illRSFOORTSCEE CO DRA IT, NIEUWSBLAD der CENTR AAL-v#py NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN J& 1257. vim KINGS DAG, SO Mei JS65. Dit Blad verschijnt des Dingsdagscn Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advcrtcntiën, 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents; legale Advertenliën per regel l5Cents. behalve liet Zegclregt. Afz. nummers f 0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uiig. .4. van Cleeff te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F. N°. 43, over de Oude Vischinarkl, soo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctearen in het Rijk. AMERSFOORT, 29 Mei 1865. Gedep. Staten der provincie Utrecbt hebben hunne goedkeuring verleend aan de oprigting door den Heer Bonnike van Amsterdam eener stoom-en baodweverij nabij de kleine Koppelpoort te Amers foort, zullende deze fabriek in een jaar gereed moeten zyn en zal zij alsdan aanvankelijk aan 100 k 150 personen arbeid verschaffen. Zij wordt juist opgerigt op een terrein nabij de rivier de Eetn en deu Spoorwegten einde zoo voor be werking, ontvangst, verzending, als auderzios spoed kan worden toegepast. Door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog is benoemd tot Opzigter van fortificatiën van de .3c. klasse, te 's Gravcnhageden Sergeant A. van der Muls, van het Bataljon Mineurs en Sappeurs te Amersfoort gedetacheerd. Men is te Amerongcn thans druk bezig met het poten van den tabak. De planter ondervindt daarbij echter veel tegenspoeddoor de veelvuldige wormen (zoogenaamde graauwe tabaksworm) die veel schade aanrigt, door niet alleen de tabaks plant maar ook de hooneo op te eten of af te bijten, en men daardoor soms genoodzaakt is op op nieuw en herhaaldelijk te polen. OokteRhenen vertoonen zich deze wormen. Bij Zr. Ms. besluit van den 23 dezer, n°. 52, zijn tot leden van het Kapittel der Militaire Wil lemsorde benoemd uit de grootkruizenZ. K. II. prins Frederik der Nederlanden veldmaarschalk van liet leger uit de kommandeursde gepens. luit.-gen. F. C. List en J. van Swietcn's konings adjudanten in buitengewone dienst uit de ridders 3e klasse: de luit.-gen. C. Baron Nepveu en de gepensioneerde vicc-admiraal E. Lucas, 's konings adjudanten in buitengewone diensteerst genoemde chef van den generalen staf, en laatst genoemde kanselier der beide Orden uit de ridders 4e klassede luit.-gen. J. W. Blanken, minister van oorlog, en de vice-admiraal J. May, 'skonings adjudant in buitengewone dienst, direc teur en kommandant der marine te Amsterdam. Naar wij vernemen zou te Leiden het getal der oude strijders, die op 25 Junij eerstk. aan de feestviering binnen deze gemeente zullen deel nemen op plus minus 1500 worden begroot; voor het getal van ongeveer 1200 hunner zou in de behoefte aan logies moeten worden voorzieD. Vrij algemeen gelooft men. dat Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden bij de uitdeeling der kruizen zul tegenwoordig zijn. Men wil ook welen, dat bij die gelegenheid gar nizoen uil 'silage, met een der muziekcorpsen, herwaarts zou komen ten einde op de Ruïuedie men noemt als de plaats voor de uitreiking der eereblijken bestemdte paraderenen door de uitvoering van muziekstukken de plegtigheid op te luisteren. Op het aanbod van den heer Goldsmidom de hem toegekende concessie tot de verligting van 's Gravenhage met gasvoor den nog loopenden tyd dier concessie, zijnde 91- jaar, met den eigen dom der fabriek en al wat daartoe behoort aan de gemeente over te dragen voor de som van 3 millioen francsis door Burgemeester en Wethouders ge- piaeadviseerddat dit aanbod, zoo als het daar is liggend'?, niet voor aanneming vatbaar is. Burge meester en Wethouders zien daarbij niet voorbij de wenschelijkheid der voorgestelde overname, maar evenmin de omstandighedenwelke in den loop van bijna tien jaren ongunstig voor de gemeente ingeval de overname bad plaats gehadzouden kunnen werken. En daar nu de waarde der fabriek door deskundigen op f 1,088.000 is geschatwordt in gezegd praeadvies voorgesteld den heer Goldsmid voor de overname f 1,100,000 aan te bieden. In den wolhandel is eene daling gekomen tengevolge van het beëindigen van den Arneri- kaauschen ooi log. liet pond, dat verleden jaar nog f2.30 gold, is thans niet meer dan f 1.50 waard. Buitendien is er nog veel wol aanwezig daar zij door velenin de hoop van hoogerc prijzen te malten, was bewaard, De Nord heeft opgenomen een tweeden Ain- sterdamschen