AHIRSFOOBTSGHE NIEUWSBLAD der CENTRAAL?*® coviAir, NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, je i279. vau DIHGSDAG, dS Augustus dS65. Dit Blad verschijnt des Uingsdagscn Vrijdag*. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels fiO Cents elke regel meerder IOCents; legale Advertentiën per regel 15Cents, behalve liet Zegelregt. - 4[z. nummers ƒ0.10. DM. nummers /0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. II. tan Cteeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, Ji». 43, over de Oude Viscliimrkt. ioo mede hij alle Boekhandelaren en l'ost-Dirccleuren in het Rijk. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER v»n AMERSFOORT doet te weten, dal op Dingsdag Woensdag, Donderdag en Za- turdag der loopcndc maand aantevangen ten drie ure des namiddags door de Schutterij dezer gemeente staar de se hijJ' aal tvorden geneholen op het ter rein genaamd de Vlasakkersnabij de Piramide, gelegen regis van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig xal zijn. Amersfoortden 14 Augustus I8G5. De Ilurgetneesler voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 14 Augustus 18G5. In de Zaturdag 5 Augustus jl. door de Arr.- Regtbank alhier behandelde zaak vau tlcJ., machinist bij de Nedcrl. Rijn-Spoorwcg-Maatschappij beklaagd op 23 Mei voor een van Arnhem komenden trein zonder opzet, gevaar van botsing te hebben doen ontstaanen weswegens het Openbaar Ministerie schuldigverklaring en ecne gevangenisstraf van 3 maanden tot een jaar had gerequircerdzou de Regtbank Zaturdag 12 Aug. jl. uitspraak doen. doch heeft zij op dien dag de zitting nopens deze zaak op nieuw geopend en gelast dat alsnog zal worden gedagvaard de seinwachter B.alsook de beklaagde, tegen Maandag 21 Augustus e. k. In de laatste dagen vielen alhier eenige water- incidenten voordie gelukkig geene droevige ge volgen haddennamelijktwee kinderen vielen aan de Langegrachtnabij de ouderlijke woning, in liet water, toen op het geschreeuw van een derde kind de vader toeijlde, in bet watersprong en zijne kinderen redde. Donderdag morgen jl. viel voor liet Raadhuis een kind in de Singelgracht, hetwelk door den slukrjjder le klasse Agcnbach, der 8e coinp. veld-artillerie werd gered.Woens dag avond jl. bevond zich eene vrouw in hel water, die hare redding aan den bedienaar der begrafe nissen J. van den Brittlete danken had. In de vorige weck is in de vergadering der Maatschappij van Nijverheid o. a. behandeld het voorstel vau de afdeeling 's Gravenhage, die wenscht dat het hoofdbestuur zich tot de Hooge Regering wende en hij haar aandringe op de invoering van den ijk der gazmeters; en tevens om zoodanige be palingen vast te stellenwaardoor geregeld worde liet toezigl op de drukking en de hoedanigheid van liet gas. Na eenige discussie, waarhij het tweede gedeelte vau dit voorstel door den afgevaardigde uit Amster dam werd bestreden, welke afdeeling vroeger juist hetzelfde voorstel had gedaan dat toen door 's Gra venhage werd bestredenis besloten het voorstel te splitsen, liet eerste gedeelte er van (de ijk) werd met algeincene stemmen, liet tweede gedeelte (toe- zigt op de drukking en de hoedanigheid van het gas) met 13 tegen 9 stemmen aangeuomen. Voor cenigcn tijd werden te 11. door een jongmcnsch, die nog al met middelen is gezegend, aan een viertal zijner goede vriendenaan elk een loterij-briefje (een tiende lol) ten geschenke gegeven. Na eeuigen tijd, nu dezer dagen, bleek het, dat op een dezer nominers de kapitale som van ƒ25,000 was gevallen. Voorzeker mag bij eene zoo goede uitkomst het bewuste loterij-briefje al een heel aangenaam eu verrassend geschenk worden ge noemd. In de salons der groole wereld circuleert een afschrift van een brief van Dr. Jenner, geneesheer der koningin van Engelanden die Leopold in diens laatste ziekte behandeld heeft. De geleerde arts schrijft, met een zeldzame nederigheidde genezing minder aan zijne kunst dan aan het krachtige ligchaamsgestel des lijders toe. Deze bewonderenswaardige grijsaardzegt Dr. Jenner vindt in zijne eiccptionnele constitutie de kracht om op 75jarigen leeftijd aan een vereeniging van ziekten te weêrstaan, waarvan een enkele voldoende zou wezen om incnigen menscli in de kracht des levens le dooden." En verder: «Gü vraagt mij of het levcu van koning Leopold voor cenigen tijd verzekerd is. Ik beweer niet dc waarzeggerskunst te bezittenmaar voor zooveel een geneesheer het zeggen kan, geloof ik dat, volgens den gewonen loop