CO DRA VTA NIEUWSBLAD der CENTRAAL- NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN M 1319. van DINGSDAG, 2 January J866. Dit Blad verschijnt des Dingsdagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de '3 maanden. Van Advertenliën, I tot 6 regels GO Cents, elke regel meerder lOCents; legale Advcrtentiën per regel 15 Centsbehalve het Zegelregt. 4 fx. nummers ƒ0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. - Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Cleeff te Amersfoort, li urea it Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F. N°. 43, over de Oude Visclunarkt. zoo nicdc bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctearen in het Rijk. KENNISGEVINGEN. Di CEDEPUTEERDE STATEN vin de pnavixcii UTRECHT In aanmerking nemende, dat de vee- of runderpest is uitgebro ken op eene tweede plaats in de gemeente Lopik en wel op den stal van den veehouder Cornells Benschop Gezien het bcrigt van den Bargemeester van Lopik Overwegendedat mitsdien de grenzen vastgesteld bij ons be sluit van 18 December jl., n». 2 (Provinciaal-blad n°. 126) moeten herzien worden Gezien artikel i van hot reglement tot weiing van de versprei dt/tg der vee- of runderpestvastgesteld hü besluit der Staten van deze provincie, dd. 5 December 1865 goedgekeurd bij Koninklijk besluit van II December 1865, n". 60 Herzien hun besluit van 18 December 1865, no. 2 (Provinci- aalhlad n". 126), Verklaren voor besmot bet land gelegen in de gemeente Lopik, tusscben de Fuikenbrug en de Tienhovensche brugmet inacht neming der volgende grensbepaling Ten zuiden van den zuidènlijken teen der Vogelzangsche kade onder Jaarsveldaan den oostkant van den duiker iu die kade noordwaarts op over do Kadeweleringde Lopiker voorwetcring en Voordijkvoorts langs de slootten westen van het koets huis van den beer Cambior van Nootendie sloot volgende tot do grens der gemeente Benschop van daar oostwaarts op tol achter de hofstede van Cornells Roozendaalvan daar zuidwaarts op, langs den oostkant van zijn huis en tuin over den Lopikschon Voordijk, de Voorweleringde wetering onder Jaastveld, langs den Graafschon Zandweg, tot aan den zuidelijken berm van dien weg dien berm westwaarts op volgende langs bet huis van Hui- bert Oostarom >Vs.voorts over de Oude Vaart, het Lange Zand pad tot aan den Zuidelijken teen der Vogclzangsche kade, den Zuidelijken teen dier kade volgende tot aan den duiker. En zal Lel hoofd van bet plaatselijk bestuur van Lopik voor de verdere uilvoering van bet aangehaalde reglement behoor en zorg Dit besluit wordtdoor plaatsing in het Provinciaal-blad in hot Provinciaal Utrechtsch Dagblad cn in de Amersfoortsche Cou rant, ter openbare kennis gebragt. Utrecht, den 28. December, 1865. De Gedeputeerde Stalen voornoem l VAN DOORNVoorzitter. C. W. MOORREESGriffier. Ter kennis van een ieder wordt gebragtdat de prac- tische oefeningen bij liet Detachement Veld-Artillerie in garnizoen te Amersfoortzijn geëindigd zoodat het ter rein genaamd dc Vlasakkersbij Amersfoortveilig weder kan gepasseerd worden. Utrecht den 28. December 1865 De Commissaris des Konings in de provincie Utrecht VAN DOORN. AMERSFOORT. 2 January 1866. Was de verwachting hoog gespannen omtrent dc tooneelvoorstelling op Donderdag avond j.l. in Aniicilia alhier, deze verwachting werd door de uitvoering nog overtroffen, want vooral Mevr. Kleine, en de lleeren Iloobol en Peters boeiden door hunne talenten de aandacht der toeschouwers dermate dal algemeene bijvalsbetuigingen zicb herhaaldelijk deden hooren. Wie hier gevoel voor kunst heeft zal zich in ruime male voldaan achten door het optreden dezer tooneellistendie thaus in Nederland door geene andere in hun genre worden overtroffen, en wie prijs stelt op beschaafde voorstellingen zal met ons den wensch uilen eerlang op nieuw dergelijk tooneelgenot te mogen smaken. Naar wij vernemen is het mogelijk d^t deze wensch in de volgende maand wordt bevredigd en alsdan niet alleeu Mevr. Kleinemaar weder een of meer heeren der Directie in eene meer uitgebreide voorstelling zullen optreden. Door het Rykstelegraafkantoor le Amersfoort zyn gedurende 1865 verzonden 1674 en cuivaugeu 1279 telegrammen. De Dames Directrices der loterij voor de Protestantsche Armen hebben van een geacht voor malig inwoner van Amersfoort de aanzienlijke gift van f 25.ontvangen zoodat alsnu de totale som is geklommen tol f 1200. Even als aan den adjudant-onderoflicier Richard in October j.l.is dezer dagen aau den trompetter J. D. Willems, van