AHIRSFOORÏSCHE NIEUWSBLAD der CENTRAAL^#) ROÜIAIT.^ NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN m 1312. van VRIJDAG, 8 December Ó865 Dit Blad verschijnt des Uingsdagten Vrijdags. l)e Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advëftc.iliën, 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents: legale Advertentien per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - Afz. nummer.» ƒ0.10. DM. nummers/0.13. - Brieven franco. - Bestellingen bij den Uiig. A. U. tan Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche CourantLangstraat. Wijk F, N». 43. over de Oude Viscli.nirkt. zoo mede bij alle Boekbandelaren en Post-Directearen in het Rijk'. KENNISGEVING. Pb BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente dat het door den Commissaris des Konings in deze provincie eiccntoir verklaarde kohier van het PaCeutregt over het 2de kwartaal van het dienstjaar ÏH85/^ aan den Ont vanger van 's Rijks Di recte Belastingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aange plakt te Amersfoort. den 5. December 1865. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op mitnndng 11 December e. k. ten Raadhuize te Amertfoorldes namiddags van 19 tot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 7 December 1865. Ten Kantore van den lieer Mr. J. van der Leeuw Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, liggen Ier inzage, dagelijks van des morgens 9 tol 11 ure 1°. liet verslag omtrent den staat der Zee* vischerijen over 1864. 2°. Stalen van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handels-artikelen gedurende de maand September 1865. Nadat de rnnderiyplius zich achtereenvolgens in drie gemeenteu dezer provincie had vertoond namelijk te Maarseveen Snelrewaard en Breukelen. is zij ook thans te Linschoten uitgebroken. Door den lieer Commissaris des Konings in de provin* Utrecht is oumiddellijk het noodige bij de besturen der aangrenzende gemeenten gedaan tot breide ling der épidémie en tevens tot wering van het overbrengen der smetstof in andere gemeenten, terwijl door de Provinciale Stalen van Utrecht eer- gister een reglement is vastgesteld ter wering van de verspreiding der veetyphus en is levens be sloten aan Gedeputeerde Staten op de begrooting van 1865 een crediet van 1000.en op die voor 1866 van f 4000.— te verlecuenten behoeve der kosten, welke veroorzaakt mogten worden door maatregelen tegen de veepest te nemen. Waken en handelen dus de Provinciale en Ge- meeutcautoriteiten met ijver en met klemzooveel meer is het de taak van den veehouder zelf door stipte nakoming der uitgevaardigde verordeningen 2n' wenken omtrent de veepest te trachten zich selven en gewestgenooten van die ramp te vrywaren. Noord-Brabant was nog voor de veepest be waard gebleven. Eergister is zij echter tot alge- meene ontsteltenis te Klundert bij A. Vermeulen uitgebroken in een slal met 30 runderenwaarvan reeds 9 zyn aangetast. Men schrijft uit Leeuwarden aan de Groninger Courant Sedert de broodfabriek werkt, (en dat is nog slechts sedert enkele dagen) wordt onder de bakkers in de provincie eene buitengewone activiteit waar genomen zoowel in de aanschaffing van machines om hunne waar spoediger gereed te krijgen als in de zorg voor eene spoedige bezorging van het brood, in verbetering van de kwaliteit en in de vermindering der prijzen. Het blykt dus, dat het publiek cn ongetwijfeld ten slotte ook de bakkers zeiven bij de zaak groot voordeel vindt. De interpellatie der regering door den heer van Goltstein heeft in de Tweede Kamer tot een langdurige discussie aanleiding gegevendie ein digde met de aanneming van een voorstel des Hr. van Bosse, met 35 tegen 29 stemmen, om het ontwerp van wet betreffende de grondbelasting in Limburg in beraadslaging te brengen na de wet op de middelen. Men meldt uit Zwolle van 2 December: De prjjs van het rundvleesch is in deze streek dalende. Dit getuigde ook de nu alhier gehouden veemarktwaarop bel vette vee niet meer kon opbrengen dan 25 cents per 5 ons. De varkens golden, naar kwaliteit, van 23 tot 26 cent per Ned. pondde biggen 80 a 90 cent per week ouderdom. Wy vernemen dat eerlang de schouderbe dekking pas by de Infanterie