Verordening voor de heffing eeuer be lasting op het gedisteleerd. 2°. Ontwerp-besluit tot den openbaren verkoop van hoornen. 3". Ontwerp-hesluiten tot afschrijving van aansla gen in den hoofdelijken omslag eu de honden belasting wegens vertrek enz. Naar men ons mededeeltis het dezer dagen gebleken, dat wederom een brief naar Amersfoort in November jl. per post verzonden en inhoudende 10.niet door den geadresseerde, den Heer II. is ontvangen. Men schrijft uit Zwolle: In de Tweede Kamer werd breedvoerig gesproken over het ongerief, dat de vloed van vreemde muntspeciën ook in de grensplaatsen van de pro vinciën Overijssel en Drenthe aan de ingezetenen veroorzaakt. Zoo zyn er hier en daar in de wandeling twee koperen stukjes een pfennigiets meer dan een halve cent, en een dito Ij pfennig, alsmede twaalf zilveren stukjes, namelijk een ter waarde van 3 een van 5 een van fleen van 7j-een van 12, een van 15, een van 30. een van 60 cents, een gulden of florijn, een 24 stuiverstukje de Pruissische en de dubbele Pruissische thaler, alsmede de gouden enkele en dubbele pistool. Ue vreemde kleine zilveren stukje^, waarop wapen noch becldtenisnoch waardemerk is te ontdekken zijn uiet alleen onoogelijkmaar in den vuisten zin des woords, vies en de arbeider moet die ontvangen. Komt hy er meé in een winkeldan ontvangt hij aan de noodzakelijkste levensbehoeften die hoeveelheid minder, welke de waarde vertegenwoordigt van het verlies, dat de winkelier lijdt bij de ruiling van hel vreemde voor het Ilollandsche geldwaarmeê hij nu zijn koop man betalen moet of van de percenten door dezen genomenals hij het Pruissische geld aanneemt. Gedurende het jaar 1804 zijn in Nederland met de post verzonden 17.532,327 binnenlandsche en 4.568 944 builenlandsche brievente zarnen alzoo 22 101271. Van de binnenlandsche waren 13,975.674, van de builenlandsche 1.670,642 niet gefrankeerd. Opmerkelijk is de toenemiug van hel aantal brievea. In 1850 toen de eerste verlaging in het porto der brieven werd vastgesteld bedroeg het geheele getal brieven 7,449.624: 1855, toen het porto op nieuw werdt verlaagd, 14.793,575. en dit getal is sedert inet bijna één millioen jaarlijks toegenomen. Te Goor is een kalf geboren met drie oogen. Twee zitten op de gewone plaats en het derde iets hooger. 'l Kalf is wèl. Aan een brief uit Batavia ontleent men het volgende De toest nd van Java wordt hoe langer hoe duisterder: handel en industrie kwynen meer en meerbet vertrouwen is geheel weg en daardoor de mogelijkheid om bet noodige geld te bekomen tot voortzetting van industriële ondernemingen, waaronder zelfs de meest soliede behooren. Onlangs vertelde mij een zeer hoog geplaatst acbienswaar- dig particulier hoe in een onderhoud met een regeringspersoontoen hij dezen als zijn gevoelen geuit had dat met de tegenwoordige beginselen het niet mogelijk zoude zijn de suikercultuur op Java in stand te houden, hij ten antwoord gekregen had: dat weet ik zeer goed. en de suikercultuur moet dan ook maar te niet gaan. Dat regeringslid schijnt er zich alzoo weinig oin te bekommeren dat er ruim 200 millioen gulden nationaal kapitaal bij de zaak betrokken is. en dat er tot dus verre ruim 200 scheepsvrachten jaarlijks met suiker van Java worden gehaald; dit alles moet dan maar worden opgeofferd aan de tegenwoordige beginselen van zoogenaamde vrybeiddoch of Nederland daarbij winnen zal belwyfeld ik zeer. De kofHj-dwang-culiuur is hare vernietiging ook nab(Jimmers heeft bet hof onlangs vernietigd een vonnis tegen een dessa-boofddat toegelaten had gouvernemenls-kotlijtuinen om te kappen cn te dier zake door bet ommegaande regt was ver oordeeld." Naar men uit Londen verneemt, hebben de Nederlandsc.be en Zweedsche regeringen geantwoord op den brief, door de heerpn Mason eu Slidell kommissarissen van de Zuid-Confederatie, aan de Europesche regeringen gezonden ter beaeleiding van het manifest door hei congres