der dingenin dc eerstvolgende twee of drie jaar geen ernstige verergering van den toestand le verwachten is." Men zietdat deze uil goede bron geputte rnedcdcelingen geruststellender zijn dan de verzinsels sedert eenige dagen in de Fransche bladen gedrukt, en volgens welke Leopold, opliet uiterste liggende, Napoleon III zou hebben doen uitnoodigen hem te Laeken te kornen bezoeken om hem, van aangezigt tot aangezigt, ziju land cu zijne kinderen toe te vertrouwen!! Voor het hof van assises te Parijs stood iemand te regt, beschuldigd van bigamie, doch hij werd vrijgesproken, omdat ter teregtzitling bleek dat hij schuldig was aan trigamie. Voor de eerste maal was hij gehuwd te Parjjs, maar lty verliet twee of drie jaar hierna zijne vrouwhij zette zich toen met der woon neder in eene kleine pro vinciestad, alwaar men hem als vrijgezel beschouwde. Na verloop van eenigen tijd trad hij ook daar in het huwelijktwaalf jaar later stierf zijne eerste vrouw. Hij alleen keerde naar Parijs .terug en sloot daar een derde huwelijk. Zijne tweede vrouw werd dit gewaarzij meende de allereerste in rang te zijnvervoegde zich tot het geregt en er werd vervolging wegens bigamie ingesteld. Van het eerste huwelijk was geene sprake, ook de beschuldigde repte geen woord daarvaD, maar hij zeide het vertrouwelijk aan zijnen advocaat die de volgende conclusie nam Mijn cliënt is thans geensziüs schuldig aan biga mie; hij was het wel nu twaalf jaar geleden, toen hij met zync tweede vrouw trouwde, doch die vervolging is nu reeds verjaard. Maar bovendien is de tegenwoordige vervolging wegens bigamie ten cenenmale onwettigomdat de tweede vrouw nooit is geweest de wettige vrouw van den be schuldigde zijn derde huwelijk echter is wettig omdat bij het sluiten daarvan bleek dat zijne eerste vrouw overledeu was. De tweede vrouw is derhalve onbevoegd zich te beklagen en de beschuldiging van bigamie is dus geheel ongegrond." Zoowel bet openbaar ministerie als bet hof beeft zich met de conclusie van den advocaat Tereenigd. Onder den werkenden stand te Parijs duurt de onrust voort, en jammerlijk neemt zij toe. Onder de regering van Lodcwjjk Filips bedroeg het dagloon van timmerliedenmetselaarssteen houwers, loodgieters enz. gemiddeld vier of vijf francs daags. Thans zijn de loonen achtereenvolgens tot gemiddeld zes of zeven francs opgevoerdcn desniettegenstaande beklagen die werklieden zich en brengen eene stoornis te weeg, waarvan liet einde niet te voorzien is. De keizer doorschouwt het hoog ernstige van den toestand en beseft dat het gevaar der wet Ollivier steeds grooter wordt; derhalve is bij bedacht op het nemen van maat regelen die, zonder de onlangs vastgcsteldo wel te vernietigentochonder het voorwendsel van coalitiën, in zekere omstandigheden het kwaad zullen kunnen keereu. Maar een ander gevaar staat voor de deur. De fabriekantendoor hunne werk lieden verlaten, hebben hulpbronnen gezocht overal waar zij koudeneenigen dier heeren hebben de prijzen hunner goederen opgeslagencn trachten het Parysche publiek te doen boeten voor de ver legenheid waarin zij gebragt zijn, en ten gevolge hiervan is het verbruik aanmerkelijk verminderd. Parijs is een stad van weelde, van verschrikkelijke weeldedie volstrekt niet in verhouding staat tot het vermogen en het karakter van Frankrijk. De fabriekanten poogden alzoo het voorbeeld te volgen van de Engelsche industriëlendie zich hebben gecoaliseerd en ten laatste de werklieden dwongen op hunne beurt te capituleren, maar bij gebrek aan overeenstemming kon dit plan niet tot uitvoe ring komen. Intusscheu hebben verscheidene fabrie kanten met name te Lyon en Rjjsselkleine Engelsche machinen doen komendie met weinig kosten werken, cn waarvan het gevolg is dat de Lyonsche kooplieden een aanmerkelijke bezuiniging in hunne voorthreugingskosten verkregen hebben. Gelijk men meldde, heeft menig fabriekant, die honderd werklieden in dienst had nu maar vijftig. Die ongelukkige werklieden moeten evenwel leven en deze omstandigheid baart aan de regering de grootste bekommering. Het gevaar van het socia- lismus dat van boven komtis niet minder te vrcezeu dan dat hetwelk van beneden komt. Door de Amcrikaansclm handelaars is van deze gelegenheid partij getrokkenom allendie maar een weinig bekwaam zjjn in dienst te nemen voor de fabrie kanten in de Vereenigdc Staten, waar men zijde- fabrieken wil oprigten. Dit ware een noodlottige slag voor een groolen tak der Fratisclie nijverheid. Nu