AMERSFOORTSCHE C O U R A IV T M 135». van DINGS DAG, 8 Mei JS66. Dit Blad verschijnt des Dingsdagscn Vrijdags. De Abonnementsprijs i» /T.50 in de 3 maan legale Advertentiën per regel 15 Cent*behalve hut Zcgelrugt. Afs. nummers ƒ0.10. Dnh't.m te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche CourantLangstraat. Wijk F. N®. 43. over de Ou le len. Van Advertentiën, I tot 6 regels 60 Cents, elke regel mcerdeNlM 'innen f 0.15. Brieven francoBestellingen bij den Uitg. .4. II. v Visclnnarkt, tno mede bij alle Boekhandelaren en l'ust-Dircclcuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. D» GEDEPUTEERDE STATEN via os normen UTRECHT, la aanmerking nemende, dal de vee- of runderpeet andermaal it uitgebroken in de gemeente Wilni*in eene weide ran Zetter t Eijkelhojf Gezien het berigt van den Burgemceater ran lEilnis Gelet op han besluit ran 12 Maart 1866 no. I (Prer-blad no. 92) Gezien art. I ran bel reglement tot wering van de vertprci- ding der vee- of runderpeetrastgeateld bij betloit der Staten van deze prorincie ran 5 Dec. 1865, goedgekeurd bij Koninklijk bealuit ran 11 December 1865., nu. 69, Verklaren met inilandbouding ran bunne rroegere besluiten ook betmet de hoftlede co het land ran Z. Eijkelhojf, gelegen in de gemeente Wit nis en begrensd alt rolgt: Ten noorden de H ne ren weg. Ten zuidende eigendommen tan Arie van Oustrom Ten oosten het Bijleveld Ten westen het land in gebruik bij J. Eijkelhojf z. En zal het hoofd ran het plaaltelijk bestour ran ÏEilnis zorg dragen roor de eerdere uitvoering san het aangehaalde reglement. Dit besluit wordt door plaatsing in het Provinciaal-blad in het Proeiociaal Utrech scb Dagblad en in de Amertfoorlsche Cou rant ter openbare kennis gebragt. Utrecht, den I. Mei, 1866. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN DOORN, Eoor litter. C. W. MOORREES Griffier. Da CEDEPUTEERDE STATEN ran na normeis UTRECHT, In aanmerking nemendedat de veepeet andermaal is uitge broken in de gemeente Ruwiel, op de hofstede ran C. van der Eeer; Gezien het berigt ran den llurgemeester ran Ruwiel Gezien art. I ran bet reglement tot wering van de verspreiding der vee- of runderpest, rastgeateld bij besloit der Staten ran deze pro rincie r, j 5 December 1865. goedgekeurd bij Koninklijk besluit ran 11 D cembcr 1865 n". 69, Verklaren, met instandhouding ran hun besluit ran 4 April II., no. 2 (Prorinciaal-blad to. 120), ook besmet hel laud, gelegen in de ge meente Ruwiel, binnen de rolgende grensomschrijring Van af den westelijken oerer ran hel water, genaamd de A'romme Angstel westwaarts op langs de grenzen tusschen de gemeenten Ruwiel en iMenersloot tot aan den Oucoper weg die grens verder in zuidelijke rigting rolgende tol aan de Keiklaanshrug ran daar oostwaarts op langs de noordelijke berut tan de Kerklaan tot aan bet eigendom ran C. Ockhorst verder langs den zuidelijken oerer ran de scheid ing eloot, gelegen tusschen de eigendommen ran E. Ockhorst, de ge meente Ruwiel, de llertormdr kerk ter eene, en ran den Heer Doude van Troostwijk ter andere zijde, tot aan den Krommen Angstel, en eindelijk den westelijken oerer ran dat water rolgende tol aan het punt En zal het hoofd ran het 'plaatselijk bestuur ran Ruwiel zorg dragen roor de verdere uitvoering ran het aangehaalde reglement. Dit besluit wordtdoor plaatsing in bel Prorinciaal-blad in bet Prorinciaal Utrechisrh Dagblad en in de Amersfoortsche Cou rantIer openbare kennis gebragt. Utrecbl, den 2. Mei 1866. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN HOORN Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. Da GEDEPUTEERDE STATEN ran na raorinciz UTRECHT Gelet op bel rooratel randen Burgemeester ran Harmeien lot opheffing ran de besmet-verklaring ran genoemde gemeente oitge- sprokrn, bij buutie besluiten ran den 18 December 1865, no. 2 (Ptn- vjnciaat-blad no. 127), en ran den 11 January 1866, no. 4 (Prorinciaal-blad no. 20) Cezien de verklaring van den Rijks-reearts J. A. Hinze Overwegendedat finds ruim vier weken geen nieuw geval ran veepest beeft plaats grbod en dat de stallen waar de veeziekte geheerscbl heeft behoorlijk