NIEUWSBLAD der .CENTRAAL- $0 AHERSFOORTSCHE COBRA# I a NOORD OOSTELIJKE SPOORVVEGGEWESTEN M 1311. :L -tL van DINGSDAG, 5 December dS65. Dit Blad verschijnt des Uingsdagten Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.51) in de 3 imnn len. Van Adv legale Advertentie.» per regel 15Cents, behalve liet Zegelregt. - Afs. nummers /UK). Dn','., nummers 0.15. - te Amersfoort, lliirenu Amers/oortsche Courant, Langstraat. Wijk F, N®. 13, over de Oude Vise.limarkt. 7.0 kennisgeving' NATIONALE MILITIE. D. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vis AMEKSFOOli T Geiicn de wetten van den li). Augustus 1861 (Staats blad No. 72} rn 1. Al ei 1863 (Staatsblad No. 41), betrek kelijk de Nationale Militie benevens bet Koninkli|k besluit van den 17. December 1861 (Staatsblad No. 127) Doen te welendat op Vrijdag den Sden WoeiiKdng «Ion lOdrn en Xalurdag den 13d.il .laniiarij 1 MIG, telkens van 10 lot 1 ure des morgens ten Ilaadlitme der gemeente de in schrijving voor de Nationale Militie zal plaats hebben van Jongelingen die in den loop van bet jaar 1H-1? geboren en alzoo in ING# aan de loting onderworpen zijn. En brengen bierbij dc navolgende wcts-arlikelen in herinnering Art. 15. Jaarlijks worden voor d Mili'.e ingesclireven a alle mannelijke ingezetenen die op den 1. Jarinuarij van bet jaar bun negentiende jaar waren ingetreden «Voor ingezeten wordt gehouden 1. bij wiens vader, «of, is deze overleden wiens moeder, of. zijn beiden n overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet «van den 23. Julij 1850 (Staatsblad No. 411; 2. hij die geen ouders of vooyd hebbende gedurende i'le laatste. «aan bet in zinsnede van dit artikel vermeld tijdstip voorafgaande achttien maanden in Nederland verblijf hield 3 bij. van wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits bij binnen liet itijk verblijf boude. Voor ingezeten wordt viel gebonden de vreemdeling beboerende tot oenen Staatwaar de. Nederlander niet aan de verpligte kri|gsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dieiistpligligheid bet beginsel van wederkerigheid is aangenomen." Art. 16. «De inschrijving geschiedt: ln. van een onge- huwde in de gemeente waar de Vaderof. is deze «overleden, de moeder, of. zijn beiden overleden, de voogd woont 2°. van een gehuwde on van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3®. vau hein die geen vader moeder of voogd beeft ol' dor.r dezen is aebler- gelaten ol wiens voogd buiten 's lands gevpstigd is in «de gemeente waar bij woont4". vat. Jen builen 's lands ii wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont in de ge- meerite waar ziin vader ol voogd bet laatst in Nederland gewoond beeft Art. 17. Voor i|e Militie wordt niet ingeschreven 1». de in een vreemd Kijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is 2®. de in een vreemd Kijk verblijf houdende ouderlonze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten 3". de zoon van den Nederlander die ter zake van 's lands dienst «in "s rijks overzeesebe bezittingen of koloniën woont." Art. 18. «Kik. die volgens art. 15 behoort te worden «ingeschreven, is verpligt zich diarloe bij Burgemeester «en Wethouders annlegevcn tusselien den I. en 31. Jan narij. u Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis is zijn «vader. of. is (leze overleden, zijn moeder, of, zijn heiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt." Art. 20. llij die eerst na liet intreden van zijn lilde jaar doelt vóór hel. volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt. is verpligt zich zoodra dit plaats heeftter inschrijving aantcgcvcn bij Burgemeester ei: Wethouders der gemeente waar de inschrijving volgens «art. 16 moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met crue boete van ƒ23 tol ƒ100 en subsidiaire gevan genisstraf van ten hoogste tien mnand»n. Bij de aangifte van lien die elders geboren zijn .wordt de overlegging vail erne geboorte-acte gevorderd tot wier kosteioozc verkrijging men zicli ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen ccnigo dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 4. December 1865. II urge meester eti If'etlwiiders voornoemd De. Hnraemecsler De Secretaris A. G. VVIJI'.RS. W. L. SCHKLTUS. :rtcnticii. 1 tot 0 regels 60 Cents, elke regel meerder 10Cents; Brieven franc;. Bestellingen hij den Uitg. A. II. vun Cleeff 1 mede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directeuren in het Rijk. AMERSFOORT. 