NIEUWSBLAD dee CENTRAAL- b1 AHERSFOORTSGHE Hrg COUR ART, NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, M 1283, EM \v:V; van DIJN GS DAG, %9 Augustus dS65. Dit Blad verschijnt des üingsdagtexi Vrijdags. De Abonnementsprijs is fl,50 in de 3 maanden. Van Advcrteiitiën, 1 tol 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve liet Zcgelregt. - -if:, nummers fOAO. Dubt,. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uiig. A. van Cleeff, te AmersfoortBureau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, 43. over de Oude Visch.narkt. zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. zaak moet zich volgender wijze hebben toegedragen. De bestolene was bij hare buren de beschuldigden, uitgenoodigd tot eene koftijvisilehieraan voldaan, volgde een likeurtje dat, zoo het schijntbijzonder bedwelmende bestanddeelen bevatte, ten minste naar haar zeggen was zij na het gebruik van één glaasje geheel buiten kennis, zoodat zij bij het ontwaken in haar eigen huis op den vloer lag, ont daan van den gouden hoofdtooi. De politie deed onmiddellijk onderzoek, doch te vergeefs, toen de beschuldigden de knoppen van het ooryzer trachtten te verkoopen bij een goudsmid teSneek; daar kreeg men argwaanwelke al spoedig bleek niet ongegrond te zijndaar die argwaan werd Kcvolgd door eene volledige bekentenis, waarna T. onder geleide naar Leeuwarden werd getrans porteerd terwijl intusschen per telegraaf reeds aldaar kennis er van was gegevenzoodat zijne vrouw bij zyne aankomst ook als medepligtige was gearressteerd. Het andere gedeelte van het oorijzer werd vervolgens op aanwyzing gevonden bij de ouders der tweede beschuldigde, op dea zolder in een verborgen hoek. De graaf Léon Finak von Finschensteinbe- hoorende lot een der oudste adelijke geslachten in Pruissen werd dezer dagen gearresteerd beschul digd van verschillende valschbeden gepleegd te hebben. Zoo heeft hjj o. a. ook den ryken eigenaar van hel kasteeldat gelegen was in de nabijheid van het zijne, arglistig bedrogen. Deze buurman bragt hem eene visitede beschuldigde liet hem bij die gelegenheid hel album zijner zuster zien en wist hem toen te bewegen zijne handteekening er in te plaatsen. Het blijkt thansdat de beschul digde valschelijk van deze naamteekening heeft gebruikt gemaakt en die plaatste ouder een wissel van 40,000 thalers. Het ofhciëele Oostenrijksch dagblad behelst vau tijd tot tijd opgaven van de veepest welke daar te lande sedert jaren heerscht. In zijn nom- iner van 23 dezer berigt hel, dat in Gallicië twaalf gemeenten zijn alwaar die kwaal zich voordoet, en aldaarsedert het midden der vorige maand op een veestapel van 6013 stuks, verdeeld over 242 boerenhoeven998 runderen aangetast, 236 genezen, 340 bezweken en 200 afgemaakt waren. Den 21 dezer is te Weenen het tweede interna tionale congres van veeartsen geopend; er 'waren 180 personen uit bijna alle landen van Europa tegenwoordig. Verscheidene voorstellen en mede- deelingen betredende de veepest zijn aan commis sion verzondenom nader een onderwerp van discussie uit te maken. Rusland wordt aanhoudend verontrust door brandstichtingen. Maar wie zijn de brandstichters De oude Russische partij antwoordtde Polen de Polen die zich in alle Russische steden hebben verspreid en zoo wraak Demen over het dempen van den Poolschen opstand." Anderen gelooven, dat het brandstichten geschiedt door benden boosdoeners, die pion ieren willen, en sommigen willen, dat het toe te schrijven is aan pyromanie, dal is brandstichtings-modc of zieke lijke en onweerstaanbare zucht tot brandstichting. En inderdaad de gevatte brandstichters zijn mceren- deels vrouwen eu kinderen, die bij geregtelijk verhoor zeggeu, door persoonlijke wraakzucht of wel door onwederstaanbare zucht naar het gezigt van vuur en vlammen tot brandstichting te zijn gedreven. Dat zou eer aan eene epidemische krank zinnigheid eu eene ontoerekenbare afdwaling en verbijstering van dea menschclijken geest doen denken, dan aan eene welberaamde zamenzwering ter voldoeumg aan plunderzucht. Men berekentdat de stad Parijs op den naamdag des keizers door 600,000 vreemdelingen is bezocht. KENNISGEVING. Dr BURGEMEESTER V*N AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer ge meente, dat het door Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard voljaarsch aanvullingskohier N°. 