i AMERSFOORTSCHE COURAN Jk$. |351« van DINGSDAG, 24 April J866. r- - Dit Blad verschijnt He» Uingtilagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.51) in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Cents, elke regel mee/der lÖGents; legale Advertentiën per regel löCenls. behalve hel Zegelregt. Afz. nummert f0.10. Dabh. nummert f 0.13. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. te Amersfoort, Bureau Amertfoorltche Courant. Langstraat. Wijk F. N®. 43. over de Oude Visclimirkt, xoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren irNsaUbjk. KENNISGEVINGEN. Di CEDEPUTEERDE STATEN vu oi normeis UTRECHT, Gezien hun besluit vin den 8. Februari) 1866, no. 34a (Pro- vincinl-blid no. 57) waarbij de greosomichrijving; van bet heamet-verkliirde gedeelte der gemeente Abcoude Baambrugge it vaatgeiteld Overwegendedit daarin tot wegnemiug van bezwaren eens wijziging kan gebragt wo/den Gelet op art. 1 van bet provinciaal reglement van 5 December 1865 (Provinciaal-blad no. 121), Trekken bon bovenvermeld bealuil in en verklaren voor besmet bet land gelegen in de gemeente Abcoude Baambrugge, en begrenid als volgt Ten noorden door de eigendommen van G. van IVaIbeek]eu vroowe C. A. Doude van Troostwijk eebtgenoote van J. J. C. Bieiman Simona ten ooalen door den Indijk; ten tuiden door de eigendommen van B. Hagendoorn en van de IVtd. J. van Doorn, en ten weaten door den Rijk't straatweg. En zal bet hoofd van bet plaatselijk beatuur van Abcoude Baam brugge zorg dragen roor de verdere uitvoering van het aangehaalde Dit besluit wordt door plaatsing in het Provinciaal-blad in bet Prorinciaal (Jtrechtsuh Dagblad en in de Amerafoortsche Courant ter openbare kennia gebragt. Utrecht, den 17. April, 1866. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN, Eoorzitter, C. W. MOORREES, Griffier. Da GEDEPUTEERDE STATEN rdi raoviacia UTRECHT Ce.et op bel acbrijven van den Burgemeester van Bunschoten, betreffende de grensbepaling van bel land in genoemde ge meente gelegen en besmet verklaard bij hon bealuil van 3 Maart 1866 no. 1 (Pro».no,aal-blad no. 82); r Gezien het lirrigt van den provincialen vee-arts IV. J. E. Hekmeijer dd. 14 dezer; Overwegende, dat daaruit blijkt, dat de besmetverklaring tol de hofstede van R. van TuiUert kan beperkt worden Gezien d- arit. 1 en 8 van hel provinciaal reglement tot wering van de verspreiding der vee- of runderpest, vastgesteld by besluit der Stalen van deze pruvincie van 5 December 1865 goedgekeurd bi) Koninklijk besluit van 11 December 1865 n». 69, Trekken hun bovenvermeld besluit in en verklaren voor be smet de hofstede van fl. van Twillert, gelegen in de gemeente Bunschoten. En zal het hoofd van het plaatselijk bestour van Bunschoten zorg dragen voor dc verdere uitroering van bel aangehaalde reglement. Dit beslait wordt door plaatsing in bet Provinciaal-blad in bel Provinciaal Utrecb scb Dagblad en in de Amersfoortsche Con- raot ter openbare kennia gebragt. Utrecht, den 17. April, 1866. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN DOORN Voorzitter. C. W. MO0RREKS Griffier. Di BURGEMEESTER WETHOUDERS van AMEBS- FOOll T doen te weten, dat de Raat» dier gemeente in zijne vergadering van den 17. April 1866 het navolgend brsluit heelt genomen De RA AD der gemeente A )IERSFOORT Overwegende dat het billijk is voorgekomen bij de afschaffing der plaatselijke belasting op de llmndstof- fen en bel Ocdlatlillcerd de handelaren in het genot van restilutic der betaalde belasting te stellen. BenluU Artikel 1. Aan handelaren in brandstoffen slijters en tappers waaronder verstaan worden zij die over het dienst jaar 186S/s6 a'8 wodanig zijn gepatenteerd wordt teruggave van plaatselijke belasting of