4 December 1865. Door hot E.A. Gemeentebestuur van Amersfoort is beden aanbesteed De levering over 1860 van bureaubehoeften ter Secretarie: aannemers: IV'. L. Okhuijzen on A. M. Slothouwer; timmerhout: geen inschrijver; Metsel- steencn enz.aannemers P. van Doornik N. Lascur IV. Verhoef en II. J. Wiedenbrutjgespijkersaan nemerA. II. van Ruijoen aan- en wegrijden over 18(10—08 van materialen: A. Schimmel, Verpacht: het sluisgcld der sluis aan het Spui over 1800; pachter J. van Veen, voor 156.— lie Tweede Kamer der Staten Generaal heeft hel budget van Oorlog met 40 tegen 21 stemmen aangenomen. I)s. Cltr. Knappredikant te Oldebroek is beroepen naar Makkum c. a. liet beroep naar Dunschalen is aangenomen door Ds J. Kool, predi kant tc Kolham. De Minister van Rinnenl. Zaken heeft het houden van veemarkten en van openbare verkno ping van vee te Aalten en Nijkerk na den 1 Decem ber verboden. De kerkeraad der Nederlandsche-Tsraelietische Hoofdsynagoge te Amsterdam heeft jl. Maandag met algemeene stemmen besloten a. niet toe te treden hij het algemeen reglement voor de Israëli tische kerkgenootschappen in Nederlandzoo als dit dezer dagen door de te 's (iravenhage gehouden cousiituerende vergadering is vastgesteld, en b. zich betredende deze zaak te wenden tol den Koning met een adresdal onmiddelijk werd opgezonden. Men meldt het volgende Te Wolvcga is eene billardpartij gehouden, die twee dagen duurde. De laatstspeh-nden waren Mr. Schoenmaker II. Smit en Mr. Molenaar W. Sikkcma. De jeugdige onderwijzer W. Kuiper sprak bij de uitreiking van de prijzen (een met zilver gemonteerde sigarendoos en eene dito porlcmonnaie) een gepast woord." Deze billardspclers tot evenveel bedrevenheid in het uitoefenen hunner broodwinningen aan te sporen bad zeker een nog gepaster woord geweest. Dat zucht voor opschik soms te verre voert kan weder uit liet volgende blijken: Zekere Anlje Gdienstmaagd bij den winkelit. Couckc, op de Hoogstraat te Rotterdam maakte zich zonder dat het in den beginne werd opgemerktschuldig aan brutale diefstallen van goederen uit den win kel.... en nog wel goederen naar den laatstcn snaak, als: ceinlurcseene crinoline, glare-hand- schoenen, een zijden voorschoot, reukwerk, blan ketsel, een geborduurden zakdoek, veterband, een corset manchetten mancbettenknoopjes, verschil lende zijden goederen. fluweelen lint, en voorwerpen waarvan zij zich niet bedienen kon, als: overhemden, papieren inanshoorden en sigaren maar misschien waren deze voor haren vrijer bestemdwant zij had hel geluk er een te bezitten. Eindelijk werd het door den winkelier gemerktdoordien hij voorwerpen mistedie niemand wist dat zich in zijn bezit bevonden. De politie trok zich de zaak aaneen onderzoek werd ingesteld en nog vele van bovengenoende voorwerpen werden in de kist van bet dienstmeisje gevonden. Antje blijft echter halsstarrig ontkennen en beweert al deze voorwerpen van haren patroon ten geschenke te hebben gekregen, nu komt er nog bijdal zij eene medepligtige kreeg doordien zijzoo als liet medepligtige meisje ook in dienst van den lieer Couckebeweert, aan deze bekende vele voorwerpen gaf, onder voorwendselhetwelk door de medepligtige geloofd werddat zij in vroegere diensten vele geschenken had ontvangen. In de vorige week stonden deze twee beschuldigden voor het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland te regt. Het M.hij monde van den advocaat-generaal van Maauen, nam de opgave van de beide beschuldigden niet aan en rekwireerde voor A. G. schuldigverklaring aan het wanbedrijf van diefstal door eene loonbediende ten nadcele van hare meesteren voor de tweede besch. aan inedepligtiglieid daaraan door het des bewust helen van gestolen goederen, en veroordeeling voor ieder tol eene gevangenisstraf van 2—5 jaren, liet hof heeftna zich in raadkamer tc hebben geboord uitspraak gedaan, en de beide besch. aan de baar teil laste gelegde feiten schuldig verklaard en veroordeeld de eerste tol eene cellulaire gevange nisstraf voor den tijd van 1 jaar, en de tweede lol gelijke straf voor 3 maanden. In de vorige maand had in de Salon Hertz te Parijs eene conferentie plaa'.s ter gunste der vrij gemaakte negers. De voorzitter de lieer lid. Labou- iaye deed een beroep op de meöJoogeriheid der hoorders ten behoeve van deze zaakwaarvoor hij de Christelijke liefde inriep. Een der leden van het bureau, de beroemde advocaat Crdmicuxvroeg hierop bel woord en wees op de ongepastheid van deze. uitdrukking, omdat de Israëliten door hunne onafgebroken medewerking bewijzen dat zij min stens even