NIEUWSBLAD der CENTRAAI/f» NOOIi»'OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN, V- CODRAN If-™ JtSi 1327. van DINGSDAG, SO Januarij JS66. Dit Blad verschijnt de» Dingsdag ten Vrijrlajs. De Abonnementsprijs is ƒ1.51) in de lï maanden. Van Advcrtentiên, I tot G regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents; legale Ad verten tiën per regel 15 Centsbehalve het Zegel regl. Afz. nummert f 0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Ui tg. A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau A mcrsfoortsche CourantLangstraat. Wijk F. N°. 13. over de Oude Visctnnarkt, soo mede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Dircctenren in het Rijk. De retraite van het Ministerie Thorbecke. liet Ministerie spat uiteen en retireert; niet ten gevolge van oppositie in de Tweede Kamer, want daar vond het zijne steun-plialani in eene meerderheid tan allerlei genres van liberalen die niet vroegen of de Ministers van Justitie, van Finan- tiën van Oorlog, van Buitenlandsciie Zaken en van Marine berekend voor hunne taak waren maar eenvoudig gluurden of de titularis een liberalen rok aangetrokkco had en zouden zij zelfs de be grooting van den Bezemstok wanneer deze in liberaal tenue aan de groene tafel gezeten ware. aangenomen hebbenuiet tengevolge van het remplacant-syslecmwaardoor het Ministerie perio diek Kamers en Natie door een ander Arlequin wist te doen amuserenniet ten gevolge der Lim'isrgscltc brieven-hisloricwant dadrvoor had het Ministerie een zoeooller gebragt in het auta-da-fè van een zijtier ledematen; niet ten gevolge der j zieke koeijen-polpourridoor een der hooid-organen i der oppositie als vervelende orgeidraaijersdeun j laatstelijk den Minister van Ilinnenlandscbe Zaken voorgespeeld; neen, hel Ministeriespat uiteen. omdat de Heer Thorbecke, p. m. een zeventiger, j oud en kniezerig wordt. als man van talenten van e'nergie niet langer lust heeft in zijne kleine Ministers-colonne de aanhoudende kibbelarijen bij te leggen en haar een schijnbaar harmonieus liguur te geven, iels dat hij meesterlijk wist te confection- neren toen hij nog een maandje of jaartje jonger was. en niet zóó veel nieuwe ministers-tronies oin zich heen zag als thans; daarbij is hij hen allengskens moede, en wordt vermoeid, want wat zijne schouders torschten toen hij iets jeugdiger was wordt hem nu Ie zwaarvervolgens is onze Nederlandsche Pal nier ston een hoogst serieus man, die even als Filips II nooit lachtvolstrekt niet jovial is als zijn krassen en iu het vorig jaar over leden Erigelscheu ambtgenoot, wiens vrolyk humeur juist eene der oorzaken zijner lange ministericele loopbaan was, eu serieuse menschen laten zich ligter dan joviale menschen ontmoedigen. Ten slotte, alle wereldsche zaken hebben haar einde en de lieer Thorbecke kan toch niet altijd Minister blijven. Of nu de Nieuwe Holt. Cl. al treurt wel niet zoo erg als in 1853, toen zij in tranen smeltende bij Thorbecke's aftreding haar «Arm Vaderland" repetereud snikte zijdie met hare kiesver- eeniging Orde. haar adjudanten en onder-adjudanten de Thorbeckiaansche partij in het leven riep en in welstand houdt, onverschillig welke middelen; of bel nu al moeijelijk, ja zeer i.ioeijelijk zal zijn een zoo bekwaam ministerieel Hoofd als de beer Thorbecke te vinden desniettemin gelooveu wij dat ons Vaderland nog niet zoo arm is aan bekwame Staatslieden, vooral uit de J/idden-parlij geschikt om de teugels in handen te nerneuJie het tegenwoordig Ministerie «u moet laten glippen geschikt des noods een Ministerie van Administratie te formeren, dat welligt praclisch beter zal blijken te zijn dau een Partij-Ministerie. Wij willen geen namen noemen als eerbiedig afwachtendewie Z. M. de Koning met II.D. ver trouwen wil vereerenmaar wij zien in den val van het Ministerie Thorbecke vooral nu het zoo vermolmd is als in de laatste tijden niets ongunstigs of onrustbarends voor den gang van 's lands zaken. Overigens bljjven wij zeer kalm bij de retraite van het Ministerie en gevoelen noch vreugde noch smart daarover; alléén is het bedroevend, dat déardoor weder de pensioenlijsl met zware som men zal worden verhoogd, terwijl menig bekwaam en üver'S ambtenaar, grijs in trouwe dienst ge worden, te oud of te zwak om langer te kunnen werkenvaak zonder pensioen moet retirerenom op den ouden dag geheel of gedeeltelijk gebrek te lijden. Helaasin de wereld kau niet al wat krom is regt wordeu gemaakt. 21 van het koninklijk besluit d. <1. 