AMERSFÖORTSCHE COIJRAN JS 1548. vail Y RIJ I) AG, d3 Aprtl d866. •S. Di I It lad verschijnt des IHngsrlagten VrijdagsDe Abonnementsprijs Is ƒ1.51) in de 3 maanden. Van AdvertenliënI tot 0 regel-. CO Cents, elke regeljm^erder lOCcnts;' legale Ad vortentiën per regel 15 Cents, behalve liet Zegel regt. - Afz. nummers ƒ0.10. Dub'i. nummers /0.15Brieven francollestellingen bij den Uiig. vrf. llfjwfA-Cle'eff, te Amersfoort, Harenu Amersfonrlsc/te Courant, Langstraat. Wijk F. N". 43. over de Oude Visclimarkl, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenreji' AMERSFOORT. 12 April 1806. Morgen den 13. April zal alhier binnentreden, om alhier garnixoen Ie houden, een gedeelte van de Nederlandsche ruiterijen toch wel eene gansche afdeeling hestuande uit 1 wachtmeester 1 korporaal 8 dragonders lijjeep 10 volwassen kavaleristen en 10 idem paarden te dezer stede gesialionneerd wor dende ter handhaving in dit Arrondissement der reglementen c. s. betreffende den veetyphns. Ge lukkig heelt zich op het grondgebied van de gemeente Amersfoort de veeiyphus niet vertoond. liet is ons aangenaam te kunnen vermelden, dat het muziekaal en belangstellend publiek hier ter stede gister avond in aanzienlijk getal was opgekomen ter bjjwoning van het Concert des lleeren Scliweinsberg Kapelmeester van het Muziek corps der d.d. Schulterjj en de uitvoering aller tevredenheid mogt ipoogsteii; terwijl het niet onop gemerkt bleef, dat zijne voortdurende zorgen en ijver, op het Muziekcorps toegepast, reeds goede vruchten opleveren. Tijd-, en plaatsgebrek, als an derzins beletten ons thans meer gedetailleerd het Concert Je bespreken waarbij alle Solistende werkende Leden van het Muziekgezelschap en Amersfuorlsche Lieder.afel Crescendo en verdere uitvoerders ter opluistering schitterend wedijverden, en mag men zich alzoo vleijen dal het Concert niet alleen eene genoegelijke herinnering zal achter laten maar ookdal het aanleiding zij tot een dergelijk jaarlijkse ft Concert door den lieer Schwcins berg te geven tevens als spoorslag voor hem en zijn nnizijkcorps om op de baan der toonkunst krachtdadig vooruit te streven. Gister is door den kapitein S. Prince, Eerst aanwezend Ingenieur, alhier aanbesteed het een- jarig onderhoud van 1 Mei lot ultimo April löf»7 van: 1°. de weiken. en gebouwen enz. op de Leger plaats bij Milligen; minste inschrjjver de lieer G. Wegerif, te Apeldoorn voor 2280.—. 2". de Kazernen. Stallen, Magazijnen enz. te Amersfoort, minste inschrjjver de Heer D. J. lïokste Amersfoort, voor ƒ2390. Zijnde auu deze inschrijvers geguud, behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog. In de provinvie Utrecht zijn in de week beginnende den 1 April en eindigende den 7 April,, opzigtens den veetyphns aangetast 273 gestorven 128; geene afgemaakt; en hersteld 128 runderen: ln het geheel waren nog ziek 200 runderen. Sedert liet begin der veeziekte tot 31 Maart zijn aanget.: gestorven en hersteld: nog ziek afgemaakt Z.-Ilolland 43.953 25.169 10.80:» 1979 Utrecht. 4703 1 941 2,379 183 «..Holland. 1221 G8I 488 52 tezamen 49.877 27.791 19,872 1214 Mogt men zich nog verheugen dat de provincie Gelderland van de zoo gevreesde veepest bevrijd bleef, thans zijn wij genoodzaakt te melden dat die ontzettende ziekte in het dorp Rurnpt, gemeente Üeil, bij den landbouwer K. is uitgebroken. Naar men verneemt is reeds de geheele veestapel van genoemden landbouwer, bestaande uit 23 stuks hoornveeonteigend en afgemaakt en ook de ver- eischte maatregelen zijn genomen om zoo mogelijk verdere uitbreiding der ziekte te weren. Onmiddelijk na het Lekend worden van het uitbreken van den veetyphns in der Tielerwaard zijn door daartoe bevoegde autoriteit maatregelen genomen om den voortgang der ziekte te stuiten, die met het ooi; op den kostbaren veestapel in dat gedeelte van Gelderland onberekenbare schade zou aanrigten. Men heeft tot dat doel reeds al de besmette en daarmede in aanraking geweest zijnde beesten afgemaakt terwijl het zich laat aanzien, dal door liet met kracht tegengaan der ziekte bij de eerste ontdekking, in dit gewest die plaag niet zoo steik zich zal uilbreiden als in de naburige provinciën. lie Provinciale Staten van Groningen hebben aan het Provinciaal Rustuur 8001) tol bestrijding der kosten van toezigt en f50.000 voor voorschot ten bij onteigeningin geval de veeziekte in de Provincie mogt uitbrekentoegestaan. Op het eiland Texel brengen zeer veel scha