AHERSFOORTSGHS COURANT, NIEUWSBLAD der CENTRAA,. NOOKI! OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN M 1305. m vim DINGSDAG, di November d865. i,„"u "d^rrrn!yrp^gé"?B^óiT. ^ch«r»juAi z'X7""Trii'T1"1"- v,,i «-»• V.urriinort Hurruu ,fn tin nu,nmers l0, ^<w4, 'corners/O.la. Brieven /raiico. Bestellingen bij den Ditg. .4. van CleefF, te tur-doorlt.nrr.fo„r„che CourantLangstraat. Wijk F. N". 43, over do Oude Vismarkt, ioo ...e<ic b.j alle Uoekl.andelareu en Post-Directeoren in het Rijk. AMERSFOORT 13 November 18 05. Men verzoekt ons liet volgende to berigten Zalnrdag jl. zjjn uit nabij Amsterdam gelegen streken in de provincie Utrecht per Bijnspoorwcg te Utrechteu vau daar per Ccnlraal-Spoor te Amersfoort aangekomen eemgc wagens inet zeer eetbare runderen en varkens, die per beurtman de reis van Amersfoort naar Amsterdam uver zee maken. Ilcze circulair-re is moest geschieden omdat zij >iiet van de landzijde hunnen zegevierenden inlogt te Amsterdam mogen doen. Of die herhaalde beestenverlading en de zeewic- geliug van gunstigen invloed op den gezondheids* toestand dezer viervoetige reizigers is wordt aan de bcoordeeling van deskundigen overgelaten. Tot predikant hij de Hervormde gemeente te Huuscholen is beroepen Ds. J. html, predikant te Kolham. Maandag j.l, werd in hel Gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht, eene vergadering gehouden van belangstellenden in ecoe eventueel op te rigten Eerste Neder landschc maatschappij van lautlonhjinmnij door boschcultuur. In deze bijeen komst die vau lü{ ure tol 3! ure namiddag duurde, zijn in het brecde hel nul en de wenscheljjkheid van eene met dit doel in bel leven te roepen vereeniging besproken. De slotsom der discussion was eene algemeene erkenning van het beginsel door al de aanwezigen. Daarna werden de voor deden welke eene maatschappij tol uiitginning vau woesie gronden mits uitsluitend door bosch cultuur. hij een riglig maar vooral zuinig en niet kostbaar beheerin de toekomst voor de aandeel houders rnm't opleveren door verscheidene sprekers duidelijk uiteengezet en door niemand weêrsproken. De concept-statuten voor de ontworpeu vereeniging werden vervolgens in de vergadering ter laTel gebragt en met eenige kleine wijzigingen aangenomen en vastgesteld. Overeenkomstig die statuten zal het kapitaal der vennootschap voorloopig worden bepaald op /IOO 000, met bevoegdheid om dit cijfer, behoudens de koninklijke goedkeuringlater te ver- groolen. De vennootschap zal bestuurd worden door een raad van bestuur, de maatschappij in regten en daarbuiten vertegenwoordigende en bestaande uit vijf personen, uit en door de aandeelhouders te vei kiezen. Een lid van dien raad van bestuur zal zijn presidenteen tweede thesaurier en een derde speciaal belast met het toezigt op dc uit voering der werken. Tot leden van het voorloopig bestuur werden gekozen de IIIt. Mr. David J. C. van Lennepalgemeen secretaris van de Ned. Centraal-Sponrwegmuatschppjj te AmsterdamMr. F. A. van Halllid van den gemeenteraad aldaar Mr. D. van Meursburgemeester van Harderwijk II. II. Vilringa. burgemeester van Nunspeet, en E. J. Vilringanotaris te Nunspeet. Na ailoop der vergadering werd voor een vierde van het maat schappelijk kapitaal ingeteekenden vermoedelijk zou de deelneming nog meer algemeen zijn geweest, indien niet velen der aanwezigen, wegens het vergevorderd uur verpligt waren geweestomnid- delijk na het sluiten der vergaderingde plaats der bijeenkomst te verlaten, echter onder uitdruk kelijke belofte deze hoogst nuttige onderneming te zullen steunen. Te Bcrculo heefteen zoon zijn vader, onder liet dorschenmet den vlegel zoodanig op het hoofd getroffendat deze nog denzelfden avond aan de gevolgen is overleden. De academiën vun Leiden, Groningen en Delft waren le Luik vertegenwoordigd. De Gron. academie door den heer Rutgers, rector vau den senaat en theol. stud., de heeren Swaagmanahactis en med. stud., benevens de heeren Geertsema. jur. stud, en Treslingmed. stud. Aau 't hoofdbestuur werd onmiddellijk door hel bestuur aan genoemden heer lloigers eene plaats aangewezenwelke onderscheiding ook aan dc heeren La Grappe Doininicus van Leiden en Schram dc Jong. student aan de polytechnische school te Delftte beurt viel. De Nederlanders schenen bet onmiddellijk vrij wel eens te zijn omtrent de door hen te