AHERSFOORTSGHE EO DB AFT, NIEUWSBLAD dee ENTIIAAEgr/i NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, M 1251. tiui DIKGSDiG, 9 Mei dS65. Dit Blad verschijnt des Dingsdag s en V rijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advertenliën, 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advertenliën per regel 15 Cents, behalve liet Zegelregt. Afz. nummert f 0.10. Dubh. nummers 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. .4. tan Cleeff, te Amersfoortfhtreun Amersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43. over de Oude Vischmarkt. zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeoren in bet Rijk. Cu KBHNIStiKVI V <i E X. De RDRGESEKSTBR es WETHOUDERS var AMERSFOORT Griet op art. 7 van Zijner Majesteit» besluit in dato 7 Seplciiilicr 1828 (Staatsblad No. 55); Hoepen bij deze op: alle Personen welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen in bet afge- loopen Jaaruit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene Rol der Schutterij gebragt zijn geworden doch sedert dien tijd door bet overlijden hunner vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit Jaar te formeren algemeene Rol gerangschikt moeten worden om van dusdanige verandering van omstandig- i heden aan hot Gemeentebestuur kennis t« geven, of wel j zich daartoe ter Secretarie dezer gemeente aan te melden j vóór de aantevangen Inschrijving, des morgens van IQ tot I ure en dus uitrrlyk o|» d»n 13 Mei aaQStasnde zullende bij verzuim dezer aangifte den belanghebbende, ingeval hij dientengevolge niet op de bijzondere Rol mugt zijn overgenomen dadelijk volgens Art. 8 van Zijner Majesteit» voornoemd besluit bij de Schutterij worden ingelijfdtegen ontslag van hem die in zijne plaatc is ongeroepenalle» onverminderd de toepassing van de strafbepaling bij art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad No. 12)houdende eene geldboete van ten hoogste f 50 en eene gevangenis uiterlijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk of wel beide straiten te zamen genomen. En opdat meinand hier omtrent eenige onwetendheid voorwende zd «leze worden aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoortden 1. Mei 186.». Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris A. G.W1JERS. W. L. ÜCHKLTüS. SCHOU W. Dr. BURGEMEESTER e* WETHOUDERS var AMERSFOORT Art. 22 van het Reglement op liet onderhoud gebruik der Wegen in de Provincie Utrecht, d. d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102). alsmede Art. 104 van het Algemeen Policie-Rcglement voor de gemeente Amersfoort Doen te welen, dal de hij voormelde Artikelen bedoelde Voorjaars-Schouw over de Wegen Slootcn en Water leidingen aan hun toezigt of beheer onderworpen zal gehouden worden op Dingsdag, dan 16 Mei aanstaande en volgende dagen. Wordende hij deze de bepalingen van bovengemelde Reglementen aan de belanghebbenden in herinnering 8 Amersfoortden 2. Blei 1865. Burgemeester en Wethouders voo.noemd De llurgemeesler De Secretaris, A. G. W1JERS. W. L. SCHKLTOS. Ds BURGEMEESTER var IMERSFOORT. Gelet op het koninklijk besluit van den 17 October 1820 (Staatsblad No. 22) Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat tot het uitgeven van de lvateiltblll(lcn aan hen die in liet jongstverloopen kwartaal van het dienstjaar 1864/w deswege aangifte hebben gedaan ten raadhuize tal worden zitting gehouden op Donderdag den 11 Mei aanstaande, des voormiddags van 10 tot I ure des na middags en dat de nict-afgehaalde patenthinden door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd tegen betaling van tieti cents. 