pen doodu lammeren ter wereld. De daardoor veroorzaakte schade wordt wel op 20,000 geschat. Een Oost wedder varken heeft dezer dagen 22 biggen geworpen, dat is, met zijn edelens wel nemen zeide dc boer 10 te veel. De Vorstelijke familie is Dingsdag middag ten 3 ure in de hoofdstad gearriveerd. Bij hare verschijning op htt balkon van het paleis werd zij door de talrijk zaarngevloeide bevolking met geestdrift begroet. Het provinciaal geregtshof in Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaken: 1°. van II. en 2°. van v. d. B., beide machinisten bij den Nedl. Rijnspoorweg; beklaagd van hel zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor door hen bestuurde treinen. Met betrekking tot II.. die bij vonnis der arrond.-regtbank te Amersfoort was vrijaesproken heeft het hof de vrijspraak gehandhaafdterwijl de straf van drie maanden cellulaire gevangenis, hij vonnis der Arrond.-Regtbank te Utrecht aan v. d. B. opgelegddoor het hof, op grond vau zeer verzachtende omstandigheden, tot ééne maand werd gereduceerd. Voor het Provinciaal Geregtshof in Noord- Brabant stond den 7 dezer te regt de onbezoldigde rijksveldwachter te Riethoven wegens het 1°. in zijne betrekking opmaken eener acte, waarin hij het feil of de omstandigheden bedriegelijk had veranderd en de valsche feiten als waar gestaafd 2*. het des bewust gebruik maken van zoodanige akteen 3°. het afleggeu van ceue valsche getuigenis. Het openbaar ministerie requireerde zijne schuldig verklaring aan die misdaden en veroordeeling tot 20 jaren tuchthuisstraf en 50 boete, bij wanbetaling te vervangen door 7 dagen gelijke straf. Een 15jarige vleeschhouwersjongen is door de Haagsche regihank schuldig verklaard aan 1°. valschheid in zes onderhandsche geschriften (slagers rekeningen, 2°. hel desbewust gebruik maken daarvan, en 3°. 12 wanbedrijven van misbruik van vertrouwen; en deswege veroordeeld tot gevangen zetting voor den tijd van drie jaren in een huis van verbetering, en 18 geldboeten van 25 en 12 van /fl ieder. Wij vernemendat blijkens een berigt van Zr. Ms. gezant te Londende Lords van de Privy Council van oordeel zijndat voor het oogeublik niet kan worden gestreden in het dezer zijds gedaan verzoek om ophelling van het gedaan verbod van invoer van veevoor zoover betreft Friesland en Groningen. Echter worden door de Regering voortdurend pogingen aangewend om die opheffing te verkrijgen. Aan de industriëlen van Sleeswijk was vroeger door de Pruissische overheid vrijheid gegeven om op de Parijsche wereldtentoonstelling van 1867 eene afzonderlijke afdeeling voor het tentoonstellen hunner producten te vragen. Thans is in het officiële dagblad vau Sleeswijk bekend gemaakt, dat die vergunning ingetrokken is, en dat de Sleeswtjkers die producten te Parys willen ten toonstellen, daarvoor zullen kunnen beschikken over een gedeelte (50 vierkante ellen) van de ruimte, welke op de tentooustelling bestemd is voor de Pruissische producten. Dus is zelfs de Sleeswyksche industrie gebisinarckt. Een Fransch blad verhaalt zijne lezers, dat in ons Land boeten zijn bepaald tegen schrijf- en taalfouten. In dat geval zou menig schoolmees ter en redacteur een atlas van boelen te torscben hebben. De eigenaar van een uithangbord met fouten werd tot boete veroordeeld zeg het. Politieke Kcvtic. Pruissen wil niet ontwapenen dus moet Oos tenrijk diligent voor oorlog blijvenmaar toch zal het geen oorlog worden Te Koppenhagen is onder het presidium van den Kouing een kabinetsraad gehouden naar aanleiding der Uuitschc verwikkelingen. Men verzekert zelfsdat Pruissen vleijcnde de pêches naar de Deensche hoofdstad zond. Hue men over den steller van die dépêches en over do voorstellen zelven denkt, blijkt uit de bitterheid, die spreekt uit een Deensch Blad, dat grouten invloed uitoefent. Het zegt: a Deze vou Bismarck, is even overmoedig geweest alsof hij do overwinnaar ware van Austerhtz en Jena. Deze Willem de Veroveraardie plegtig Slees wijk in bezit heeft genorneu vóórdat hei aan hem was afgestaan en vestingen en fortificatiën heelt doen aauleggen in Sleeswyk vóór dal het hem toegekend wasdit Pruissen hetwelk groot is gewor den door geweld en intriguesdoor roof eu plun dering, door trouweloosheid eu schennis van verdragen het wil thans, naar het heet. zelfs met groote offers, de vriendschap van hel zoo zeer door hem mishandelde, van hel door hem met voeten tredende Deuemarken koopenen is thans beangst