der Confederatie uitgevaardigd. De regering te 's Gravonhage bepaalt zich tot de mededeeling, dat zij het mariifesl heeft ontvangen en de beste wenschen koestert voor het spoedige herstel van den vrede in Amerika. De nota van Zweden houdt in, dut de regering, als vroegerstrikt onzijdig zal blijven en hel einde wenscht van een zeer noodlotligen oorlog door middel eeoer transactiedie voldoening zal ver schaffen aan bet verlangen van ieder der Staten die vroeger deel uitmaakten van de republiek waarmede de regering te Stokholm steeds de meest vriendschappelijke betrekkingen mogt onderhouden. De Unitscher Kilhlvroeger suikerbakkers- knecht te Amsterdam die een jongen Duitscher in de moerassen van Plaistow aan den Theems vermoordde (want hierover kan bezwaarlijk tw|)fel bestaan), heeft een jury gekozen van zes Engel- sclien en zes vreemdelingen. Hij is ter dood ver oordeeld nadat de jury die 40 minuten beraad slaagd badhet schuldig" over hem had uitge sproken. De regterlijke autoriteitenin Pruissenhouden zich thans onledig met de vraag of een kind van zes jaren mag teregt slaan voor een. hof vao assises. De oorzaak hiervan is deze: Eene kleine jongen, zes jaren oud stak met voorbedachten rade een huis -in brand hij legde siroo met vuur en lucifers vermengd in huis neder. De procureur des Konings cischte vervolging, doch de regtbank van eersten aanleg wees die vordering af. omdat de beschul digde den ouderdom van zeven jaren niet had be reikt en alzoo niet met oordeel des onderscheids kon gehandeld hebben. Hel hof van appèl was die zelfde meening toegedaan. Het hooge geregishof echter vernietigde de uitspraak van het hof van appèl en wees de zaak terug om op nieuw onder- zdcht te worden. Ue koning van Pruissen heeft aan graaf von Bismarck als kersgese.hetik een prachtigen wandel stok vereerd, waarop zeer kunstig in ivoor gestieden 's vorsten beeldtenis met een lauwerkrans voor komt. Bij dit cadeau was een buef gevoegdwaarin Willem I schrijft: «dat hij den minister juist dezen rolling zendt, opdat de minister, bij het aanschou wen van dien kranszich steeds heriunere dat hij (Bismarck) het is geweest, welke die lauweren geplant heeft." Ten einde aan het hazard-spelen aan de Duitsche banken, dat jaarlijks zoo veel ongelukken veroorzaaktpaal en perk te stellenmeent men een zeer zonderliug middel te hebben gevonden. Er zal namelijk een zeer groot kapitaal bijeengehragt worden waarmeê men alle banken li opt te doen springen. Men meentdat geen enkele bank in staat zal zijn deze concurrentie door te staan. Daar dit een spel zal zijn geheel vrij van bartstogtzal men zich ooktegen de gewoonte der spelers in met kleine winsten tevreden stellen oin daardoor de banken als het ware uit te pulten. De winsten, die dit mogelijk afwerptzullcu lol liefdadige doeleinden aangewend worden. Uit Koppenhagen meldt men dat eeu krijgs raad uitspraak heeft gedaan in de zaak der zee officieren Muzull en Rothe beschuldigd van ptigt- verzuim op den 29sten Junij van het vorige jaar, daar het eiland Alsen op dien dag verloren ging en zy met het eskaderonder hun bevelniet dien bijstand verleendenwaartoe zjj naar eer en pligt verbonden waren. De krygsraad heeft heide beschuldigden vrijgesproken. Een Franscli blad de Opinion du Midi herigt dat de kinderziekte sedert eenigen tyd te Ntmes en omstreken groote verwoesting heelt a3ngerigt. Het blad geeft vervolgens een voorbehoedmiddel aan tegen deze vrcesselijke epidemie, dat zeer eenvoudig is, weinig kost, cn alzoo ouder elks bereik valt. Dit middel bestaat uit teer en water waarvan van elk de helft genomen wordtwelk mengsel menna het goed geschud te hebben tweemaal vier en twintig uren trekken laat. Ver volgens giet men bet treksel zorgvuldig af, cn zorgt dat dit luchtdigt gesloten blijft. De regel va a het gebruik is: twee glazen des morgens, twee uren vóór bet diner, en dezelfde hoeveelheid des avonds vóór het souper, met