ingevoerdweder zat worden afgeschaft en door eene andere zal worden vervangen. By bet lager ouderwijs zyu 44 betrekkingen vacantonder welke enkele zeer goedegelijk in Amsterdam die volgeDS globale berekening, weinig minder dan 3000 voordeel aanbrengt. Eene be trekking met dezelfde eischen te Gouda geeft ƒ12 a 1300. Te Kutlcnberg, gemeente Baalte, hadden zich voor het -vamen naar de betrekking van hoofdonderwijzer 9 sollicitanten aangegevendoch 7 hunner trokken zich terug, en ofschoon een vorig onderzoek «een resultaten voorbratrt, omdat de raad toen weigerde uit twee sollicitanten eene keus te doenis evenwel dezen keer uit twee mededingers de titularis verkozen. In de Haarlem mermeer heeft het lager onderwijs eene gevestigde houding bekomenreeds zijn in die gemeente 7 scholen waarvan sommige met hulponderwijzers. Belangryk is het verschil in de getallen sollicitanten naar boofdonderwijzersbetrekkiugon. Te llilvaren- beek, Noord-Brabant, was van drie mededingers pas één opgekomen. Te Engelbert. in Groningen, garen zich aan voor een postje van 300bene vens woning en tuin, 36 concurrenten, van welke 27 tot het examen zijn opgekomen. Minder be vreemdend is hetdat zich voor aanzienlijke be trekkingen te Dwingelo en Veendam respectieve lijk 35 en 20 sollicitanten aangegeven hadden. De Java-Bode" meldt Door minnenijd gedreven, maakte zekere Boegi- neschc artillerist, in den voormiddag van den 25. September, omstreeks 11 uur, amok in het kampement te Kajoe-Laugltnabij Magelang. Met eene badeh gewapend viel hij eerst aan op eene Javaansche vrouwdie hij een doodelijken steek in den buik toebragt. Vervolgens liep hij aan op den adjudant-onderofficier Vrijhoef, die juist uit zyne kamer kwam, doch, denamokmaker gewaar wordende, zijne kamer weder binnentrad, oin zich met een aan den wand hangenden sabel te wapenen. Terwijl hij echter daarmede bezig was werd hem door den amokmaker, die hem was gevolgdeen steek in de borst toebragtten ge volge waarvan hij onmiddellijk bezweek. Toen de amokmaker weder buiten kwam werden achter eenvolgens drie trompetters genaamd Gossow Hagebeen en de Vries, de beide eersten gevaarlijk en de laatste ligtdoor hem gewond. De boos doener begaf zich vervolgens naar de overzijde van den weg, die achter langs het terrein der kazerne loopt en trad bedaard de peudoppe der woning van de 1ste luitenants Nuy en Boekholt binnen, waar deze beide en de 1ste luiteuants Baron van Heerdt en Bischof, zich te zamen be vonden terwijl bij zyn wapen verborgen hield. Op de vraag wat bij verlangdehem door een der officieren gedaan antwoordde de amokmaker mahoe boenoch" en stak te gelijk naar den lsten luitenant Baron van Heerdtdie naast hem stonden den steek met den arm afweerde waardoor hy eene ligte wond bekwam. Daarop viel de amokmaker op den lsten luiteuant Boek holt aandie hem trachtte te ontloopendoch op den grond viel en een gevaarlijken steek in de borst bekwam. Hij nam daarna de vlugt over de nabjj gelegen sawa's endooreeuige artilleristen nagezetbekwam bij spoedig een tweetal wonden, ten gevolge waarvan hij nederviel en onschadelijk gemaakt werdl. Alle hoop bestaat, dat de 1ste luitenant Boekholt die noglhans niet builen gevaar iszal gespaard blijven. De trompetter Gossow overleed twee dagen na dit voorval aan zijne wondeen evenzoo de amokmaker zelf. Het leven der overige gewonde personeümet uitzondering van de lnlandsche vrouw, die stervende was. zal, naar men hoopt, behouden blijven. De bedoelde vrouw scheen den hnrlstogt van den Boeginees te hebben opgewekt. Men schrijft uit Sumanapdd. 