de 2e compagnie van hel reg. veld-artillerie alhier in garnizoen de gouden medaille en gratificatie f 50.uitgereikt voor 36 trouwe millitaire dienstjaren. In 10 jaren tijdruimte zijn alhier reeds vele militaire en schutterlijke eereteckencnmaar geen enkele ridderorde aan een of ander verdienstelijk burger uitgereiktofsclioou men hier menigeen vindtdie daarop evenzeer aanspraak mag maken als menig Amsterdammer, Rotterdammer, Hage naar of Luilekkerlander. De Staat neemt hier zeer vlug en graag. Maar is voorwaar in 't geven traag. Van eeue geloofwaardige zijde wordt ons medegedeeld dat tic veetypluis ook te Schalkwijk is uilgebroken. Verdubbelde waakzaamheid zij dus den veehouders in onze euvirous eii elders aanbevolen. Men schrijft ons uit Baarn 1 Januarij 1866: lieden is in de kotn der gemeente een afzonder- lijk hulpkantoor voor dc brievenposterij geopend en zijn de Posikar en de Diligence voor het eerst alhier overgereden. Niet alleen maakt de Diligence de communicatie op Amsterdam en Amersfoort gemakkelijker, maar is het ook geene onbelangrijke zaak dat de brieven- bezorgi..0 ibans spoediger zal plaats viuden dan dit tot heden van het hulpkantoor Groeneveld door boden konde geschieden. Laatstgenoemd kantoor blijft thans voor dic'wijk dezer gemeente en Eemnes-Binnen. Aan bel Departement van Binnenl. Zaken is aanbesteedde aanleg eener telegraaflijn met twee draden van Amsterdam naar Hilversum en het spannen van een tweeden draad aan de bestaande palen op de lijn lusschen Hilversum en Amersfoort. Hiervoor waren 7 inschrijvers. De hoogste inschrij ving bedroeg 4960 terwijl de laatste inschrijving was die van den heer B. G. van Dam. le Rotterdam, a/d 2800. Naar wij vernemen is dezer dagen te 's Hage hel binnensmokkelen van vleesch uit eenige om liggende gemeenten, als Delft, Rijswijk enz., en wel bepaaldelijk liet vleesch afkomstig van als verdacht vaa le zijn aangetast door de runderpest afgemaakte dieren, op vrij groote schaal beproefd doch zijn daarvan ongeveer 500 ponden aan den ingang der gemeente aangehouden. Opmerkelijk is hel daarbij dat, naar men beweert, bedoeld vleesch in de gemeenten waaruit bet werd aangevoerd als voor consumtie geschikt zou zijn goedgekeurd, maar bij de keuring, welke na de aanhouding geschiedde, als schadelijk voor de gezondheid is afgekeurd en begraven. Men meldt uit Apeldoornvan 23 Dec. Gisteren avond omstreeks 6 uur is in de buurt schap Ugchelen een moord gepleegd; zekere Teunis Ploeg oud 54 jaaris aldaar doodgeschotende vermoedelijke dader is heden morgen gevat en naar liet huis van verzekering alhier overgebragt, De ontvanger der Rijks-accijnsen te Groningen houdt kantoor in een hokzeer geschikt voor 't verspreiden van besmettelijke ziektenen 't werk laat hij meerendeels verrigten door kinderen en dan nog in onvoldoend aantal leest men in de Provinciale Groninger Ct." Heeft zoo vraagt de inzender van dat stukje, een handelaar die handelwijze van den anders gunstig bekenden ambtenaar haren grond in te bange belangzucht of wel in onbekendheid met de behoeften van den handel De Veeziekte woedt te Delft en in den omtrek op verontrustende wijze. Ten bewijze hoe ongunstig daardoor ook op den huurprijs van het land wordt gewerkt, kan dienen, dat eene boerderij in het naburig Maasland die voor 25 de morgen in huur werd aangebodengeen huurder vond. Op den Noordwestelijken spoorweg in Engeland is in den morgen van den 27 December een trein in vollen gang tegen een siilstaanden trein aangeloopen met dal gevolg dat 32 personen gewond en eenige wagens vernield zijn. Politieke Kerne. 1865 bragt Zondag zeer winderig zijn afsclieids- compliment en 1866 deed Maandag eene zeer voch tige intrede op het wereldiooneel. De buitenlandsche politiek heeft op heide dagen geenerlei variatie van belang opgeleverd tenzij men liet ietwat intéressant noemt, dat liet Oostenrijksch budget bekend gemaakt is en volgens gewoonte weder een tekort op de aanstaande dienst even als op de vorige en loopende diensten zal opleveren; of er al in 1865 weder veel geleend is, eenmaal moet die bron ophouden te vloeijen en dan slaat ruïne voor oogen. De beste hulp voor dien Lappendekenstaat zou zijn Venetië te verkoopen. eene bezitting die veel meer verslindt dan zij oplevert. Keizer Napoleon hield Maandag eene lieve receptie en overhandigde hem de Oosienrijksche gezant voor den jongen Napoleon de Stefanus-orde zoodat daardoor eene gansch andere verhouding blykt dan op Nieuwjaarsdag 1859. De tijden veranderen ert dc