8 Amersfoortden 3. Mei 1865. De Burgemeester voornoemd A. G. W1JERS. POSTERIJEN. De verzendig per Ccntraal-Spoorweg 'savonds8.31 over Utrecht, niet aansluitende op de Posttreinen van daar naar Amsterdam en Rotterdam zoo zal van af den lOden dezer maand de verzending over Maarsbcrgen naar Am- hem tot dus verre ten 6'/a uur 's avonds reeds ten 4'/» u,,r pl;,at8 hchliun om met die gelegenheid tevens brievenpakketten te verzenden voor de Correspondentie naar en over Utrecht Amsterdam Rotterdam mi lus- schen gelegen plaatsen. Aankomst, te Utrecht 7.20. Am sterdam 8,10. Rotterdam 8.35 's avonds. Met deze gelegenheid worden gcenc aaiigctcckeiidc brieven verzonden. De Directeur van het Postkantoor te Amersfoort. Amersfoort CARBASIUS. 7 Blei I8C5. AMERSFOORT8 Mei 18f»5. MorgenDingsdag 0 Meihoeft in het kies district Amersfoort de verkiezing plaats van drie leden voor de Provinciale Staten van Utrecht. Hel kiesdistrict beslaat uit de volgende ge meenten Amersfoortmet 38;» kiezers. Baant77 Bunschoten;>9 Eemnes02 Hoogland03 Leusden. 49 Ilcuswondc27 Soest10.» Stoutenknrg 18 Totaal met 843 kiezers. Rustig en eensgezind zijn te dezer gelegen heid de voorbereidende vei kiezingshandelingen geschied, 'l Is ons dus een wezenlijk genoegen te kunnen constaterenhoe het algemeen oor deel met het onze overeenstemt, dat de thans aftredende hooggeachte Hcercn, wegens de ver dienstelijke en eervolle wijze waarop zij aan hun mandaat beantwoord hebben, allezins de eer der herkiezing waardig zijn. Heeft dit kiesdistrict veelal, in vergelijking, met andere districten, uitgemunt in eene be trekkelijk ruime opkomst der kiezers, ook nu wordt gehoopt, dat oen groot getal kiesbevoegden in de opgemeldc gemeenten van hunne belang stelling zullen blijk geven, om morgen, Dings dag, den gang naar de stembus te maken, en tot leden der Provinciale Staten van Utrecht te herkiezen de aftredende Hecren: Mr. J. DE LOUTER Mr. E. L. Baron VAN HARDEN BROEK. VAN LOCEHORST Mr. J. C. G. C. LAAN. Te Rotterdam bestaan twee bekende kiesvere nigingen. die niet overdruk bezocht worden. Nadat deze verenigingen har gekozen can iidaten hebben geproclameerd, wordt door eenige Ileeren aldaar eene algemeene kiezersvergadering belegd. Deze had nu ook weder bij gelegenheid d.r aanst. prov. verkie zingen plaats, en de opkomst bestond, de seven convocanten daaronder begrepen, uit elf kiezers Derhalve verscheen voor eiken oproeper één lialoen kiezer. In die stad vanwaar de inpulsie tot de verkie zingen vroeger zoo fel uitginggaal het dus te genwoordig in dit artikel zeer lui. Voor het provinciaal geregtshof van Groningen stond teregt G. F. S.vroeger rijksveldwachter, opziener der jagt en visscherijthans koopman, wouende te Adorpbeschuldigd van valschlieid door als ambtenaar in bet opmaken eener acte lol zijn post behoorenduhet wezen daarvan be- driegel ijk te veranderen door een valsch feit als waar voor te stellen en van bei des bewust gebruik maken van die acte. De procureur-generaal reqtii- reerde de schuldigverklaring van den beschuldigde aan deze misdaad en diens veroordeeling deswege tot zeven jaren tuchthuisstraf, twee geldboeten, elk van f 30. subsidiaire gevangenisstraf van twee dagen voor elke boete en in de kosten. De uitspraak is bepaald op den 10 dezer. Van wege den Minister is Ier kennis van de schippers en van de bevelvoerders vau stoombooten, die de Lek bevaren gebragtdal met den bouw van den stoom pijler van de spoorwegbrug over de Lek bij Kuilenborg een aanvang is gemaakt, en dat zij te dier plaatse, in het belang der veilig heid voor hunne vaartuigen langs de Kuileuburg- scbe zijde der rivier dienen te varen. Uevelvoerders van stoombooten wordeu herinnerd aau de bepa lingen op liet verminderen der vaart bij werken die in do rievieren worden uitgevoerdwelke be palingen zij gehouden zijn ook bij de werken te Kuilenborg na te leven. Uit de Veenkoloniën wordt geschrevendat de hoop, die de landman in die streken nog koes terde over zijn door den Ginter gespaard kool zaad in de laatste dagen weder werd verduisterd door eene ontzaggelijke menigte zwarte insecten, die zich op iederen plant bevonden en den bloei bedreigden voor deze zich opende. Men denkt even wel dal de laatste nachtvorstenhoewel voor andere vruchten schadelijk gunstig tegen dit on gedierte