volgen gedragslijn tegenover eene opgewondene massa die meer /net de gave der talen dan met die van ernst cn waardigheid, en stellig meer dan met die van politieke wijsheid scheen bedeeld. Tegenover de rcpublikeinsche en demagogische vertoogen van de Franschc heeren Rey eu Fouché du Carreil b.v. be waarden zjj een kalm stilzwijgen, om en revanche iii de vergaderingen der ardeeiingen heldere en gezonde denkbeelden te ontwikkelen over de gewig- tige ondcrwijs-kwesliedie het congres wel aan de ordc.jhceft kunnen stellen maar die en geen wonder door de gehoudene debatten geen schrede nader tot hare oplossing is gekomeo. In de laatste vergadering vroeg de heer Rutgers het woord. Men kon 't hem aanzien, liever men kon aan hem hooren dat voor hem het presideren van een studenten- collegia een vrij wat bekender taak was dan voor den beer d'Hollscbmidt, de voorzitter van 't congres, die minstens gezegd geen oogenblik geloond heeft, dat hij the ritj/it man on the right place" was. De lieer Butgers had de tribune niet te venveren, zoo als menigeen voor en na hemhij nain die en men liet er hem de meerderheid was blijkbaar overtuigd, dat men van dezen spreker ten minste een kalm en onpartijdig woord hooren zou. Eu de jonge theoloog heeft deze verwachting niet beschaamd. Met ernst en tact verklaarde bij uit naam zijner mede-studeutendat zij zich van het bespreken der onderwijs-kwestie alleen daarom hadden onthouden, omdat, waar de regeling van hel hooger onderwijs in Nederland nog zoo hemels breed verschilt van die in andere rijken, zij een geheel vreemd element in de debatten zouden hebben gebragt't welk stellig tot niets ander had kunnen leiden, dan om de mogelijkheid eenerein- delijke overeenstemming tusschen de verschillende sprekers te bemoeijelijken. Met de verzekering zijner sympathie besloot hij een welgesproken en hartelijk woord't welk onmiddellijk na hem door den heer La Grappe Dominicus uit Leiden werd opgenomen die mei andere woorden dezelfde denk beelden voorop stelde. Men had wel geweoscht, dat de beer van Marken, student te Delfteveneens had kunnen besluiten in het voetspoor van den heer Ruigers te treden. Deze echter scheen zich liever de Franschen tot model te willen kiezen en trad in een vrij breed voerig en helaas! tamelijk oppervlakkig betoog over "de onderwijs-kwestie in Holland. Men wil er liefst verder niets van zeggen, dan dat het geheele gebouw door den heer van Marken, zeker in eene onstuimige nachtwake le Luik opgetrokken door een der zaak kundig man met een ükschen slag had kunnen worden verbrijzeld. Met deze laatste vergadering was het eerste stu denten-congres dood. Zal het met Paschen 1867 nit dien dood oulslaan That is the question. In elk geval weoscht men het egen dien lijd niet alleen een nieuw ligchaammaar ook eeu nieuwen en een beteren geest, 't Heeft daaraan groote behoefte. Als een maatregel van bezuiniging werden bij het departement van Financiën in Frankrijk ontslagen 700 ambtenaren. 't Werk ging toen veel vlugger. Als iets bijzonders deelt men mede, dat de keizerin van Frankrijktei gelegenheid van haar bezoek aan de cholera-lijderseen zeer eenvoudig toilet aan had zij droeg geen enkel kleinood. Toen zij in het hospitaal St. Antoine was, zag zij eene gesloten deur. die naar eene der zalen geleidde. Tik zou daar wel door willen gaan," zeide zij tot den interne Mériot. Dat kan uwe majesteit p.iet hernam de heer Me'riot. Eu waarom niet Omdat het de zaal is der lijders aan de kinderziektedat is besmettelijk." Nu", zeide II. M.dan zal il; er niet doorgaan." En zoo durfde de keizeriu die niet schroomde de vrecsclijkste al'er plagen te trotseren, een zaal niet binnengaan, waar zij gevaar liep door de kinderpokken te worden aangetast. Zij vreesde niet voor haar leven maar voor hare schoonheid. Ook de keizerin blijft eene vrouw De brieven uit Mexico zija thans in de mode. Elk blad heeft zijnen brief van een officier of onderofficier van het Belgisch-Mexicaauscbe legioen. De meeste dier brieven schetsen den toestand men de donkerste kleuren. Reeds is ook tegengesproken wat de Êtoile Beitje op gezag van een dier brieven mededeelde aangaande een complot te Mexico en de ontbinding van bet Belgisch legioen. Evenzeer moet men verklaren dat andere tijdingen, uil dezeirde bron voortgekomen, verdicht zijn. b. v. het berigt dat