zijn gezuiverd en gedesinfecteerd Gelet op de aaotchrnring vao 8 Maart 1866, no. 12 AZ. (Pro vinciaal-blad, no 85); Gczieo art. 8 van het provinciaal reglement tot wering van de verspreiding der vee of runderpest, vastgesteld bij keslnil van de Staten dezer prorincie van 5 December 1865 goedge keurd hij Koninklijk besluit ran II December 1865 no. 69 Heffen de besmet-verklaring ran de gemeente Harmeien op. Gelasten dat dit besluit zal in werking treden op den dag der afkondigingen dragen de verdere uitvoering op aan het hoofd van het plaatselijk bestuur van Harmeien. Dit besluit wordt door plaatsing in het Provinciaal-blad in het Provinciaal Ulrechtscb Dagblad en io de Amersfoortsche Courant ter openbare kennis gebragt. Utrecht, den 3. Mei 1866. C. W. MOORREES, Griffier. DE GEDEPUTEERDE STATEN m db raovmcii UTRECHT, In aanmerking nemende, dal de vee- of runderpest andermaal is uitgebroken in de gemeente Lopik, hij den veehoodcr B. Oskam; Gezien bet berigt van den Burgemeester van Lopik Celvt op han besluit vin den 23 April 1866 no. 3 (Prorin ciaal-blad no. 145); Gezien art. I van bet reglement tot wering iian de verspreiding der vee-of runderpest, vastgesteld bij beslnit der Staten van deze provincie van 5 December 1865, goedgekeurd bij Koninlyk beluit van 11 December 1865 n69 Verklaren, met w'jziging van hun bovenvermeld besloit, voor zoo verre noodig, voor besmet de hofstede van Maarten van Eliet en de hofstedebewoond door Bastiaan Oskamgelegen ia de gemeente Lopik, binnen de volgende greusomschrijviog Ten noorden van de eigendommen van de Wied. J. van Schaik oostwaarts np, langt de grens der gemeente Benschop, tot aan de eigendommen van Jhr. J. IE. A- Barchman IEuijtisrs van Eliet. Ten ooaten van daar znidwaarla op, langs de eigendommen van genoemden Jhr. J. IE. A. Barchman IEuijters van Elieten voorla over den Achterdiik die eigendommeu vervolgende, tot aan den Lopikschcn Eoorduk. Ten zuiden: van daar westwaarts op 1- -ga de noordelijke berm van gezegden Eoordijk, lot aan de eigen dommen van do Wed. J. van Schaik met uitzondering van hel huia-erf van de erven S. van Lijden. Ten westen van daar noord waarts op langs de eigendommen van genoemde Wed. J. van Schaik, en over den Achterdiik die eigendommen rerrolgende, tol aan de grena der gemeente Banschop. En zal hel hoofd van het plaatselijk bestuur van Lopik zorg dragen voor de verdere uitvoering van het aangehaalde reglement. Dit besloit wordt door plaatsing in het Prorinciaalblad in het Provinoiaal Ulrechtscb Dagblad en in de Amersfoortsche Courantter openbars kennis gebragt. Utrechtden 3. Mei 1866. De Gedeputeerdo Staten voornoemd VAN BEECK CAlKOENLoco-EoorziUer. C. W. MOORREESGriffier. SCHUTTER IJ. BURGEMEESTER WETHOUDERS tab AMERSFOORT, Gelet op nrt. 7 van Zr. Ms. besluit d.d. 7 September 1828 (Staatsblad No. 55) Roepen bij de*c op olie personen welke als gehuwd of als weduwnaars met kind of kinderen in het afgc- loopcn jaar, uit dien hoofde iu de tweede klasse van dc algemeene rol der schutterij gebragt zijn geworden doch sedert dien tijddoor het overlijden hunner vrouwen of kinderen de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven cn dus olsnu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren algemeene rol gerangschikt moeten worden om vart dusdanige verandering van omstandig heden kennis aan het gemaentebestuur te geven of wel zich daartoe ter secretarie dezer gemeente aantemelden vóór de aantevangen inschrijving, des morgens van 10 tot 1 ure, en dus uiterlijk op den 14 Mei aai staande zullende bij verxuiiu dezer aangifte, de belanghebbende, ingeval hij dientengevolge niet op de bijzondere rol ntogt zijn overgenomen dadelijk volgens art. 8 van voormeid Koninklijk Besluit bij de Schutterij worden ingelijfd tegen ontslag van 'tem die in zijne plaats is opgcruepun alles onverminderd dc toepassing van de straf bepaling bij art. tier wet van 6 Maart 1813 (Staatsblad N°. 