AHHSFOORTSEHI COÜRAÏT, NIEUWSBLAD lee CENTRAAL^ NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN, M 1317. van ZONDIG, 21 December J865. Dit Blad verschijnt tic» Utngsdagten Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van \<l vertcntien, I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents- legale Advrrtentien |.er regel 15 Cents, behalve liet Zegelregt. - 4fz. nummert ƒ0.10. Dub',, nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. .4. U. van CUtff te AniersloortBureau 4 mersfoortsche Courant, Langstraat. Wijk F. N». 43. over de Ou Ie Vischmirkt, xoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk! Wegens het KERSFEEST wordt dit nummerin plnats Maandag avond Zatur- dag nacht gedrukt en Zondag morgen ge- expediëerd. Het volgend nummer verschijntals gewoouhjkDonderdag avond. dk ra ovis cis KENNISGEVING D» GEDEPUTEERDE STATEN U7RBCUT ln aanmerking nemende, dat dc vee- of runderpest is uitgebroken in de gemeente Kreukelen Nijenrode op den stal van den veehouder E. van Woudenberg Gezien het berigt van den Burgemeester van Kreukelen Nijenrode Overwegende dat de hofstede van E. van Woudenberg op de grenzen ligt tusschen de gcmcei..en Kreukelen Nijenrode en Kreukelen St. Pieters zoodal liet noodzakelijk is een gedeelte van laatstgenoemde gemeente in het voor betmet te verklaren land op te nemen; Gezien artikel I van het reglement tot wering van de verspreiding der vee- of runderpestvestgesteld bij besluit der Staten van deze provincie, dd 5 December 1865, fnvdgekeurd bij Koninklijk besluit van II December 865 no. 69 Verklaren voor besmet «Ie landen gelegen in de ge meenten Kreukelen Ni/en rode en Kreukelen St. Pieten liiunrn de volgende grenzen Ten oosten van den weste lijken teen van den Bijksstraatwrg onder Kreukelen lSi/enrode rn Kreukelen St. Paterszuidwaarts op tot aan ile scheidings-s out van bet land van den lieer F. Haverkamp en van de erven Halmnelvoorts langs die «lootwestwaarts op tot aan den westelijken teen van den Otterspoorhroekdijk van daar, noordwaarts op, langs de Voorwetering lot aan de sloot, gelegen tusschen de eigendommen van den heer W. H. de Heusen verder tusschen bet land van den heer W. H. de Hem. rn van den beer F Haverkamp, bekend onder den naaiu van Jufferiretering en eindelijk langs die sloot of Juffer- trtleringoostwaarts optot aan den westelijken teen van den straatweg ('•■■lasten aan de hoofden der plaatselijke bcsturan van Kreukelen Nijettrode en Kreukelen St. l'ieters voor de verdere uitvoering van het aangehaalde reglement aorg te dragen. En zal dit besluit door plaatsing in het Provinciaal- blad in hel Provinciaal Utrecbtsch Dagblad en in de Amrrsfoortsclie Courant ter openbare kennis worden gehragt. Utrecht, den 18. December 1865. De Getlepulcerde Staten voornoemd V \N 1)0011 N Foorzitter. C. W. MOORRBES, Griffier. AMERSFOORT. 23 December 1865. Was men te Amersfoort sedert geruimea tyd verstoken van tooneelvoorslellingen. met de voor- stelling, op Donderdag avond e. k. in Amicitia te geven (lie achterstaande advertentie) door het tooneel- gezelschap van den Amslerdamschen Schouwburg, zal men daarvoor ruim worden schadeloos gesteld, want niet alleen zijn dc op te voeren stukken, een tooneelspel en een blijspeluitmuntend doch ook de hoofdrollen worden vervuld door Mevr. Kleine. Mevr. Thienma llinkes, de Heeren lioobol en Peters. Men mag het dan ook werkelijk een voorregt heeten (inzonderheid als men let op de zware kosten en een vollen dag en nacht tijdver zuim en reizen der tooneelisten) dat dergelijke voorstelling hier kan plaats hebbenwordende derhalve gehoopt, dal ceu eivolle zaal het bewijs moge leveren in welke mate dat voorregt wordt gewaardeerd. Tot leden der geneeskundige raden voor Gelderland eu Utrecht zijn o. a. de navolgende heeren gevestigd in liet arrondissement Amersfoort, door Z. M. benoemd Dr. .1. t>a« der LeeuwCs. te Amersfoort; K. van Ommeren, heel- en vroedmeester te Eemnes; P. Hondius Tt.. apotheker te Amersfoort; tol plaatsvervangende leden: Dr. L. C, E. E. Foek te Amersfoort en Dr. J. II. Coolhaas te Atnerongen. Door den lieer Kolonel der Genie, Baron v. Uemert tot Dingshofis gistet alhier aanbesteed: het maken van 1°. een Omleidingskauaal ten zuiden van het dorp Yecnendaalvan af de Bisscliop-Uavids- Grift tot aan de Water loosing der Exone rerende landen; 2®. 