AMERSFOORTSCHE NIEUWSBLAD dee CENTRAAL- en B IJ VOEGSEL. COUR ART, NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN T!in VRIJDAG, ó.i October dS65. geschieden daartoe in de maand Januarij van de verschillende graaukoopers monsters met opgave van prys te vragen. De heer L. E. Lagerweij heeft zich geïnformeerd naar de hoedanigheid van het graan dat thans aan hel Weeshuis geleverd wordt, en vernomen, dat deze uitmuntend is. Daarom is hij er tegen, om nu ten aanzien der aanbestedingen een parliëlen maatregel te nemen. Anders zou het zijn indien de Ruad in hel algemeen aanbestedingen verlangde, maar daarop wil hij niet nader aandringen omdat dit punt meermalen ter sprake is gebragt, co alsdan telkens is gebleken dat regenten van het Weeshuis daartoe ongeneigd waren. De Voorzitter zegtdat hg niet raadzaam acht om over dit onderwerp zich nader uittelaten, maar hij wil gaarne de gemaakte opmerkingen aan den Baad mededecleo. De heer L. A. van Beek geeft te kennen, dat hij in de Afdeclingen over de bedoelde levering van het konrn had gesproken. Men was daarmede in het vorige jaar begonnen maar men had dit niet voortgezet. Wanneer men ieder jaar in Januarij morsters vroeg, alsdan inkocht, om te leveren wanneer men het noodig haden de boedanigheid door onpartijdige graankoopers liet beoordeelen, dan is hij verzekerddat men er zich goed bij zou beviodeD. Hij ontkent ook, dat de maatregel zoo partieel zou zijn, als een vorige spreker meende, want ook de aardappelen worden thans op monsters geleverd. De heer L. E. Lagerweij herhaalt, dat er dan toch nog vele andere artikelen zijn die niet wor den aanbesteed, zoodat de twee opgenoemde slechts uitzonderingen zijn. De Voorzitter volhardt bij zijn gevoelen. Regenten moeten in dezen beslissen. Hun zal hij bet opge merkte mededeelenen verdere discussie schijnt alzoo overbodig. Alleen wil hij er bijvoegen, daar hij zelf ook regent van bet Weeshuis is, dat hij persoonlijk afkesrig is van algemeene aanbestedingen ten behoeve van da. gesticht. 3". Gemeenle-begrooting voor 1S66. Het eerste hoofdstuk der uitgaven geeft geene aanleiding tot discussiën. Alleen ten aanzien van den post voor tractcmenten van den Controleur, Ontvanger, de Commiezen, Portiers enz., welke in het vorige jaar was uitgetrokken voor /5310. en thans slechts voor f 2731.70. werd opgemerkt bij de Memorie van toelichting, dat met 1°. Mei. bij het ophouden der accijns-belastingen, de mees ten dier betrekkingen zouden kunr^n vervallen, en daarom de tractementen van den Controleur de Commiezen en Portiers slechts voor vier maan den behoefden te worden vastgesteldterwijl er een nader voorstel door Burg. en Weth. zou ge daan worden betrekkelijk het wachtgelddal aan sommigen huDner zou bebooren te worden toegekend. In de Afdeelingen was voorgesteld met 1°. Mei ook de betrekking van bezoldigd klerk ten kantore van den gemeente-ontvauger te doen vervallen omdat bij het wegvallen der accijosen, de werk zaamheden aldaar zeer zouden verminderen. De Voorzitter zegtmet het oog op dat voorstel, dat Burg. en Welli. hadden gemeend bij deze be grooting den daartoe bestemden post nog te moeten voordragenomdat zij eerst in den loop van bet jaar haddcu willen gadeslaanwelken invloed de veranderde toestand zou hebben op voormelde werk zaamheden. Zij gaven echter toe dat het nu reeds te voorzien wasdat die in allen gevalle belangrijk minder zouden worden, en verklaarden zich dus niet tegen het voorstel om den bedoelden post met 200 te verminderen. Met algemeene stemmen wordt daarop dienover eenkomstig besloten. Hoofdstuk II (politie) wordt zonder discussie aan genomen. Hoofdstuk III (kosten voor openbare wegen werken ea inrigtingen.) Art. 1 (kosten van aanleg en onderhoud van straten en wegen.) Ingevolge de Memorie v»n toelichting bestaat het voornemen, om in het vol gend jaar de bestrating buiten de SL Andriespoort te veranderen, en aldaar klinkers te leggen. De Voorzitter herinnert verder, dat een der leden in de Afdeelingen had voorgesteld den post met f 110 te verhoogenten einde op nieuw builen de groote Koppelpoort de kade inet booinen te beplanten. De lieer L. A. van Beek zegt, dat hjj dit beeft voorgesteld. Reeds in 1862 was daarvoor een post Dit Blad verschijnt des Dings,lajscn Vrijdags. De Abonnementsprijs is f 1.5?» in .le 3 maanden. Van Advertcnticn1 tot G regels 60 Cents, elke regel meerder lOCenU; legale Advertent,en per regel 15 Lenta, behalve het Zcgeln-gt. - tf,. „n.nnnrs ft). 