blief over de toekomst van Neder- landsch Indifi. In dezen brief wordt voornamelijk gesproken over een werk van een Franschen planter, Ilounin genaamd, die lang in de binnenlanden van Java gewoond heeft. ïu een Parysch blad heeft de heer Bounin hel nieuwe koloniale stelsel aangeval len, en met deze woorden ciudigt hij zijn betoog: Laat ons hopen dal Nederland geen zelfmoord wille begaan in het centrum van zijne fortuin en van zijnen roem." liet wetgevend ligchaam heeft in eene ge sloten zitting beraadslaagd over eene nieuwe door de stad Parijs te ondernemen geldleeninp. De afgevaardigden hebben zich algemeen beklaagd over de onvolledigheid der memorie van toelich ting. Onder de sprekers, die zich zeer nadrukkelijk tegen de voordragt hebben verklaardbehoorde de heer I'icard. Deze heeft daarbij o. a. te kennen gegeven, dal het hoe langer zoo meer blijkt, dat bel keizerlijk eigenlijk de leening is l'empire ces l'emprunl). De bladen verhalen eene zonderlinge gebeur tenis voor de reglbank te Bordeaux voorgevallen. Een jeugdige vrouw werd daar van een diefstal van 30 francs beschuldigd gepleegd ten huize van iemand bij wien zij eene boodschap gedaan had. De vrouw kwam in het verhoorc:a kind van elf maanden op den arm dragende, en legde de vol- I gende verklaring lot hare verdediging af. Aan het j huis gekomen waar zij de boodschap te doen had, j had men haar gedurende eenigen tijd alleen in de keuken gelaten; zij had ook haar kind bij zich, j en was onwillekeurig een meubelstuk genaderd waarop eenige stukken van 10 francs lagen. Zonder dat zij het bemerkte, had liet kind daarvan drie stukken gegrepen en medegenomen. Toen zij te I huis gekomen was, had zij dit eerst ontdekt, en I juist toen zij gereed stond om de bewuste stukken geld naar den eigenaar terug te brengen was de j commissaris van politie aan hare woning gekomen. aan wien zij dezelfde verklaring als aan de regters had afgelegd. De verklaring van de vrouw werd als een uitvlugt beschouwdte meer daar men den ouderdom 'van het kind in bet oog hield. Bij een kind van elf maanden liet zich zoo iets niet veronderstellen. Er was echter onder de regters verschil over de mogelijkheid van het feit, en eer men vonnis velde, wilde men beproeven of dien aangaande niet eenige zekerheid te verkrijgen ware. De regters lieten ongemerkt eenige stukken goud op de bank der getuigen liggen, waarvoo: de moeder en het kind geplaatst waren zoodal het kind ze met de handjes bereiken kon. Naauwelijks hadden zij daar eenigen lijd gelegen, of hetkiud, dat ze bemerkte, had zich over den schouder zijner moeder daarvan meester gemaakt, nam de stukken tusschen de vingers en bragl ze naar den mond. Na deze proefneming was de regthank overtuigd van de mogelijkheid van het feit, nam de ver klaringder vrouw als waarheid aan en sprak haar vrij. Een der Parijsche bladen de Temps, deelt het volgende (sprookje?) mede: «De hertog van Leuch- tenberg, 22 jaar oud, zoon van grootvorstin Maria van Rusland (dochter van keizer Nicolaas) en klein zoon van prins Eugèue de Beauharnaisis te St. Petersburg geschaakt geworden door eene veertig jarige Fransche actrice. De vlugtelingen zijn echter te Berlijn achterhaald; een Russisch ageut heeft den prins gezond en wel te St. Petersburg terug- gebragt, en de actrice is in vrijheid gesteld; zelfs heeft onze ambassade bewerkt, dat zij eene scha deloosstelling heeft gekregen." Te New-York wordt de vraag behandeld «zal aan de negers het stemregt worden gegeven? President Johnson betwijfelt het, dat de neger zich op den duur met den blanken menschenstam in de Vcreenigde Staten verstaan en er genot zou kunnen hebben van de vrijheid. In dit geval hoopte hy gelegenheid te vinden om de negers elders gezamcnlyk eene voor hen geschikte woonplaats te verschuilen. De Sultane, die onlangs op de Mississippi met uitgewisselde krijgsgevangenen vergaan is, iiad 2175 soldaten en oilicieron, 85 man ekwipage, en een aantal vrouwen en kinderen aan boord 's nachts ten 3 ure sprong de ketel en geraakte het vaartuig in brand. Velen wierpen ijlings plankeu in zee en sprongen er opdoch dezen kantelden onder de te zwaren vrachttnen liet de sloep uit. de drenkelingen klemden er zich aan vast cn zij sloeg om. Geen half uur later zonk het vaartuig en van de velen die zich op balkenmeubelen enz. de stroom lieten afdrijven, zijn slechts weinigen geredtusschcu de twee eu drie honderd hebben zich al zwemmende kunnen redden. Behalve