3 Bruggen over dat Kanaalen 6 Bruggen over Vaartslooten in een aan te leggen uitweg langs een gedeelte van hel Kanaal tusschen do Kerkewijk cn den tieerschen Weg; welke werken behoudens nadere goedkeuring ■vau don Minister tan Oorlog, ziju gegund aan den minsten inschrijver den lieer C. Bosman, te Arnhem voor f 44,900. Van den aanvang der veetyphus in de provincie Utrecht (te Maarsseveen uitgebroken op 18 September jl.) tot op de helft dezer maand December zijn aangetast 445. gestorven 137, af gemaakt 35, hersteld 115 stuks vee. Na aftrek van alle onkosten is de netto op brengst van bet Concert ten behoeve der twee militaire huisgezinnen, die door den brand in het Waaggebouw alles verloren hebben, circa MO. Men schrijft uit Soest, d.d. 20 dezer: De commissie van weldadigheid van wijlen H. M. de Koningin-Moederalhierheeft weder gisteren bare gewone winterbedecling aan de bc- hoeftigen in deze gemeente gehouden. Deze bedee ling bestond in het uitgeven van 34 dekens, 130 mans- en vrouwenhemden95 jonzens- eo meis- jeshemden en 95 paar kousen eo klompen. Deze kleeding3tukken waren vervaardigd op de breischolen van wjjlen II. M. in deze gemeente. Weldra zal gedurende 25 weken eene uitgifte geschieden van gort en brood aan een veertigtal huisgezinnen. Al deze bedeelden genieten voor het grootste gedeelte ook geoees- en verloskundige hulp en medicijnen. Gelyk men algemeen weetheeft wijlen H. M. de Koningin-Moeder de noodige sommen vastgesteld omouder de hooge en eervolle bescherming van Hll. KK. f!II. Prins en Prinses Hendrik der Neder landen door gemelde commissie dc weldaden, welke zij bij haar leven gewoon was zoo ruimschoots te verspreidenook nu nog na haar overlijden op dezelfde wijze te doen uitreiken. Hierdoor heelt i ooit te voren. de eenparige slem der dagbladpers legen de onge bondenheid en de weelde. De beroemde Ingenieur Fowler beeft bet plan ontworpen, om.... de zeeziekte af te schaffen; tot dit einde wil hy een reuzenschip bouwen dat te Dover den geheelen posttrein met reizigers en bagaadje aan boord nemea en van Calais zacht naar en op de rails van den Franschen Bpoorweg brengen zalvan waar zij zonder oponthoud naar alle riglingen verder bunnen stoomeo. 'jjlcn II. AI. zich in aller harten, en vooral in die der beweldadigden in deze gemeenteeen blijvend gedenkteeken opgerigt van baren nooit geooeg ge prezen lust en ijver tot weldoen van hare behoef tige naluurgenooten." Ter tereglziding van bet provinciaal geregts- hof in Noord-Holland van gister werd uitspraak gedaan in de zaak Tan Dirk Bliemer uil Assendelft, beschuldigd hel kindwaarvan zijne ongehuwde zuster bevallen was, te hebben vermoord. Bij breed gemotiveerd arrest besliste het hof dal het kind waarvan de ongehuwde zuster des beschuldigden bevallen was. is gestorven, ten gevolge van ver bloeding. veroorzaakt door de halswonde door den beschuldigde daaraan toegebragt. en werd h(j diens volgens ter zake van kindermoord veroordeeld tot de doodstraf, uit te voeren binnen de gemeente Amsterdam. Alen meldt uit Alkemade van 20 December: Naderde de gevreesde runderpest meer en meer deze gemeente, thans moeten wij helaas! herigten dat zij ook in het middenwaar zulk eeo rijke en goede veestapel bestaatbare eerste offers heeft geëischt. In het laatst der voorgaande week al., brak zij uit bij den landbouwer J. Z. in den Ader- polder. Zoo men zegtheeft hij daarop zijnen geheelen stal afgestaan om afgemaakt te worden voor eene soin van /450D; dit althans is zeker, dat al zijne runderen (43 iD getal), met geiteu varkenshonden en katten zijn doodgeschoten en ontniddelijk begraven. Moge dit treurige offer bij de uitkomst blijken dienstbaar te zyn tol stuiting der ramp. De Bonner Zt. meldt thans als olticiëeldat de Pruissisclie luitenant graaf Eulenburg tut vier en een halve maand vestingstraf, gelijkstaande met drie maandeu kerkerstraf, veroordeeld is ter zake van onwilligeu manslag op den heer Ou. kok in Fransche dienst te Bonn. Te Tönningen in Sleeswijk is een postiljon voor den burgemeester geroepen omdat hij bij het oprjjden van het stationsplein op zijnen horen geblazen had de wijs van het populaire lied: Gij zyl de beste broeder niet." In het rijtuig, hetwelk door dien postiljon bestuurd werdwas gezeten de h*er von Zedlilz, Pruissiscli commissaris