3 Oct. hel volgende Heden had alhier eene echt Sumanapsche wijze van schuld-invorderen plaats. Een matrie stak in koeleD bloede een zijner collega's dood, wijl d:'ze hem wat lang op zyn geld liet wachten. De vrouw van den verslagene greep hierop zelve eene kris, viel op den moordenaar aanen bragl dezen hoewel niet t zoDder daarbij zelve [deerlijk gewond te worden, zulke wèlgerigte steken toe, dat hij dood ter aarde vit!. De correctionele regtbauk te Parijs heeft uitspraak gedaan iu de zaak van mademoiselle Charlotte" (vrouw Court) eene dier schitterende weelderige vrouwen die door hare levenswijze de Parijsche zatnenleving in het verderf slot ten. Na een Ruseen Corsicaan en een officier van het Fransche leger geheel geruïneerd te hebben, heeft zij Hubert D.den zoon van een zeer vermogend aannemer van publieke werkener toe gebragt om in een jaar tijds 160,000 francs voor haar te verspillen. Hubert kreeg van zyn vader slechts 6000 francs 'sjaars en van zijne moeder evenveel. Hij beeft dus schulden gemaakt. Eene aanzienlijke som geld werd hem voorgeschoten door een tus- schenpersoon. Leger Riegel, die slechts de zaakwaar nemer was van mademoiselle Charlotte. Uithoofde der minderjarigheid van Hubert is door zijn vader eene klagt ingediend tegen diens mailresseop grond van art. 403 van den code pénal verleiding van een minderjarige, en de regtbank heeft het verdorven schepsel veroordeeld tol 6 maanden gevangenisstraf en eene boete van 25 francs! Dat was de som die zij gewoonlijk aan drinkgeld voor den gar£on gaf. Zij is zes en twintig jaar zeer schoon en gehuwd Maar haar man heeft zij in stilte verlaten en zy weet niet waar hij is. Dat ook deze zich niet bij zonder om zijne echtgenoole meer bekommert, laat zich begrijpen. De Russische generaaldie in den Kaukasu3 bevel voert, heeft het dageljjksch rantsoen slerken drank voor de troepen afgeschaft. Alleen op voor schrift van den geueesheer zal aan de manschap drank worden verschaft. Een Ilaliaansch verzamelaar heeft in Egypte niets meer en niets minder gevonden dan het standbeeld van de vrouw van Potiphar. De inscriptie op het voetstuk laat geen twijfel over omtrent de echtheid van dat steeneo beeld dat tusschen haakjes, zeer leelijk moet zijn en welks aanblik iedere verwondering doet ophouden over den alkeer dien Jozef indertijd aan den dag legde van de al te wulpsche vrouw van Potiphar. Blijkens een den 30 November van regerings wege opgemaakten staat, zijn in Engeland en Schotland sedert het uitbarsten van den besmet- telyken veetyphus 33,983 runderen daardoor aan getast en van dit aantal 10.161 afgemaakt16,384 gestorven en 2420 hersteld, zoodat er 5118 in behandeling bleven. Het aantal nieuwe ziektegevallen is in de met 25 November geëindigde week ge klommen lol 3610, tegen 2669 ia de met 18 November geëindigde week en 2580 in de daaraan voorafgegane week. Meer en meer wordt het gewoonte in Enge land om in de groote steden op Zaturdag-avond goedkoope volks-coucerten (entree voor het volk 15 e. de persoon) te geven en dat het eerste dier volks-bijeenkomsien elkeu winterdoor den mayor der stad met eene toespraak geopeud wordt. Alge- meene opmerking en goedkeuring heeft de toespraak ingeoogslwaarmede de nieuw benoemde mayor van Liverpool die concerten aldaar heeft geopeud. Met nadruk heeft hij er op gewezen, in welke eene mate vuilheid en slordigheiddrank en eene ongeregelde levenswijze de groote oorzaken van volksellende zijnzijne hoop uitende, dat pogingen als deze, otn het volksleven een beter karakter te gevenvoortdurend mogten slagen. Sir Morton Peto heeft bij zijn veriaten van New-York hel kostbaarste diner gegeven, dat aan gene zijde van den Oceaan immer plaats vond. Het aantal gasten was 250en de kosten 25.000 dollars of 100 dollars per persoon; 24 soorten van wijn werden aangebodenen daarouder de vor stelijke Tokayer van 50 dollars de flescb. De geneesheer Lettebyvoor de city van Londen rnec het toezigt op de levensmiddelen he lastheeft medegedeelddat gedurende de laatste week 8500 ponden bedorven 'vleeschalleen op de markten der city, ten verkoop waren aangeboden| In het departement Calvados, heeft een moeder hare 18-jarige dochter, die aanhoudend in lijdenden zwakken toestand verkeerde, vermoorddoor haar een nies in de keel te steken. De ontaarde moeder is tol 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. CORRESPONDENTIE. De ijzeren brievenbus aan de Ou Je Vischmarkt her haaldelijk bemorst zijndeis het zeker niet overtollig te vernielden dat op dergelijke beuiorsing boete cn gevan genisstraf ten strengste kunnen worden toegepast. Aan IJsbrand. Van regtszakon omtrent koflijhuis- vccklpartijcn maken wij nooit melding, dus ook niet van dc thans aanhangige.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1