12) houdende eene geldboete van hoogstens /50.en eene gevangenisstraf uiterlijk van drie dagen hetzij afzonder lijk of wel beide straffen te zamen genomen. Amersfoort, den 1. Mei 1826. Burgemeester en Wethouders voornoemd I)e Burgemeester De Secretaris, A. G. W1JEUS. W. L. SCHKLTUS. De BURGEMEESTER e» WETHOUDERS vaa AMERSFOORT Cezien eene aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 1. Mei 1866, No. 2 N. M. en 8. (Provinciaalblad No. 169) Doen te weten dat bet Zijner Majesteit heeft behaagd bij beslnit van den 26. April No. 79, te bepalen, dat het handgeld voor rekruten, zoomede de premie voor miliciens, tol dus ver bij alle korpsen gesteld op 30, bq de batlailoos Grenadiers van het regiment Grenadiers en Jagers, en bij het 4 en 5. regiment Dragonders van den 1. Mei tot 30. September aanstaande verhoogd en op f 75 gehragtzal worden. Amersfoortden 4. Mei 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCHELTÜS. Ie Concert van de leerlingen der Zangschool. Behalve de betrekkingen van de élèves der zang school waren mede een aanlal kunstminnaren Woensdag avond jl. in de zaal van Amicilia aan wezig om zich le verlustigen in de eerste openbare uitvoering dier jeugdige dilettanten, thans het pro duceren hunner muziekale vorderingen dienstbaar makende tot een prijzenswaardig doel: hel schragen der Anna Paulowna Bewaarschool, onvergankelijk monument van den weldadigheidszin der edele en inenschlievende gade van onzen dapperen Koning Willem II. Was het reeds een aangenaam coup d'oeildit 40tal jongeheeren en 50lal jongejufvrouwen in keurige toiletten geschaard te zien voor hunnen leider den Heer G. J. van Etjken. eene genoegelyke gewaarwording maakte zich ook van alle hoorders meester toea door de lieve, frissche kinderstemmen bet eerste zangnummer werd aangeheven. Alle zangnummers afzonderlijk te bespreken is niet wel mogelijk, daar van bijna alle hetzelfde zon moeten gezegd wordenen dit komt hoofdzakelijk hierop nederde liederen werden met een zeer schoon timbre (soort van geluid) gezongenen dit geluid was krachtig zonder dat er geschreeuwd werd. Smaakvol was de voordragt, zoo rijk iu af wisseling en zoo geheel in overeenstemming met de woorden, dat by liederen, waarvan verschillende coupletten werden gezongende aandacht steeds slreelend geboeid bleef, liet mag eindelijk liet jeugdige zangkoor als eeoe ware verdienste worden loegerekend dat het den tekst goed verstaanbaar en met eene beschaafde uitspraak deed hooreu. De voordragteu op pianowaarhij zooveel meer verlegenheid was te overwinnen dan bij het mede zingen in bet koor, slaagden grootendeels ook gelukkig. Zij bragleu niet alleen eene aangename afwisseling met den zang te weeg, maar maakten soms diepen indruk op de toehoorderszoo als hle'*k by bet !2e Spinlied van Liiolff, zóódanig fraai uitgevoerd, dal kenners het ontluiken 1 talent der reeds ryk begaafde jeugdige dilettante alsomsiryd huldigden. liet werd allen wèl om en warm in 't Vader- landsch harte toen de Nederlandsclie Volksliederen, met piano-begeleiding des lleeren van Eijkcn. door de zaal weergalmdenwaarvan het slotnummer was het Wilhelmus van Nassauwenkrijgszang van de dappere volgers vau den Held onzer Geschiedenis, van den eersten Prins Willem van Oranjeden Bevryder des Vaderlandsherinneringszang aan het veege, doch roemvol tijdperk dat onze Voorou ders doorworstelden, toen zy zich van de Spaanscbe Tirannie losscheurden en tea koste van goed en bloed hunne onafhaokelykheid eu godsdienstvrijheid bevochten. Het wegsmelten der laatste toonen van het Wil helmus meugde zich met de hernieuwde bijvalsbe tuigingen der hoordersen gaarne werd erkend dat de élèves goede vorderingen hadden gemaakt in de 15 maanden (waaronder den vacantietyd) vau het bestaan der zaDgscboolzoodat men zich met vertrouwen mag voorspiegelen dat bij toepassing van denzelfden lust en yvergeleidelijk schoone resultaten zullen spruiten van deze inrigling. waar aan hun bekwame Leider zyne beste krachten wydl. Heeft het Concert overtuigend bewezen hoe nuttig de Zangschool werkthet heeft levens aanleiding gegeven tot eene voor die inrigting zeer gewenschte verandering, daar althans tot de vacantie, dus gedu rende het warmste gedeelte des jaarsde lessen zullen gegeven worden in de groote zaal van Amicilia. Nam het aantal leerlingen nog toe. en dit is moge- lyk en wenschelijk, dan zouden er. uaar wij ver- nctnen, welligl maatregelen getroffen wordenom het onderwijs voortdurend te doen plaats hebben in genoemde zaal, welke ook voor de ooiwikkeling van het geluid boven de vroeger gebruikte le ver kiezen is. AMERSFOORT. 