10. DM,, nammenf 0.13. - Brieven franco. - Bestellingen bij den Uitg. A. H. van CleefT, te AniersloortHurcau Amersfoortsche Coarnnt. Langstraat. Wijk V. V. 13. over de O.rle Vischmarkt, sop mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in bet Rijk. VERGADERING van den Raad der gemeente Amers- foortvan 3. October. 18C5. Na het voorlezen en goedkeuren der notulen van de vorige vergadering worden door den Voorzitter in behjudeling gebragt de navolgende onderwerpen I". De ontwerp-verordeningen betrekkelijk de wyziging van liet belastingstelsel. Zoodanige wyziging was (volgens de Memorie van toelichting) noodzakelijk geworden ten gevolge der wets-bepaling dat door de gemeenten na 1°. Mei 1866 geene belastingen meer inogeu geheven worden op voorwerpen van verbruik tenzij dit uithoofde van den bijzonderen toestand der gemeente, uitdrukkelijk en bij uilzonderiog aan haar door de wet mogt worden vergund. Daar nu de Raad reeds vroeger had geoordeeld dat de gemeente Amersfoort niet op zulk eene uitzondering aanspraak kon makeneu de verbruiksbelastingen geacht werden ongeveer /3500Ö per jaar optebrengen moest bij het ophouden daarvan in het te verwach ten te kort op andere wijze worden voorzien. Burg. en Weth. hadden voorgesteld dit te doen door a. van het rijk aantevragen J van de opbrengst der Ryks personele belasting, (krachtens de Wet van 7 July jl.), begroot op een» onzuivere opbrengst van nagenoeg f 22000; b. de opcenten der grond belasting op de gebouwde t. gendommen van 15 te verhoogen tot 40welke vermeerdering werd begroot op ongeveer 3000en c. de opcenten op het persoueel van 5, 10, 15, 20, en 25, opte- voeren tot 70. waardoor eene meerdere ontvangst van nagenoeg f 11000 per jaar werd verwacht. De opcenten op de ougebouwde eigendommen hoof- deiyke omslag hondenbelasting vuur- haven- en tongelden. enz. bleten daarbij als vroeger. Natuurlijk zouden die wijzigingen in I860 eerst eeu aanvang nemen met 1°. Mei. Burg. en Wetb. merkten by het indienen van deze voorstellen op, dat voortaan door het Bijk geene opcenten op de ODgebouwde eigendommen zullen geheven wor den, die thans 2I{ bedragen, zoodat de verhoo ging door de ingezetenen te dragen niet meer dan 3J opcenten beliep. OfscliooD nu bij liet ophouden der accyns-belastingen de tractemen'en der amb tenaren met de controle op den invoer belast zouden kunnen vervallenzoo moest men toch rekenen op wachtgelden ten hunnen behoeve, op een grooter aandeel in de kwade posten der Rijks personele belastiog, en op een verminderd bedrag der toe komstige overschotteu van de gemeen'.e-rekeningen, omdat in het vervolg moeijelij'< op eene toenemende meerdere opbrengst der belastingen kan gerekend worden, zoo als in den laatsteo tijd bij de accijn sen bet geval was. Dit een en ander maakte het raadzaam om niet minder dan 70 opcenten op het personeel te beffen al zou door de voorgestelde verandering de gemeente schijnbaar een voordeel van nagenoeg 1000 genieten, indien men ten minste niet lette op de oD'angs plaats gehad heb bende verhooging van den ryks accijns op het ge- disteleerdwaardoor die belasting ouk ®oor de gemeente circa 1000 per jaar meer kon opbrengen, zoodat het bovengestelde cijfer van f 35000 eigenlijk 36000 zou behooren te zijn. Bij bet onderzoek dezer belasting-ontwerpen waren daartegen in de Afdeelingen geene bedenkiugen ingebragt. Wel hadden de raadsleden bet betreurd, dat de opcenten op bet personeel tot zulk een boog cyfer werden opgevoerdmaar zij moesten de noodzakelijkheid daarvan toegeven en vonden zich dus verpligt daarin te berusten. In de openbare zitting gaven die ontwerpen daarom geene aanleiding tot bijzondere discussie maar werden zy door den Raad met algemeene stemmen aangenomea om met 1°. Mei e. k. in werking te tredenbijaldien zij door den Koning nader worden goedgekeurd. 