afschrijving op Itnnne rekening verleend voor hetgeen zij op den 30. April 1866 in voorraad hebben en waarvoor de belasting werkelijk be taald of in debet gesteld is en wel1®. aan eerslge- noetnden voor iedere hoeveelheid van méér dan honderd ton turf of lien mud steenkolen, hel volle bedrag 2°. aan beide laatstgenoemden, voor iedere hoeveelheid van méér dan tien kan gedistilleerd en likeuren in verhouding van f 6 per tat ran 50%. meerdere of mindere sterkle naar evenredigheid. Art. 2. I>e handelaren slijters en lappers in art. I bedoeld zijn verpligt (wanneer zij in bet genot van de restitutie der belasting wenschen gesteld te worden vóór of op den 27. April 1866 ten kantore van den Controleur der plaatselijke belastingen schriftelijk aangifte te doen van de hoeveelheid die zij voorhanden hebben, uiet opgave van de ligging der bergplaatsen. Art. 3. Na de aangifte in art. 2 bedoeld wordt de hoeveelheid waarvoor restitutie zal grgeven worden door aanpeil geconstateerd door de ambtenaren der plaatselijke belastingen. Gedaan te Amersfoort ter openbare raadsvergadering van den 17. April 1866. De Voorzitter De Secretaris. A. G. W1JERS. W. L. SCHKLT0S. Gedaan en op de daarvoor gebrnikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoort den 21 April 1866. Burgemeester en Wethouders van Imersfoort De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJKRS. W. Ij. SCHELTUS. AMERSFOORT. 23 April 1866. Naar wij Ternemen tullen met den aanvang der toinerdiensl slechts drie Centraal Spoorweglremen prr dag van en naar Amersfoort voortglijden. Ver leden zomer waren er vier. In den ouden tijd d. i. ecnige jaren geleden kou men per dag 8 maal uit vu naar Amersfoort, van, naar en over Ulrecht reizen. Ja. men reisde langzamer en slecht, doch men kon toch van en op een aantal Rijnspoorlrei- nen en andere gelcgenhedeu komen, waarvan thans dc Ceolraalspoor ons deels verstoken heeft. Kan de Spoorwegcas geen 4 treinen van Utrecht op Zwolle en lerug verdragen welnu! dan een of twee locaal treinen tusschen Ulrecht en Amersfoort ingerigi dat zal toch zoo razend duur niet zijn en Amers foort de beste plaats der lijnis wel dat offer waard. Vóór dat de zomerdienst in werking treedt, slippen w(] dat aan opdat men diligent omtrent dat onderwerp kan zyn. Z. M. heeft benoemd lot kolonel en komman- dant van het 3e regement vestingariillerie den lui tenant kolonel Jhr. Wltewaall van Stoetwegen, en lot majoor bij hel 2e regement vesting-artillerie de kapitein Ie klasse. E. J. Jacobs, beiden van het regement veld-ariilieriethans in garnizoen te Amersfoort. iu plaats Woensdag aanst. geschiedt de uit voering van de élè'es der zangschool Woensdag 2 Mei e. k. iu Arnicitia ten voordeele der Anna Peulowna bewaarschoolte Amersfoort. De stand van zaken, opzigtens de veepest te Soeslwas gister als volgt geut idem idem idem runderen, aangetast. dood. bertteld. bjj Hannes Kok39 39 39 - Anlh. Ililhorst Pz. 37 3(5 36 Aalherl Kuijer. 34 34 32 2 Rijk Uitborst 21 21 16 b Cornelis Wantenaar. 34 30 26 2 Aart Wanienaar23 6 188 166 149 9 Voor de concessie der spoorweglijn Scheve- ningeo-'s llage-Amersfoort Almelo is door eeoe En- gelsche maatschappij de voorloopige horgtogt van 420 000 gestort. Met leedwezen verneemt men dat de contract corporationwelke die som ver schafte in groole financiële moeijclijkheden ver keert. Daar het intusschen slechts den voorloopigen borgtogt betreft, kan het welligt op de zaak zelve geen invloed hebben. Te Rotterdam en Delfshaven is de cholera asia- lica uitgebroken. Tot nu toe zijn eeoige gevallen bekend en eenigu personen daaraan overletfen. Morgen Uingsdag zal de Gemeenteraad van 's llage een voorstel tol schorsing der ophanden zijnde kermis behandelen, naar