in het water is nog een groot deel der opvarenden in deu rook eu de vlammen omgekomen. Politieke Revue. De tijdingen uit New-York loopen tol den 17 dezer. Jefferson Davis, de voortvlugtige president van de voormalige Zuidelijke confederatie, is door zijne vervolgers gevatde bloedprijs op zijn hoofd gesteld is verdiend. Davis is met zijne familie en zijn ge neralen staf bij Macon gevangen genomen en naar Washington opgezonden. Hij zal daar, vreezenwij, met de meeste gestrengheid worden behandeld, ook al blijkt het, dat hij de hand niet gehad beeft in den moordaanslag op president Lincoln. Uil den loop van het reglsgeding. tegen de be schuldigden van de moordaanslagen is tot dusverre nog niets stelligs gebleken wat den Zuidelijken President zou kunnen bezwaren. Met blijdschap zal men verder de tijding ver nemen. dat de Regering der Unie last heeft gegevea tot liet tegengaan van elke poging lol onwettige aanwerving van krijgsvolk en tot het beteugelen van elke handeling, die strekken kan om eene expeditie naar Mexico te bevorderen. Instruction in dien geest zijn aan den procureur-generaal te New- York "gezondeu. cn deze zal de noodige maatregelen nemen om de hem gegeven bevelen stipt en spoedig uit te voeren. Als wij hier nog bijvoegen, dat de heer Montholon, gezant van Frankrijk, eene audiëntie bij president Johnson gehad heeft en dat beide elkander vriend- schaps-verzekeringen hebbeu gegeven, dan zal hier door wel eenigerinate de vrees verdwijnendie in de laatste dagen zoozeer was toegenomen, dat ten gevolge van die aanwervingen van soldaten voor Juarez in Mexico eene botsing tusschen de Unie en Frankrijk zou ontstaan. Het lag trouwens voor de hand, dat de Regering te Washington op dit oogenblik nog niet ligtvaardig een oorlog met Frankrijk uitlokken zou hoezeer Juhnsou ook een ijverig voorstander van de leer van Monroe is en hij dus niets liever zal zien dan dal 't nieuwe Mexikaansche keizerrijk onder den Oos- tcnrijkschen aartshertog Maximiliaan in duigen valle. Een heftige brief, door den keizer aan prins Napoleon gerigt en in den Monitcur openbaar ge maakt, is als een donderslag komen ncdervallen. Te midden van de kalmte, die steeds in de laatste dagen heersclite, en op een oogenblik zelfs dat men naauwelijks meer over de redevoering van prins Napoleon sprakis deze storm tegen den vice-president van den geheimen raad zeer onver wacht komeu opsteken. Het publiek zag in die libe rale speechuitgesproken door den prins, niets anders dan een van die kleine politieke comedies, waaraan ten allen tijde de geschiedenis ons heeft gewoon gemaakt, en vooral van die regering, waarin de keizer zich somtijds omringt door mi nisters, die hein tot deu vrijzinnissten man zijner eeuw proclameren. Het schijnt echter dat Napo leon III ditmaal van oordeel is geweest dat men te ver ging eu dat men zijne verantwoordelijkheid te ver dreef; of liever men onderstelt, dat men hem van verschillende kanten overstelpt heeft met zóó levendige klagten dat hij er zich boos over heeft gemaakt en in een oogenblik van ongeduld den bewuslen brief geschreven heeft. Het is intusschen de vraag of de keizer niet een zeer onvoorzigtigen stap heeft gedaan. Zullen niet diegeoen. die nog altijd een zekere illusie behou den hadden ter zake van 's keizers liberale gevoe lens, door zijn brief aan prins Napoleon geheel zijn bekoeld geworden Hoe zal hij voorbeeld de partij van verzoening, met den heer Ollivier aan het hoofd, dc verklaring des keizers opvatten, «dat het politiek programma, door prins Napoleon ontwikkeld slechts dienen kan aan deu vyanden van hel gouvernement"? Aldus koint het voordat deze keizerlijke brief een afdoend bewijs is, dat tusschen het Bouapartisme cn de vrijheid een bondgenootschap oumogelijk is. Niet prinses Napoleon, gelijk men bij vergissing mededeeldemaar de prins is by de keizerin ontvangen. Er moet bij die gelegenheid een storm achtig tooneel op de Tuileriëu hebben plaats gehad. De keizerin inoet dc prinselijke speech in strenge bewoordingen hebheu afgekeurd cn die een ramp voor de dynastie hebben genoemd. Later bragt een buiienwone koerier den brief des keizers te Parys, die iti den Monitcur- werd opgenomen. De prins zal zich, naar men zegt. naar zyn landgoed in Zwitserlaud, in ecu soort van vrywillige balling schap begeven.. Vooraf heeft hij zijn ontslag ge nomen als vice-president van deu geheimen raad.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1