geworden ten gevolge van zijne wandaden. liet luidt ongeloofelijk maar de mogelijkheid is niet te ontkennen. «Indien Pruissen werkelijk eene breuk met Oos tenrijk vreest, en welligt beangst is voor hetgeen Frankrijk dan zal doenis het immers geheel natuurlijk dat het zich vooraf tracht te versterken door allianliën en door neutraliteits-verklaringen den rug te dekken. De mogendheid tot welke Pruissen in beide gevallen zich het eerst heeft moeten wenden is na tuurlijk Rusland. Rusland staat achter de groote oostelijke grens van Pruissende Russische vloot beheerscht de geheele kust langs de Oostzee, en dus, zonder zeker van Rusland te zijn, kan Pruissen niet wagen zijne kracht te meien. Door den bijstand van Rus land evenwel heeft het die verwatene gerustheid gekregen, welke hel thans bezit; Rusland is sterk genoeg om de noordsche Rijken te verhinderen aanvallend tegen Pruissen te werk te gaanindien zij dat al mogten willen en om het kleine Dene marken in bedwang te houden. In zooverre dus schijnt Dsnemarkens onzijdigheid evenmin als een verbond met dien Staat voor Pruissen gewigt te hebbendaar hel contingent dat Denemarken zou kunnen leveren zoo geheel onbeduidend is in ver gelijking met de legers, welke dan op hst Europeesch oorlogslooneel zouden verschijnen. «Indien Pruissen niettemin de neutraliteit van Denemarken of wel eene ailiantie met Denemarken beoogt, kan de bedoeling met aanbiedingen daartoe geen andere zijn dan deze: Denemarken vooraf alle mogelijke kansen \t ontnemenwelke een Europesche oorlog anders openen kon. Het is dus niet de neutraliteit van Oenemarken welke Pruissen begeert, ook niet de bijstand en de strijdkrachten van Denemarkenwelke eenige waarde voor Pruissen hebbenmaar het wil ons verhindereniets voor ons zelven te doenindien de gelegenheid daartoe ontstaan mogthet wil geen vriend zoekenmaar het wil een vijand on schadelijk makeD. «Het équivalent voor zoodanige dienst cf opoffe ring begeerdis klaarblijkelijk niet bestemd oin werkelijk 't eigendom te worden van dengene die het ontvangt; maar wel om bij veranderde omstan digheden te worden terug genomen. Met andere woorden indien Pruissen thans als bet ware moeite doet voor de vriendschap vau Denemarken en iets daarvoor aanbiedt, is dat slechts nieuwe intrigue en nieuwe trouweloosheid. De vriendschap van De nemarken kan voor Pruissen geen groote waarde hebben, wanneer een Europeesch couHictomstaat maar het heeft wel eenige heleekenis, dat Dene marken verhinderd wordt, als vijand op te treden en met eischen te komen wanneer het Pruissen minder voordeelig mogt gaan. Pruissen's vriendschap voor Denemarken is slechts gehuicheldwant met dat Land en Volkhetwelk mea reeds vooraf tot ondergang heeft gedoemd, wier halven eigendom men reeds heeft genomen op wier overige bezit tingen inen aast kaa men bei onmogelijk goed meenen; ons doen gelooven aan die vriendschap en ons zoodoende voorloopig verder weerloos maken ons leger in Pruissische vestiDgeu in te sluiten of op Pruissische slagivclden te doen slaglen dat zou eene goede voorbereiding zijn tot dat lel, het welk de Pruissische diplomatie, opgevoed onder Willem den Eenigezich tot taak heeft gesteld ons te bereiden. Zoowel neutraliteit als alliantie zijn slechts val strikkeu; de dood loert achter beide. Met open oogen en na rijp beraad zl\ ju wjj ons tol geen van beiden luteu verlokken, want dat ware een zelfmoord." De gelijk mea weetdoor presideul Johnson niet bekrachtigde bill tot gelijkstelling van zwarten en blanken voor den burgerlijken en den slrafregter werd na langdurige discussie en vele wijzigingen ondergaau te hebben, deBuitief aan genomen door den Sennaat der Unie met 30 legen 7en door bet huis vau Afgevaardigden met 109 legen 39 sleimften. Ook mannen die niet lot het radicale gedeelte der republiekeinsche partij behourenhebben hunne slem aan die wet gegeven in dc overtuiging dat anders de slaveu-éinancipaiie liglelijk een ijdele klank zou worden, en dat dc negers zich niet zouden kunnen verdedigen en uit hunne achterlijkheid opbeurenten ware zij zoo niet in de politieke regtendau toch in de burger- regten deelden. 't Is echter eene groote fout den neger te vlug te émanciperen. CORRESPONDENTIE* Ecu pakjeDingsdag morgen jl. uit Amersfoort per eersten C.enlraai-Spoortrein naar Utrecht verzonden en des morgens ten lÜ'/4 ure aan het slation aldaar goarri-

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1