weldadig zijn als hunne medeburgers van andere belijdenissen. De Gazette ties llopilaux geeft als geneesmid del tegen verkoudheid op: Men neemt een lleschje tcinturc d'oidemen laat dat den lijder ruiken; zulks geschiedt verscheidene malen in een uur, en do verkoudheid zal geheel geweken zijn. -7 Ito krijgsraad te Salernoin Napelsheeft dezer dagen vonnis gesproken in de zaak van cenige aanzienlijke inwoners vau het stadje Campagua en twee van hen, zekeren baron Perotti en eenen kapitein der Nationale Garde# tot 15 jaren dwang arbeid en drie auderen tot minder zware straflen veroordeeldwegens inedepligtigheid aan struik- rooverij te beleggen zij hadden vervolgens eenen persoon gezocht, die geschiktheid bezat om roo- verkapitein te worden, en hem met bet noodige voor bet wapenen en onderhouden eener bende voorzienen deze had zich zoo wel van zijne laak gekweten, dal de aanvankelijke ingenragte som van 20,000 fr. in vier jaren tijds bijna een millioen fr. voor de aandeelhouders had opgebragt. Eindelijk werd dc rooverkapitein gevangen genomen door zijne geldschieters in den steek gelaten en hierdoor zoo zeer verbitterddat zij de ganscbe zaak ter kennis van de justitie bragt. Hij zelf zal metzijoe rotgezellen later leregt staan. Men leest in de Morning StarWij deelen heden uitvoerige bijzonderheden mede uit Jamaica. Iels gruwelijkers waren wij nooit verpligt te be- risten. Ofschoon het oproer bijna op betcelfde oogen- blik dal bet uitbrak gedempt werd, ging de over heid weken lang voort met een menigte ellendige negers te pijnigen of te doodenofschoon deze in geen de minste betrekking konden staan met de moordenaars te Morant Day. Wij zoeken te vergeefs naar eenig bewijs dat de troepen gewapende weder stand ontmoetten. Men slagtte nogtans menschen als waren zij vee geweest, en wij kunnen niet ont dekken dat een enkele soldaat hel leven verloor. Hunne dapperheid (die der soldaten) wordt ten hoogste geroemd, doch schijnt nimmer op de proef gesteld te zijn. Waarin hun werk bestond is op te maken uit eene de'pèche van kapitein Lord. Van de troepen onder zijn bevel sprekendezegt bij: a Zij schoten ongeveer 160 menschen dood, ter wijl zij van Port Antonio naar Manchionsel trokken, hingen daar verscheidene op en dooden drie op deze plaats. De soldaten schepten er behagen in. De inwoners kunnen sidderen. Indien zij bij de aankomst der soldaten wegluopen, dan worden zjj doodgeschoten omdat zij wegloopen."" Dit schijnt de geest te zijn geweest waarin de overheden haar bloedig werk verrigten een blindebloeddorstige, niet onderscheidende wraakzucht, waaraan men zich als een soort van uitspanning overgaf. Politieke Etcvue. Men spreekt van eene Italiaansche leening; Noord-Amerikaansche leening; en Spaansche leening Alle goede zaken zijn driezal menig optimist zeggenterwijl liet meeste kans van slagen aan de Noord-Ainerikaaosche toegekend wordt, want vele onder de zestien honderd banken aldaar zullen op hoop van winst die geprojecteerde leening steunen. De meest ongunstige berigten omtrent den toe stand van Koning Leopold makeu nu bet naderend einde van uien wijzen rrcdemiddelaar meer waar schijnlijk. Zalurdag jl. werd getelegrafeerd dat hij stervende was; thans meldt men dat er ecuige verbetering in zijnen toestand is gekomeD. Lijn overlijden zou niet alleen voor zijn Rijk maai' voor de vredepolitiek in bel algemeen een groot verlies zijn. Do heer Crispiin het Italiaansche Parlement ecn van dc leiders der linker zijdeheeft dezer dagen tot de kiezers van hel districthetwelk hy in de Kamer vertegenwoordigt, eene opmerkelijke redevoering gehouden. Gevraagd zijnde naar z\jn gevoelen over de zaak van Venelidheeft hij onbe wimpeld verklaard, dat Italië zijn volksbestaan met wapengeweld zou moeten volledig maken, dat bet den blocddoop ondergaan en de onafhankelijk heid met offers verdienen moest, dat het naar zijne overtuiging maglig genoeg was om de nog ouder verdrukking zuchtende provinciën met zijn leger en zijue vrijscharen zonder builenlandscben bijstand te verlossen en dat daartoe enkel de ge schikte gelegenheid zou moeten worden gezocht. Omtrent dit laatste punt zeide hij zich niet in liet openbaar tc kunnen uitlaten. Dal is een duidelijk maar ook een gevaarlijk programma. De Portugesche Wetgevende Magl behandelt ecn nieuw burgerlijk Wetboek. 't Artikel hetwelk waarschijnlijk liet meest zal werden bestreden is dat waardoor bet burgerlijke huwelijk zou wordeu iugevoerd.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1