wordt wel gezegd dat een ontwerp van wet te verwachten is, bestemd om in al de gerezen be zwaren te voorzien, maar "t komt velen voor dat dit moeyelijk zal zyn te bewerkstelligenen eerst als men lmloeld ontwerp onder de oogen zal hebben zal men gelooveu dat het bestaat. De werkstakingen of liever die coalitiënslaan over van de steden tot liet platteland. Dezer dagen moest de arbeid der landbouwers met goud betaald worden; met dubbel loon waren zij niet tevreden. De landeige naars, op deze wijze gemarteld, hebben, om zich te troosten, de prachtige circulaires van den minister Réhic en de welsprekende redevoering van Michel Chevalier over den vrjjeu handel. Zeer zeker heeft de vrye handel zijne goede zijde, maar men moet niet vergeten dat door den vrijen invoer van granen en vee van het buitenland in Frankryk de Fransche landbouwende stand in niet geringe mate is bena deeld. De toestand der landeigenaren zal dus even slecht worden als die der fabtiekanten en de mid denstand gevoelt de lerugwerkiog hiervan zoo sterk, dat men cegtslreeks een crisis te gemoet gaat die te regt angst en vrees aanjaagt. De hervormers men moest liever zeggen de socialisten, beffen zegekreten aan; zij zeggen dat de beginselen tan Proud bon in practijk gebragt worden en men dusdoende er toe geraken zal dc maatschappij te vervormen zonder schokken. Dit zijn zeer onrust- harende droombeelden omdat de keizer zich weinig om den middenstand bekommert en tracht zich meer en meer aan te sluiten by het eigenlijk gezegde volkwelks magt dezer dagen bij de gemeenteverkiezingen zoo onmiskenbaar gebleken is. Op den NVarschauer spoorweg werd den 30 Julij een reiziger, die in een rijtuig der eerste klasse gezeten was, naby bet station Ostrow het hoofd verbrijzeld. De ongelukkige bad by het pas seren van de kokerbrug bij Ostrow het hoofd buiten het rijtuig gestoken, niet wetende dat in dezen koker de wagens der eerste klasse, die eeoigzins breeder zyn dan de andere, als in eene sleuf passen. Mejufvrouw Charlotte llillier is dezer dageu te Norwood deerlyk om het leven gekomen door het vuui vatten barer crinoline. Dit is het tweede slagtoffer in veertien dagen. Mejuffrouw llillier nam gedurende de afwezigheid eener familie do huishouding waar en was bezig een der kinderen voor het vuur aan te kleedentoen een vonk op haar kleed vloogdat dadelijk in brand stond. In den angst en schrik van het oogenbiik liep zy in dcu tuin cn terug, zoodat devlain toenam. Het kind snelde schreijende naar buitenwaardoor een voorbygaoger te hulp kwamdoch het vuur had reeds zulke vorderiugeu gemaakt, dat bet ligchaam bruin was geworden. Naar het gasthuis vervoerdstierf het meisje kort daarna bijna met dc woorden op dc lippendat de crinoline de oorzaak van haren dood was." Politieke Revue. Een berigt, thans ook door de Keulsche en Nieuwe Rolt. Couranten medegedeeld en aau welks waarheid helaas! niet meer te twijfelen is, mag niet langer worden verheeld. De Cholera, sedert geruimen tyd in Turkyë en Italië uitgebrokenneemt aldaar toe. Zij heelt veelal tot voorloopster de vreestot hoodgeuoote de onmatigheid. liet is de pligt vau de Regeringen zoodanige voorzorgsmaatregelen te nemen, die door deoodcr- viuding iu vorige jaren als doelmatig zijn bevonden en waaronder bevordering der algetneene reinheid niet de minste plaats bekleedt. Naar aanleiding der circulaire van den minister van binucul. zaken betreffende den uitslag der ge meentelijke verkiezingen in Frankrijk, zegt de libe rale Parysche Presse: «Uit dat stuk moet de ge volgtrekking afgeleid worden, dat een land, alwaar, naar de verklaring der regeriug zelveeen zoo bewonderenswaardige orde hcerschtrijp is voor de vrijhedenwelke het aau EngelandBelgië Nederland, Italië en Zwitserland benijdt: de druk persvrijheid de vrijheid van vereeniging en de vryheid vau vergadering; drie vryhedenwelke onmisbaar zijn voor de uitoefening van de vierde, dat is het slcinregt. Dc revolutiegeest zal dan eerst iu Frankryk geheel gesmoord zynwanneer de geest der vryheid er de volle heerschappij hebben verkregen." By de prysutidceling aan de leerlingen der Lyceëo van Parys cn Versailles heeft de minister van onderwijs eene toespraak gehouden, waarin het volgende werd medegedeeld omtrent den voortgang van bet ouderwys: In onderscheidene gemeenten waren in het af- geloopen jaar 800 leerstoelen geopend voor het hoogcr onderwijs. Er waren 187,000 jonge arbet-

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1