5 van de Personele Belas ting over hel dienstjaar 18® s/66 aan den Ontvanger van 's Bijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den hij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 26 Augustus 1865. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. AMERSFOORT. 28 Augustus 1865. Zaturdag jl. stond voor de Arr. Rcgtbank teregt J. dG.gehuwd en vader va.i 9 kinderen dili gence-ondernemer tusschen Amsterdam en Amers foort. die in den avond van 31 Julij jl. bij bet afstappen van zijne diligence vóór zijne woning werd gearresteerd beschuldigd een certificaat Ned. Werk. Schuld 3 percent te hebben ontvreemd toebehoorendc aan den Heer van den Hoek, eigenaar van de woning des beschuldigdeen daarin eene kamer bewonende. Na Tolledige bekentenis der ontvreemding, die geschied was uit eene met meerdere waarden gevulde blikken trommel zich bevindende in een afgesloten kofferdoor middel van den sleutel, die de eigenaar, volgens de be wering van den beschuldigde op het bureau had laten liggen, werd door het Openbaar Ministerie geeischt 3 jaren correctionncle gevangenisstraf, ter wijl de President eene beinerkiug tot den eigenaar rigtte wegens zyne achteloosheid omtrent het ver zorgen zijner geldswaarden. Onder de getuigen bevond zich de heer Lindvan de ellectenfirma van dien naam te Amsterdam. De uitspraak ge schiedt morgen, Dingsdag, ten half twaalf ure, in eene buitengewone zitting der Begtbank. Terzelfde zitting der Regtbank werd uitspraak gedaan in de zaak van d. J.. Machinist der Nederl. Kijn-Spoorweg-Maatschappjjbeklaagd op 25 Mei voor een van Arnhem koineuden 'reinzonder opzetgevaar van botsing te hebben doen ontstaan, en is bij veroordeeld lot f25.geldboete, of by niet betaling gevangenisstraf van 7 dagen. - Gister trad bij dc Hervormde gemeente alhier in de St. Joriskerk op Dr. G. E. van Koetsveld, predikant te 's Gravenhage. en hield eene schoone en stichtelijke leerrede over den oorsprong, de be- teekenis en kracht van het gebed, volgens Hand. 9 vers 11 laatste gedeelte. Te de Vuursehe is, in plaats van den naar Ouddorp vertrokken Predikant Bax beroepen Dr. II. E. Faurc, predikant te Bergschenhoek. Te Bunschoten is tot predikant beroepen de Heer J. J. Dermout, predikant te Austerlitz (proc. Utrecht)kleinzoon van den emeritus-hofkapelaan van wijlen Z. M. Koning Willem I. ter algemccne vergadering der Maatschappij tor bevordering der veeartsenijkunde in Nederland op Dingsdag 5 September e. k. te Utrecht te hou den komt onder de ter bespreking opgegeven onderwerpen voor: Hengeveli». Welke middelen zijn er aangewezen tegen het inslepen van besmettelijke veeziekten door middel van spoorwegenen ter voor behoeding tegen besmetting van gezonde dieren, die in de waggons vervoerd worden Met het oog op bet tegenwoordige spoedig ver voer van vee met spoorwegenstoombootcnenz. is bet allezins wenscbelijkdat dit vraagpunt ter vergadering afdoende wordt behandeld, zoodat daardoor geschikte middelen door Lands, Provin ciale en Gemeentebesturen kunnen worden toegepast ter voorkoming van de verspreiding der besmetting. De Minister van binnenlandschc zakenover wegende dal hel ter beteugeling der in den omtrek van Delft en Schiedam uitgebroken veeziekte nood zakelijk is dat ten spoedigste lot het nemen van alle gepaste maatregelen worden overgegaanheeft goedgevonden: 1°. aan eene commissie op tc dragen in dc gemeenten waar de ziekte zich ge openbaard heeft of vermoed wordt, liet rundvee te inspecteren en de gemeentebesturen behulpzaam te zjjn in het naleven der verpliglingen, bjj het Well), van Strafr. opgelegd2n. tot leden dier Commissie te benoemende hoeren F. C. Ilckmefjerlecraar aan 's rijks-veeartsenijschool tc UtrechtG. A. IE. van Hoorn, veearts te Amsterdam; A. J Montensveearts te Zevenbergen; J. B. Snellen, veearts te Moordrecht; L, Swartveearts te Baren- dregt; F. T. Weitselveearts te Amersfoort;. 