in Sleeswijk. De France, bevat een artikel over de groote weelde en de ongebondenheid, welke tegenwoordig in Frankrijk heerschen. liet blad ineeul dit vooral te moeten wijten aan den lagen trap. waarop de Fransche literatuur tegenwoordig staat aan de slechte romans cn de zedelooze voorstellingen iu de schouwburgen waardoor eea gif in het open baar en bijzonder leven is ingeslopendat eene besmettelijk* ziekte heeft voorlgebragt. Het blad meent ten slotte, dat er a'leen verbetering te vin- deu zou zijn door liet voorbeeld der hoogere klasse lol terugkeer tol eenvoud eu zedelijkheid en door Politieke Revue. Over bet algemeen schijnente oordeelen naar de wijze waarop de dagbladen zich uitlatende liberalen inzonderheid, tevreden te zijn met de door koning Leopold H beleden beginselen. De redac teuren van het Journal de Bruxelles zijn er Irotsch op, Belgen te zyn. eo verkondigen luide, dat met een vorst als de nieuwe koniog men de toekomst met Tcrtrouwea mag te gemoet gaan. Dat blad is zeer ingenomen met de zienswijze van de Parjjsche Gasette de France, welk orgaan zonder omwegen verklaartdat België tot de vrijheid veroordeeld is" en dit als eene groote zekerheid mag worden beschouwd. De Indépendance maakt de aanmerking, dal de bevolking van dit land allezins reden tot dankbaarheid beeft. Leopold 1 heeft gedurendnzyn leven de uitstekendsie diensten aan zija land bewezenen men kan zelfs zeggendal zijn dood ook nog nuttig is geweest voor België, hetwelk thans op hechtere grondslagen is gevestigddan it te voren. Ofschoon prins Napoleoa eergisteren Parijs nog Diet had verlateo wordt van verschillende kanten verzekerd dat by niet voornemens is daar te blijven. De prios zou dadelijk vertrekkeaen de nieuwjaarsdag-receptie op de Tuileriën niet bij wonen. liet gebeurde tnet de zes Parijsche studenten die op bet Luikscbe studenten-congres als sprekers zijn opgetreden en daarvoor zoo buitengemeen g.-streng gestraft werdenbeeft allerwege te Parijs inzonderheid in bel Quarlier-Lalin een zeer groote opschudding te weeg gebragt. De spanning onder de studerende jongelingschap neemt dagelijks toe, en in afwachting van den uitslag vaa het hooger beroep, waarin nu de zes veroordeelden by den raad van state zullen komenen van de gevolgen der slappen door zoo veel bonderden hunner ka- meradeu bij de dekens der juridische en der medische faculteit gedaan, kunnea velen zich niet onthouden van door woorden en daden hunne oatevredenbeid te kennen (e geven, de acaden Ische lessen te storen, enz., enz., en wel op zulk een wijze, dat verscheidene arresiatiën zijn bewerk stelligd. Voorvallen van zeer ernstigen aard worden eclilpr niet gemeld. Eergisteren was er nog vrij wat gisting onder de studerende jeugd te Parijs zigtbaar. Ruim dertig studenten ziju door de politie in hechtenis genomeneu de voorlezingea der regtsgeleerde eu der geneeskuudige faculteit zija geschorst. Tot verschooumg der studentendie zich door hunne op hel Lutksche congres gevoerde taal bet vonnis van relegatie liebbeu berokkendwordt door de Indépendance Beige aangeroerddat zij te Luik hebben gesproken zoo als zij te Parijs geleerd hadden te deukenwant dal de materialistische zienswijze reeds sedert geruimen lijd by de genees kundige faculteit te Parys heerschl. Blijkeus eeu telegram uit Floreace van gisteren is aau generaal Delhi Marmoraafgetreden minis- ter-presideutde laak opgedragen een nieuw kabinet zamelt te stellen. Men dacht eerst te Florence, dal de heer Batazzi hiermede zou beiast worden eo hij, urn zich deu steun der liukerzijde te ver schaffen eeuige barer leden iu het ministerie zou opnemen. Nu zal eerstgenoemde waarschijuljjk aan de liukerzijde wel eentge coacessiën moeten doen. wil hy op eene meerderheid iu de kamer rekenen. De ex-Koniug der beide Siciliën Franciscus, beeft zyne gezouten bij de Hoven van Saksen en Boijereu teruggeroepen eu wel nadat die beide Bykcn met hel Koningrijk Italië iu vriendschap pelijke relaliöu waren getreden. Er zyu maar twee personendie dat hindert nl. de beide gezanten, die niets te vertegenwoor digen eu bijgevolg niets te doen hadden dan op hun tijd het (ractemeut ia ontvangst te neinen. Op die gezegende kwartaal-dagen was er altyd bij bedoelde diplomate!) groote visite en werd er

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1