aanleiding van den volgenden brief van den Minister van Binnenland- sche Zaken aan den Commissaris des Konings in Zuid-Holland In bet rapport der inspecteurs voor het genees kundig staatsloezigt over de maatregelen tot wering der cholera te nemen en geplaatst in de Staats courant van April 1.1.wordt gewezen op de wenschelijkheid van het niet houden van jaarmark- ten en kermissen. Nu zich gevallen van Cholera te Rotterdam en Delfshaven hebben voorgedaan, acht ik het noodig, dat onverwijld by liet Gemeentebestuur van 'sGra- venhage worde aangedrongendat iu dit jaar de kermis worde geschorst. Ik verzoek U H. E. C. het Gem.-best. tan 's Gravenhage met den meesten ernst aan te sporen tot bet nemeo van dezen door de omstandigheden driogend gevorderden maatregel. 't Verhuren van loten in de Slaats-lotcry zal weldra ophouden. Een gehuwd persoon te Zalt-Boininel dronk 'l was een weddingschap 25 borrels op in een half uur tyds. Een oogenblik later gaf hy bloed op en ligt op sterven. Dat was een ellendig man en wat is hijdie met hem wedde 't Vette vee is in het Land van Allena wel 23.— a 30.per stuk minder te koop dao vroeger. De verhuizing naar Noord-Amerika is in som mige slrekeo van üroningen. op vrij groole schaal in vollen gang. Die gingen zijn de kwartiermakers. Kostte de reis niet zoo veel gelddsn reisden nog ïoo Telen oaar het wonderland. Betreffende de gazverlichling is eene oietiwe en zeer gewiglige verandering te verwachten. Professor Ür. Ilirzel te Leipzig bereidt uit over- biyTsei van petroleum een voortreffelijk soort van gazwaarmede hij eene fabriek luisterrijk verlicht heeft. Het apparaat voor die gazbereiding heeft de grootte van een kookketel en kan in iedere wasch- keuken geplaatst worden. Het is zeer goedkoop, duurzaam eenvoudig en volstrekt niet gevaariyk. De toestel levert 200 kubiek voeten gaslicht, ge lijkstaande aan 600 ktib. voeten sleenkolengaz. Iets over de tijdsbepalingen, die ant woord geven op de vraag: hoe laatt In bet IX deel van de Verslagen en Mededeelin- 'gen der Koninklijke Akademie van Wetenschappen wordt door Dr. L. A. te Winkel overtuigend be toogd dal uitdrukkingen als ten seven ure, ten 7j- ure. ten Italf acht ure enz. tolsirekt fout zyn, en vervangen moeien worden door te zeven uiien, te hal/achtof met Cijfers te 7 uren. te 7} uur. Daar die uitdrukkingen dagelijks voorkomen in dagbladen en op programma'szal bet misschien niet oudieustig zyn de boofdpualeo van bet betoog korteljjk onder de aandacht te brengen van hen, die niet tot de lezers van bovengenoemde V. en M. behooren. 1°. Ten drie ure is eene samentrekking van te den drie ure. Het is duidelijkdat bet lidwoord den hier vervallen moet. Men zegt immers ook niet: Hij woont op de drie mijlen afstandsHij komt om de drie uren (omstreeks drie urea). 2°. iu te drie uren moet uren een meervoud zijn. Die uitdrukking kan niel beteekenen ter derder ure, waut dan inoest drie achter ure staan, gelijk men zegt: Hoofdstuk sesvers vijf, hetgeea be- teckent: hel zesde hoofdstuk, het vijfde vers. Ilierby is op te merkendat men bjj uur even als bij andere woordendie eeae maat te kennea gevenen niet op e eindigenden meervouds uitgang kan weglaten b. v. drie kopvier pas maar nooit drie maatje, vier schrede. 3®. Ter derder ure drukt geheel iets anders uit, dan men tnet te drie uren wil te kennen geven. Dit laatste beteekent: drie uren na den middag, of na middernacht en drukt du3 een ondeelbaar klein tijdstip uit. dat niet eens tot het derde uur behoort, evenmin als lot het vierde, maar juist tusschen beide ligt. Ter derder ure beleekent het gansche derde uur, dus een tijdsverloop van zestig minuten. 