meuschen ook. De dagen volgen, maar gelyken zich niet. Volgens sommigen is de breuk tusschen den Keizer en zijn neef Prins Napoleon weder grooter geworden, sedert de laatste de begrafenis van den Republikein Rixio bijwoonde. Anderen integendeel verzekerendat de Prins op den dag zyner terugkomst te Parys, 's Keizers gast is geweestdat hij weldra zal optreden als Presideoi der commissie voor de wereldtentoonstel ling in 1867 en levens weder zitting zal nemen in den Geheimen Raad van Frankrijk. Keizer Napoleon zou begrijpendat het in dezen tijd vooral ongeraden isom in eigen familie twist te hebben, terwijl ook de Republikeinscbe part» in Frankrijkwier hoofd de Prins genoemd mag wordente sterk isom hare genegenheid te ver- waarloozen. De Koningin van Spanje heeft de Cortes geopend- In de troonrede wordt gezegddat de Spaansche Regreing. hoezeer het behoud des vredes wenscbende de vijandelijkheden legen Chili niet heeft kunnen beletten. Spanje's belang bragt de erkenning van het Koningrijk Italië mede. maar de gevoelens van diepen eerbied en de gehechtheid van de Koningin aan den Paus blijven onverzwakt. Einde lijk heeft de Koningin een wetsontwerp toegezegd, houdende strenge strafbepalingen tegen den sla venhandel. In Spanje verwacht men weder eene revolution de palais. In den laatsten tijd hebben de Amerikaansche aangelegenheden verreweg hei grootste gedeelte der berigten uit Londen ingenomen doch dit wordt volkomen geregtvaardigd door de jongst ontvangen lijdingen uit New-York die genoegzaam bewijzen dat de tegenwoordige toestand der Unie voor het oogenblik hagchelijk kan genoemd worden met opzigt tot de drie punten, welke de grondslag van hare politieke herleving uitmaken r nl. de Mexi- kaansche kwestiede binnenlandsche staatsregeling van al de staten en de slavenkweslie. Geen van deze punten was nogofschoon bij het vertrek der laatste post uit New-York nog maar 15 dagen van het jaar 1865 moesten verloopengeregeld. Sedert elf jaren houdt Turkyë zich slechts slaande door middel van geldleeningen. Vóór 1860 bedroeg de schuld van dat Rijk de som van 454.500.000 francs, het papierengeld daar niet onder begrepen. Op dit oogenblik is die schuld reeds tot 1,675,000,000 frs. gestegen hel in omloop zijode papierengeld wederom daarbij niet mede- gerekend. In vijf jaren tijds is de nationale schuld alzoo verdriedubbelden klimt dus reed3 met inbegrip der 150 millioen van de jongste leening tot eene soin van 2 mi I hardenja, zij is reeds boven dat cijferwanneer men al wat Turkyë schuldig is, in aanmerking neemt. De tegenwoordige leening strekt slechts, om in slaat te zijn de in teressen der reeds bestaande staatsschuld te betalen. Deze omstandigheid alleen levert het voldoend be- wys opdat het Ottomannische Rijk met rassche schreden naar den afgrond gaat. De te Berlijn verschijnende Spenersche Zeitung bevat een'naar het schijntofficieus artikelwaarin het volgende gezegd wordtDe weener corres pondent van de KCdnische Zeiltuig en Zuid-Duitsche bladen verzekeren, dat tusscheu Frankrijk en Oosten rijk een bondgenootschap reeds is of eerstdaags zal worden gesloten. Wij weten niet in hoever dit berigt juist isdoch in elk geval zou Pruissen gaarne zien dat de betrekkingen lusschen Oostenrijk en Frankrijk gunstiger wierden dan in het laatste jaar het geval was. Pruissen kun er zich slechts over verheugen wanneer de betrekkingen der leden van den Rond met het buitenlandzoowel als de inwendige toestand op hechte grondslagen berusten die geen aanleiding tot bekommering geven. Slechts j zij, die met den politieken toestand oubekend zijn. kunnen gelouven dal eeue alliantie tusschen Oos tenrijk eu Frankrijk een vfoor Pruissen vijandig karakter heen." Naar men zegthebben de ex-koning van Napels en de ex-groothertog van Toskanen zich eenigen tijd geleden tot Oostenrijk gewend, met verzoek om bij de Italiaansche Regering slappeu te doen ten einde zy weder in bet bezit gesteld worden van dc particuliere eigendommenwaarop zij regt ineenen te hebben. Daar nu Oostenrijk in de te genwoordige omstandigheden niet zelf pogingen van dien aard te Florence kan doen. heeft bel de goede diensten van Frankrijk ingeroepenen deze mogendheid heeft zich daartoe bereid verklaard. Indien de beide Italiaansche vorsten niet alle hoop opgegeven hadden ooit weder op den troon te komenzoudeu zij waarschynlijk zich gehouden hebben. Ze hebben het er ook naar gemaakt om »an hunue truonen gebonsd te worden.

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1