8 Mei 1862 (Staats blad No. 46) Doen te weten dat de loting der in het vorig jaar voor de militie ingeschrevenen, ii'dioorinde tut de ligting van 1866 in het gebouw AMICITIA aan het Plantsoen tusschen ilc L'trcchtsche ?n Slijkpoorten alhier gelegen zal geschieden op Dingsdagden 13 Fchru irij 1866 aanlevangcn ten twaalf ure des middjgs. En voorts dat op Donderdag der» 8 Februarij aan staande 's voormiddag» van 10 tot 1 uur des namiddags, dour of van wege de lotelingen (gesteund door twee ge tuigen) hij den Burgemeester ter raadhuizc aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften vermeld in de 2. en 3. zinsneden van art. 53 der wel ter bekoming van vrijstelling wegens brocderdienst of op grond van te zijn ernigc wettige zoon (zonder een of meer halve broed rs te hebben)luidende voormeld art. 53 in zijn geheel als vol6l Oin vrijstelling wegens 'igen militaire dienst of die van broeders te verkrijgen moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienst. Ter bekoming van vrijstelling wegens brocderdienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van «den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het «gezin behoorende blijkt. Vrijstelling als cenige wettige zoon wordt verleend op «overlegging van een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit blijkt dat men eenige wettige zoon is." En art. 21 van aangehaald koninklijk besluit u Het bewijsstuk vermeld in de eerste zinsnede van «art. 53 der wet. wordt ten minste tien dagen vóór den dag (den tweeden Maandag in Maart) waarop de eerste zitting van den militieraad wordt geopend ingeleverd hij den Burgemeester der gemeente in welke de lote- ling die vrijstelling verlangtwegens eigen militaire ii dienst of die van cencn broeder of broeders voor de militie is ingeschreven." Amersfoortden 29. Januarij 1866. De Burgemeester en Wethouders voornoemd NATION A L E M IL IT I E. KENNIS 0 E V I N G. De BURGEMEESTER es WETHOUDERS xxs A MEHSFOÜRT Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 15. Januarij 1866 No. 1 N. M. en S. (Provinciaal-blad No. 25); Gelet op tic arlt. 27 en 28 tier wet van den 19 Au gustus 1861 (Staats-blad No. 72)benevens artt. 20 eu De Secretaris W. L. SCHELTUS. De Burgemeester A. G. W1JERS. Amersfoort, den 29. Januarij 1SG6. In de vorige week heeft een Amcrsfoortsch jongeling vroeger in Ned. Oost-Indische dienst de reis naar het Valikaan aanvaard, ten einde bij de Pauselijke Zouaveu in dienst te treden. Naar men zegtmaken ook eeriige jongelingen van om liggende gemeenten dezelfde reis met hetzelfde doel en om. zoo't mogelijk is onder den zwoelen Ilali- aanschen hemel zich tc baden in de genietingen der fortuinder liefde en der zaligheid Zoodanige aanwerving voor eene buitenlandsche militaire dienst behoort, volgens 's Konings bevelen krachtdadig te worden tegengegaanen verliezen zulke dienstnemers volgens hel Burg. Wetb. de hoedanigheid van Nederlandermogen zonder ver gunning des Konings niet in bet Vaderland weder- keeren enz. enz. Wie dat verneemt, zal de lust wel verliezen om zich onder de Italianen te nestelen. Men meldt uit Harlingen van 24 Jan.: Voor eenige dagen werd in een ouzer bladen medegedeeld dal door een ambtenaar bij de ad ministratie op een der Engelsche booten was ontdektaangehouden en tot een punt van naauw- keurig onderzoek gemaakt een kalfsvel uit Engeland aangevoerd en waarvan men vermoeddedat het soms met misdadige oogmerken tegen onzen vee stapel kon zijn ingevoerd. Wij vernemen dat het uiet alleen niet gebleken is dat dit velde eigendom zou geweest zijn van een der reizigersmet gezegde boot vau Londen bier gearriveerd maar dat het vel gebleken is afkomstig te zijn van een ouden new-foundlandschen houd welke ontdekking niet pleit voor de zoologische kenuis van den ijverigeu ambtenaar. Welke stijfhoofdige, ondoordachte cn gevaar lijke handelingen door verschillende boeren bij de thans, helaas! zoo vreeselijk beerschenle runder pest, worden gepleegd^, heeft de zitting der regt- hank te 'sGravenhage weder klaarblijkkelijk aan den dag gebragt. Achtereenvolgens stonden twee boeren uit Zoetermeer teregt; de eerste hunner was aangeklaagd, geweigerd te hebben aan een door de Regering aangestelden vee-arts toegang te verlecnen lot zijn stal met ziek vee besmet. Niet alleen dal bij dat weigerde, maar hij had ook slrcugc order gegeven aan zijnen knecht, aan geen vee-arts toegang te verleeuen. Op de herhaalde door de regtbank aan hem gedane vraag waarom hij dan toch