4®. Als men de uitdrukking te half vier ure vergelijkt met een half dozijn zakdoekendan volgt er uit. dat zij moet biteekeneu te twee uren. ler- wyl men er mede bedoelt te hal/vier of, deftig uitgedrukt te drie en een half uur. Op het voorbeeld van de samenstellingen halfblind, halfdood, halfweg, onderscheiden van halfblind (met ééo oog), half dood (de eene helft leeft nog) enz., schrijve men dus hal f tweeIial/drie als eene samenstelling, en men zal geheel in overeenstem ming zijn met het spraakgebruik. Niemand zegt: ik kom van vanmiddag te half twee ure"; iedereen: «ik kom middag te half twee", of om hal f tweeals men bedoelt omstreeks halftwee. Ten slotte moet nog opgemerkt wordendat de hier afgekeurde uitdrukkingen eerst in de laatste jarea zijn ingeslopeneven als de malle uitdrukking van af heden, en het dwaze misbruik vaa daar stellen enz. Onze vaderen schreven te drie uren en terecht. (De Red. volgt reeds deze verbeterde schrijfwijze van uren enz. en hooptdat bovenstaande regelen daartoe ook bij anderen aanleiding geven.) SLOT tian hel Raadsverslag van 17 April 1866. 3®. Alsnu komt in behandeling bet request van G. C. T. en D. van de Roeiuer betrekkelijk den aanslag in den hoofdelijken omslagwaarbij zij verandering vragen van bunnen aanslag voor het loopende jaar op grond dat eerstgenoemde sedert 15 Januarij zijn huis aan zijne oaders ter inwoning heeft afgestaan en de laatstgenoemde zijn buis beeft verkocht cn verlaten, zoodat het hun billijk voorkomtdat daarom hun aanslag worde verminderd. De Voorzitter herinnert, dat dergelijke verzoeken meer malen bij den Raad zijn ingekomen maar deze daarop altijd afwijzend heeft beschikt; dat het tegenovergestelde ook tot allerlei iuoeijelijkhe.len aanleiding zou geven en dat in allen gevalle het kohier ter visie heeft gelegen terwijl daartegen alstoen door de requestranten geene reclames zijn ingebragt. In stemming gebragt wordt het verzoek met algemeene stemmen afgewezen. 4®. Onlwerp-besluiten tot af en overschrijving van posten op de gemccnte-hegrooting over 1365. tot een gezamenlijk bedrag van 4928.07'/j. Zonder discussie met algemeens stemmen aangenomen. 5°. Voordragt van Regenten van het Burgerweeshuis tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting san 1865. tot een bedrag van 3l)J. Besloten als voren. 6°. Benoeming van een lid voor de Gezondheids commissie. Met meerderheid van stemmen wordt hiertoe benoemd de heer Post, Officier van Gez. bij het Reg. Veld-Artillerie. 7®. Benoeming van een havennseester. De Voorzil'er zegt dat hij heden nog een verzoekschrift beeft ontvangen van S. Terschuur die bij die benoeming mede verlangt in aanmerking te komen. Dit verzoekschrift wordt voorgelezen en beslotaa den reqaestrant op de lijst der sollicitanten te plaatsen van welke lijst daarna mede voorlezing geschiedt. De heer L. A. van Beek vraagt, of de vroeger vast gestelde instructie voor den havenmtester thsns geheel van kracht blijftvoor zoover deze niet betreft het tnrf- meterscbap dal voortaan vervalt. De Voorzitter antwoordt toestemmend. De beer L. A. ene Beek nit den wensch dat er iemand moge benoemd .-orden uit denzelfden stand als waartoa de vroegere titnlarissen behoorden belgeen hij nattig acht met bet oog op den invloed dien de havenmeester op de schippers kan uitoe%ien. De Voorzitter herneemt, dat ieder lid van den Raad voor zich op den uitgespoken wensch bij de benoeming zal kannen letten. Bij de stemming vereenigt sich bij de 3e stemming de meerderheid op J. Putman thans gemeenteklerk hij den Gemeente-ontvanger welke betrekking met 1*. Het e. k. vervalt. 8®. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden voor de commissie bedoeld bij art. 11 ea 15 der wet op de schutterij.

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1