keizerin Charlotte voor de poorten der hoofd stadbijna door middel van eeu lasso (strik om wilde paarden te vaugen) in banden der juaristen ware gevallen. Zoo veel is zeker, dat de Mcxi- caansche brieven of op de bureaux van dc dagbladen worden vervaardigdof het werk zijn van Mexi- caausch-Belgische grappenmakers, die ginds de vrije uren op wacht gebruiken om hunne landgenooten te mystificeren. Politieke Revue, Naauwelijks is de Sleeswijksch-Holsteinscbe kwes tie in Bismarckachtigen zin Deslistof de Frank- fortsche kwestie reist als een dreigend spook aan Duitschlands ecnheidshemel op. Zoo als men weethebben de zittingen van de Duitsch-Nationale Vereeniging in Frankfort aanlei ding gegeven tot veei geschrijf tusschen Oostenrijk- l'ruissen en den Senaat van genoemde stad. De Pruissische Regering schreef onder anderen ook het volgende Wij kunnen niet langer dat dulden van ver keerde neigingen toelaten. «Wij kunnen niet dulden, dat daar, ter plaatse zelve, waar de Duitsche Bondslag zetelt, men by voorkeur het gezag in de voornaamste Bondsstaten bestaande, tracht te ondermijnen, dat men daar pers-producten in de wereld zendtdie zich door iiun grofheid onderscheiden. Wat in die vergadering der afgevaardigden is omgegaan, heeft geloond, dat de pbraseologie van dag tot dag minder weêrklank viudl onder bel verlicht gedeelte der bevolkingmaar de lijdzaam heid van den Senaat is echter daarom niet minder berispelijk. Wij deelen rnet de Oostcnrijksche Regering de meening, dat de hernieuwing van zoodanig open haar schandaalzelfs onder den vorm van pogingen zonder resultaatniet mag geduld worden. «Ik vertrouw, dat de stad Frankfort de beide Mogendheden niet in de noodzakelijkheid zal stel len door eigen interventie de gevolgen van de niet te dulden lijdzaamheid voor te komen" In de nota van Oostenrijk, die over 't geheel veel beschaafder is, leest men: Het gezag van den Senaatwaaraan wij ons in de eerste plaats wenden zal, naar wij vertrou wen voorkomendat wij aan andere stappen be hoeven te denken om voortaan van den zetel van den Bondslag het onwettig streren verwijderd te houden dal zich tot dusverre heeft geopenbaard" De oudste Burgemeester van Frankfort antwoordde: De Senaat is verpligt te er!.ennendat zoo in den Bond van souvereice Vorsten en vrije steden, een Bondsstaat tegen een andereo wilde spreken van niet dulden en niet toelaten" eu eene uit drukking bezigen als deze, door eigen interventie de gevolgen van een niet te dulden lijdzaamheid voorkomen, zoodanige handelwijze in strijd is inet de wetten van den Boud en dus met het regt. De Senaat is overtuigdde wetten der vrije stad evenmin als de Bondswetten geschonden te hebben door zijne houding tegenover hel afgevaar digden-congres." Of Saksen, Beijeien, Wurtenburg en Baden al de zijde van de vrije stad Frankfort kiezen, 't zal niet buten want Pruissen gesteund door Ooslenryk. schroomt stellig niet van zijne ma'jtin de plaats vau regtgebruik te maken tegen eenen kleinen staat. Denemarken heeft de les gevoeld, Sleeswijk-IIol- stein ondervindt de les, en als Frankfort geen eyeren voor zijn geld kiest, zal de Pruissische sabel aldaar wel dezelfde les komen geven. 't Italiaanse!! Kotiiugrijk is thans georganiseerd hoewel zonder den Kerkelijkeu Staat en zonder Venetië maar liet heeft hoe langer zoo meer gebrek aan geld. Nadat leening op leening gesloten, en alleswat Staatseigendom isverkocht isen nu men geen leeningen meer sluiten en niets meer verkoopeu kan, komt men eindelijk tot bet besluit te bezuinigen. Daarmede had meu moeten beginnen. Het Italiaausch leger zal e'uorm verminderd worden. *1 Is eeu goed plan, hoewel wat laat; doch beter laat dan nooit. De berigten uit Madrid zyn niet gunstig. Overal hoort rnen het woord republiek spreken; men koopt fluitjes, met liet luid aangekondigde doel om de Koningin uit te fluiten, die door haar weinig held- laftig gedrag lijdeus de cholera ook hare weinigo overgeblevene populariteit heeft verloren. Om den slechten indruk te verzwakken, besloot de Koningin eeu geschenk van 1 millioen voor de fatniliën der slagtolïers van de epidemie le verleenenmaar dc schatkist is ledig eu hei geschenk der Koningin blyft voorloopig op het papier. In gelijke mate welligt nog sneller dan de Republikcinsche party,

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1