weigerde, was z(jn antwoord, dat de vee-arts er toch ook geen raad voor zou geweten hebben. Zeer te regt heeft het O. M. krachtig iu het belang van het algemeen zich tegen dergelijke handelingen verzet en er op aangedrongen dat ten deze eene zware straf, als voorbeeld zou worden opgelegdhet requiree'rdc de schuldigverklaring cn veroordeeliDg van den hekl. lot eene gevange nisstraf van minstens 8 dagen 'en hoogstens 2 maanden of eene geldboete van minstens f 25 eu hoogstens 200. Maar nu de tweede beklaagde die hedeu teregt stond. Deze bad op zijn stal 24 heesten, waarvan 19 aan den veclyphus sestorven zijn. Toen liet vee door de ziekte allengkens aangetast werdoieefhij herhaaldelijk in verzuim daarvan de vereischte aan gifte te doen by den burgemeester, terwijl hij bet door ziekte aaugetasle vee in de gemeenschap met gezond vee op die stal liet staan. Wat deed hij nu nog daarenboven Toen het eerste beest gestorven wasverzocht en verkreeg bij toestemming van den burgemeester zijner woonplaats om bet vleesch van dat gestorven beest voor eigen comsumptie te mogen zouten. In plaats echter van zulk3 te doen, verdeelde hij dat vleesch in GO partijen en gaf die aan verschillende armen ten geschenke, die zulks gretig aaunamen en nuttigden. Het vleesch van de overige achlieu gestorven beesten heeft hij aau verschillende personen verkocht. De burgemeester die als getuige werd genoordverklaarde dat hij. uil vrees van oproerigheden in zijne gemeente zich Diet in staat gevoelde tegen de laatste hande ling te waken. Het O. M. requireerde ook ten op- zigte van deze beklaagde de toepassing eener zware straf, cn wel van minstens 2 en hoogstens 6 maan den gevancenis, mitsgaders eene geldboete van 50 tot 250. Hondsdolheid, zoo lezen wij in de Veend. Cl.is in deze streken als aan de orde van den dag. Ieder honddie zich een weinig buitensporig gedraagt, wordt voor dol verklaard en zoo spoedig doenlijk afgemaakt. Zoo werden er in de vorige week in hel gehucht Zuidwendiog een vijftal op een dag afgemaakt, waarvan sicchts één door te bijten vermoedelijke leekenen van dolheid had ge geven. L.l. Zaturdag zag men voor aan het Stads Kanaal weder een dollen hond en ieder was in de weer oin hel dier af te makenzonder dat dit met goed gevolg bekroond word zelfs e.-n drietal schoten misten bun doel. Gelukkig Leeft men niets verder van dien gast vernomen. Dezer dagen stonden voor de correctioneele regtbank van policie te Parijs teregt, zekere Brandon en echtgenoot, beschuldigd van hunnen buurmanzekeren Fauconnetoverlast aan te doen door een papegaai geleerd te hebben te schreeu wen: Fauconnet is een dief, een vrek een zwyn enz. De regtbank veroordeelde hen ieder tot 16 francs boete en tevens om te zaïnen 50 francs schadeloosstelling aan den beleedigdc te betalen. Er is te Parijs sprake van eene loterij ten behoeve van den Paus. Ter vervanging van den St. Pieterspenning wil men 360 millioen francs in loten a één francop geheel het wereldrond te zamen brengen; vijftien millioen daarvan zullen bestemd worden tot dekking van kosten en prijzen. De Fransche regering rnoet bereids het plan goed gekeurd hebben. Den 9 dezer stonden voor het criminele ge- regtshof te Stettin te regt Moritz Cohn, koopman eo zijne vrouw, beschuldigd van het helen van gestolen goederen. De vrouw beweerde dat alles, wat door haren man dienaangaande verrigt was huiten haar weten was geschied. Zij werd tot twee jaren tuchthuisstraf veroordeeld, met bepaling dat /.ij gedurende de twee volgende jaren ouder toezigt der politie zal staan. Moritz Cohn werd vrijgesproken ten gevolge van de verklaring van een geneeskundige, welk stuk inhield, dat zijn schedel welks afmetingen die van een apenschedel nabijkwamen meer tot bel aelhiopischedan tot bet caucasische ras behoortvoorts dataangenoineu zelfs dat Cihn I veinsdede toerekenbaarheid dezer misdaad aan I hein niet grooter kon zijn dan die aan een zeven jarig kindhetwelk slechts door instinct regt van ouregt kan onderscheiden. Het Huis van Afgevaardigden te Washington geeft gedurig blyken. dat de verzoenende politiek van President Johnson niet in aller smaak valt. Broeder Jonathan verklaart zich steeds duidelijker, dat hij dc hulp. door de Franschen aan Keizer Masinuliaan verleend, zeer ongaarne ziet, cn geeft niet ouduidelyk te kennen, dat het voor Napoleon zaak is, oin zijne hulptroepen hoe eerder hoe beter uil het Bijk van Montezuma terug te trekken.

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1