dezelfde l(jdsbepaliug. Wat de ontdekking van dit voorbehoedmiddel aangaatda', voor onfeilbaar gehouden wordt, zoo Tcrhaalt dc Opinion, dat bet in de Engeische koloniën van Amerika ontdekt werd en reeds lang met het beste gevolg ook in Engeland en Ierland wordt aangewend. Het blad geeft ook een middel aan oin te belet ten dat de pokken diepe sporen op bet gelaat achterlaten, liet bestaat in fijn krijt met roam vermengd dat onmiddelyk op de pokken wordt aangewend, wanneer deze zwellen, en dat gedurig moet vernieuwd worden. De frischheid van den room voorkomt het jeukenterwijl het krjjt de stof, die zich in de pok bevindt, allengs doet ver- droonen zonder dat deze in bet vleesch inzweert en daardoor kuilen en naden achterlaat Liefhebbers van duelleren in Engeland dienen zich elders te begeven om aan hunne begeerte te kunnen voldoen. Een majoorLumley genaamd die eene uildagiog aan den beur Laurence Desborou^h gezonden hadwerd door het criminele hof ver oordeeld tot het stellen van 500 pd. st. borgtogt door hem zeiven en 250 pd. st. door een ander, als waarborg zich rustig te zullen houden gedurende 12 maanden. Het stoomschip North-Americandat van New-Orleans vertrokken203 zieke soldaten 14 passagiers en eene bemanning van 44 koppen aan boord had is door een bevigen storm beloopen en vergaan. Van de opvarenden zyn 197 veronge lukt. Dai de mirakelen nog niet uit de wereld zijn wordt bevestigd door een telegramvan Labrador het land des Eskimo'shierheen geëxpedieerd, be helzende het allermerkwaardigst berigt, dut een Eskimo met pijl en boog op den rug en vier emmers water in dc handen, van eenen dertig voeten hoogen trap is gevallen daarbij 5 ribben, 2 armen, en I been heeft gebrokenten gevolge daarvan veertien dagen lang als met den dood lag te worstelen, maar door het onverhoeds gebruik van slechts ééne flesch Malz-Extrart eensklaps is hersteld en direct het volle gebruik van alle de evengenoemde gebroken ledematen heeft herkregen, die nu weder geheel in natuurlijken toestand zijn. Politieke llevnc. Ontwapeningen op groote schaal zijn door het Fransche gouvernement, zoowel bij hel leger al9 bij de inariuein werking. Uit is goed nieuws. Ontwapent Frankrijk, van waar steeds de krijgs- klaroen het sclietterendst door geheel de wereld ktouk dan is bet hoogstwaarschijnlijk dat Oos tenrijk Cn Engeland dat voorbeeld zullen volgen. Op Ptuissen valt in dat opzigl minder te rekenen. Nog vreugdedronken van de door aanzienlijke overmagt op de Denen behaalde lauweren, zal de Koning, evenmin als zijn alvermogende Minister von Bismarck, tol vermindering des legers gemakkelijk overgaan. In weerwil van den in vredekleurcn getooiden politickeit horizon eu de verlaging der bank-disconto's in de voornaamste geldinarktplaatsenhecrscht er overal op financieel en mercantiëel gebied eene lusteloosheid, die veel naar angstvalligheid zweemt, en ook moeijelijk anders is te verkhren dan door het mislrouwcud karakter, hetwelk op vele groote handelszaken sedert eeu jaar influenceer!, en nog lang eeu diep spoor zul achterlaten. Men verlieze daarbij niet uit het oog, dat de Amerikaansche broederoorlog nog voortdurend fel blijft doorwoedendoch volgens vele der jongste berigten al incer en meer ongunstig voor de Zui denaren uitvalt. Generaal Sherman beeft op zijn stouten togt door Georgia in 27 dageu 300 myleu afgelegd, is 42 graafschappen doorgetrokkkenbeeft 2000 mjjlen spoorweg en inillioenen ponden katoen vermeld, 4000 man krijgsgevangen gemaakt. 30 stukken ge schut veroverd en 10,000 slaveu bevryd. Dertigduizend balen katoen zegt een ander bcrigtgever vertegenwoordigende eene waarde van ongeveer 20 inilltuen gulden-vielen iti des generaals bandon. De vreugde over Jeu val van Savanah was te New-York zeer groot. 't Bombardement van Wilmington wordt voort- gezel, maar generaal Duller heeft bevonden, dat

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1