zullen hebben gewerkt. Professor Vreede de geïncarneerde anti-Buona- partist maakt er zich geweldig boos over, dat Zijne Keizerlijke Hoogheid de Keizerlijke Prins van Frankrijk" zoon Tan Napoleon IIIthans negen jaren oud dezer dagen gedecoreerd werd met de orde van den Nederlandschen Leeuw en vait des wegens hel Ministerie Thorbecke heftig aan. Verblind door zijnen haat legen de Napoleoniden, wil hij niet zienhoe tegenwoordig vele Vorsten door soortgelijke vriendschapsbewijzen met de tegenwoordige Franscbe Regering de harmonie wen- schen te bestendigen en Keizers en Koningen door «.aiiieukomsten als aoderzins niet Keizer Napoleon tomen voor hein als het Hoofd der Fransche Natie achting en genegenheid Teil te hebben. Waarom zou dao juist de mgering in Nederland hetwelk zoo nabij de Franscbe grenzen is, niet uit welbe grepen politiek eveneens handelen Een man, als de Professor, als kaïne fleerde zoo doorkneed in de geschiedenis, moest zijne neiging ten deze niet bot vierenmaar zijn verstand boven zijne neiging doen zegevieren. Buitendien is het slot zijner redenering meer dan kwetsend voor het Ministerie Thorbecke, want liet luidt aldus: sin zuik een tijdperk het Minis terie laagheden te zien plegen, in strijd met de wet die zij gezworen hebben te zullen nakomen en deze phrase klinkt ook niet zeer taalkundig voor een Hoogleeraar want hel Ministerie is onzijdig en enkelvoud, terwijl de Professor er meervoud van maakt. Heeft bij echter misschien met voordacht zoo foutief geschrevenom de onaangename gevolgen van aantijging van laagheden te ontgaan? De strafwet schijnt niet voor hem geschreven te zijn. e=a Politieke Revue. Een nietig Duitsch Vorstje sterft en aan het hoofd vau Staats-CouranlMoniteurStaats-Ansei ger en andere olliciêele couranten staat vermeld: dat de Hoven over den voornamen doode de heele, halve of lichte rouw aannemen en hoffeesten wor den afgezegd. Prinsen graven, of baronnen worden afgezonden met brieven van rouwbeklag en voor hunne moeite met décoratiën of ander vorstelijk speeltuig beloond. Nu stierf een éminent hoofd van eeu grooten Staat. Maar geen olliciëele vermeldinggeen rouw- kleeding, geen condoleantie-afgezanlen. En tocli was hij een man van talentgeest kracht en honorable beginselen. Abraham Lincoln was een eerlijk man II ij was geen nietsheteekenend vorst van Ileuss- Sclileits. GrcitsLippeSalm of dergelijke lilli- putiaansche Stalen Hij was maar des grooten Uuie eerste, groote burger Echter van ééne zijde ontvingen de Keizers, Koningen eu Vorsten daaromtrent eene scherpe les in de wellevendheid en billijkheid, en die les werd gegeven door eene vrouw Victoria, Koningin van Engeland, schreef eenen eigenhandigen brief van rouwbeklag aan Lincoln's weduwe. Werd die handeling haar ingegeven door de polilick harer kroonraadslieden die GrooUBrillannië met de Unie op goeden voet wenschen te doen blijven, omdat zij broeder Jonathan vreezen. des niettemin deze daad vereert Koningin Victoria. Immers, ziju doode vorstelijke nulliteiten deze Koninklijke attentie waardhoeveel te meer dan de bekwame magthebbende van een maglig volk De Times en andere bladen overtreffen zich zeiven in pogingen om vriendschappelijke gevoelens bij de Amerikanen op te wekken. Al die betuigingen zullen welligt op de proef worden gesteld, wanneer de Unie eene rekening van vergoeding inlevert ten bedrage van 30 of 40 miliioeti dollars voor schade geleden door de kaperijen van een schipdat even als andere, gebouwd, bemand, uitgerust en uit gezonden werd door de natie, waarvan de meer derheid (volgens den Engelsclien Minister van Binnenlandsche Zaken) inet de Unie sympathiseerde! Von Bismarck wordt zachtmoediger jegens de Wetgevende Magl en wil met deze in 't ordente lijke" over het legerbudgel spreken. Hij erkent zelfs het weuscheljjke van eene leger* organisatie by de Wet. De Duitsche dagbladen zijn telken reize gevuld

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1