7 Mei I860. Werd onlangs aan de Israëlitische gemeente te Amersfoort door den Heer L. E. Visser, bij de viering van zijn 25jarig huwelijksfeesteen prachtig voorhangsel len geschenke gegevenin de afge- loopen week schonken haar de kinderen van den Heer A. S. Abraltamsonbij de viering van het 50jarig huwelijksfeest hunner ouders, een massieve zilveren schenkkan en dito schaal met inscription, terwijl de Heer J. E. Herschel haar, op Woensdag 2 Mei, ter gelegentieid van ziju 70e geboortedag, ten geschenke gaf eene fraaije Wetsrolmet aller prachtigst omhulsel, ryke afhangende zilveren plaat en zilveren siertorens, waarvan de pleglige inwyding Vrijdag middag jl. in het kerkgebouw geschieddeopgeluisterd door het Kerkelijk koor onder leiding van den Voorzanger den Heer Italië, en een 8(al inaagdelijns, keurig in 'twit gekleed, het hoofd met bloemencirkels omkransd, deze Wetsrol met bloemen bestrooide, vervolgens de VVelEerw. Heer Opperrabbijn Lehmans vaa Nijmegen eene toepasselijke predikatie in de Nedertandsche taal hield. Voor de Tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt geschieden uit Amersfoort inzendingen door de volgende firma's: J. van de Klashorst Js„ C. Ouwerkerk L. A. SchaapVisser Co.E. E. VisserD. WolbersManuel Wolff Ms. en J. II. Zwier. Donderdag jl. is op Coelhorst, gemeente Hoogland onder het 31 lal runderen van dea vee houder Voskuilen Tz. de runderpest uitgebroken en zijn Zaturdag jl. bij minnelijke schikking eenige dier zieke runderen onteigend en afgemaakt. Thans zyu daarvan 7 dood en 4 nog ziek. Hel Staatsblad N°. 76 bevat het besluit van den 20eo April 1860, houdende verbod van het verhuren vau loten in de Staats-lotery. Het Staatsblad N°. 77 bevat het Kon. besluit van 26 April 1866. houdende schorsing van eene door den gemeenteraad van Woudenberg vastgestelde verordening op bet beheer en de beweiding van het gemeenteland en van eene uit die verordening voortgevloeide instructie voor den herder. Sedert bet begin der cholera zyn te Rotterdam daaraan overleden 186 personen. De vleeschhouwers te Breda hebben het kalfs- vleesch per pond met 10 cents eu bet rundvleesch per pond met 5 cents afgeslagen. Bij eene dezer dagen uitgevaardigde aan schrijving van den minister van onderwijs ziju de openbare lagere scholen in Frankrijk voor de doof stomme kinderen opengesteld en de school meesiers uitgenoodigd hen, zonder afscheiding vaa de andere kinderen op eenvoudige wijze te onderriglen. Eeu luchtballon wiens afmeting alles otertreft wat men op dit gebied nog beproefd heeftwordt le Rio de Janeiro vervaardigd om naar de wereld tentoonstelling le Parijs te worden gezonden. De ballon is 150 el boog en 28 el breed en beslaat uil een geraamte van ijzeren platen dat overtrokken is door een sterk waterdigt lijnwaad om het uit- stroomen van het gas ie beletten. Wanneer hij voor drie vierden tnel gas gevuld is, heeft hij dezelfde zwaarte als de lucht. Hij moet met behulp van reusachtige schroeven, die van voren en van achteren ziju aangebragtryzeu en dalen, maar om zicii horizontaal le bewegen moet hij zich bedienen van de boogere luchtslrooinen. De kapitein. Jnan Loredo, is een bekwaam en in Brazilië zeer bekend ingenieur. Hy hoopt inet behulp van de Septcmberwindeo bet vasteland van Europa te bereiken. Hij zal voor twee maanden provisie en 20 passagiers n.ede- nemen. De ballon draagt den naam van a de Nieuwe Wereldmen werkt er met yver aan voort. Uit een vergelykeinl rapport nopens de krank zinnigen verpleegd in de inriglingeu in Frankrijk, dezer dagen opgemaakt, blykl, dat de oorzaak, die belrekkelyk bet meest tot krankzinnigheid had gevoerd, was het misbruik vau sterke dranken. Iu 15,866 gevallen, die men bad nagegaan, waren er 3455 aao dal misbruik tu wijten.

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1