2°. De begrooting voor het Weeshuis, het Bnr- gerlijk armbestuuren de Schutterij voor 1866 worden mode inet algemeene stemmen aangenomen. Alleen met betrekking tot de eerste was in eene der Afdeelingen de gewone aanmerking gemaakt op het niet plaats hebben van publieke aanbeste dingen of althans het niet leveren op monster der levensmiddelen en verdere benoodigdheden. In het rapport der 2«. Afdeeling was ook de wensch van een der leden opgenomen dat aan regenten in overweging zou gegeven worden om voortaao de rogge op monster te doen leveren zoo als dit reeds eenmaal met goed gevolg was op de begrooting uitgetrokken, maar er was daar aan toen geen gevolg gegeven. Hy wenscht nu dat de Raad er toe moge besluiten omdat het in het vervolg lot groot gerief zou verstrekken der aldaar woneude ingezetenen. De Voorzitter wil er zich niet tegen verklaren. In 1862 was er geen gevolg aan gegeven omdat de schipperij er bezwaien tegen had geopperd vooral met het oog op het vervolgwanneer dé hoornen groot zouden zija. Ook meende men dat. wanneer de ingezetenen het planten van boomea verlangdenzij daarop wel nader zouden aandrin gen, hetgeen lot dusverre nog niet was geschied. De heer L. A. van Beek herneemtdat de schip perij door de boomen volstrekt niet zal benadeeld worden, en zij zelfs nuttig zullen zijn voor bet behoud der kade, waarover nu gedurig in alle rigtingen wordt gereden, hetgeen alsdan niet meer zal kunnen geschieden. De beer L. E. Lagerweij merkt op, dat toen dit punt in de Afdeelingen werd besproken, door sommigen werd gevreesd, dat de kosten, door bet in orde brengen der bestrating enz. veel boogef zouden zyn dan 110 en dit zoo voor hem een bezwaar zyn om vóór het voorstel te stemmen. 0e Voorzitter kan dit tegensprekendaar volgens de ingewonnen ioformatiën de bedoelde som nage noeg voldoende zal zyn. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Art. 4. (kosten van waterleidingen, bruggen enz.) Onder dezen post, waarvoor is uitgetrokken 2181.9- is blykens de toelichtende stalen begrepen eene som van 1050 voor bet leggen van eene brug over de Beek nabij het smalle paadje. In de Afdee lingen waren hiertegen verschillende bedenkingen gerezenen was door sommige leden voorgesteld de uitgetrokken som met f 1050 te verminderen. De Voorzitter zegt, dat de bedoeling van Burg. en Weth. is om wanneer de brug lot stand mogt komen ook het voetpad leidende naar het spoor station te verbeteren. Hij meentdat het beter is den post niet van de begrooting te nemenmaar dien daarop te laten zoo men wil met de reserve, dat daarover niet beschikt zal worden dan nadat hieromtrent eene nadere beslissing door den Raad zal zijn genomen. Misschien is er gelegenheid om het terrein waarover het voetpad loopt, voor een gedeelte althans in eigendom te verkrijgenzoodat er vermoedelijk weldra daaromtrent een nader voorstel zal kunnen gedaan worden. De beer van de Poll vreest, dat men met het l.jgen van de bedoelde brug niet genoeg zal ge vorderd zijn, omdat men volstrekt geene zekerheid heeftdat de weg of het pad naar bet station tevens zal in orde gebragt wotden. Hij acht het ontwijfel baar van algemeen belang dat de tegenwoordige slechte toestand waardoor men of door zwaar zand of door den modder moet gaan om het sta tion te hereiken verandereen er een betere tot stand kome. Hij vreest dat men met hel voorstel nog laug in statu quo zal blijven. Zooals de Voor zitter het nu voordraagtzou hij er zich wel mede kunneu vereenigenindien er een fatale termyn werd gesteld, binnen welken Burg. en Weth. daar omtrent hun nader voorstel zoudeu moeten indienen, daar dit anders nog lang zou kunneu achterblijven. De heer van Walchrcn houdt voldat volstrekt niet is in het algemeen bebng, dat op de bedoelde plaats eene brug tot stand kome maar alleen in dal van enkelen. Dit is dan ook door den Raad uitgemaakt, die het voorstel tot onteigening heeft verworpennadat de Voorzitter had aangetoond dat hier geene sprake kon zijn van algemeen out. Hij meent, dat het voetpad publiek is, en dit ook behoort te zyneu dat het gemeentebestuur in zoodanig geval bevoegd is om le zorgen, dat het in bruikbareu toestand worde gebragtook om dit zelf in orde te doen brengenzonder dat de eigenaren van den grond zich daartegen kunnea verzetten. De jurisprudentie van den HoogenRaad, die dit heeft uitgemaaktkan daaromtrent ge raadpleegd worden. Daar die brug alleen in het belang van enkelen zou zynmoet hij zich tegen hare daarstelling verklarenomdat het onderhoud daarvan voortdurend lasten voor de gemeente zou na zich slepen. De heer van de Poll gelooft, dat de zaak door den vorigen spreker niet |uist is voorgedragen, althans voor zoo veel betreft de beslissing van den Raadwaarover by sprak. Deze beeft volstrekt niet

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1