AHIRSFOORTSGHS NIEUWSBLAD der CENTRAAL- COURANT NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN \m 1272. van T RIJ DAG, Julij J865. Dit Blad verschijnt des Dingt/lag ten Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Centsbehalve het Zegelregt. - Aft. nummers f0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den üitg. A. van Cleeff, te Aine-sfoortBureau Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F, N'. 43. over de Oude Viscbmarkt, zoo mede bij alle Bockhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 264 der Gemeentewet Doen te weten, dat het 1»le Aanvullings-Kohier der Plaatselijke Direcle Belasting (Hoofdelijke Omslag) over het dienstjaar 1865 voorloopig vast gesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 40 lot 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 17. Juljj 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. DK BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN AMERSFOORT doen te weten, dal de processen- verbaal van inlevering en opening der Stembriefjes ter verkiezing van vijf leden voor den Gemeente raad in afschrift aan de Waag zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van tien lot ééo ure. Amersfoortden 19. Julij 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, De Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende silting houden op MftnndAg *4 Julij e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 13 tot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 20 Juljj 1865. Iu den nacht van Maandag op Dingsdag is al hier brand ontdekt in eene schuur achter en be- hoorende tot eene woning aan de Kampstraat. De uitbreiding daarvan is door de brandweer belet en Dingsdag middag is de bewoner van bet pand waarin eeoe tapperij en winkelnering wordt uitge oefend in voorloopig arrest gebragt, naar aanleiding van een onderzoek door de bevoegde magt nopens dien brand ingee'eld. Alles was, naar men verneemt, min of meer iegen brandschade verzekerd. Sedert de vorige opgave van het einde van Mei is in de spaarbank ingebragt door 25 perso nen waaronder 9 nieuwe inbrengers, eene som van 1421,45}, terwijl is uitbetaald aan 17 perso- neu f 1365.28. Ter verkiezing van vyf leden voor den Raad der gemeente Amersfoort zyn eergister 286 van de 556 kiesgeregiigden opgekomen. De uitslag op gister was: 286 geldige stembiljetten; volstrekte meerderheid 144. Hiervan verkregen de Heeren: Mr. A. B. van Bel223 stemmen. Mr. H. W. vau Werkhoven. .214 J. P. Schlatter169 J. J. Diemont119 Mr. J. van der Leeuw 119 C. Sclieltus113 M. van Beek71 De overige stemmen waren op onderscheidene personen verdeeld. Diensvolgens zijn herkozen de Heeren van Bel, van Werkhoven en Schluiteren zal op Dingsdag 1 Augustus aanstaande eene herstemming geschie den tusschen de Heeren J. I. Diemont. Mr. J. van der LeeuwC. Scheltus en M. van Beek. Vroeger bestond het plan, dat er voor de staatsspoorwegen te Utrecht een afzonderlijk sta tionsgebouw zou worden opgerigt in de nabijheid van bet Slerrebosch. Thans vernemen wijdat dit gebouw alleen zal worden bestemd voor het ver voer van koopmansgoederenterwijl het station van den Rijnspoorweg gemeenschappelijk zal dienen voor het vervoer van reizigers en andere goederen. De Provinciale Staten van Gelderlaud hebben den 13 dezer met algemeene stemmen besloten, aich met een adres tot Z. M. den Koning en de Tweede Kamer te wenden, opdat de concessie, aangevraagd door de heeren Holtzinan Sieburgh spoedig verleend rnoge worden. Bij deo scherpschutlerswedslrijd te Schafhouse, in de vorige week is een der eerste eereprijzen behaald door eea jeugdige schooue vrouw, mevrouw Meyer, van St. Galleuhaar echtgenoot, ook een bedreven scbuller%won iosgelijks een prys. Van een ongeluk op den spoorweg Lyon- Marseille heeft men tot hedenals een gevolg van het zwijgen hetwelk de Fransche bladen by zulke gelegenheden gewoonlijk in acht nemeD, slechts zooveel vernomenals de spoorweg-maatschappij beeft goedgevonden openbaar Ie maken. De Cour ri«r de. Lyon deelt nu een brief mededie meer licht over