3°. aan de leden dier commissie de heeren F. C. HekmeijerL. Swart en F. T. Weitzel op te dragen gezamenlijk met den heer G. J.Uengeoeld, leeraar aan 's rijks-veeartsenijschoolreeds bij dispositie van 18 dezer daartoe uitgenoodigdden aard dier ziekte na te gaan en daarover en tevens orer de maatregelente nemen om verpreiding tegen te gaanrapport uit te brengen. De Minister van staat baron van Hall is in zoo verre herstelddat by bezoeken bij zijne familiebetrekkingen in de residentie beeft gebragt. De ontbuldiging der Naald te Scheveningcn heeft Donderdag jl. met veel plegtigheid en feest viering plaats gehad. Een aantal leden van com- missiën en sub-commissiën hebben aan eenen keu- rigen maaltijd deelgeuomen, geaccompagneerd door fijne wijnen, waarbij ook vele toasten werden inge steld terwijl alles in goede orde afliep. Eene schielijk gestorven koe van een der veehouders te 's Hage leverde .bij de lijkopening door den veearts Rijnenberg den 23 dezer gedaan, de zekere bewijzen op van de thans heerschende ziekte onder het rundveeredenen genoeg voor de veehouders om hun vee naauwkeurig gade te slaan en bij het bespeuren van ziekte er terstond aan gifte van te doen en tijdig geschikte geneeskundige hulp in te roepen. Met 1 September a. s. zal te Meppel eene inrigtinggeopend worden die, naar men vermoedt, op nog weinig plaatsen bestaatalthans niet door het Gemeentebestuur zal zijn in bet leven geroepen. De Gemeenteraad aldaar heeft namelijktot gemak van den handel, een ruimen kelder doen maken, waarin elk regt heeft goederen in bewaring af te geven tegen eene zeer geringe retributie. Behalve dat de handelaren van deze instelling veel gemak zullen hebben, erlangen de boeren het voorregt, om de goederen, die zij niet kunnen afzetten, tol een volgende markt te knnn»n opslaan, zoodat zij niet meer genoodzaakt zullen zijn die naar hunne woonplaats terug te voeren. Door den gemeenteraad te Brielle is met algemeene stemmen aangenomen het voorstel der commissie van financiën, om ten behoeve der ge- meentè de uitzonderingsbepaling van art. 10 der wet van 7 Julij 1863 Staatsblad n°. "79) te zien toegepast, ten einde te mogen blijven beffen de belastingen op het gemaal en geslagt, terwijl daar enboven nog tot dekking der uitgaven zal beschikt worden over 4/3 van de opbrengst der rijksbelas ting op het personeelen zullen geheven worden eene directe plaatselijke belasting, 40 oprenten van de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde en 10 opcenten van die op de ongebouwde eigen dommen en 25 opcenten op de hoofdsom der personele belasting. Men meldt uit Vlissingen van 24 Augustus: Door den zwaren stormwelke gisteren avond en gedurende den geheelen nacht op onze kusten heeft gewoed hebben wij eene ontzettende zeeramp te betreuren. De Deenscbe kof Hans Jacob, kapt. Haayenvan Ferinern in Holslein, kreeg gisteren avond ten 5 ure in zee, als voor Antwerpen met granen bestemdeen loods aan boord. Door den opkomenden hevigen wind geteisterd, bereikte het schip de hoogte van West-Kapelleen werd ten 11 ure door een woedenden orkaan op het zooge naamde plaatje van Zoutelande geworpen. Na daar een uur met de meeste krachtsinspanning getracht te hebben schip en leven te behouden, daar het nachtelijk uur den nood vermeerderde, werd hel vaartuig geheel verbrijzelJ. De kapitein, vier ma trozen en de Vlissiilgsclie zeeloods Joseph Frits gehuwd en vader van zes jonge kindereneen kloek en kundig zeemanhet sieraad van zijnen standvonden hun graf in do golven. Slechts één jeugdig zeeman. Peter Magnus Halbe. oud 23 jaargeboren te Westervick in Zwedenwierp zich in zee op eene plank en na acht verschrik kelijke uren door dc golven te zijn voortgezweepl, werd hij te West-Kapcllc op strand geworpen, herwaarts gevoerd en hier met de meeste liefde en voorkomendheid verzorgd. De dood van den braven zeeloods Frits brengt hier een diepen en smartclijken indruk te weeg. Te Leeuwarden zijn gearresteerd zekere T vlccschhouwer ca zijne echtgenootbeschuldigd van voor drie weken gestolen te hebben een breed gouden oorijzer, dito slot eu dito oorbellen. De Volgens het zeggen van kennerszal het tegenwoordige jaar tot de vruchtbaarste wijnjaren behaorendie wij in eene halve eeuw beleefd hebben. Met liet oog op de hier en daar heerschende cholera wordt te Parijs zooveel inogclyk aan bet volk voorgehouden: 1". dat de cholera niet besmettelijk is, en dat het dwaas en laf is, de daardoor aangetasten aan hun lot over te laten en te ontvlieden 2°. dat de beste voorbehoedmiddelen zijn: bij zondere zindelijkheid ventilatie of luchtvcrversching eu goed drinkwater, en de beste geneeswijze

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1