deze treurige zaak verspreidt. Hij luidt ongeveer als volgt Ik heb mij op den sneltrein bevondendie voorbij Rognac met den trein Lyon in botsing is gekomen. De schok was vreeselyk. Ik haast mjj u te zeggendat ik er met een huil aan Iw;t hoofd eene wonde aan het been en een verstuikten vinger af ben gekomen. Het is wonder, dat niet alles te gronde ging want beide locomotieven werden to taal verbrijzeld en de eeoe waggon viel op den anderen. Men verbergt de verschrikkelijke waarheid het aantal dooden is 11 a 12, dat der gekwetsten 74. Ik heb vreeselijke dingen gezien. Wjj bleven ander half uur zonder hulp en menige gewonde hand moest dezulken helpen, die volkomen verminkt waren. De plaats waar bet ongeluk is voorgevallen was allerongunstigst, waardoor de redding der verongelukten niet weinig belemmerd werd. De baan loopt daar over een zeven el boogensteilen dijkaan welks voet zich een muur van ruim eene el hoogte bevindt, zoodat zij die de gekwet sten droegenden djjk afglijden bun last op den muur leggendan over dezen heen klimmen en verder hunnen last weder opnemen moesten, om dien naar eene geschikte plaats te dragen. Ik zou een boek van al de akeligheden kunnen schrijven. Het was een waar slagveld, waarop zelfs de ge kwetste priester niet ontbrakom den stervenden bystand te bieden. Het merkwaardigste bij deze ramp wasdat men onder de gekwetstenzelfs onder de vrouwengeen klaagtoongeen kreet boorde; het was als of de schrik allen verlamd had. Eene dame. die zich in een gevorderden staat van zwangerschap bevond en wier beide beenen gebroken waren, liet geen enkele klagl hooren. Men verzekert dat de ongelukkige gered zal worden." Eene onlangs gehouden redevoering van den beer Dupin over de prostitutie is niet zonder ge volg gebleven. De politie heeft omstreeks drie hon derd vrouwen in hechtenis genomen, die zonder erkend middel van hestaan waren. De prefect van politie moet tevens voornemens zyn om alle soort gelijke dames" het plaats nemen op de eerste rangen der schouwburgen te beletten. De heer Dupin legt van zijne zijde de laatste hand aan eeoe comedie, die onder den titel L'amour du luxe in het The'ïter Francais zal worden opgevoerd, naar men verzekert reeds in de maand October. Woensdag avond jl. is op de Seine in de □abjjheid van Mailleray een vreeselijk ongeluk voorgevallen. Een sleepboot, de Impératrice. dienst doende op Hèvreis door bet springen van den stoomketel vernield. Bij dit ongeluk hebben vyf der opvarenden het leven verloren, nl. de agent der stoomsleepdienstde eerste en tweede machi nist en de tweede stookers. De overige zeven per sonen der bemanning zyn meer of minder zwaar gekwetst en door een in de nabijheid ten anker liggend schip gered met inbegrip van den loods de eenige die ongedeerd gebleven is. Politieke Revue. Het regtsgeding der zamenzweerders, den moord van Lincoln betreffende, is afgeloopenReverdy Johnson h-eft zich hoofdzakelijk gehouden aan de onwettigheid der militaire commissie. Voor den sluipmoordenaar van den heer Seward kon natuur lijk geen andere grond gevonden worden, dan het gewone bij alle moordaanslagen dat de dader zijn verstand verloren bad. De regter-advocaat weder- legde een en ander, en toonde aan hoc Jefferson Davis, zijn toenmalige Minister van Oorlog eu andere personenzoo te Richmond als in Canadahet plan van den moord, zoowel als andere infame ondernemingen, begunstigd en goedgekeurd hadden, en de militaire commissie maakte vervolgens hare uitspraak schriftelijk op, die den president werd medegedeelddoch tot dusverre niet geopenbaard is geworden. Met het regtsgeding van Davis is nog geen aan vang gemaakt. De vrij algemeene sympathie, die in Europa voor dien man beslaat, heeft velen ver wonderd. Dat de Londensche Times en andere der gelijke bladeD, die, sedert den aanvang zijne zaak met geoorloofde en ongeoorloofde middelen hebben trachten te bevorderen, dit doen, laat zich natuur lijk genoeg verklarendoch niet zoo bet gevoelen van velen, die steeds de geregtigheid aan dezjjde der Unie hebben gezien. Deze vragen genade voor de tnaonendie om hunne eigene beerschzucbt te bevredigen en zoo mogelijk den slavenhandel weder in het leven te roepentegen een gouvernement opstaan, hetwelk hun geene enkele reden tot onte vredenheid gegeven baddat tot op dat oogenblik grootendeels in de handen geweest was van Zuide naars. Zij plannen voor jaren den ondergang, en stortea eindelijk het land in een burgeroorlog die een half millioen menschenlevens kosten die mis dadigers, omdat zij onder de benaming van revo- lutionisteo gebragt kunnen wordenzullen daarom schotvrij zijn welligt om hunne kwalijk verkregene rijkdommen in Europa op ongestoorde wyze te ge nieten? Men heeft hier, altijd de met het Zuiden sympatiserenden uitsluitendegeen denkbeeld van zulk eene straffelooshaid en kan ze niet overeen brengen met de uitoefening van regt. Waarschijnlijk is bet dan ook nietdat die sympathie den land verrader van veel nut zal zijn. De New-Yorkscbe bankier Jay Cooke, die afo makelaar des Gouvernements voor de oorlogslee- Dingen naam heeft gemaakt, heeft een vlugschrift opgesteld en uitgegeventen betoge der stelling dat «eene nationale schuld eene nationale zegening is." Van alle zijden boort hij echter tegenspraak. Er is eene berekening gemaaktwaaruit blQkt dat de staatsschuld der Unie, over de volwassen mannelijke ingezeten omgeslagenvoor ieder van ben 358 dollars en 62 cents bedraagtbuitendien heeft de Unie ten gevolge van den oorlog eene groote som aan pensioenen le betalenwelkeop dezelfde wijze omgeslageneene jaarlyksche uit gave van 1 dollar 86 c. voor een ieder eischt. Dat zulks eene zegening iskunnen velen nog niet goed vatten. Het Gouvernement heeft bevonden, dat heldoor de dagelijksche inschrijvingen in de nationale leening niet zoo veel geld in handen krijgt als het behoeftom het dagelijksche tekort van twee millioen dollars te dekkenbet beeft alzoo weder moeten besluiten tot het uitgeven van eene nieuwe soort van obligation deze worden, ten bedrage van ge middeld een half millioen dollars eiken dag aan de leveranciers en andere dergelijke schuldeiscbers in betaling gegeven. In Nassau zyn by de verkiezingen de dertien eenlettergrepige volksvertegenwoordigers herkozen TZijn de heeren: Lang. Brown, Nath, Schenk, Bom, Knapp, Mohr, Bautschenz., allen mannen van talent en moed. Dal ergerde Graaf von Sneckenwolfubersteinmits vreesselijk, maar 't zal er wel goetj om gaan. De officiële Nassausche Courant voorspelt moord en doodslag, maar liet volk lacht haar uit. De gezondheidstoestand van Koning Leopold be gint zorgwekkend te worden. VERGADERING van den Baad der gemeente AmerS' foort van Maandag 17 Julij 1865. Afwezig dc 11.11. Herschel cn vah de Poll. N« het vaststellen der notulen van de vorige vergade ring zegt de Voorsitler dat dc geloofsbrieven van het nieuw benoemde Raadslid den beer P. Methorst Jr. door hem zijn ingezonden cn stelt bij dus voordie terstond in handen rener Commissie te stellen. Nadat hiertoe was besloten worden tot liet onderzoeken daarvan benoemd dc H.ll. van tVulchrenL. E. Lageru-eij cn Visser, die, na eene korte schorsing der zitting, rapporteren, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en tot dc toelating van den heer .Velhorst adviseren. Zonder hoofdeljjke omvraag wordt hiertoe besloten. De Voorzitter herinnert vervolgens, dat in de eerste plaats aan dc orde was gesteld eene ontwerp-verordening voor de Commissie van loczigt op de scholen voor Mid delbaar Onderwijs. Ofschoon dit ontwerp nagenoeg over eenkomt inet de verordeningen van andere gemeenten en vermoedelijk weinig aanleiding tot discussie zal geven zoo is rr toch eene bepaling in betrekkelijk het doen van aanbevelingen bij vacaturen waaromtrent sommige Raadsleden misschien anders denken. Hij acht bet daarom wensclirlijk de behandeling uit te stellen tot de ontwerper (Mr. van de Poll), die zich in het buitenland bevindt, tegenwoordig zal zijn. en stelt dit voor.De vergadering vcreenigl zich hiermedezoodal alsnu aan de orde van behandeling is

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1